Vyživovacia povinnosť na 18 ročnú dcéru chodiacu poza školu

drahos23
17. dec 2014

Dobrý deň! Prosim o urgentnu pomoc!!! Moj manzel je rozvedeny a ma dve dcery z predchadzajuceho manzelstva. Mladsia je uplne v pohode, ale ta starsia je hotova katastrofa. Tento rok dovrsila 18 rokov. Problem je v tom, ze je strasne na peniaze. Platime na nu vyzivne, zivotnu poistku a posielame jej aj kazdy mesiac vreckove. Nekomunikuje s nami vobec, len ked potrebuje peniaze, vtedy vie zavolat. Nechodi do skoly. Na zakladnej raz opakovala rocnik a teraz chodi uz do tretej strednej skoly a aj tam znova prepadla. 18 rocna a zas v prvej triede.Ma v skole problemy, spravanie 4. Velka absencia, nemaju ju za co klasifikovat na pol roka a dostala aj podmienecne vylucenie. Dnes nam milostiva oznamila, ze dala mojho manzela na sud o zvysenie vyzivneho. Pritom ma este dalsie tri malolete deti 3, 8, 17 rocne. Kupili sme si domcek na hypoteku co nas len to stoji mesacne 600 eur. Ked sme jej dohovarali, nech necha skolu tak, ze aj tak je to zbytocne pokial tam nechodi a nech si najde nejaku pracu, tak to nie. Jej proste vyhovuje chodit poza skolu, uzivat si s priatelom a brat peniaze. Dozvedeli sme sa, ze dokonca hrava automaty. Toto by bolo na dlhe pisanie. Prosim, pomozte mi, ze ci moze ona uspiet na sude. A ze ci by mohol moj manzel poziadat o zrusenie vyzivneho, pokial nenavstevuje skolu tak ako ma a je uz plnoleta! Ďakujem vam moc krasne za skore odpovede. Dakujem, dakujem, dakujem!

sissy27
17. dec 2014

@drahos23 teoreticky uspieť môže rovnako ona, ako aj tvoj manžel... na toto by som si zobrala radšej právnika, on bude vedieť, ako argumentovať, aké podklady predložiť súdu (napr. vysvedčenia, posudok zo školy, atď.)
vyživovacia povinnosť rodičov voči deťom trvá dovtedy, kým nie sú schopné sa samostatne živiť - nie je to ohraničené žiadnou vekovou hranicou a každý prípad sa posudzuje individuálne... v tomto prípade by bolo možné sa oprieť o fakt, že dievča nedokončilo školu vlastnou vinou a teda nesmeruje k tomu, aby sa niekedy zamestnala a bola samostatná a teda jedná sa z jej strany o zneužívanie...
pokiaľ nemá tvoj manžel súdom nariadené platenie poistky a vreckového, tak nech to už ani nerobí, nech platí len to, čo je v poslednom právoplatnom rozsudku...

drahos23
autor
17. dec 2014

Dakujem za odpoved. Mam z nej uz 500 tlak. 😖

draik
17. dec 2014

Hypotékou by som sa veľmi neoháňal. Práve tak vysoká splátka môže byť dôvodom neúspechu žalovaného v konaní o návrhu dcéry na zvýšenie výživného. Dôležité bude tiež to, ako sa zmenili príjmy otca.

drahos23
autor
17. dec 2014

Hypotekou sa chranit nechceme. To je len info pre vas, ze mamme toho naozaj dost, aby ste nas pochopili a neodcudzovali.

janinah
17. dec 2014

snažíme sa otehotnieť....to ozaj?....nedá mi nenapísať,že je smutné,ak sa otec stará a rieši len finančnú stránku svojho "otcovstva" a nerieši dcéru,jej výchovu,správanie,vzťahy a pocity.....je mi jasné,že teraz je už neskoro,síce neskoro nie je nikdy,ale ......možno by bolo dobré ju nejako motivovať či už z vašej strany alebo zo strany súdu-dostaneš peniaze,ak budeš chodiť do školy resp. pracovať-brigádovať,teda neflákať sa....

