Pokrstia dieťa v kostole manželom, ktorí majú len civilný sobáš?

denisse1311
20. mar 2016

Ahojte, mam brata ktory je katolik ale jeho žena je ateista, neveriaca, svadba bude na mestskom urade, čakaju dieta, a chcem sa spytat ako je to s pokrstenim dakujem pekne.

daniela208
20. mar 2016

Záleží to od kňaza. Ja nie som vydatá a dieťa mám pokrstené.

nikadomi
20. mar 2016

Samozrejme mozu 🙂 ak to obaja chcu a chcu dieta vychovavat v krestanskej viere..

majdalenka23
20. mar 2016

krstní rodičia musia mať všetky sviatosti..rodičia nemusia, ale záleží na farárovi 🙂

henikav
20. mar 2016

Obe moje deti su pokrstene a nebrali sme sa v kostole, ale ozaj to zalezi od farara, niektory pokrsti, iny odmietne

guinevre
20. mar 2016

@denisse1311 Myslim si, ze musia byt zosobaseni v kostole, lebo takto fakticky v ociach katolickej cirkvi ani nie su manzelia. Ale zrejme to zalezi aj od farara, ako hore hovoria. Chcu vobec dieta pokrstit, ci chce to je zelanie vasej rodiny?

pribinak
20. mar 2016

Záleží od kňaza, nas sused bol 1x v kostole na krste svojho syna

majdalenka23
20. mar 2016

@guinevre aha, tak zosobášiť by ich mohli pri krste..len tie povinnosti chodiť na faru 😒

ninuska8
20. mar 2016

@denisse1311 otazka je naco krst, ak ho dalej neplanuju vovadzat do viery, co si myslim, ze je realne, ak brat pristupil na svadbu len na urade, on v podstate bude zit v hriechu...a ak im ide len o pekne krstinky a darceky a zeby dieta "neplakalo" tak to je uz proti rozumu uplne...ale vela ludi to tak robi dnes...nech sa pytaju knaza, prajem vsetko dobre...🙂

guinevre
20. mar 2016

@majdalenka23 No, ale ked zena je ateistka, tak neverim, ze by jej na tom nejak velmi zalezalo.

qwertxy
20. mar 2016

Záleží len od kňaza
Niektorý pokrstí. Iný ta pošle... Nie sú v tom jednotní..

siska53
20. mar 2016

@denisse1311 vsak si treba najst takeho,co pokrsti. My ani zobrati nie sme,ale obe deti mame pokrstene.

janinah
20. mar 2016

Dieťa nemôže za to akým rodičom sa narodilo...kňaz má pokrstiť,ale zároven aj vplývať na rodičov,aby "sa dali do poriadku" čo sa zas mnohým takým rodičom nepáči....prečo však rodičia žiadajú krst,ak ho neplánujú vychovávať vo viere? súhlasím s @ninuska8 ...ja osobne neviem pochopiť prečo si veriaci berie ateistu resp. naopak,je to tak dôležitá vec,že potom si tu výchovu detí neviem predstaviť,jeden čihi,druhý hota...ale zrejme láske nerozkážeš,či?

cervenaruza123
20. mar 2016

@denisse1311 Oficialne by s tym nemal mat problem, ale asi ide aj o to, ci niekto vyjadri snahu vychovavat dieta vo viere. Krstom sa dieta prijima do Cirkvi a rodicia slubuju, ze ho budu viest k viere, plus to slubuju aj krstni rodicia. Ak rodicia z nejakeho dovodu neziju podla pravidiel Cirkvi, to nie je chyba toho dietata a nemalo by byt pre to ukratene o moznost patrit do Cirkvi. Samozrejme, ak ho nikto nebude viest k viere, krst je zbytocny. Viem, ze papez povzbudzuje knazov, aby krstili aj deti nezosobasenych parov.

rainee
20. mar 2016

Ano,my to tak mame, ale zalezi od knaza ci bude ochotny pokrstit. Ale musim povedat ze mensi problem je pokrstit dieta slob.matke ako manzelom co nemali svadbu v kostole....

