Dobrý deň, mám troška taký problém, a sama si s nim neviem rady, či je toto vobec možné uskutočniť. Ide o to, že ak muž , ( otec troch synov ) po 18 tich rokoch zistí že má dceru, a budu vykonané aj testy DNA, ( zrejme sudnou cestou, prekože muž je ženatý, a práve manželka požiadala o rozvod ) a všetky svoje majetky už prepísal na svojich synov, a na svoje meno už nemá nič, tak by sa to dalo nejako znova , neviem, prehodnotiť, alebo zviať spať, aby niečo dostala aj tá najmladšia ( najnovšia ) dcera ? o ktorej samozrejme ked veci prepisoval na synov, nevedel. snad som sa vyjadrila jasne ☹ ☹ dakujem za každú radu .
@seemani no takto, tá dcera som ja, no a otec, možno som sa zle vyjadrila, on o mne vedel od narodenia, ale na rodnom liste ho nemám, ale nemal o mna akosi záujem, až teraz sme sa začali kontaktovať a stretávať, a o dva mesiace budem mať 18. takže isto by sa nenávažal do toho, že mu moja mama odoprela právo sa somnou stretávať.
@dyka co za zivota daroval synom je uz podla mna pase. vziat dary spat moze len za urcitych okolnosti, ktore urcuje obciansky zakonnik, pogoogli spatvzatie daru (spominam si akurat, ze je tam pripad, ze sa obdarovany sprava zavrhnutiahodnym sposobom k darcovi). V buducnosti, ked sa bude prejednavat dedicstvo, tak si dcera moze narokovat, aby z pozostalosti dostala o to viac, o co dostali synovia za zivota otca darovanim... otazne je len, ci zostalo nieco, co bude stat za rec.
@dyka Máš nárok na otcov majetok, ale len na ten, ktorý tvoj otec vlastní v čase keď budeš právne určená za jeho dcéru. Majetok, ktorý otec rozdelil svojim synom už nie je jeho majetkom, ale majetkom iných ľudí, takže právny nárok ti naň už nemôže vznikať. A otec si svoj bývalý majetok od synov tiež nemôže vziať späť len tak, keď si zmyslí. Musel by to urobiť súdnou cestou.
@nikawero12 rozumiem , dakujem, asi naozaj nič iné nezostáva, len pravnik, no ale kto vie kolko to zas sudnou cestou u nas bude trvať, a nič z toho.
@dyka Ak otec majetok synom daroval, možno pri dedení požadovať, aby im darované bolo započítané do dedičských podielov, čiže o to menej by dostali a ty o to viac. Samozrejme v pomere 1:4. Ak im majetok predal, tak ako píše nikawero12, nejde už o jeho majetok a za života s ním môže disponovať ako len chce, aj ho predať len niektorým zo svojich detí za sumu, akú uzná za vhodné. Keď príde k dedičskému konaniu, ty ako dieťa si neopomenuteľný dedič, aby si nič nedostala, musela by si byť vydedená (na to sú dôvody uvedené v Občianskom zákonníku). Musíš byť však dieťaťom oficiálne.
dakujem, ruzmiem, pomohla si mi 🙂, takže na to sa ho musim opytať, to by určite vedieť mal, ked im to bol daroval, pretože ako som už spominala , daroval im to, nie predal. a , chápem, lenže dieťatom oficiálne znamená vlastne práve čo ? byť na rodnom liste ? alebo ako...
@havana_frost
@dyka jediná správna cesta, ak si v tomto prípade ujasniť informácie je návšteva dobrého právnika. Ten tebe, alebo tvojmu otcovi jasne vysvetlí situáciu. Nebude to zadarmo, ale budete mať obidvaja vo veci jasno. Ale určite ti právnik povie zhruba to, čo som ti napísala ja v predchádzajúcom príspevku.....a ešte jedna dobrá rada - neriaď sa tu radami kadejakých žien, ktoré nemajú ani šajnu o zákonoch a radia ti tu somariny.
