Aké výživné by ste žiadali na 6-ročné dieťa?

10. aug 2023

Aké výživné by ste žiadali na 6 ročnú dcéru, otec štátny zamestnanec príjem cca 1300€ možno aj viac, popri Tom si ešte privyrába samozrejme bez zdokladovania, inú vyživovaciu povinnosť nemá, žije v domácnosti s rodičmi alebo priateľkou vlastne ani sama neviem, o dieťa sa zaujíma minimálne skoro vôbec, nijako mi s ňou nepomáha, dcéra nastupuje do 1.rocnika, spláca akurát nejaký spotrebny uver tuším v sume 700€ vraj 🤷. Prosím poraďte

petamich
10. aug 2023

a ake su mesacne vydavky na dieta? tak mesacne vydavky/2 by som ziadala 🙂

deti95060810
10. aug 2023

koľko dával otec doteraz, zvykol dcére niečo kúpiť mimo výživného - topánky, lyže, zaplatil tábor....
bývaš sama? alebo máš aj iné deti, pracuješ či si na MD?

patka06
10. aug 2023

Podstatné sú reálne výdavky na dieťa - spočítaj si ich a z toho žiadaj polovicu + by som žiadala 50% mimoriadnych výdavkov napr. strojček na zuby. väčšie školské aktivity ŠvP, lyžiarsky, plavecký, jazyková škola a pod.
Možno to ešte nie je aktuálne, ale do budúcna sa môže hodiť

samimami777
10. aug 2023

Väčšinou súd schváli 20% hlavne ak je dieťa malé. Na SŠ alebo VŠ keby chodila tak vedia dať viac, keby mala nepriaznivý zdravotný stav , ste sociálny prípad atď atď ... To u teba je 260€ ale nepýtaj túto sumu ale trochu viac (napr 300€) nakoľko sa to vždy trochu "okreše". Že má úver súd nezaujíma , výživné je pred úvermi. Dobre vydokladuj čo dieťa mesačne potrebuje a čo kupuješ. Vydokladuj keď budeš mať poplatky za školu/družinu/ obedy/krúžky, ak budete dochádzať autobusom do školy bločky z autobusov , stravu, oblečenie , hyg.potreby, potreby do školy , voľnočasové aktivity, krúžky (ak chodí niekde) , lieky, vitamíny, ak jej sporíš alebo platíš poistenie aj to ... úplne všetko čo môžeš nakoľko súd pozerá na reálne výdavky dieťaťa a bude aj podľa toho posudzovať a tú sumu čo vydokladuješ rozdelí napoly .

matkahelka
10. aug 2023

ak sa otec nijako o dieta nezaujima, nebrava ju na vylety, k lekarovi, nestara sa, tak by som urcite neziadala 50% vydavkov na dieta, ale urcite podstatne viac, kedze ty prichadzas o prijem v pripade ocr. a prijem otca si sud vyzisti. z 1300€ prijmu by som ziadala 350€.

autor
10. aug 2023

@samimami777 prečo výdavky súd rozdelí na polovicu, veď ak sa o dieťa nijako fyzicky nestará, nemal by platiť viac? Ja zamestnaná som poberám daňový bonus, otec platil sporadicky 150 mesačne na základe ústnej dohody, no zdá sa mi to malo keďže dieťa nastupuje do školy a nijako mi s dcérou nepomáha a ani nechce.

patka06
10. aug 2023

zvyčajne súd rozdeľuje náklady na 1/2 s ohľadom na to, že matka má ešte rodinné prídavky a daňový bonus.
Môžeš požiadať aj iné % rozdelenia, záleží na sudcovi ako zhodnotí situáciu

simca06022011
10. aug 2023

200-300, ak chodi napr. na nejake kruzky, nestara sa treba riesit viac kruzkov/oaptrovanie = este viac by som pytala. Teda tolko by som ja pytala urcite. Neviem ake su bezne sumy...

