Styk otca s dieťaťom počas choroby

beelippy
12. okt 2015

dobrý deň, priateľ je rozvedený a dohodnutý s manželkou, že keď bude syn (6 rokov starý) chorý, budú si ho striedať rovnako. Malý so mnou vychádza dobre, vždy, ked ho má otec, trávime spolu čas. Nemá vôbec problém byť so mnou aj sám, bez prítomnosti otca. Je na mňa zvyknutý. Keď bol pred troma týždňami chorý, mala som s ním ostať doma ja ale matke sa to nepáčilo a tak s ním ostala doma ona. (za vinu že sa im manželstvo rozpadlo viní mňa aj napriek tomu, že spolu už viac než 3 roky manželstvo nefungovalo čo si ona sama priznala a nemala záujem na zlepšení, jediné, čo ju po rozvode trápilo, že ju prestal dotovať a poslúchať ako panáčik). So synom má naďalej dobrý vzťah, bráva ho ku nám minimálne dva tri krát do týždňa, platí slušné výživné a okrem toho mu kúpi všetko, čo potrebuje. Začala sa vyhrážať, že bude robiť aj ona zle a prieky. Chcem sa len opýtať, či je niekde podľa zákona zakotvené, že ja ako aktuálna partnerka rozvedeného muža mám zakázané tráviť s ním čas, ktorý je určený otcovi..? či sa môže ona oháňať na súde, že napriek tomu, že s malým vychádzam dobre a má ma rád, môže mi ona brániť styku s ním? Je to presne ten typ, čo nebude nikdy spokojný, vždy jej niečo bude vadiť, prekážať a hlavne ja, čomu rozumiem, ale tým, že s ním bude viac doma ona na OČR ako otec alebo ja kvôli tomu, že sa jej nepáči, že by som s ním mala byť ja, neviem, či súd toto bude zaujímať, ak by podala podnet na úpravu styku s maloletým.ďakujem

sasa1310
12. okt 2015

no ty nemáš žiadne zákonné právo byt s tým dieťaťom. To dieťa nie je tvoje. Je to dieťa tvojho priateľa (dokonca nie ani manžela) a jeho bývalej manželky. Dieťa má byť výhradne so svojimi rodičmi. A ak sa to jeho matke nepáči, že v čase keď má byt s otcom bude s tebou, tak má na to plnohodnotné právo.
Ty z právneho hľadiska nemáš žiadne právo byť a starať sa tobôž byť na OČR s cudzím dieťaťom. Ani v práci by ti to asi neznali ako OČR, sa starať o cudzie dieťa.

guinevre
12. okt 2015

@sasa1310 @beelippy Nemas zakone pravo, ale zase, nikto ti ani nemoze zo zakona zakazat travit cas s dietatom ktore u seba ma jeho otec. A aj starat sa o neho ked je ono u otca. Ked matka chce robit naprieky, kludne, ale urobi zle len svojmu dietatu. Pre nu ty vzdy budes ta najhorsia, bezohladu ci si dobra alebo zla, a bude pre nu strasne tazko akceptovat, ze jej syn ma rad aj otcovu priatelku, alebo zenu. Podla toho co pises, tak je to taky profil zeny.
Tu ledva dockaju vsetky ta hned sprdnut, neviem, ci je prispevok ozajstny alebo fake, lebo myslim si, ze vies ake nazory vacsinou tu najdes.

lusyke
12. okt 2015

No nemas na to ani pravo a vobec sa jej nedivim ze jej to prekaza. Tiez by som svoje dieta nenechala nastarost inej osobe ked je chore. A predsa ak ma ten cas na dieta vyhradeny on tak ma s nim byt on a nie ty ako uplne cudzia osoba.

guinevre
12. okt 2015

@lusyke Myslis si, ze on a jeho priatelka nemozu travit cas s jeho dietatom ked ma na to onvyhradeny cas? Teda, ze ona tam nesmie byt?

