Návrh na zrušenie výživného

bubina7
9. jún 2021

Ahojky potrebujem poradiť. Potrebujem podať návrh na zrušenie výživného nakoľko dcéra už skončila školu. Takže už jej platiť nemusím. Ako to sformulovať. Ďakujem veľmi pekne.

nafka0483
9. jún 2021

@bubina7 Skoncila strednu skolu a nepokracuje na VS, alebo ukoncila VS?

pribinak
9. jún 2021

Tak ako si napísali tu, dávaš návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti, nakoľko dcéra ukončila štúdium.

Ale otázka je, ukončila SŠ? Lebo ak pokračuje na VS, tak jej ešte platiť budeš. Ak VS tak nie. Aj keď by bolo mizno fér, nechať jej nejaký čas na rozbeh

deti95060810
9. jún 2021

to musí byť? ex o nič také OS nežiadal...

felicita027
9. jún 2021

Standartne sformulovat ako hociktoru obycajnu ziadost a predmetom ziadosti bude zrusenie vyzivneho z dovodu ukoncenia studia. Noc tazke na tom nie je. Alebo zajst za pravnikom, ktory to napise za par minut.

bubina7
autor
9. jún 2021

@nafka0483 skončila strednú školu a hľadá si prácu na VŠ nejde

matkahelka
9. jún 2021

@bubina7 a to jej platis stovky eur mesacne, ze nemozes pockat par mesiacov, kym si aj realne najde pracu a rozbehne sa? ja si teda neviem predstavit, ze by ma hned po skole rodicia uplne prestali dotovat a adios, staraj sa o seba. a tiez si neviem predstavit, ze by som toto urobila vlastnej dcere.

kitycat
9. jún 2021

To tej dcere, ktoru mas hrdo v profile deti uz nechces platit vyzivne? Ty si naozaj maminka na pohladanie... Pokial ale este nie je zamestnana, teda nema pravidelny prijem tak neviem ci to schvalia..

cacianka
9. jún 2021

@matkahelka zase morálka ? Autorka zadala otazku a je na nej co a kto urobi.
Zrušenie je jedna vec a poporovanie na dobrovolnej báze je druhá vec

cacianka
9. jún 2021

@kitycat detto😱

betulinka1
9. jún 2021

@matkahelka presne toto napadlo aj mna. Ze nieco asi na zaciatok prispievať treba. Inak sa deti nevedia pohnúť z miesta. Samozrejme ak rodic ma. Mne rodicia sice neprispievali ale ked som prisla v nedelu na navstevu, vzdy ma nabalili ovocím, jedlom. Ani do obchodu som nemusela chodit 🤣. Skor som musela hovorit to staci. Ale urcite mi to pomohlo a Dakujem im za to.

matkahelka
9. jún 2021

@cacianka ano MORALKA, pretoze ak sa o vlastne dieta nestaram, tych par euro vyzivneho je minimum, co pre SVOJE dieta moze matka urobit.

bubina7
autor
9. jún 2021

@matkahelka platím 200€ mesačne takže to není málo a sama ma o to požiadala takže kázne nepotrebujem keďže do toho nevidíš...

cacianka
9. jún 2021

@matkahelka a ty urcite vieš ze sa doteraz autorka nestarala nijako inak iba platila výživné ? Ze jej dcera nie je sikovna mlada zena alebo je to prizivnik ?! Neries a nesuď.
Otazka bola jasná.

matkahelka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bubina7
autor
9. jún 2021

@kitycat prečo by som ju nemala mať hrdo v profile nevidíš do toho a staráš sa ....

bubina7
autor
9. jún 2021

@matkahelka isto....

bubina7
autor
9. jún 2021

@cacianka ďakujem

matkahelka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bubina7
autor
9. jún 2021

@matkahelka súd nezveril dieťa otcovi ale my sme dohodli snim že to tak bude aj keď len na krátke obdobie.

matkahelka
9. jún 2021

@bubina7 este lepsie. naozaj, niektore matky su matky storocia. treba si urobit dalsie deti s dalsim muzom a tie "predosle" deti uz odkopnut, lebo ved su velke, nech sa staraju sami o seba.

bubina7
autor
9. jún 2021

@matkahelka no ty máš zo sebou asi veľký problém. Keď mala sedemnásť pokúsila sa otráviť liekmi a teda sme sa dohodli z ex že bude lepšie keď ju bude mať on pod kontrolou kým sa stoho nedostane tak asi takto sa veci majú... Teraz buď múdra...