autor
10. aug 2023

@patka06 ale daňový bonus je variabilná položka nie, keď som bola očr tak som ho mala nižší napriklad

deti95060810
10. aug 2023

prečo platil sporadicky- to si spravila chybu...
ukáž na súde resp. pripomeň na súde že ste sa dohodli a platí ako chce - nie pravidelne...a tým pádom ti dlží e.

simca06022011
10. aug 2023

ja by som danovy bonus ani pridavky vobec neposminala a neriesila ani s otcom ani so sudom. Danovy bonus nie je ziadna davka. Je to danove zvyhodnenie, mnou zarobene peniaze, ktore nedam na dan. Nie je to nic "na dieta" aj ked to ludia tak casto beru. Pridavky absoilutne. Ma byt otec, zit s deitatom a dostaval by aj on :D to nie je tvoja chyba, ze na to nema narok.

sense
10. aug 2023

Spis si všetky reálne výdavky na dieťa. Nežijem na svk, ale napr v mojom prípade rátal reálnych výdavkov na dieťa - opatrovanie, zdravotné poistenie, ďalej 25 perc náklady na bývanie, na stravu, oblečenie, hobby, lekársku starostlivosť inkl lieky pokiaľ dieťa nemá špeciálnu starostlivosť podľa tabuliek a na základe toho vypočítali sumu na dieťa... A polovicu z toho mal. Platiť ex, plus polovicu nákladov na extra výdavky ako okuliare, strojček, lyžiarsky atd

autor
10. aug 2023

@deti95060810 pretože mu vraj nevychádzalo a ja som mu ustupovala

deti95060810
10. aug 2023

jemu nevychádzalo.... ale tebe vychádzať musí ....😉

kristinapetronela
10. aug 2023

Po správnosti mal by prispievať viac

samimami777
10. aug 2023

Pretože berieš štátne dávky a hlavne výdaje na dieťa má zabezpečovať ako otec tak rovnako aj matka a nie len otec sám. Súd nemôže za to že ste sa rozišli , povinnosť živiť dieťa máte obaja rovnakú.

petamich
10. aug 2023

@simca06022011 na danovy bonus, rodinne pridavky mas predsa narok, iba v pripade ak mas dieta/deti - takze je to zvyhodnenie, ktore ziskas iba vdaka tomu, ze mas dieta vo svojej starostlivosti a realne sa premietne do prijmu domacnosti

sudca sa na to informovat bude, kto ich pobera a zvykne na to prihliadat - cize je uplne jedno, ci ich autorka spomenie alebo nespomenie, na sude to zaznie

tosomja
10. aug 2023

Ty koľko zarobia a aké máš na ňu výdavky. Mne sa páči, ako si napísala, že on má LEN 700e spotrebný úver. A žije zo vzduchu? Veď aj nájom platí, aj jesť mu treba.
Súd zaujímal na mojom pojednávaní -
Koľko mám príjem a aké výdavky.
Či žijem sama, alebo s partnerom a koľko má on príjem a výdavky.
A potom samostatne, koľko mám výdavky na dcéru.
A to delené dvoma. A presne toľko mi vyčíslili, ale my sme sa aj dohodli dopredu, že toľko mi dá.
Čiže keď ma 1300e v čistom a zvyšné nepriznané (nedokázateľné) , tak môžeš žiadať tak 250e

matkahelka
10. aug 2023

@tosomja ty si tu uz neraz spominala, ako sa tvoj ex o dceru stara, zaujima, brava ju na vylety, kupi jej nad ramec vyzivneho. v tom je ten podstatny rozdiel. na sude sa to predsa aj sudca pyta, ci sa otec o dieta zaujima a ci kupuje dietatu nieco aj pomimo vyzivneho.

matkahelka
10. aug 2023

tvoj ex je aky vtipny. nevychadzalo mu, tak neplatil.a keby tebe nevychadzalo, tak dceru posles na luku sa napast, ci? nakopat takych otcov...