lauricka
12. okt 2015

ak ma byt s otcom, tak nech je s otcom. Preco ho otec nechava na starosti vam, ked ma s nim byt on? Vy by ste nechali dieta cudzej osobe, ktorej zrejme ani nedoverujete? To sa tazko posudi, kedze vztahy medzi ludmi su rozne. Niekde to problem je, inde nie, ale nic vam neostava, nez respektovat rodicov dietata, jedneho aj druheho.

lusyke
12. okt 2015

@guinevre to som nenapisala. Jasne ze moze ale ak su spolu on, ona a dieta. Nie iba ona a dieta. Na to ma matka dietata pravo ze jej to vadi ked je iba ona a dieta.

jana_eyre
12. okt 2015

neuraz sa, ale ani ja by som nechcela aby sa o moje dieta v chorobe starala osoba, ktorej neverim /a ona ti evidentne neveri, ci to uz je opodstatnene, alebo nie je jedno/

je to jej dieta a kedze sa s exmanzelom dohodli, ze sa o neho budu starat rovnako, ma sa o neho starat on a nie ty..

a este som sa chcela spytat - citujem "že bude robiť aj ona zle a prieky" - preco AJ? niekto jej robil prieky, alebo to len zle chapem?

guinevre
12. okt 2015

@lusyke No, hej. Ale zeny su rozne, mojej kamaratke, na priklad nevadi, ze ex ma priatelku, a ta priatelka zobrala na dovolenku svojho a kamaratkinho syna, jej ex tam nebol, este mi povedala, ze je vdacna, ze sa ta zena pekne stara aj o jej syna 🙂

A inak, @beelippy ked matka teba vidi ako cudzu osobu, a nie niekoho kto je a bude aj v buducnosti dietatu blizky, tak radsej ju nechaj tak, preco by si si ty vyberala OCR kvoli cudziemu dietatu? Ked ti chce robit zle, tak zdvihni ruky, nepomahaj s nicim.

guinevre
12. okt 2015

@jana_eyre A otec ked tej osobe veri, tak to sa nepocita? Hlavne je asi len ci matka veri, a co matka chce, a co matka planuje, a co matke vyhovuje atd. Akoze, ani ja by som nechcela aby exova zena isla na OCR kvoli mojmu dietatu, ale keby sa postarala zopar hodin kym ex nie je doma alebo niekde musel skocit, tak to je podla mna fajn.

lusyke
12. okt 2015

@guinevre su rozni, nevidime do vztahov tejto konkretnej situacie. Ale pokial si matka nezela aby jej dieta mala nastarost priatelka jej exmanzela tak ma na to plne pravo a nikto jej to nemoze mat za zle. Mne osobne by to tiez prekazalo. Nevidim ani dovod preco by sa jeho priatelka mala dozadovat opaku. Je to cas vyhradeny pre otca a nie pre nu.

jana_eyre
12. okt 2015

@guinevre nie, nie je to hlavne - ale je to dost urcujuce.. vobec nevieme co sa tam za roky spoluzitia postavalo, preco ma matka taky postoj.. preto si myslim, ze matka do toho ma dost co hovorit.. ak jej matka proste neveri /ako som uz pisala, je jedno ci to je opodstatnene, alebo nie/ tak to musia akceptovat..

akvi
12. okt 2015

tu ide len o princip, nic ine 🙂 Ludia su jesitni a ak by si ty bola na jej mieste, tak by si to mozno videla uplne inak.. Tym samozrejme nechcem povedat, ze matka dietata ma pravdu, ale zase musis ju aj ty chapat, ze ta zrovna nema v laske.. Ja poznam opacny extrem, ked otec dietata(mal ho v starostlivosti), dal dieta radsej k cudzim ludom, ked bolo chore, ako by ho mal dat ex manzelke, ktora bola na MD a brala to ako samozrejme, ze nech maleho necha u nej.. Ale jesitny chlap ho radsej supol k cudzim..

lusyke
12. okt 2015

@guinevre mali by verit tej osobe obaja rodicia, nie len jeden. Ved kebyze ja necham na starost nasu dceru osobe ktorej priatel neveri tak by mi asi odtrhol hlavu 🙂 a to iste by bolo naopak.