daniela_m
17. dec 2014

ja si myslím že tá škola, absencia, vylúčenie, dosť zaváži v jej neprospech. súd si určite vyžiada správu zo školy. nemyslím, že uspeje so zvýšením výživného

pribinak
17. dec 2014

Pokial je plnoleta a neplni si skolsku dochadzku - teda nepripravuje sa na buduce povolanie, je vysokopravdepodovne, ze vyzivne sa nie zvysi, ale bud bude ukoncena vyzivovacia povinnost, alebo sa stanovi na minimum

Tieto tvrdenie treba podlozit spravou zo skoly a predchazajucich skol a nejaka sprava z uradu prace

mihula
17. dec 2014

@drahos23 preco vreckove?a poistku?načo,zaco?

bonaqa2013
17. dec 2014

pokiaľ bude slečna chodiť do školy, otec bude musieť platiť. A može mať aj 4 od vrchu až po spodok. Aj moj ex pokrikuje na syna, že koľko ešte bude platiť na neho. A syn mu povedal, že do 26. Dovtedy má štatút študenta. Syn chodí na VŠ, 2 ročník, ale on má aj výsledky. Dnes bol na predtermíne skúške a výsledok A. Teda 1. A do vianoc chce ešte 2 predtermíny. Otec má tiež ďalšie deti a na syna sa zvysoka ..... Nikdy mu nič nekúpil.
takže na súde ocinko bude musieť predložiť všetky príjmy a výdavky. Tak isto aj dcéra, resp. matka.

ivivaiveta
17. dec 2014

@pribinak netrva vyzivovacia, kym dieta nie je schopne sa postarat samo o seba?..ci?..nemyslim, ze by nemusel platit..skor dievca dostane minimum, vzhladom na jej postoj..

pribinak
17. dec 2014

Nie je schopne sa postarat o seba, to znamena, ze bud je vek pod 18 rokov, alebo studuje na SS alebo VS, ci inej skole, ale len denne studium a to znamena, ze pre pokracujuce vzdelavanie nemoze pracovat, max brigadovat
Brigady nevykryju naklady na zivobytie, je fakt, ze moze mat 4 od hora az dole, ale pokial je skolou vedena ako student denneho studia, ma rodic smolu

Dalsia vec je, ze jej matka musi riadne zdovodnit preco pozaduje na nu zvysenie vyzivneho

Osobne si nemyslim, ze matka uspeje

ivivaiveta
17. dec 2014

@drahos23 a to co ju ucite, prosim ta?..tak ona nekomunikuje, len ked prachy potrebuje a vy jej este vreckove mimo vyzivneho posielate??...no zbohom..ani cent navyse by som jej nedala za take spravanie..

ivivaiveta
17. dec 2014

@pribinak ked ma 18, uz podava zvysenie sama za seba, nie?

pribinak
17. dec 2014

@ivivaiveta

Ano, dobry postreh ;)))

ivivaiveta
17. dec 2014

@pribinak 😉

bonaqa2013
17. dec 2014

@pribinak to je pravda, že ak má 18 tak si musí podať zvýšenie sama. Ale príjem a výdavky budú dokladovať aj otec, aj matka resp. ten u koho slečna má trvalé bydlisko. Stačí aby matka bola napr. nezamestaná, alebo može byť na invalidnom a zvýšenie jej súd može odklepnúť. Finančná situácia sa od posledného zvýšenia musí zmeniť. A ešte sa berie do úvahy aj nehnuteĺný majetok. Ak niektorí z rodičov nadobudol od posledného zvýšenia napr. chatu, chalupu, ..... súd aj tieto veci berie do úvahy.

pribinak
17. dec 2014

@bonaqa2013 áno máš pravdu, ale otcovi pribudli ďalšie maloleté deti (zo zakladateľkou témy) a ich potreby a náklady na výživu, ktorú zabezpečuje otec, kedže matka je na materskej/rodicaku musí tiez sud vziať v úvahu
Okrem toho, vzali si hypotéku na dom, kde bývajú, nekúpili si víkendový dom ci chatu na rekreácie, takze nato by mal sud prihliadať ( za akým účelom bola zadovážena nehnutelnost)

Môžeme tu polemizovať koľko chceme, uvidíme ako rozhodne sud ( dúfam, ze zakladateľka témy nam da vedieť )

ivivaiveta
17. dec 2014

@bonaqa2013 vsetko pravda, ale sud sa bude aj slecny pytat na dovody navrhu na zvysenie a na jej "snahu" ani studovat riadne, ani pracovat...