@nikawero12 dakujem, a viem 😉 , pretože ja som presvedčená o tom, že na všetko je cesta, ak sa človek vie dobre pohybovať v zákonoch, lenže málo kto to vie...dakujem, , určite to budeme riešiť s právnikom, touto cestou som len chcela vedieť či to vobec stoji za to skusiť, alebo je to uplne zbytočné, ale ako vidim nie je, tak dakujem ešte raz 🙂 .
@dyka to sa uz neda dat spat... su presne vymedzene podmienky za akych by sa mohol dozadovat vratenia daru od synov ale tie nie su naplnene.
Takze je to pase, on si so svojim majetkom mohol robit co chcel za zivota trebas ho aj darovat spolku na ochranu jedli ...
ak by si ho mala v rodnom liste co nemas zatial a prijde k dedicskemu konaniu tak sa darovane podiely len zapocitaju ale ak uz nema ziaden majetok tak je to zbytocne ..
a ty nemas pravo toto vobec riesit z pravneho hladiska nema on voci tebe ziaden vztah ci povinnost .. najprv musis doriesit otcovstvo ... ale ani potom nemas pravo riesit jeho darovacie zmluvy to by len on mohol napadnut este za zivota /po jeho smrti sa to uz neda/ a to len za podmienky ze by doslo zo strany jeho synov k hrubemu poruseniu dobrych mravov voci nemu ... a to by musel oddobrit a posudit sud....
ty nemas pravo v tomto konat jedine mozes poziadat o urcenie otcovstva a otec bude platit DNA testy ...
@dyka, fakt je najlepšie sa poradiť s právnikom, ale úplne presne to vystihla @maznacik007. bohužiaľ, pokiaľ jeho synovia neporušia dobré mravy voči otcovi, ani on im nemôže majetok vziať....takže máš proste smolu, mal na teba tato myslieť, keď majetok delil medzi deti...
@dyka v prvom rade musí v týchto veciach konať on - jediné, čo ty môžeš spraviť, je požiadať súd o určenie otcovstva a to je všetko, ak súd otcovstvo uzná, budeš mať nárok na dedičstvo, ale sotva na niečo, čo on už nevlastní... ak by mal otec pocit, že by bolo vhodné nejako prerozdeliť majetky, je to len a len na ňom, bolo by to síce komplikované, ale nie nemožné... každopádne z toho čo si napísala mi vychádza, že tvoja matka celý čas vedela, kto je tvojím otcom, on o tom vedel tiež, a ani jeden nemal záujem celé tie roky niečo riešiť, tvoja mama sa rozhodla, že výživné od neho nepotrebuje, on bol tiež rád, že nemusí... neviem, mne by bolo blbé si na niečo nárokovať... keby mal dlhy, tiež by si sa s radosťou hlásila k jeho oficiálnym deťom a pomáhala splácať?
@sissy27 presne tak nieje to nemožné, ale taktiež mysím si, z tvojej strany hodnotiť moralnu stránku , toho či ja si chcem alebo nechcem na niečo nárokovať je tiež dosť blbé ako vravíš...pretože nevieš čo je vo veci, ani prečo to robím. otec ma má velmi rád a je ochotný preto kadečo spraviť, akurat že už je starší, takže sa v tom tak nevyzná.
@dyka pokiaľ sa dobrovoľne rozhodol dať svoj majetok synom, nemá podľa mňa naň dcéra právo, je to jeho majetoka on si sním disponuje, ako uzná za vhodné. Ak o dcére doteraz nevedel, je to vina matky, nie jeho, čiže ani nemá podľa mňa nárok nič žiadať, keďže matka otcovi tajila jej existenciu a vlastne ho za otca ani neurčila, čím mu odoprela právo na styk s dcérou, čiže ešte on by mohol toto napadnúť ak by sa to začalo riešiť.. Podľa mňa, možno sa však mýlim a niekto ma opraví.