Svadba v zahraničí - preplatenie ubytovania hosťom

28. máj 2024

Ahojte, plánujeme svadbu v zahraničí cca 130 km od nás z domu. Rozmýšľala som nad tým či máme hosťom preplácať ubytovanie alebo ho majú platiť oni. Som v rozpakoch. Mali ste niekto takto svadbu a ako ste postupovali?

really8
28. máj 2024

Platili sme hostom ubytovanie.

lubka73
28. máj 2024

ideme takto v lete, sice viac km ubytovanie mame hradene na dve noci

subartic
28. máj 2024

platili sme hosťom ubytovanie

simsalabim
28. máj 2024

My sa chystame na svadbu do zahranicia a umytovanie nam platia.

tamitamitami
28. máj 2024

Určite zaplatiť ubytovanie aspoň na 1 noc

lenkakravcova
28. máj 2024

U nás si každý platil ubytovanie sám. Mali sme ale možnosť zarezervovať ubytovanie neďaleko reštaurácie (aby to nemuseli vybavovať oni).

Je iné keď máš 20 hostí a iné je keď ich máš 120 😀

lilianka28
28. máj 2024

Pokiaľ pozývaš hostí a sú zďaleka (teda že musia prespať a je jedno či SK alebo zahraničie), tak určite je slušnosť, že ubytovanie na 1 noc hradia mladomanželia.

tiezjedna
28. máj 2024

Keď pozývam, tak platím, takže áno, všetko sme platili.

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ankare
28. máj 2024

My sme boli na svadbe vzdialenej 250km v rámci Slovenska a bolo mi prirodzené ubytko platiť si sami. Ani som to neočakávala od mladomanželov.

autor
28. máj 2024

No len tu ide o to že platiť ubytko pre cca 30 ľudí by bolo drahšie ako celá svadba.

ms_green
28. máj 2024

Tak ale na to ste mali myslieť keď ste chceli 30 ľudí na svadbe. My sme sa brali v dedine odkiaľ je môj manžel 400 km od BA, takže časť mojej rodiny musela cestovať. Nakoniec sme redukovali počet hostí práve preto, lebo by nám to nevyšlo finančne. Ale žiadať od hostí aby si platili ubytko + dopravu + ešte svadobný dar je podľa mňa divné.

sense
28. máj 2024

My sme cez plným. Svadbu platili... Cca 20ludi.... Čiže bud zaplatiť alebo urobiť svadbu doma. V každom prípade to pozvaným treba oznámiť ci ubytovanie platíte alebo nie, aby sa mohli rozhodnúť ci pozvanie príjmu alebo nie...
A ak odmietnu nebyť kvôli tomu urazena
My sme tak boli v Španielsku ubytovanie nám zaplatili 2.noci letenky boli v našej rezii

Alebo ste mali zvoliť lokalitu na pol ceste pre obe strany a tých 75km už nie je tak ďaleko... A kto by chcel si úbytkom zaplatil a kto nie by šiel domov

autor
28. máj 2024

@ms_green 30 ľudí je len z jednej strany, ďalší sú domáci. Počty sú už zredukované najviac ako sa dalo.

ms_green
28. máj 2024

Uff tak to neviem neviem. Nepoznám vaši situáciu ale až sa mi tomu nechce veriť. Nás bolo 17 dokopy, nechceli sme veľkú svadbu. Ale keď 30 je len z jednej strany, 30 z druhej, tak to by som veru tak veľkú svadbu zaplatiť nemohla keď som sa vydávala. :D

autor
28. máj 2024

@sense ak by odmietli, tak sa neurazím ani nič podobné. Asi bude najlepšie rozposlať spravy predom.

autor
28. máj 2024

@ms_green Neveim čo je neuveriteľné na svadbe o 60 ľudí, je to ešte málo na naše pomery. Vždy sme boli pozvaný na svadby so 100 a viac ľuďmi.

gejb
28. máj 2024

Minulý rok sme boli na viacerých svadbách. Keď sme šli kamarátom platili sme si sami, oni nam ho len zarezervovali. keď rodine tak nám ubytko zaplatili mladomanzelia. Neviem ci to bola len náhoda alebo je to nejake pravidlo..

tiezjedna
28. máj 2024

@autorka tak ste si to mali lepšie spočítať alebo to urobiť na mieste, kde by ubytovanie nebolo nutné... Ja toto "pozývam ťa, ale zaplať si" absolútne nechápem. Sú cezpoľní, takže útrata za cestu, dar a ešte aj nocľah. No vy ste lásky, fakt😂

autor
28. máj 2024

@tiezjedna nikde nieje miesto kde by ubytovanie nebolo nutné, či už z jednej alebo druhej strany.

ms_green
28. máj 2024

Nehovorím, každý má iné predstavy o svadbe ale ak mám obmedzený rozpočet tak nebudem robiť svadbu pre 100 alebo 60 ľudí.
Každopádne k tvojej otázke. Napíšte na pozvánky, že cestu a ubytko si platia hostia sami + že očakávate svadobný dar a podľa mňa sa ti zredukuje počet hostí na polovicu aj sám. 😅

gr3tch3n
28. máj 2024

Áno,platili sme im 2 noci (bolo to v cudzine cca 1700km). Väčšina z nich potom aj ostali na dlhšie a spravili si dovolenku už ale na vlastné náklady. Pre nás to bola jedna z tých väčších položiek,samozrejme, ale s tým sme rátali.

tiezjedna
28. máj 2024

Mňa by teda hanba fackovala poslať niekomu pozvánku na moju svadbu s tým, že si má zaplatiť ubytovanie. Aspoň nejakú solídnu zľavu im skúste dojednať...

autor
28. máj 2024

@ms_green pre mne by to problém ani nebol keby sa takýmto spôsobom ľudia zredukujú 😄

andaluzia12
28. máj 2024

Pri našej svadbe bolo nutné ubytovať pár ľudí, odporučili sme im ubytovanie (mam pocit že aj zarezervovali) ale platili si sami. Ani by ma nenapadlo im to ubytovanie platiť a vôbec ma hanba nefackala....

autor
28. máj 2024

@andaluzia12 Super ďakujem aj za takýto pohľad.

ms_green
28. máj 2024

Tak potom to tak urobte a neriešte. Len mi nejde do hlavy, že 30 ľudí z jednej strany už sa nedá okresať ale keby povedali, že neprídu je to ok. Teraz to neber ako útok alebo niečo, z vlastnej skúsenosti, nepozývaj ľudí iba "zo slušnosti". Svadbu máš (dúfaj) raz za život. Maj tam ľudí, ktorých tam chceš mať. 💃

autor
28. máj 2024

@ms_green Tak neviem či mi stojí ohováranie a nejaké pohŕdanie z jednej strany rodiny len kvôli tomu že by som ich vôbec nepozvala, tu je to zložitejšie. Jednu tetu by som pozvala ale druhu zasa nie. A takto to je s viac členmi.

really8
28. máj 2024

30 ludi a neda sa skrkat hej? To mate po 5 surodencov s zenami a tromi detmi? Svadobne dary prineste a ubytovanie si zaplatte. Dovi. Nerobim svadbu predsa aby som bola v minuse.
My sme si hosti vazili a od prveho dna sme ratali s uvytovanim.

janage
28. máj 2024

Rodine by som zaplatila.