bonaqa2013
17. dec 2014

@ivivaiveta ja čo mám znalosti, tak súd nerieši známky, resp. opakovanie ročníka. Dieťa alebo do školy chodí, alebo nechodí. Alebo je študent, alebo nie je študent.

bonaqa2013
17. dec 2014

@pribinak no kto vie či nie je aj matka na MD, alebo RD, alebo sa nestará o ďalšie maloleté deti..... Práve dnes sme skončili -- aspoň si myslím že už sme skončili presne takúto istú tému - bol vynesený rozsudok. Ocinko odfotil moj dom a ukazoval súdu, že aha aký si oni postavili dom -- nemáme ani chodníky, ani okolie domu spravené, len zabudol akosi súdu povedať že on kúpil nehnuteľný majetok v hodnote 8 mil., má 2 rod. domy, prenajíma byt, autá, .....

ivivaiveta
17. dec 2014

@bonaqa2013 ja take skusenosti nemam,hlavne u plnoletých deti svojich rodicov.. ale podstatne som chcela povedat, ze musi uviest dovody....ved ja nie som proti dietatu, sama mam maloletého, ktorému otec plati vyzivne...len viem, ze ked by som si isla podat navrh na zvysenie, tak musim udat aj dovody..cize navrh musi byt dovodny...

pribinak
17. dec 2014

@bonaqa2013 áno, môže byt jej mama na rodicaku, ale tam sa bude riešiť hlavne jej dospela dcéra, ktorá ma síce nárok na výživné, avšak je nepravdepodobne, aby jej ho zvýšili, ked slečna fláka školu a chodi po herniach
Tam je otázka ci ho skôr neznížia, navyše v čase konania musí dcéra zdokladovať, ze je dennou študentkou

bonaqa2013
17. dec 2014

@ivivaiveta áno návrh musí byť dovodný, ale výživné sa zvyšuje ak dieťa nastupuje do školky, do školy, do 2 stupňa ZŠ, na strednú školu a keď nastupuje na VŠ. Je to logické dieťa rastie, vyžaduje vačšie náklady. Len ty si musíš podať o zvýšenie .... Súd to nerobí automaticky. No a samozrejme ocinkovia nie sú nadšení.... Tieto rozumy som získala za tie roky čo sa handrkujem o výživné na syna.

ivivaiveta
17. dec 2014

@bonaqa2013 takto sa sprava 9 chlapov z 10 moja 😉 ..chapem ta...ja som si mohla podat o zvysenie uz dvakrát, kedze uz sme prechadzali na ine stupne skoly..priznam sa, mam to tam zazivat taketo veci, ani ho nechcem vyssie...

bonaqa2013
17. dec 2014

@ivivaiveta tak ten moj ex má smolu. Ja som dosť bojovný typ. Keby prišiel a povedal, vieš potrebujem ťa odrbať o peniaze -- asi by som to brala skor, ale on vyťahuje na súde samé špinavosti - tak to ma vie poriadne na.... A synovi nikdy nič nekúpil. Zaplatil výživné a ani ho nepoznal 17 rokov. Nevidel ho. Nemal záujem. teraz nemá záujem syn....

ivivaiveta
17. dec 2014

@bonaqa2013 v zaujme o syna sme na tom rovnako, nic mi nemusis hovorit..a to nie, ze by som nebola bojovna...som rada, ze ho nevidim 😔

