Dcéra sa má dostaviť na prejednanie priestupku

6. nov 2023

Ahojte mám dcéru už plnoletú no priznala sa mi k jednej veci čo s kamarátkou spravili . Mali čerstvých 18 rokov a išli do nákupného centra v našom meste zobrali nejaké veci v jednom obchode odtiaľ odišli a však išli ešte do druhého tam zobrali nejaké slnečne okuliare lenže predavačka si ich všimla zavolala policajtov oni sa priznali aj k tomu obchodu predtým … na polici spísali zápisnicu dostali blok na pokutu nezaplatenú na mieste.. a do 15 dni mali prísť uhradiť na postu tu pokutu… aj to bola uhradiť a myslela si že je koniec a poučila sa… nikdy predtým ani potom nic ďalšie nespravila.. lenze prišiel domov papier z okresného súdu
Vec : predvolanie na prejednanie priestupku….. nebudem vsetko písať len citujem časť : upovednujeme vás o začatí konania v priestupku proti majetku …. Ktorého ste sa mali dopustiť tým že ste v obchode dňa…. Odcudzili …. V hodnote 6€ dostavte sa na prejednanie priestupku ako obvinena..
Bolo to už vyše 3 rokov dozadu .. dcéra na to predvolanie prišla rozprávali sa o tom povedala že to bola najväčšia blbosť že chceli to s kamarátkou skúsiť a tak lenže neslo jej do hlavy prečo tam vlastne je keď dostala blokovú pokutu… a zistila že blokovú pokutu dostala len za prvý obchod … a ten druhy kde ich chytili kvôli tomu bola predvolana akurát si už nepamätá či aj tam dostala nejakú pokutu alebo nie proste tam prišla asi 20 minút sa tam rozprávali a odvtedy sa už nič ďalej neriešilo…
Baby prosím neodsudzujte skúste poradiť nevyznám sa do takýchto veci… čo znamená že bola predvolana na okresný súd na prejednanie krádeži v tom druhom obchode ? Je to vôbec týmto ukončené alebo to bude mať ešte nejakú “dohru” je to vyse 3 rokov dozadu… nechápem prečo jednu vec riešili pokutou blokovou a kvôli druhému obchodu musela ísť na okresný úrad

bloger
6. nov 2023

Tak už by to asi malo byť v poriadku. Nemusíš sa báť. Bude mať poučenie.

autor
6. nov 2023

@bloger áno to ma.. len sa bojím či to nebude mať zapísané niekde ako trestný čin… nejde mi do hlavy prečo musela ísť na úrad kvôli tomu jednému obchodu … a za druhy dostala blokovú pokutu

bloger
6. nov 2023

A čo polícia povedala?

autor
6. nov 2023

@bloger oni povedali že dostane blokovú pokutu to jej vypísali hneď na stanici keďže nemala peniaze tak dostala šek ktorý musela zaplatiť na pošte.. no a pýtala sa keďže sa bála aby sme sa to nedozvedeli či jej prídu aj nejaké papiere domov a práveže mysleli si že nie..
ale mýlili sa keď asi po 2 mesiacoch prišiel ten papier ako pozvánka na prejednanie priestupku na okresnom úrade.. tam mi povedala že sa len rozprávali niečo podpísala a možno dostala ďalšiu pokutu ktorú musela ísť uhradiť na postu - ale to bolo za ten druhy obchod…
Ten prvý bol vyriešený len blokovou pokutou

magdalenal
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
6. nov 2023

@magdalenal fuha… to mi ani Nehovor…
A mal to ako priestupok alebo ako trestný čin? Lebo vraj priestupok by sa mal vymazať po 5 rokoch

zuzinjan
6. nov 2023

Priestupok sa vymaže, to áno, ale nechápem tomu ostatnému, strácam sa v tom.