eternity24
10. aug 2023

Aj mne rozdelil výdavky na dceru , ktoré som preukázala na súde na 1/2. Tiež sa sploditel nijako nepodieľa , nepomáha a tak sme s právnickou argumentovali, že by mal prispievať viac ako na polovicu N. Neprešlo to. Súd rozdelil mnou preukázané výdavky presne na polovicu a na tej hranici stanovil výživné. Ani odvolanie sa nepomohlo.

tosomja
10. aug 2023

@matkahelka no lenže ja mám aj tak všetko na papieri, ona sa s ním len dohodla. Aj keby bol najlepší z najlepších, nikdy neviem kedy mu prepne, alebo si nájde známosť, čo ho zmení, donúti ho odsťahovať sa na druhý koniec sveta a dceru nemusí vidieť vôbec, ale ...výživné bude stačiť na pokrytie všetkého. Lebo aj ja som matka, rodič a je aj mojou povinnosťou sa starať.
Ináč, koľko je takých, čo majú 30-50€ od štátu, lebo druhý rodič neplatí nič. Štát nedá 300e len preto, že mama ma také výdavky.

tosomja
10. aug 2023

@eternity24 presne tak. Súd nezaujíma, vlastne, kuratelky nezaujíma, že otec sa nezaujíma a matka nemôže ísť do práce koľkokrát na plný úväzok, alebo musí nájsť prácu takú, aby každému vyhovovalo aj na úkor nižšieho platu. Len dieťa má také výdavky, rodičia idú napoly.

hiro
10. aug 2023

Hmm, 250€, 350€ takze ked to dame na dvoch rodicov tak 6 rocne dieta stoji 500 az 700€ mesacne? Mam 3 deti a teda moje by ma mali vychadzat 1500 az 2100€ mesacne. Keby mal tento chlapik tiez 3 deti tak pri 1300€ plate by si kazdy mesiac musel este zobral nejaku pozicku aby jemu vyslo aspon na jeden rozok denne.... Z takych sum by som im vedel platit kazdemu samostane byvanie vratane hypoteky.

darkswan
10. aug 2023

@hiro tak si zober, ze taka mama bude musiet aj na ocr, vacsinou pokryva aj prazdniny, to tiez nieco stoji, na toto muzi nemyslia, uz len jeden zub opravit 170 eur, dieta chodi na vylety, kruzky, skolske potreby atd atd muzi si to predstavuju lahko a zeny im pridu nenazrane 🤷‍♀️taka matka je dietatom limitovana aj pri napr. druhej praci, nadcasoch, nie je tak flexibilna casovo povedzme si uprimne cest vynimkam sa zas muzi pretrhnut naozaj nejdu

cica8
11. aug 2023

@kristinapetronela blbosť, všetko ide napoly, všetky výdavky, napr otec dá výživné 150 tak aj matka dáva 150, viem to podľa môjho partnera, on dával teraz na súd ze matka "kašle" na striedavu starostlivosť a "nestará" sa o decká co majú spolu, nám stúpli náklady o 100% a ona ma dovolenku 🤮

hiro
11. aug 2023

@darkswan Som s detmi denne, vsetky choroby, prazdniny, bud si dam dovolenku alebo pracujem z domu + celkom dost som si s nimi uzil co som bol s nimi doma 2 roky cez koronu ked ani do skoly nechodili, platim im vsetko okrem topanok a oblecenia takze viem ake su naklady.

dagmarovita
11. aug 2023

350

dagmarovita
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
darkswan
11. aug 2023

@hiro tak patris k vynimkam, mojmu dietatu len mesacny kruzok stoji 90, zubar od 100 vyssie, jedno prechladnutie ta vyjde v lekarni na 30, Ja si malu uzivim v pohode aj sama, ale stojim si za tym, ze 300 na dieta veru luxus nie je ziaden🤷‍♀️ked si sadnes a vsetko rozpises