11mirka22
9. jún 2021

Ach aké ste tu niektoré múdre premudre... Nie každá matka, ktorá doapelemu dieťaťu posiela výživné je krkavcia mater.... Sú mnohé životné okolnosti, a dospievajúce deti sa občas aj samé rozhodnú zostať bývať u otca... Najmä ak ten otec je majetný, matku zo spoločného domova vystve, je to jedna z možností.... Nechápem naozaj, načo reagujete na príspevok, keď k nemu nemáte čo povedať... Autorka položila otázku jasne, presne popísala s čím potrebuje pomôcť...

11mirka22
9. jún 2021

@matkahelka ty si fakt riadne mimo.... Ty matka roka...

matkahelka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anjelicek26
9. jún 2021

Zákon o rodine neohraničuje povinnosť platiť výživné vekom dieťaťa. Vo svojich ustanoveniach hovorí len o tom, že rodič je povinný platiť výživné až do času kým dieťa nie je schopné samé sa živiť. Teda este kludne vela rokov, kym si nenajde pracu stale by si mala vyzivne posielat... ved zo vzduchu sa nenaje...toto je taka zbytocna hrdost u dcery, ze "uz som velka, uz nechcem". Ked sa zamestna, uz bude mat vlastne peniaze, tak potom rozmyslaj nad zrusenim.

felicita027
9. jún 2021

@anjelicek26 nič nehovorí o veku naozaj? 😀 takže ak decko nebude schopné sa o seba postarať v 40 tak rodič bude platiť výživné? Alebo ak na dennom štúdiu bude študovať 2-3 VŠ? Pokiaľ dobre viem aj čo sa týka študentov na VŠ tak povinnosť platiť výživné je do ukončeného 26.roku života ďalej je to na dobrovoľnosti.

anjelicek26
9. jún 2021

@felicita027 bohuzial ten zakon je presne takto sformulovany. ale tam uz je to o dokazovani, ze realne nie je schopne - napriklad sa zamestnat - u hendikepovanych deti je to aj pochopitelne.

felicita027
9. jún 2021

@anjelicek26 ja s tým zákonnom denne pracujem ale tak asi vieš lepšie ako ja. Hendikepované dieťa je niečo iné ako zdravé a autorka nič nepíše o tom, žeby mala hendikepované dieťa. A keď sa pýta ako má sformulovať žiadosť tak asi vie, že platiť nemusí.

makova333
9. jún 2021

@anjelicek26 nemas pravduked sa dieta nepripravuje na buduce povolanie (denne studium) a nema ziadne zdravotne postihnutie, ktore by mu branilo sa zamestnat povazuje sa podla tohoto zakona za schopne sa zivit samo. Teoreticky by autorka ani nemusela podat navrh, stacilo by prestat platit. Ale ak bolo vyzivne urcene sudom, je vhodne ho sudnym rozhodnutim zrusit. Nezamestnanost sa nepovazuje za to, ze nie je schopne sa zivot samo.

anjelicek26
9. jún 2021

@felicita027 len pisem, ze zakon je formulovany pre vsetkych a zahrna aj tieto pripady - hendikepovane dieta u jedneho rodica a druhy prispieva vyzivnym aj vo vyssom veku, kedze to dieta sa o seba nikdy nepostara. Preto tam nie je limitacia. Dohadovat sa nejdem, to dievca je do augusta oficialne skolacka, ak tento rok maturovala, takze nema absolutne ziadne paky, ze ona teraz uz "nemusi". Musi. Dievca nema pracu, nema prijem, je este uplne odkazane na rodicov. Ako matka by mala mat chochmesu trosku nenechat teraz vsetky naklady na manzelovi... ako som pisala, zo vzduchu sa nenaje. Ked sa zamestna - vtedy moze rusit.