Bola predvolania na okresný úrad ako obvinená a predpokladám, že bola aj druhá strana, čo je poškodený (čiže obchod,), ktorý si môže uplatňovať škodu v rámci priestupkové ho konania. Bolo už v danej veci rozhodnuté? Prišlo jej rozhodnutie? Bola predvolaná na ďalšie pojednávanie? Kedy sa skutok stal?

autor
6. nov 2023

@zuzinjan pred 3 rokmi sa to stalo.. za ten prvý obchod dostala blokovú pokutu. Tým by to asi malo byt vyriešené
A asi 2 mesiace na to jej prišiel papier kde bola predvolana na prejednanie priestupku čo sa týkalo toho druhého obchodu.. že im spôsobila škodu vo vyske 6€ sa tam píše.. a že sa ma dostaviť na prejednaníe- to vsetko pred tými 3 rokmi ale dozvedela som sa to až teraz tak preto to teraz riešim… ona sa pred 3 rokmi na úrad dostavila nejaké 2 pani tam s ňou sedeli riešili prečo to urobila čo ju k tomu viedlo a sľúbila že už nič podobne neurobí podpísala nejaký papier a nieje si istá ale dostala asi pokutu aj tam teda sek ktorý išla uhradiť na postu ale to si už nieje istá… a povedali že môže odísť odvtedy žiadny papier neprišiel ani nič sa nerieši lenže až teraz mi to povedala a som v šoku zhrozená

autor
6. nov 2023

@zuzinjan na ďalšie pojednávanie nebola predvolana a o žiadnom rozhodnutí neviem ani ona nevie… možno tam dostala nejaký papier lebo niečo podpisovala ale to samozrejme vyhodila aby sme sa to doma nedozvedeli … teraz po 3 rokoch mi to povedala

zuzinjan
6. nov 2023

Ona ako obvinená je v tomto prípade oprávnená ísť na príslušný okresný úrad a žiadať rozhodnutie. V ňom bude napísané akú výšku škody mala uhradiť, výška pokuty.

autor
6. nov 2023

@zuzinjan hovorí mi že si nieje istá ale zdá sa jej že priamo na tom úrade dostala nejaký sek ktorý musela ísť uhradiť

zuzinjan
6. nov 2023

K tomu čo podpísala, tak na začiatku pojednávania poučenie o svojich právach a povinnostiach a potom čo bola vypočutá podpísala svoju výpoveď. Mohla dostať aj ,,iba,, pokutu, pretože poškodený sa mohol vzdať náhrady škody, čo by sedelo na to, že niečo platila. Ak by nezaplatila, tak by prišiel list.

autor
6. nov 2023

@zuzinjan prišiel len jeden list a to pozvánka na to prejednanie .. tam sa dostavila a odvtedy vôbec nič neprišlo.. už je to vyše 3 rokov skoro 4…
Hovorím jej nech spomína či teda platila aj druhu pokutu ktorú dostala tam na úrade alebo nie.. no už si nespomína… prosimta vieš mi poradiť kde mám s ňou ísť aby sme to zistili?

autor
6. nov 2023

@zuzinjan ak dostala pokutu určite ju zaplatila lenže si nieje istá či ju dostala

alex49
6. nov 2023

mohlo sa to vyriešiť na pojednávaní a tam podpísala, že si nežiada rozhodnutie. bola uznaná vinnou na pojednávaní a rovno jej vypísali šek na uhrdenie pokuty a trov konania. Ako obvinená môže požiadať rovno na úrade o zaslanie rozhodnutia, tam budete mať všetko uvedené.

alex49
6. nov 2023

*nežiada zaslanie rozhodnutia

zuzinjan
6. nov 2023

Ako som písala, na ten okresný úrad, ktorý prejednával priestupok. Žiadať o kópiu rozhodnutia vo veci obvinenej XY vo veci priestupku proti majetku. Pani to dohľadá. Ale žiadať môže LEN ona ako obvinená, priama účastníčka konania.

autor
6. nov 2023

@zuzinjan jasne… poviem jej..ďakujem..
a toto je teda kvalifikovane ako priestupok ? A po 5 rokoch by sa to malo vymazať zo záznamu?

