Výživné pre vysokoškolského študenta

4. jún 2023

Schváli mi súd výživné 250€, keď zdokladujem náklady n celý mesiac (cca500)? To je to úplne minimum, bývanie, strava, cestovné, skriptá. Oblečenie si kúpim sama zo zarobených peňazí a vyletiky, dovolenky si tiež platím za vlastné, alebo prispeje mama, plus mám sporenie, kde si každý mesiac odkladám aspoň po stovke. Ale to asi ani dokladovať na súde nebudem, keďže zo zákona nemám povinnosť si nejak privyrábať, či? Možno spomeniem, že občas pracujem pár hodín, aby som si mohla dopriať viac ako len jesť a spať. Skúšala som sa dohodnúť mimosúdne, ale nemá to zmysel. Najradšej by bol aby som išla niekam do fabriky a nemusel platiť ani cent. Myslíte, že to má šancu prejsť? Príjem neviem aký má, ale asi taky priemer podľa toho ako žije. Ďakujem za rady.

pribinak
4. jún 2023

Rozhodne to skus. Ak ti neschváli súd 250 tak ti schváli možno 150 ale aj to je lepšie ako dratom do oka

Koľko ti platil doteraz?

autor
4. jún 2023

@pribinak 150 práve

pribinak
4. jún 2023

Ty že si na výške, súd ti určite výživné zvýši, či o 100vku to neviem, ale zvýši

mogaa
4. jún 2023

Hlavne vyživovaciu povinnosť majú obaja rodičia, nie iba matka....takže náklady by mali byť oveľa viac ak chceš len od otca výživné 250eur...tam sa prihliada na plat oboch rodičov....

autor
4. jún 2023

@mogaa mama zarobí v čistom asi 1000€, otec neviem koľko ale podľa mňa menej to nebude. Všetky náklady zdokladovane mám, ešte som si aj spísala jedálniček, čo som každý deň jedla a koľko to stalo, žiadne prehnane super potraviny, to keď chcem tak si kúpim za vlastné. Tých 500€ je bez oblecenia, drogerie, kozmetiky, koníčkov. Je to len nájom, jedlo, cestovné a knihy. Za knihy dám veľa, lebo niektorí vyučujúci si vyžadujú aby sme tu knihu mali a pracovali práve s tou konkrétnou. Mohla by som si ju aj nelegálne stiahnuť, ale nerada čítam z tabletu, radšej mám tú knihu fyzicky v ruke

savoya
4. jún 2023

Jezis ,to si nevies zarobit uz sama?Chod na brigady.To dokedy ta bude otec zivit?

martul
4. jún 2023

@savoya dovtedy kým bude študovať. Je to jeho povinnosťou aj matky. To, že autorka brigáduje, nevylučuje otca z povinností.

autor
4. jún 2023

@savoya nie, neviem. Ľudí, čo si pri štúdiu dokážu plnohodnotne zarobiť na to aby ich rodičia nemuseli živiť strašne obdivujem, ale ja medzi ne nepatrím. A popravde ani 95% študentov denného štúdia medzi ne nepatrí.

sissy27
4. jún 2023

@savoya vyzivovacia povinnost rodicov voci detom trva do casu, kym nie su schopne sa samostatne zivit. Pokial autorka studuje dennou formou studia, tak spada do tejto kategorie a ma na vyzivne od oboch rodicov plne pravo. Tiez mam dceru, ktora v septembri nastupuje na vs a nevidim dovod ju vykopnut z domu nech sa stara sama a rovnako nevidim dovod, preco by ex uz nemal posielat vyzivne. Ma samozrejme brigadu, z ktorej si plati svoje prkotinky, ale skola je prvorada, takze to nie je praca na plny uvazok za plnohodnotny plat.
Autorka: kludne o zvysenie poziadaj, mozno ti nedaju 250€ aj ked si myslim, ze pri dnesnych cenach to nie je nic extra.