drahos23
autor
18. dec 2014

Ahojte! Dakujem vam za odpovede pozitivne, aj negativne. Dakujem, ze nam pomahate. Určite dam vediet, ako sme dopadli. Niektory si ju tu zastavate, ale k nej sa neda vytvorit dobry vztah. Jej sestra je zasa pravy opak a to je o 11 mes. mladsia. Ta chodi ku nam skoro kazdy vykend. Telefonujeme spolu a nedala by som ju za nic aj ked to nie je moja vlastna dcera. Proste ju milujem ako vlastnu. Ale hento je diabol. Museli by ste ju poznat. Ta ma uz dost na rovasi. Fajci a pije asi od jedenastich. Po kamaratkach kradne zlato a chodi s tym po zalozniach, kradne peniaze kade chodi, raz ukradla aj v nejakom bare z kasy. Toho by tu bolo na pisanie az moooc vela. Bola uz aj redukacnom centre, ked jej nebolo rady a ani to nepomohlo. Uz sme fakt zufali. Muz plati vsetko co potrebuje. Alimenty, vreckove, poistku. Peniaze sa jej posielaju na meniny ,vianoce , narodky, mikulas, skola , skolske vylety, prazdninove vylety atd. A stale nema dost. A toto je uz vrchol, ze ide dat mojho muza na sud, za vyzivne. Vcera som sa nakoniec dozvedela, ze aj svoju mater dava za to na sud. No proste katastrofa s nou. Ona sa drzi len toho, ze rodicia su povinny platit na deti do 25 rokov. Ale za co? Za toto? Ona len chce vyuzit zakon. Ani skola ani robota a platte mi. Fuuuuu, moc som nasrana. Lebo sme sa ozaj snazili, aby je nic nechybalo aj ked sa nenavstevujeme. Je od nas 100 km. Byvala so svojou matkou a s jej priatelom a dalsimi troma surodencami. Momentalne zije u priatela, lebo jej matky priatel ju vyhodil z bytu. Uz aj jemu pretiekli nrrvy. Tak si zoberte ze co je to za satana.

drahos23
autor
18. dec 2014

Poslali sme jej peniaze na vodicak na osemnastku. Zlato sme jej kupovat nechceli, lebo by skoncilo v zalozni. Tak zaplatila 130 e a ostatne minula. Co myslite kam ich dala? Potom prisla s tym, ze potrbuje do skoly 80 e. Ked sme tam volali, tak jej triedna oovedala ze ziadnych 80 ale len 15. A to sme sa len vtedy podozvedali ze bola v skole ani len 3 dni od septembra. A aj to ze prepadla sme sa dozvedeli asi pred 1,5 mes. Anj len to nam nedali vediet. Proste o nic sa nestarajte a len platte. Tak ako jej mozeme nieco dohovorit, ked pred nami vsetko zatajuju a dozvieme sa to len nahodou? Keby bola normalna tak nemame s nicim problem. Len same klamstva, len aby boli peniaze. Potrebujem sa trosku vyrozpravat, lebo ma sibne.

emily76
18. dec 2014

@drahos23 a jej matka ma k tomu aky postoj? Lebo ak by sa rodicia dohodli, ze napr 100 eur vyzivne, z toho jej daju polovicu na poistku... tak by si velmi nevyskakovala... teoreticky by jej peniaze isli, ale mala by z toho prd... urcite by som jej neposielala nic navyse.... ak potrebuje nieco do skoly, treba sa dohodnut s triednou, ze vam to da vediet a peniaze rovno triednej.. nie mladej do ruk... ak ste chceli vodicak jej dat k narodkam, mali ste ho rovno zaplatit v autoskole.. a jej dat len poukaz... a dohodnut to v autoskole tak, ze ak by to slecna chcela zrusit, tak vam vratia peniaze na vas ucet... celkovo ju treba odstrihnut od penazi a poslat jej len to, na co je sudne rozhodnutie... aj to, co jej platite poistku si treba osetrit na sude... a znizit o to vyzivne vyplacane v hotovosti..

drahos23
autor
18. dec 2014

Jej matka ma ktomu asi taky postoj, ze ona je s nou jedna ruka. Tak co vam poviem. Jak nas klame jedna, tak nas klame aj druha. Pravdu sa nedozvieme ani od jednej. Tak aj ona je v soku , ze ju dcerenka dala na sud. Ale toto vsetko vieme od tej druhej dcery ta byva s nimi. Lebo oni dve to pred nami taja. Tak za to neviem co mame robit. A ten vodicak sme riesili tiez z jej matkou. Lebo sme sa bali, ze by to herecka minula. Poslali sme peniaze na matkyn ucet, ze to ona pojde vyplatit. Lenze hlupana jej to dala aj tak do ruky. Takze sa neda ani s jednou normalne jednat. Za vsetko klamu, len aby boli peniaze. Keby s nami jednali normalne, tak nie je s nicim problem. A mne sa to nepaci, ze mojho muza vyuzivaju len na peniaze.