alex49
6. nov 2023

Je to len priestupok, ak by mala dva právoplatné priestupky proti majetku jeden rok, tak tretí by bol trestný čin.
áno, po piatich rokoch sa priestupky mažú. Ak nechce ísť za policajtku, alebo niekde, kde treba mať čistý register priestupkov, tak sa nemáte čoho báť

zuzinjan
6. nov 2023

No tak si písala na začiatku. Len čo mi nejde do hlavy je to prečo jedno ako bloková pokuta a druhé na prejednanie, v praxi som sa s takýmto postupom nestretla. Neviem či je @alex49 pojednavajuca alebo robí na polícii?

autor
6. nov 2023

@zuzinjan to ani my vôbec nerozumieme … jeden obchod bloková pokuta kde ma aj napísany v tom papieri názov obchodu ..
a za ten druhy prišla ta pozvánka v ktorej zas bolo napísané priamo názov druhého obchodu a hovorí mi že na 90% tam dostala sek na zaplatenie ďalšej pokuty a rozhodnutie nechcela posielať domov.. aby sme to nezistili

zuzinjan
6. nov 2023

Tak je to uzavreté. Môže žiadať rozhodnutie a tým to hasne.

autor
6. nov 2023

@zuzinjan pôjdem s ňou zajtra na ten úrad.. prosimta nevieš či to vystavia keď si priamo ona požiada na počkanie ? Alebo to príde poštou ?

alex49
6. nov 2023

@zuzinjan ani jedno, ale robím s priestupkami. Jeden priestupok zistili policajti na mieste, na mieste sa priznala, na mieste jej dali pokutu. Druhý priestupok zistili oneskorene, tak to vyšetrovali, spravili spis a ten prišiel na okresný úrad na prejednanie. Pani úradníčky slečne dohovorili, videli ako sa správa a možno jej dali len zaplatiť trovy konania a nie pokutu.

hanaxxx
6. nov 2023

Na pockanie urcite nie. Podate pisomnu ziadost a na zaklade tej oni budu konat.

autor
6. nov 2023

@alex49 no len vlastne obidva zistili na mieste.. lebo oni keď ich načapali v tom druhom obchode tak hneď povedali že boli predtým aj v inom a majú veci aj odtiaľ a aj z toho kde ich chytili..
Spísali zápisnicu kde presne hovorili kde boli najskôr kde išli potom čo zobrali približnú sumu.. akurat že blok na pokutu ktorú dostala tam bol napísaný len ten prvý obchod .. o tom druhom nebolo nič spomenuté až potom v tej pozvánke… cele divne keby mi povie idem tam s ňou
A to prejednanie sa týkalo toho obchodu kde ich chytili
Blokovú pokutu na mieste dostali za ten prvý obchod v motorom ich ani nechytili len sa priznali že tam boli tiež

autor
6. nov 2023

V ktorom *

alchemilkazltozelena
6. nov 2023

Bože taký cirkus kvôli 6€ a druhý zavrazdi človeka alebo ho prejde opitý na aute a nič, v pohode si žije na slobode.. a preto na Slovensku aj tak vyzerá ako vyzerá 🙈🙈🙈

zuzinjan
6. nov 2023

Ja prejednávam priestupky, zvyčajne mám u seba len časť spisov. Nevidím však problém vybaviť to aj na počkanie, ak je spis k dispozícii. Za mňa dostala okrem dohovoru zaplatiť trovy aj pokutu, keďže sa jedná o §50

marsmykkok
6. nov 2023

Úplne zle ti radia. Urobila niečo, prišla polícia, spisala to. Začalo sa vyšetrovanie a preukázalo sa, že to nie je trestný čin, len priestupok. A priestupky sa presúvajú na okresný úrad a tam dajú pokutu. Ale neostane to nikde zapísané v registri trestov a tak. Toho sa báť nemusíš.