Prsteň od starej mamy

14. mar 2022

Dobrý deň.
Moja stará mama mi ešte pred smrťou darovala vzácny prsteň. Zistila som , že ma naozaj veľkú hodnotu (peňažnú) a mama začala naliehať, aby som ho zamenila za peniaze, že by sa veľa problémov vyriešilo.
Má pravdu, určite by sa z toho dalo dosť vecí vyriešiť a nakúpiť , no pre mňa má inú hodnotu. Nie sme na tom finančne zle ale samozrejme peniaze by padli vhod (komu nie). Uvažovala som však, že by som ten prsteň rada nosila a tiež neskôr podarovala dcére/vnučke ako rodinný prsteň.
Aký máte nato názor? Je to nezmysel a radšej využiť peňažnú hodnotu?

marsmykkok
14. mar 2022

určite nepredávať, bude ťa to mrzieť.

sazumak
14. mar 2022

Ja by som si ho určite nechala, jedine v prípade veľkej núdze predala. Ináč ani za svet 🙂

babovka2321
14. mar 2022

Peniaze boli, su aj budu, ale prsten po starej mame sa ti uz nevrati. Nechaj si ho.

ukulela
14. mar 2022

Nechala by som si ho. Ak neumieras hladom a vies si zabezpecit prijem, nechaj si ho. Vzdala by som sa ho iba v pripade, ze by mal nejaku xlu historiu.

katkamatka7
14. mar 2022

Nechať si ho, má osobnú hodnotu a tá rokmi pribudne, kdežto zmena na financie sa rozkotúľa rýchlo a stále ich nebude dosť.

0silvia0
14. mar 2022

Nechat na pamiatku.

pribinak
14. mar 2022

Nechaj si prsteň, je to dar.

Treba začať inak používať financie, určit si priority v hospodárení, pripadne si nájsť ešte brigádu na čas kým sa vyriešia problemy

zuzanazu85
14. mar 2022

Také predmety by sa nemali predávať,môže to aj možno smolu priniesť (aj keď nie som poverčivá) 😏 a mrzelo by to casom urcite.

autor
14. mar 2022

@pribinak Nemáme vyslovene finančné problémy, zle som sa vyjadrila. Hypotéku nepočítam za problém😄

terezka1947
14. mar 2022

Nechala by som si ho.

erickatt
14. mar 2022

Mama potrebuje peniaze ked nacteba tlaci??

autor
14. mar 2022

Vyslovene nepotrebuje ale vidí to ako dobrú príležitosť napríklad splatiť hypotéku a tie peniaze čo sa nemusia dávať tam, založiť inde.

krtko1313
14. mar 2022

Ja som dostala prsteň na 15-te narodeniny. Už som ho dávno "vyrástla" ,ale stále ho este mám. Je to pamiatka. Raz ho istotne posuniem. Tým chcem povedať, že ten môj, tvoj prsteň má určitú hodnotu a nie len materiálnu.

sszuzu8
14. mar 2022

Ja mam takýto prsteň po prababicke. Ona ho dala mojej babke a keďže babka nemala dcéry dostala som ho ja ako najstaršia vnučka. Pre mna ma väčšiu hodnotu než čokoľvek.

sissy27
14. mar 2022

ak tvoja zosnulá babička nenosila priezvisko Rothschild, tak si úprimne nemyslím, že ten prsteň ti splatí hypo, jedine, že by to bola taká čiastka, ktorú už v pohode splatíte aj sami. A ak má ten prsteň skutočne takú vysokú hodnotu, že si zaň v pohode kúpiš dom, tak na SVK budeš len ťažko hľadať seriózneho kupcu.
Len si ho pekne nechaj, tá citová hodnota je teraz oveľa viac ako finančná. A možno raz, keď nedajbože naozaj dlhodobo nebude čo do úst a kde hlavu skloniť, tak potom príde čas na predaj.

hlubik
14. mar 2022

aj ja mam taky to prsten, nikdy by som ho nespenazila. Dedi sa z generacie na generaciu.

merlinja
14. mar 2022

Tak ja neviem, ale akú už len môže mať prsteň hodnotu, aby ti s hypotékou pomohol. Tam je skôr tá spomienková hodnota ...

marietaaaa11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
14. mar 2022

Hodnotu písať nebudem, viac odborníkov sa na to pozrelo a je to fakt veľká hodnota. No pointa tu nie je to , koľko by som za to dostala.

autor
14. mar 2022

Tak teda ste ma utvrdili v tom, že si ho mám nechať 😊

merlinja
14. mar 2022

Veď mňa to ani nezaujíma, len vravím, že hypotéka sa splatí, ale prsteň (spomienky na osobu s ním spojenú) už Vám nikto naspäť nevráti,

gabika8855
14. mar 2022

No bolo by zaujimave vediet aka je ta hodnota kedze hypo nieje podla mna 5000€ co by mohla byt hodnota najviac podla mna za prsten a ked hej tak to uz splatite raz dva ....a ak ma ten prstem vyssiu hodnotu aj tak si tu ako anonym a nepozname tvoju identitu cize nevieme ti ho ukradnut vieme max ticho zavidiet ze mas taky vzacny prsten

mariejenka
14. mar 2022

Môžem sa opýtať, preco mame nezáleží na tom prsteni,po tej morálnej stránke? prsteň bol po babke z maminej, či otcovej strany?

aniele
14. mar 2022

No, zdá sa mi, že mama si chce riešiť svoje financie (predpokladám, že hypotéka nie je tvoja) tvojím dedičstvom. To nie je celkom fér. A takéto čosi by som predala naozaj len v čase najväčšej núdze. Nerob to, v budúcnosti by ťa to mohlo mrzieť.

autor
14. mar 2022

@mariejenka Po maminej ale ona si nezakladá citovo na takýchto veciach. Pre ňu je to len predmet

lucijalucy
14. mar 2022

Tiež mám niekoľko takých šperkov po babke. Ja som taká povaha, že aj keby som nemala čo do úst, tak by som nikdy tie šperky nepredala. Treba dať na svoju povahu a pocit.

sandyan
14. mar 2022

Urcite si ho nechaj, ja som dostala od starej mami prstienok, ktory ma este od svojej mami cize mojej prastarkej. Ma pre mna neuveritelnu hodnotu😍 a raz ho mozno dam svojej dcere alebo vnucke.

macikovaiveta
14. mar 2022

Nie nepredávajte,tiež mám od mojej starej mamy zlatu ďatelinku,strašne si ju vážim a nepredala by som ju za žiadnu cenu(rozmýšľate spravne, srdcom)určite Vám prinesie ten prsteň šťastie.Ja som už babka a tiež plánujem neskôr dať dcére alebo vnučke. 🍀🍀🍀

elizabet173
14. mar 2022

mama nech si so svojimi šperkami robí, ako uzná za vhodné, ja by som to na tvojom mieste nepredávala ani za nič, jedine keby sme už na chleba nemali

katkamatka7
14. mar 2022

Sú veci, ktoré sú pre nás ,,len" predmety. Môžeme predmety dostať a stále ostanú ,,len" vecami. Ak sa dajú zmeniť na niečo iné, čo má pre nás väčší a dôležitejší význam, meníme. Ak však ide o výnimočný dar, ktorým človek akoby dáva niečo zo seba priamo, dokážeme toho človeka cítiť. Ako spomienkový predmet na tú osobu. Vtedy máme akosi ku tomu človeku bližšie a možno chýba niečo nepovedané a ten predmet nám umožňuje opäť citiť niečo z toho človeka, ktorý tento predmet vlastnil, nosil a daroval ,,z lásky".