ninusa221
4. jún 2023

Takže bývaš sama? Lebo kamoska si takto vybavila sociálne stipentium a teda posielajú jej okolo 240€ a každým rocnikom je to viac

autor
4. jún 2023

@ninusa221 u nás na škole je sociálne štipendium asi podľa iných kritérií uznávane, ale to by museli naši fakt trieť biedu aby mi to bolo uznané. Dostavam 300€ ročne od školy na obytovanie. Čo je výška jedného nájmu

nepic
4. jún 2023

@autor
Mňa sa to síce netýka,len tak pre zaujímavosť sa spýtam,čo všetko treba študentovi na vysokej škole každý mesiac za 500€? Lebo dcéra tiež študovala 300km od domu a nestálo nás to toľko a nebolo to ani tak dávno. A veľa dôchodcov na Slovensku nemá toľko dôchodok a musí si s toho zaplatiť bývanie,lieky a ešte aj vyžiť.

nickpick
4. jún 2023

@nepic lenze tvoja dcera zrejme byvala na internate, tu si autorka plati najom, co je v dnesnej dobe vysoka ciastka, porovnavat dochodcu so studentom je mimo misu, potrebuje si dochodca kupovat skripta a ucebnice? ludia na sklonku zivota nepotrebuju extra oblecenie a aj v strave su skromni, mlada zena co ma 20 zje viac ako 70-rocna zena, dalej spolocensky zivot ci kuktura, nemam pocit ze dochodca chodi do kina ci divadla…
celkovo 500 eur na mesiac na zivot v dnesnej dobe je taky priemer, otec nieze by bol rad ze mu dcera studuje, jakziv nepochopim takych rodicov….je to smutne a svedci to o jeho charaktere…

nepic
4. jún 2023

@nickpick
Áno moja dcéra bývala na internáte,to je pravda,a boli tuším tri na izbe. Manželka keď nedostala internát,tiež bývala v jednej prenajatej izbe na opačnej strane mesta. Ja keď som bol na vojne nás bolo tuším 31 na izbe. Ak chce zakladateľka bývať sama na byte,tak nech si skúsi na to aj zarobit. A ano,taký dôchodca nechodí do kina a divadla,zas chodí po lekároch a musí si zaplatit lieky(čo neviem koľko stojí).
Ja si nechcem zastávať toho otca,len mi napadla aj taká skutočnosť(máme tomu susedov),že možno ani toľko nemá,len veľa detí po rozvode majú vtlkane do hlavy ako je otec ten zlý a treba ho zničiť,deti ho poznajú len keď treba peniaze a tiež veľa detí sú takzvaný "večný študent" a študujú až pokým sa nemusia o seba starať.

som_realistka
4. jún 2023

@nepic no, autorka píše o nájomnom, ale 300 v dnešnej dobe, to veľmi nevyzerá na samostatný byť, skôr na zdieľaný, ale nenapísala kde studuje, a strava na mesiac pod 150 sa nedostane ani omylom, a to je ešte veľmi nízka suma.

sendy1977
4. jún 2023

@nepic môj syn v Prahe platí za internát 270 eur na mesiac a to je v podstate na okraji Prahy, žiadna super lokalita

rony2255
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
savoya
4. jún 2023

@rony2255
Presne suhlasim .

ninusa221
5. jún 2023

Tie čo tu píšete že keď ste vy študovali alebo vaše deti ako ste vyžili z pár EUR a rodičia vám nedávali Zobuďte sa ako išlo všetko hore !!! Nájom jedna izba stojí aj 200-300 EUR aj intraky išli uz hore okolo 100€ plus strava aké sú drahé potraviny!!! Halo kde zijete?