balkica
20. mar 2016

zalezi uplne a jedine na fararovi..Moj muz je IBA krsteny, ja nie som nic, svadba bola na mestskom urade a z krstnych rodicov mal jeden vsetko a druhy nic 🙂 a v pohode

qwertxy
21. mar 2016

Ked krstný rodic nemá sviatosť je zapísaný ako " svedok krstu" nie ako krstný otec / mama. My to u nášho syna tak máme, považujeme to však za formalitu. A to tiež záleží od farára či vás takého krstného " schváli " aj s tým som sa stretla

miroslavapo
21. mar 2016

@denisse1311 robia s tym problem takmer vsetci farari,ale najdu sa cierne ovce.... u nas bol podobny pripad,mame civilny sobas a robili problemy. Najviac sa mi paci,ze slobodnym matkam deti krstia a vydatym na urade nie.... a ta nejednotnost fararov v tom je najlepsia. Nechcem sa nikoho dotknut,ale to je typicky obraz prehnitej cirkvi.

bibadlo
21. mar 2016

V kanonickom prave nie je vyslovene uvedené, že rodičia maju mať svadbu v kostole. Na krstnych rodicov su vyššie naroky 🙂
presne znenie je taketo:
Kán. 868 - § 1. Aby sa dieťa dovolene pokrstilo, sa vyžaduje:
1. aby rodičia, aspoň jeden z nich alebo kto ich zákonne zastupuje, súhlasili;
2. aby bola opodstatnená nádej, že bude vychovávané v katolíckom náboženstve; ak taká
nádej úplne chýba, má sa krst podľa predpisov partikulárneho práva odložiť, pričom sa
rodičom vysvetlí dôvod.
Kán. 872 - Krstencovi sa podľa možnosti má dať krstný rodič, ktorého úlohou je
dospelému krstencovi pomáhať pri uvedení do kresťanského života a dieťa, ktoré má byť
pokrstené, spolu s rodičmi priniesť na krst a takisto sa usilovať, aby pokrstený viedol
kresťanský život, primeraný krstu, a aby verne plnil povinnosti, ktoré s ním súvisia.
Kán. 873 - Za krstného rodiča sa má brať iba jeden krstný otec alebo iba jedna krstná
matka, alebo jeden krstný otec a jedna krstná matka.
Kán. 874 - § 1. Aby niekto bol pripustený na prijatie úlohy krstného rodiča, je potrebné:
1. aby ho určil sám krstenec alebo jeho rodičia, alebo ich zástupca, alebo ak títo chýbajú,
farár alebo vysluhovateľ, a aby bol schopný a mal úmysel plniť túto úlohu;
2. aby zavŕšil šestnásty rok života, ak diecézny biskup nestanovil iný vek alebo ak sa
farár alebo vysluhovateľ domnievajú, že z oprávneného dôvodu treba pripustiť výnimku;
3. aby bol katolík, pobirmovaný a ktorý už prijal najsvätejšiu Eucharistiu, a viedol život
primeraný viere a úlohe, ktorú má prijať;
4. aby nebol postihnutý nijakým kánonickým trestom, zákonne uloženým alebo
vyhláseným;
5. aby nebol otcom alebo matkou krstenca.
§ 2. Pokrstený, ktorý patrí do nekatolíckej ekleziálnej spoločnosti, sa má pripustiť jedine
spolu s katolíckym krstným rodičom, a to iba ako svedok krstu.

zitova
21. mar 2016

@janinah presne. Dieta nemoze za to, ze sa narodi napr. kostolnej ovci, ktora ho chudatko male bezbranne privedie do fararovho kosiara. Neviem, ci by sa mal dat do poriadku slobodne a kriticky zmyslajuci clovek, alebo neslobodny katolicky biorobot nerozmyslajuci pre istotu sam vobec

natalka13
21. mar 2016

Pokrstia.
Kolko je takych,co maju pokrstene deti a v kostole boli jedenkrat a deti tiez jedenkrat na krste a uz budu aj maturovat ci oslavovat 50tku.