guinevre
12. okt 2015

@lusyke Urcite, ale ked otec chce cas travit so synom A s priatelkou, ani to nemoze zakazat, teda keby jej islo o to.

prvosienkajarna
12. okt 2015

@beelippy ty na čom ficis????? 😅

lusyke
12. okt 2015

@guinevre to uz je uplne ina vec. S tym uz matka neurobi nic. No myslim ze existuju aj rozne extremy, ked napriklad matka dietata zisti ze priatelka exmanzela nejako ublizuje dietatu alebo ma na neho zly vplyv tak asi v takom pripade moze matka poziadat sud aby zakazal styk dietata s tou osobou. Co netvrdim ze je tento pripad...len aby ma zas niekto nechytal za slovicka.

guinevre
12. okt 2015

@lusyke Jasne, to palti vzdy, ci dietatu ublizuje ina osoba, alebo otec/matka, ked su alkoholici, fetaci atd. no to su extremne pripady.

beelippy
autor
12. okt 2015

@prvosienkajarna prečo by som mala na niečom fičať?
....je mi jasné, že OČR na neho nedostanem, ale keď mi priateľ verí a vie, že sa môže spoľahnúť na mňa ked s dieťaťom vychádzam dobre a bola som s ním x krát, prečo by mal byť problém, že s ním ostanem niekedy počas dňa pár hodín sama, ak sa priateľovi nepodarí vybaviť si v práci zo dňa na deň voľno? ved predsa či ochorie alebo nie, to sa naplánovať nedá a pokiaľ si to vieme rozdeliť, tak je to lepšie. To, že sa jej to nepáči, hold, len z princípu, pretože ma nepozná a chápem aj to, aby netrávilo jej dieťa čas s osobou cudzou - ale cudzou len pre ňu, nie pre dieťa. Ide len o to, či je niekde v zákone napísané, že pokiaľ mám ja ako priateľka jej exmanžela dobrý vzťah s ich spoločným synom a on sa počas toho obdobia, kedy má byť so synom spoľahne na mňa, že sa o neho plnohodnotne postarám, či mi môže nejakým spôsobom zákonným nariadiť súd, aby zamedzil styku mňa a syna. Okrem toho ho vidím takmer každý druhý deň a ona s tým problém nikdy nemala. Resp. žijeme spolu s priateľom v spoločnej domácnosti, takže je logické, že ked ho vodí ku nám, som tam aj ja. Na margo komentu, ktorý som čitala: ,,dieťa má byť výhradne so svojimi rodičmi"...no pokiaľ bol chorý inokedy, alebo všeobecne ostatné deti, ked sú choré, nie vždy s ním kvôli práci vedia byť len rodičia, majú starých rodičov, alebo kamarátov, rodinných známych, na ktorých sa vedia spoľahnúť...to je snáď niečo iné??? ked s ním vie byť kamarátka, tak ej to v poriadku a keď s ním mám byť ja, je to už zle?

beelippy
autor
12. okt 2015

@lusyke to, že trávi čas s otcom podľa teba znamená, že ho nemôže tráviť s jeho priateľkou? čo keď si exmanželka nájde priateľa...ten tiež nebude môcť tráviť čas s ich spoločným synom, ak ho manželka nebude mať chuť (čo určite nebude mať) zoznamovať ho s otcom dieťaťa?

devlin
12. okt 2015

Neviem o tom,ze by priatelky ex-ov boli niekde v zákone spominane,ide len o zalezitost matka-otec-dieta.a s tym sa zmier,ze asi nikdy dobre nebude toto...u nas sa uz manzelka ex zase nestyka s nasim dietatom a prace sa vzdy z domu,ked pride (lebo "neznesie pohlad na nu") a nikoho to nezaujima,riesi sa otec

libka1
12. okt 2015

@beelippy ved nech si ta otec dietata najma ako au pair 😀

beelippy
autor
12. okt 2015

@devlin ja sa však nikde pratať zo svojho bytu nebudem, pretože vzťah máme veľmi dobrý a teším sa vždy, keď ho u nás máme

beelippy
autor
12. okt 2015

@libka1 prečo by si ma mal najímať? žijeme spolu v jednej domácnosti a akceptujem a mám rada jeho syna, on má rád mňa, nikto si nikoho nemusí najímať. Moja otázka bola postavená na tom, že aj ked akceptujem, že ona ma nemusí, či môže nejakým zákonným spôsobom zabrániť tomu aby sme sa stretávali

devlin
12. okt 2015

@beelippy to je mi jasne,to mi pripada normalne...aj ked chapem scasti aj matku..

