Oslava verzus krst

16. aug 2021

Dobry vecer,
Vopred by som chcela poprosit, aby sa eliminovali nenavistne komentare, osocovanie a pod. Tema covid velmi rozdeluje spolocnost a nerada by som aby tato diskusia bola dalsim bojiskom. Za to Vam vopred dakujem.
Rada by som poznala vas nazor. Mame babatko, sice uz ma par mesiacov, ale stale nesedi, nelozi… ked sa pandemicka situacia zlepsila, na rozhrani juna/jula som navrhla manzelovi aj svokrovcov, zeby sme mohli usporiadat krstiny. Chcela som august, kedze som bola v domienke, ze pandemicka situacia bude este celkom ok. Zaznelo razne nie, vsak ked budu krstiny, to sa zide cela rodina, kazdy ho bude chciet na ruky atd… vraj to kludne pocka do buduceho roka. Povedala som si ok, nebudem to silit, pocka.
Svagrina (inak velky mamickin mazanek) zmyslela, ze by teda bol super napad oslavovat narodeniny. Podotykam nie je stara, ale od 18 ma daleko, neoslavuje ziadne zivotne jubileum, ani Kristove roky. To uz svokrovci odobrili, oslava bude teda u nich a silou mocou… ked to nevyjde tento vikend tak buduci. Pride cca 20 ludi od svokrovcov a to este neviem kolki zo strany svagrininho muza.
Na oslavu musim ist, nechcem rozbroje v rodine. Len ma to dost zamrzelo, ze krstiny nie, lebo vsak kopec ludi a co ak… pricom z mojej strany rodiny by doslo 6 ludi max 8…
Dakujem za vsetky vyjadrenia

pribinak
16. aug 2021

Však sa dohodni na krstinách ty a muž. Ako rodičia. Svokrovci budú len hostia.
Prečo sa riadis podľa nich?

autor
16. aug 2021

@pribinak bol to moj navrh. So svokrou vychadzam, respektujem jej nazor ako nazor zeny, ktora vychovala mojho muza. Nehovorim, ze s nou suhlasim vo vsetkom, ale byvaju chvalabohu dalej.
Ked som to spomenula, rozoberala som to pred nimi vsetkymi… niak sa povedalo nie, muz jej pritakal a tym padom to bolo nepriechodne

janka_266
16. aug 2021

Nech spravíte akokoľvek bude zle, my sme tak krstili v apríli, najväčšie obmedzenia, tak reku Ok, pozveme len našich rodičov a starých rodičov, surodencov. Starí rodičia, že nejdú. Ok. Týždeň pred, te by som mala zavolať aj mojich krstných rodičov aspoň v sobotu pred krstom, že na oslavu. Na veľa som súhlasila, oni, že neprídu, lebo bratranec nie je doma, že keď príde. Ok. Krst prebehol. V
Máji prišiel bratranec domov, volám in, že či teda môžeme, že nemôžeme lebo on už tam niečo má. Ok. Teraz v auguste som ich volala, nakoľko starý oco, že on by teda prišiel, že kedy bude oslava 🤣tak sim volala 3.x, ani mi nezdvihli telefón. 🤦‍♀️ Takze si spravte si podľa seba a na ostatných kašlite, aj tak bude zle 🤣

janinah
16. aug 2021

čiže dieťa ni e je pokrstené,lebo čakáte na koniec covidu? v tom prípade vám ako rodičom uniká podstata krstu a oslava to nie je..tým chcem povedať,že kvôli samotnému krstu sa krstiny zvyknú robiť čím skôr,nie ak má dieťa dva roky....kedže na švagrininej oslave vaše dieťa bude,stretne sa s každým a bude chodiť po rukách,tak sa udeje to isté čo aj na prípadných krstinách a čoho sa bojíte...dohodla by som sa s manželom,nie so svokrovcami a urobila krstiny ešte do konca augusta,potom sa to bude len zhoršovať,svokrovcom a rodine stačí len oznámiť dátum,ich súhlas nepotrebujete

pribinak
16. aug 2021

Celkom tomu nerozumiem, takúto vec si najskôr preberiem s muzom a potom už len pozývam. Kto chce príde, kto nie, tak nepríde
Rešpekt je síce veľmi fajn, ale treba aby bol obojstranný

autor
16. aug 2021

@janinah podstata krstu nam neunika. Ale kebyze nepozvem manzelovu rodinu rsp aj jeho tety, bratrancov sesternice… tak sa svokrovci urazia
S manzelom som to preberala uz davno, on najskor suhlasil, ze teda ked sa situacia unormalni tak v lete. Ptm som to vytiahla aj na svokrovcov ked bol pritomny aj muz a vtedy mi bolo povedane nie.