nepic
5. jún 2023

@ninusa221
Haloo a myslíš že rodičom sa náklady nezvýšili?áno aj oni musia platiť za bývanie,dokonca aj jesť každý deň,tak isto ako deti. Nie je to môj prípad,ale viem že veľa ľuďom ani nič nepridali a jednoducho musia vyjsť s tým čo majú. Čo ak sa otec znova oženil a má ďalšie dve deti?to tie má odstaviť od jedla a tepla?no nie,jednoducho tých tisíc eur čo zarobí musí spravodlivo rozdeliť medzi všetkých troch.
Ako tu bolo hore písané,vysoká škola nie je povinnosť a áno,už za mojich čias boli také prípady,že aj keď deti na to mali hlavu,ale rodičia nemali peniaze,tak jednoducho vysoká škola nebola. Ale stále je tu možnosť študovať popri zamestnaní. To len teraz sú všetci zvyknutý na to-ale ja to chcem! Ja mám tiež dcéru s prvého manželstva,vyštudovala medicínu a pracuje v zahraničí,ale našťastie nikdy sme nemuseli riešiť takéto veci. Áno keď bolo treba,tak som jej dal aj 300€,aj napriek tomu,že na rozsudku som mal tuším 1000SKK. Len otázne je aj ako sa dieťa správa k rodičovi. Existuje také niečo ako zákon o rodine a tam je definované aj ako sa má dieťa chovať voči rodičovi.
Máme takú susedu,ktorá všade rozpráva aký je otec kkt,ako sa na nich vykašľal,ako si našiel druhú,ale samozrejme peniaze od neho sú dobré. Hlavne že otec v druhom manželstve funguje normálne,len z matkynej rodiny už hádam tri pokolenia to je stále j.bl. a stále sa to množí. Ja keby som bol na jeho mieste,tak jej nedám hádam ani to.
Mimochodom atriak v BA aktuálne stojí cca 60€.

asocial
5. jún 2023

Ja len toľko, ze sú aj odbory a fakulty, ktoré neumožňujú pravidelne brigády, lebo je tam povinná účasť na prednáškach. A bolo to tak aj pred 20 rokmi. Ale tiež si myslím, že by si mohla byť na intraku (ak máš naňho nárok) a ušetrila by si. V každom prípade žiadajú však vyššie výživné...

ninusa221
5. jún 2023

@nepic predstáv si v nr 90 € 🙂

ninusa221
5. jún 2023

@nepic a teraz pozeram ceny v BA tak až na 119€ tak neviem 🤷🏽‍♀️

autor
6. jún 2023

Pozrite, mňa absolútne nezaujíma koľko ste vy dávali svojim deťom a aké mali vaše deti náklady. Čo sa zábavy týka, skoro nikde nechodím a keď aj, platím si to zo svojich zarobených peňazí, ktorých nie je veľa, keďže 4 dni v týždni mám školu a potrebujem sa medzi tým aj učiť, takže v práci som max 20 hodin týždenne a to už padám na hubu, takže to rozhodne nie je každý týždeň. Internát som nedostala, takže žijem v byte. Žije nás tu 6 v troch izbách a vychádza to 230€ nájom + energie. Internáty o veľa lacnejšie nie sú. V strave sa uskromnim, šetřím kde sa dá, ale aj tak potrebujem este nemalé peniaze na cestovanie, skriptá a iné pomôcky do školy. Moji "spolužiaci" dostávaju podobne peniaze a to nie sú z nejak extra bohatých rodin ale priemer. Rodičia majú voči mne vyživovaciu povinnosť, takže nevidím dôvod, prečo by som mala študovať školu až keď si na to ja sama zarobím. Vyznie to hnusne, ale je to tak. To by sme tu mali asi ešte menej lekárov, právnikov, veterinárov atd, keby si na ti ľudia majú najprv zarobiť. Áno asi som si mohla vybrať ľahší odbor kde by som mohla pracovať do nemoty, ale čo by som z toho mala? Titul z odboru, v ktorom sa ani neuplatním alebo nechcem uplatniť? Je vysoká škola a vysoká škola. Mám spolubývajúcu, ktorá má skúškové hotové za dva týždne a do školy chodi o polovicu menej ako ja. V takom prípade by asi bolo na mieste aby rodičom pomohla. A prirovnávať to k dôchodcom? Myslím, že je trosku rozdiel v tom co k životu potrebuje dôchodca a čo študent denného štúdia. Okrem toho liečim sa s nejakými diagnozami, nie je to lacná záležitosť, dovolím si tvrdiť, že na zdravie miniem viac ako priemerný dôchodca. A možno kvôli tomu, že teraz sa naplno venujem rozvoju svojej budúcnosť s podporou mojich rodičov, tak keď budú na dôchodku budem mať možnosť im to oplatiť a postarať sa o nich keď to nebudú zvládať.