libka1
12. okt 2015

@beelippy to bol for 😉 podla mna ti nijak zakonne zabranit nemoze ak nie si pre dieta nebezpecna (tam je trochu podobna situacia s au pair, ked moze strazit au pair o co si horsia ty?). Druha vec je, ze vam moze do sytosti zneprijemnovat zivot a pokial je to ten typ ze cim viac si s jej dietatom rozumies tym je nasratejsia, tak si vas vychutna. Holt, chlap so zavazkami je vzdy komplikovany projekt 😉

guinevre
12. okt 2015

@beelippy Zabranit ti nemoze niako, ked je u otca 5 hodin, tak 5 hodin moze byt s otcom a s tebou. Ale v podstate, moze ist na sud s tym, ze otec sa nestara o syna ked ho ma mat u seba, ale nechava to na tretej osobe. Ked je to 2-3h, lebo niekam vyskocil, tak ok, ale ked je s tebou non stop a on on stop nie je tam, tak moze sa na to stazovat. Ale ked mate so synom pekny vztah, jasne, ze jej ide len o jej ego, ale s tym neurobis nic, preto tui hovorim, kasli na to, budete mat jedneho dna svoje dieta, nemusis sa stersovat kvoli tomu, ci sa ex pacis ci nie. A tvoj chlap ked vidi o co jej ide, zastane sa za teba, nie za nu.

beelippy
autor
12. okt 2015

@devlin tiež chápem matku a tiež by sa mi to určite nepáčilo, ale tým, že ho bude huckať proti mne a zároveň ho posielať za otcom tam, kde som aj ja, no, tým robí zle skôr jemu ako mne. Možno keby si niekoho našla aj ona, nemala by čas rozmýšľať nad intrigami

beelippy
autor
12. okt 2015

@guinevre nie je to tak, že ja som s ním sama non stop v čase, kedy má tráviť čas s ním on. Sme s ním spoločne. Niekedy sa stalo, že si potreboval vybaviť veci a bola som s ním pár hodín sama, no teraz som s ním mala byť prvý krát sama 8 hodín a tam už bol problém, ale myslím si, že len s jej egom, vzhľadom k tomu, že ked je u nás inokedy, problém nemá...resp. ona má vždy s niečím problém....

draik
12. okt 2015

@beelippy
Právne je to naopak - vy ako cudzia osoba (=nemáte žiaden vzťah nielen k dieťaťu a oficiálne ani k jeho otcovi) nemáte upravený styk s dieťaťom (=oficiálne nemáte nárok), preto Vám ani nikto nemá čo zakazovať. Ak by ex zdokumentovala, že otec sa o dieťa nestará v čase vyhradenom na stretávanie , ale prenecháva ho inej osobe, tak by v extrémnom prípade mohla žiadať okresanie styku dieťaťa s otcom.

yidaky
12. okt 2015

@beelippy Och baby....Vy ste teda. Keď sa tu riešilo, že nejaká baba nevychádza so synom svojho partnera, či manžela /nepamätám/, že ho skoro až "neznáša", tak ste ju "kameňovali". Keď je tu baba, ktorá sa snaží, má toho chalana rada, stará sa, tak ju zase "kameňujete" 😖
K tebe autorka, neviem či a ako sa to rieši súdom, ale je super, že sa snažíš s nimi vychádzať. Na strane druhej strane, keď sú deti choré, tak má asi jeho mama väčší pocit istoty, že ho má pri sebe. Aj ja som radšej s deťmi, ako by som ich nechala starým rodičom alebo tak....ale to záleží od situácie a daného stavu. Tak na to asi kašli, ak bude chalan ok, tak určite zase budete spolu 😉.