babalenka
16. aug 2021

Na tvojom mieste krstim len o rodičoch a krstnych rodičoch iných tam nepotrebuješ

pribinak
16. aug 2021

…….Bolo ti povedané nie….. kým? Muzom? Svokrou? Však pis zrozumiteľne

autor
16. aug 2021

@janinah mne to je absolutne jasne, co sa udeje, ze maly tam bude stredobodom pozornosti a na rukach a pod. Prave preto sme sa dnes s manzelom pochytili, pretoze nevidim rozdiel… mne by nevadilo mat krstiny v uzkom rodinnom kruhu, ale z manzelovej strany je ich viac ako hadov

choco6
16. aug 2021

Veď sa bežne konajú oslavy, svadby, koncerty a vy saskujete kvôli 20-30 ľuďom 🤦 Tak spravtr oslavu niekde na vonkajsej terase, kupte kazdemu rusko a dezinfekciu, udrzujte odstupy, dieťa nikomu nedavajte a mate po probleme 🤷👍🤗

autor
16. aug 2021

@pribinak najskor som to rozoberala s muzom. Este v maji. Vtedy povedal ano. Po mesiaci som to uz rozoberala aj pred muzom a svokrovcami. Oni sa ozvali hned, ze nie, manzel pritakal.

pribinak
16. aug 2021

Tak to chce rozhovor s muzom, že čo sú toto za saskarne, že povie raz tak a potom inak
Ale sama si si na vine, prepáč, mala si už len rozdať pozvánky a hotovo
No nič, ber to ako poučenie do budúcna

Byt na tvojim mieste, tak do konca septembra pokrstim, ci sa to niekomu páči alebo nie.

srferreira
16. aug 2021

Nam Covid tiez skomplikoval krstiny. Byvame v zahranici, nemohla prist ani jedna babka. Tak sme urobili krst len rodicia, krstny rodicia a maly. Ja by som ohlad nerobila na nikoho, nam sa nedalo! Ale u vas je to uplne o niecom inom! Krst je den pre babatko a nie na oslavu pre vsetkych pribuzdnych. Ale chapem tvoju pointu ze krstiny nie, ale oslava ano. Necakala by som na svokru kedy jej sa bude pacit den.

makova333
16. aug 2021

Autorka: ty si riadne pod papucou, teda rovno dvomi svokrinou aj muzovou. Musim, lebo svokra sa urazi... A? Tak sa aj odrazi. Alebo aj nie. Hadam ti nebude zivot riadit svokra. Ci nemas obciansky?

sapetka
16. aug 2021

Nabuduce sa dohodni s muzom a svokrovcm to oznamte… ako ja respektujem tiez avojich svokrovcov ale nevidim dovod sa s nimi radit o veciach ktore sa ich netykaju.

babalenka
16. aug 2021

Nebrala by som ohlad na nikoho teda iba na krstnych rodičoch dohodnúť si s nimi dátum ostatný by mi boli ukradnutý .Možnosť mali tú si prepásli ich smola

deti95060810
16. aug 2021

ja by som si spravila po svojom... Dieťa pokrstia aj bez manželových sesterníc a tetiek.
My sme krstili len v prítomnosti krstných rodičov. Myslím že svokrovci ani o krstinách nevedeli - aj tak by necestovali kvôli tomu 30 km - to už ich dobre poznám...😉
inak doporučujem dieťa krstiť čím je najmenšie. Lebo potom sa to len odkladá a odkladá...
Prvé sme krstili vo veku 3 týždne - najlepší čas...

autor
16. aug 2021

@makova333 no obciansky mam… a manzelovych rodicov respektujem. Aj ich nazor na vec… ked sme boli mladi, zacinali sme, pomohli nam, hoci nemuseli.

autor
16. aug 2021

Nechcela som jednoducho robit rozbroje v rodine. S manzelom sme sa dnes chytili, lebo ja som mala voci oslave odmietavy postoj. Mna skor zarazil ten fakt, ze svokrovci nemaju rovnaky meter aj ked sa jedna o ich vlastneho vnuka.

janinah
16. aug 2021

rešpektovať svokrovcov môžeš v hocičom inom,ale dieťa treba pokrstiť čím skôr,vy ste rodičia a je to vaša zodpovednosť pred Bohom

gvenduska
16. aug 2021

Mi sme mali krstiny týždeň do zadu
Dohodli sme sa medzi sebou a ostatným sme to oznámi že sú krstiny a kto prišiel prišiel kto nechcel neprišiel a v podstate mi to bolo jedno
Ani mojim svokrovcom sa to nepáčilo a bolo mi to jedno ja si ich zvolenie nepýtam a rozhodujem sa s mužom sama

monkasponka
16. aug 2021

Asi by som sa na tvojom mieste dohodla s mužom kedy spravime krtstiny... s dostatočnym časovym odstupom_ presny a fixny datum... napriklad v oktobri.. zima az taka nebude ano hic . Oznamit a pozvat rodinu z kazdej strany. Nepytat sa či ano, či nie _ len pozvať. Kto nepride .. jeho problem.Ak budu reci, že prečo teraz, povedz že pre teba jedoležite mať dieta pokrstene a uz prešiel dlhy čas... a chces aby na Vianoce bolo dieta po krste .. koniec. Tvoja rodina, tvoje/ vaše dieta.. vase rozhodnutia.

