Svadba v kostole - milodar pre kostolníka, miništrantov

1. jan 2023

Chcem sa opýtať tých čo mali svadbu v kostole. dávali ste niejaký milodar kostolnicke, organistke a miništrantom? Ak áno tak koľko približne(nechcem dať veľa a ani malo). A dávali ste aj niečo kňazovi?

vlado818
1. jan 2023

Kolko davate lekarovi,hasicovi...

pribinak
1. jan 2023

@vlado818 lekár aj hasič dostávajú plat

Organistka príde vo svojom voľne, strávi tam kus času, vydá nejaké úsilie energiu. Takze tak.

Áno dala som 20 eur pre organistku, mi ústraní dostali krabicu zákuskov

vlado818
1. jan 2023

@pribinak ok tak dam len organistovi.

loginexistuje
1. jan 2023

ano samozrejme sme davali ti ludia tam idu vo svojom volnom case treba sa dopredu dohodnut atd alebo si zabezpecit ministranta z rodiny a aj organistu a spevaka
knazovi sa dava milodar na kostol (energie upratovanie atd tiez nieco stoja)

ak to niekto nechce respektovat moze mat svadbu na urade kde tiez zaplati poplatok

pribinak
1. jan 2023

@vlado818 hej a kostol si aj s mladuchou prídeš po sobáši poupratovať? Že? Treba povysavat poumývať podlahu, odzdobit. Určite si ty aj tvoja žena prišli po sobáši a všetko to urobili

Samozrjeme elektrina je platená, to asi vieš tiež

martul
1. jan 2023

@vlado818 ale oni majú plat. Kostolík a ministranti tam chodia v rámci svojho voľna.

kaja0210
1. jan 2023

U nás sa dáva milodar na kostol. Pán farár to vždy aj vyhlási o týždeň v nedeľu na sv.omsi. Novomanželia "Mrkvičkovci obetovali na kostol tú a tú sumu".
Tie peniaze idú na farský účet, ktorý je verejný a vždy na konci roka je možné si pozrieť výpis verejne.
Z toho milodaru sa platí elektrika,hostie, sviečky,minule sa u nás kupovali nové lavičky pre deti.
Neviem prečo ľudia, ktorí nechodia do kostola a využívajú ho iba na svadbu a krst a podobné veci si myslia že peniaze zgrabne farár. Ale svieti sa im z čoho? Poprípade kúri? Nič v zlom autorka príbehu,myslím to všeobecne,nie na teba😉

martul
1. jan 2023

@vlado818 a maj svadbu v špinavom kostole, bez výzdoby, kvetov, stoličiek pre mladomanželov, pripravenych ornátov, kníh, sviečok, kalichov a hostií.

vlado818
1. jan 2023

@pribinak 😂😂😂 Dobre som sa zasmial. Do kostola by ma ktym ciernoknaznikom/ xxx nedostal nikto.
Takze zaplatim upratovacku, vyzdobu.
( Nemam zaplatit aj fararovi nove trenky?)
Pokial viem su plateny statom z mojich dani. Takze... Ked budu s.r.o alebo a.s nech sa paci.

martul
1. jan 2023

@kaja0210 aj u nás, v sobotu bola koncorocna omša o. farár robil vyuctovanie a pekne uviedol sumu od novomanzelov za celý rok a na čo boli peniaze použité. Kto chcel vedieť konkrétne sumy mohol prísť po omši do sakristie a videl podobne.

pribinak
1. jan 2023

@vlado818 kto kostolinicka? Organistka? Miništranti? Sa preber …..trápny si až to boli

bibina32
1. jan 2023

Organistka nám povedala, koľko berie, keď hrá na svadbe. Na výzdobu kostola sme mali kvetinárku, tá nám tiež povedala sumu. Farárovi sme dali zákusky a víno a dali peniaze do pokladnicķy v kostole. Kostolík dostal tiež víno a zákusky. Najlepšie sa skús spýtať niekoho,kto mal pred tebou svadbu alebo aj kostolníčky . Každá farnosť to má iné.

vlado818
1. jan 2023

@pribinak trapna ste vy. Pekny den prajem.

pribinak
1. jan 2023

@vlado818 keď myslíš ….

martul
1. jan 2023

@vlado818 trepeš, trepeš a trepeš. Nevieš, tak prečo si není ticho?!

accountant2022
1. jan 2023

@pribinak Dúfam,ze ten "milodar" aj zdani. Nech mi kazdy z nich povie kolko treba zaplatit a nemam problem. Ale ziadne milodary nemienim platiť.

gvenduska
1. jan 2023

Mi sme dávali len farárovi

accountant2022
1. jan 2023

@martul O čom trepe? Ved ako píšem -zaplatim si za kazdu sluzbu-legalne. Ako aj ja platim odvody a dane nikto mi neplatí za moje sluzby milodary...Panbickari

vlado818
1. jan 2023

@martul Prepacte co neviem? Ze podporovat tychto xxx je spravne? Kazdy mame iny nazor ked davate dajte je to vasa vec.

pribinak
1. jan 2023

@accountant2022 v našej farnosti ti organista povie koľko pyta za sobáš, nie si spokojná nepáči sa ti? Mizes si hľadať iného, nikto ta nebude nútiť Aby si mala len tohto jedného
Doklad ti výpise

martul
1. jan 2023

@vlado818 nikto ťa nenúti veriť, ale nevieš a táraš nezmysly.

accountant2022
1. jan 2023

@pribinak Super. Tak to ma byt

accountant2022
1. jan 2023

@martul Co nevie?
Momentálne je na Slovensku 18 cirkví a len počas minulého roka získali zo štátneho rozpočtu takmer 45 miliónov eur.

Viac ako polovicu pritom získala rímskokatolícka cirkev. Zo štátneho rozpočtu si minulý rok ukrojila až 26 miliónov.

martul
1. jan 2023

@accountant2022 tvrdí, že sú za to platení - kostolnik a ministranti a nie je to pravda. Neveríš, nemusíš. Ale urážať a škaredo rozprávať nie je namieste.

accountant2022
1. jan 2023

@martul Ale joj. Určite sa im nieco 'ujde". Zase sa netvarme ze nie. A ked nechcu nemusia tam byt.

martul
1. jan 2023

@accountant2022 téma nie je o platení a podporovani cirkvi od štátu. S tým nesúhlasím ani ja. Bavíme sa o platoch kostolnikov a miništrantov, ktorí to ale robia zadarmo.

vlado818
1. jan 2023

@martul V com taram? Ja vas neodsudzujem premna zamna verte aj na Aladina z flase...

accountant2022
1. jan 2023

@martul No ale robia to dobrovoľne. Takže nech necakaju milodary.

pribinak
1. jan 2023

@accountant2022 áno ukrojila si, lebo má najviac členov, to je asi logicke, nie? Či ?

accountant2022
1. jan 2023

@pribinak No ved ak sa ti to paci nie je o com diskutovať.....