Vacsina.

zdena12345
21. mar 2016

@denisse1311 nám pokrstili v evanjelickom bez problémov. Podmienka bola, jeden rodič a jeden krstný rodič konfirmovaný

kuriatko84
21. mar 2016

@janinah a prečo by si katolík nemohol vziať ateistu? to je zas čo za blud? ja som katolíčka chodím do kostola síce nepravidelne asi každú druhú nedeľu, ale chodím a môj manžel je "zarytý" ateista, nie je ani pokrstený. Budúci mesiac máme 8 výročie svadby a myslím, že náš vzťah by nám mohol závidieť ktorýkoľvek manželský pár kde sú obaja katolíci. Koľko manželstiev sa rozvádza kde boli obaja katolíci?!
Dieťa máme pokrstené a malá tiež so mnou chodí do kostola. Niekedy keď sa nám nechce, sám manžel nás posiela. Tiež sme zosobášení v kostole, povedal mi že keď mi na tom tak záleží, tak kludne pôjde do kostola a dokonca chodil poctivo aj na prípravy pred sobášom a krstom.
To že je ateisita neznamená, že je horší človek ako ktorýkoľvek iný muž katolík!!!

katka1981
21. mar 2016

@denisse1311, zavisi od farara, ale co vidim v mojom okoli niekto to urobi bez uplatku a niekto s uplatkom. Podla mna by mali byt obaja rodicia veriaci a mat vsetky slavnosti, toto sa mi na cirkvi hnusi, ze sa ani nedodrzuje to co by sa malo. Zazila sa aj rozvednych krstnych rodicov, kazdy ine vierovyznanie.... takze moja odpoved, da sa vsetko. Muzov bratranec, prve dieta mali este nemanzelske, vzali sa na urade, ona je ateistka totalna, ale je v mode krstit dieta, takze maju pokrstena, asi tak.

lubina
21. mar 2016

@denisse1311 nie sme sobaseni v kostole a obe deti mame pokrstene...ako pisu, zavisi to od knaza a od toho, ci to ta zena vôbec chce, ked je ateistka...alebo to chce len vasa rodina...

vroni
21. mar 2016

@kuriatko84, u nas naopak, muz katolik ja zaryty ateista, sme spolu dvanast rokov a s nasou vierou/nevierou sme nikdy nemali najmensi problem, deti su pokrstene (ustupila som ja), na nabozenstvo nechodia (ustupil muz), dozvedia sa odo mna jeden nazor, od otca druhy. Pri krste nikoho nezaujimalo, ci sme manzelia a ci sme mali svadbu v kostole.

janinah
21. mar 2016

@zitova uráža teba niekto ,lebo si ateista? označuje ťa za nerozmýšľajúceho robota? vieš čo odpovedal americký kozmonaut na posmešnú otázku novinára,či v tom vesmíre videl Boha? odpovedal,že nevidel,ale uveril v neho,pretože to,čo tam videl musela vytvoriť najvyššia bytosť......

zitova
21. mar 2016

@janinah nie som ateista a ano svojim prvym prispevkom si urazila vsetkych rodicov, ktori nevychovavaju svoje dieta "vo viere". Bohu verim a nie v neho. Duchovno je nasou sucastou, ale neznasam akykolvek pokrytecku cirkev, co si robi patent na rozum a ovladanie ludi

janinah
21. mar 2016

@kuriatko84 píšem niekde ,že sa nemôžu vziať? píšem,že ja tomu nerozumiem a nevedela -nechcela by som takto žiť....treba čítať,nie si domýšľať....a čo povieš ty a čo povie tvoj manžel vášmu dieťaťu na otázku,či existuje Boh by bolo tiež zaujímavé počuť....ale je to vaša vec...a že ty si ideš do kostola ako sa ti chce,to ja neriešim...ja si len do divadla idem hocikedy,do kostola idem pravidelne,lebo chcem a tiež žijem podľa istých pravidiel

janinah
21. mar 2016

@zitova nikoho som neurazila,čo sa o tvojom príspevku nedá povedať....

maslenka47
21. mar 2016

@janinah @ninuska8 akoze na co krst? Aby nemusel do nekonecna pocuvat narazky, kedy konecne decko pokrstia a aby aj 90rocna babicka mala dusu na mieste. Pre to sa dneska v drvivej vacsine krsti.

A ten brat asi az taky veriaci nebude, len ked sa treba pred rodinou tvarit. Inak by tazko planoval svadbu na urade s tehotnou priatelkou...