lucia147852
16. aug 2021

Toto nie je rešpekt. 🤦🏽‍♀️ Ty si rodič s tvojom muzom, vy rozhodujete a oni musia rešpektovať vaše rozhodnutie. Oznámim kedy sa krsti a konec. To ti teraz musí svokra schváliť každý krok ktorý v živote urobíš a keď ti povie nie, tak nič??? To aj ked ste išli urobiť dieťa ste sa jej najskôr pýtali či môžete? Mozes voči ním cítiť vďačnosť, pomôcť im, vyjist v niečom v ústrety ale ty nie si malé dieťa, ktoré ich má rešpektovať vo všetkom čo povedia.

janinah
16. aug 2021

@monkasponka v oktobri bude tretia vlna v plom prúde...

monkasponka
16. aug 2021

@janinah stale bude niečo... ja osobne to uz neriešim.

buzby
16. aug 2021

Čo je pre Vás dôležité, aby sa Vaše dieťatko stalo Božím dieťaťom alebo oslava krstin? Pre mňa ako veriacu osobu, by bolo v prvoradé, aby sa stalo Božím dieťaťom, hoci by sa oslava konala neskôr alebo vôbec. Bohužiaľ, situácia je aká je a v mnohých veciach sa musíme obmedzovať a pri malom dieťati by som neriskovala väčšiu oslavu. Musím však uznať, že si veľmi dobrá nevesta, keď takto respektuješ svoju svokru, no ty si matka a mala by si o týchto veciach rozhodnúť spolu s manželom, bez vplyvu iných členov rodiny.

len_nig
16. aug 2021

Súhlasím s názormi vyššie, treba sa dohodnúť s manželom a ostatných len pozvať.
A mala by si si prestať nechať riadiť život svokrou 😊 to nie je rešpekt ale ty si seriózne pod papučou veď sa nemôžeš ani rozhodovať podľa seba. Ja keby chcem krstiny tak ich urobím presne ako chcem ja a keby sa svokra urazila tak bohužiaľ 😂 absolútne by ma to nezaujímalo a tak isto pozvánky by dostali len tí, ktorých tam chcem mať ja a nie koho musím pozvať aby sa svokra neurazila....

nevenka
16. aug 2021

@janinah presne tak, my sme krstili v marci, aj to sa mi od decembra, ako sa drobec narodil, zdalo neskoro. Prve dve deti sme krstili po mesiaci. Prisla len krstna mama s muzom, moja sestra teda a muzov brat. Mali sme respiratory aj dnu. Dokonca krstny siel domov hned z kostola, ani na obed neostal. Iba moja sestra s muzom, kedze su z dalej. Neboli ani svokrovci, lebo svokra bola v karantene, ani moji rodicia, pre istotu. Dieta mame pokrstene a oslavu ideme urobit teraz, ale to aj svokrove jubileum, aj narodenie dalsieho clena rodiny, vonku na chalupe na zahrade. Kto mohol byt zaockovany, uz je. Tak poruceno Panu Bohu uz. Nejake extra mojkacky so syncekom nedovolim. Starsie deti mi idu do skoly, skolky, no neubranime sa. Ja ockovana zatial byt nemozem.
Takze podla mna, nech sa hneva, kto chce, zavolala by som krstnych a dieta si aj bez oslavy isla dat pokrstit. A na oslavu zvaz. Slusne povedane, nasrdena by som bola na nich za toto riadne.

autor
16. aug 2021

@buzby samozrejme pre mna je dolezite aby bolo dieta pokrstene… kludne by som to uvitala v uzkom kruhu rodiny, mne by to nevadilo. Manzelovej strane rodiny by to vadilo. On odkedy sme s rodicmi tak niak neda na tych svokrovcov dopustit. Predtym ako sme mali dieta tak sme k svokrovcom isli raz za uhorsky rok, netahalo ho to tam ani jeho ani mna. Teraz sme tam nasackovani no stale, ak nie kazdy druhy tak kazdy treti vikend na 100%…samozrejme, ja sa tam nehrniem…a ked som sa dnes ohradila, ze teda svagrinej zablahozelam cez telefon a darcek jej poslem hoc aj kurierom… bol ohen na streche

pribinak
16. aug 2021

Zlatko toto čo tu ty píšeš už nie je rešpekt, ani vďaka za pomoc, toto je z ich strany rozkazovanie a organizovanie tvojho a mužovho života
Z tvojej strany? Submisívnosť

Nehovorím že treba s kvôli krstu pohádať, ale musíš si s muzom inak organizovať veci
Svokrovcov držať trosku mimo