Zapretie otcovstva v rozvodovom konaní a priznanie priateľom.

tosomja
26. mar 2020

Ahojte,
Som v rozvodovom konaní, ktoré malo byť 17.4. Ale pre situáciu je preložené na neurčito.
Narodil sa mi syn, ktorý nie je synom môjho muža.
Chceme napísať návrh na zapretie otcovstva a následne priateľ o priznanie.
Myslíte, že pozastavia rozvod a budú riešiť najprv dieťa?
Chcem mať v rodnom liste biologického otca.
Nemáte niekto skúsenosť ako dlho to trvá a či vôbec úspešne, keďže je tam zákonná podmienka , že dieťa je automaticky manželovo aj keď nie je jeho otcom? 🙄

deusa
26. mar 2020

@tosomja bohuzial ma rodnom liste budes mat manzela(aj ked neviem kedy presne cakas dietatko),kedze ste este stale manzelia.
Az potom mozete podat o zapretie otcovstva a nasledne priznanie otcovstva a potom ked sa toto vsetko skonci,vystavit novy rodny list uz s bio.otcom

jaskolka
26. mar 2020

Jedine ze by ešte rozvod prebehol počas tehotenstva, tak to je možné. Ak porodís ešte ako vydatá, tak proste v rodnom liste bude manžel. Až po rozvode to môžeš zmeniť, podať návrh o zbavenie otcovstva a určenie pravého otca. Inými slovami, najprv musíš byť rozvedená, dovtedy nič

ivkazba
26. mar 2020

Vyššie uvedené komentáre vôbec nie sú pravdivé, hoci podobné som si myslela aj ja, ale asi 2 týždne dozadu sa to tu riešili a právnik dal stanovisko, že o zapretie otcovstva môže súčasný manžel alebo ty požiadať aj pred rozvodom.

n_i_ka
26. mar 2020

Presne toto sme riešili teraz v rodine pri mesačnom dieťati....matka dieťaťa už bola rozvedená no podľa zákona je otcom ex manžel museli ho dať aj do rodného listu, on následne podal návrh na zapretie a biliogicky sa prihlási k dieťaťu

jaskolka
26. mar 2020

@ivkazba to áno, ale myslím ze to bolo vysvetlene tak, že moze sa požiadat, ale aj tak najprv musia poriesit rozvod. Nie naopak, autorka sa pýtala, či pozastavia jej rozvod a budú riešiť dieťa. Ja som pochopila vyjadrenie právnika, že najprv proste rozvedu a potom sa rieši otcovstvo

veronikaszabova
26. mar 2020

Vtedy sa k tomu vyjadril @draik a dal veci na spravnu mieru. 🙂

tosomja
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
draik
26. mar 2020

@tosomja
Ja len zopakujem, že otcovstvo možno zaprieť už v čase trvania manželstva, dokonca, s ohľadom na plynutie lehôt, je potrebné daný návrh podať, ak by prípadný rozvod nebol len otázkou krátkej doby.
Konanie o zapretie otcovstva poznačí konanie o rozvode, pretože súčasťou konania o rozvode je i konanie o úprave vo vzťahu k maloletým deťom na čas po rozvode. Najskôr je teda potrebné ustáliť, ku ktorým maloletým deťom sa bude rozhodovať o osobnej starostlivosti a o výživnom.

tosomja
autor
26. mar 2020

@draik o, ďakujem. 🤗

satanca
26. mar 2020

@tosomja je na zaplakanie že sa takéto veci riešia...booooze môj.

tosomja
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jajka71
28. mar 2020

@tosomja cim skor pocas tehotenstva dat o zapretie otcovstva, aby bolo rozhodnutie sudu skor, ako sa dieta narodi, posta/podatelna v urcitom rezime funguje, vygooglit sa daju vzory, pravnicke kancelarie niektore maju vzory aktializovane na svojej stranke a viete sa poradit, dolezite je, aby ste dorucili vsetko co to ma mat, aby mohol sud rozhodnut bez nutnosti doplnat niektore dokazy a materialy dodatocne, aby sa veci zbytocne nenatahovali.

tosomja
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jajka71
29. mar 2020

@tosomja kontaktovat pravnika a podat do na sud...nech sa to doriesi cim skor

tosomja
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
monika1308
25. sep 2021

Dobrý deň, som v rovnakej situácii, narodil sa mi syn a priateľom ale stále som v rozvodovom konaní s manželom ktorý je navyše v zahraničí. Ako ste dopadla? Už má vaše dieťatko priateľa v rodnom liste alebo ako dlho to celé trvalo?
@tosomja

tosomja
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tosomja
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
monika1308
25. sep 2021

@tosomja ďakujem predpokladám ze môj ešte manžel sa ani nedostaví na pojednavanie ale určite bude súhlasiť so zapretim otcovstva, nakoľko sa zdržiava v zahraničí už viac než rok. Dúfam že od podania návrhu na súd nebudeme dlho čakať 🙂🙂

tosomja
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
monika1308
25. sep 2021

@tosomja tak to je dosť dlho. Ja uz len na rozvod čakám rok a pol. Neskutočne pomalé mame súdnictvo. Toľko sťažnosti som už podala, aj urgencie a výzvy na vytýčenie pojednavania. Chceli sme sa s priateľom zobrat pred narodením malého.... Uz neviem kde sa mam sťažovať na tie nase súdy. Asi nič nepomôže len čakať.

tosomja
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
monika1308
26. sep 2021

@tosomja a načo chodí ešte kolizna pri zapreti otcovstva? Véd to je bábätko

tosomja
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
christina312
27. aug 2022

@tosomja dobrý deň prosím vás nežiadal od vás súd testy DNA?☺️😓

christina312
27. aug 2022

@tosomja kolizna teda fakt chodí?? Čo zisťuje? Veď sa rieši kto je otec nerieši sa starostlivost o dieťa 🤦

tosomja
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tosomja
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
christina312
27. aug 2022

@tosomja 🤦🤦🤦 bože to je na hlavu toto, príjem máme ,čisto máme, len sa mi nepáči že mi tu bude nejaká teta behať a skúmat či mám povysavane rohy keď budem mať malinké bábätko nastarosti🤷
Ja som sa dohodla s ex že návrh podám ja ako matka, nech to ma bez starostí ale teda lepšie je ak by ho podal on áno?