nepic
6. jún 2023

@autor
Pokiaľ to je tak,že na starosť im to plánuješ oplatiť a postarať sa o nich,tak to je pekné a chvalihodné a držím ti v tom palce. Ale nerozumiem potom,prečo sa chceš s otcom súdiť,ja som dcére dobrovoľne a sám od seba dával peniaze aby mala dosť.
Len netreba zabúdať,že vyživovaciu povinnosť budeš mať aj ty voči rodičovi,áno viem o jednom konkrétnom prípade keď sa dieťa celý život snažilo otca zničiť,nepekne sa vyjadrovala o jeho novej rodine a deťoch,tak otec(bývalí policajt) si zahral blázna,ostal na PN,najal nejakého pravnika a nejako sa mu podarilo vysúdiť od dcéry tuším 170€ mesačne a dcéra chce-nechce ale musí mu s Kauflandoveho platu platiť. Ale že nie,nebude ju trápiť do konca života,že len toľko rokov koľko on ju živil.

autor
6. jún 2023

@nepic nemyslím si, že tým že chcem od neho čo mi právom patrí by som ho nejak ničila. A ano, aj napriek tomu, že sám od seba mi tie peniaze dať nechce a že nemá ani záujem o žiadny kontakt so mnou, by som mu na starobu pomohla. Samozrejme len v prípade, že sa náš vzťah posunie do inej úrovne ako len komunikácia prostredníctvom súdu.

autor
6. jún 2023

@nepic a na druhú stranu, chlap, ktorý si urobí dieťa, ma voči nemu zodpovednosť či chce alebo nie Aku zodpovednost má to dieťa voči rodičovi v prípade, že ten rodič nemá ani záujem o kontakt? Ja musím teraz v prvom rade myslieť na seba. Keď on bude chcieť zo mňa vysúdiť peniaze keď bude starý, ma na to samozrejme právo

hedviga2
6. jún 2023

Autorka normalne si daj žiadost o zvyšenie. Nečitaj prispevky ako by sisi mala zarobit. Niekto ťa splodil a nech ti prispieva. Na MK sa dozvieš všeličo.

autor
6. jún 2023

@hedviga2 ďakujem, áno, žiadosť určite podam. Ja si z tých reči nič nerobím, nemôžem brať vážne reči niekoho kto si myslí, že 250€ mi na život bohate stačí. Aj keby môžem byť na internáte, ten stojí ponovom 200€ mesačne, takže veľmi by som si neprilepšila. Za 50 eur čo by mi malo ostať na jedlo a cestovné a nejaké tie skriptá by som mohla žiť s trochou šťastia 10 dní, urcite nie mesiac. Ono ja viem, že kedysi intrak stal niekde aj 40-50€ a dalo sa to za tie peniaze, ale teraz to jednoducho nejde. Ani jeden z mojich rodičov nie je v situácii, kedy by kvôli môjmu štúdiu oni strádali, takže nevidím absolútne nič nepochopiteľné na tom že žiadam adekvátne zvýšenie výživného. Veď niektoré mamičky majú 250€ aj na škôlkara, tak prečo nie ja

lienka.7
6. jún 2023

@autorka ten skolkar na rozdiel od teba nemoze robiť, vies?
250€ chceš od koho? Od otca aj od matky? Cize 500€ dokopy. Nepises tu aké máš s nimi vzťahy, hm? Internát si nedostala prečo? To najjednoduchšie je naťahovať ruky, vies.
Platis 230€ za zdieľanu izbu? To kde? Samostatná izba je bežné do max. 300€. Ked nemas na bývanie, hľadaj lacnejšie, sú.
Ano, rodicia voči tebe výživových povinnosť majú, ale ty keď chceš nejako vyskakovať, tak sa máš vedieť o seba potom postarat sama. Studium na VS nie je povinne. Predpokladám, že s rodičmi nemas bohvie aký vzťah, preto ini spolužiaci maju od nich peniaze navyse a ty nie. Plus moji spolužiaci mali taktiez kopec jedla vždy aj z domu (ci uz na intraku alebo na byte). Ty ??? Ty chceš byť velice samostatná, ale za "cudzie" peniaze. Nezdá sa ti to trosku blbé?