Narodenie dieťaťa chcem rodine oznámiť až neskôr

10. sep 2022

Čakáme tretie bábätko, narodí sa plánovanou sekciou. Rozmýšľam, že by som rodine oznámila, že sa bábätko narodilo až deň/dva potom. ( Všetkým vrátane rodičov a súrodencov) . veľa rodinných príslušníkov vrátane maminy pracuje v nemocnici, takže by bez zaváhania za mnou nabehli snáď okamžite. Pri druhom pôrode mamina za mnou prišla už na isku,hneď potom ako jej priateľ povedal, že sa malý už narodil (bol to síce trochu iný prípad,lebo som rodila predčasne a vážne choré bábätko ). Pri prvom zas za mnou na isku bez ohlásenia prišla teta, akurát v čase keď mi malého prvý krát niesli ukázať po sekcii. Rodičia boli v nemocnici už počas sekcie a čakali s jeho otcom na chodbe. Po presune na sestonedelie má všetci, ktorí mohli navštevovali rovno na izbe a bez ohlásenia. A tí čo nemohli tak vkuse volali, písali.. no vôbec som si nemohla oddýchnuť . Teraz by sme chceli prvý druhý, deň pokoj. Bez záujmu rodinných príslušníkov ( aj keď to nemyslia zle, ale mne je trápne,že má napríklad mama či teta vidia v stave tesne po sekcií). Nejaký rozhovor bude zbytočný, v oboch prípadoch keď sa za mnou rodičia hnali som im dopredu hovorila, že chodiť nemajú, že to zvládnem, aj tak prišli . Ako ste narodenie oznamovali vy?

dori2
10. sep 2022

ja sim oznamivala hned. ak rovia v nemocnici aj tak to budu hned vediet. my mame nemocnicny informacny system- tam vidis hned vsetko a zamestnanci k nemu maju pristup…normalne by som vopred povedala ze potrebujem potom pokoj a nech to respektuju… ja cakam teraz tiez na porod- uz som pi termine a informovala sim rodinu nech potom pridu vsetci naraz pozriet, a kamosky a znami budu musiet pockat kym sa dam dokopy

h2
10. sep 2022

Hm, možno by som si radšej vybavila pôrod v inej nemocnici, kde nepracujú. Teda, ak je taká možnosť.

elizabet173
10. sep 2022

tiež by som išla rodiť inde, inak pri takej netolerantnej rodine, akú máš, by som im to kľudne oznámila aj o tie dva dni neskôr, aj keď myslím, že sa to aj tak dozvedia

zorkahorka
10. sep 2022

Povedz im to hned, pisli foto maleho, ale vypni mobil a popros vsetkych,nech ti daju priestor na oddych aspon par hodin. Ved je to prirodzene. Mne to tiez luezlo na nervy. Aj domov mi vsetci chodili a ja som potrebovala klud

zorkahorka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tatiana1329
10. sep 2022

Bud ina nemocnica alebo im to povedz neskorej. Kludne aj o tri dni neskorej, v tvojom pripade si myslim ze to bude najlepsie potrebujes klud a nie aby ta navstevovali ked si pomaly este ma sale.

zooeynka
10. sep 2022

Vypni mobil a sestricke povedz ze si nezelas navstevy, ani u nich pracujucej rodiny. Musia respektovat. Rada ist rodit tam kde nemas znamych je velmi nestastna, to by si len videla ten nijaky, vlazny az obtazujuci prostup k sebe ako pacientke. Ale ohrdat pomocou/navstevou v takej chvili ako je sekcia je trochu divne od teba, ved ak ta aj pridu pozriet tak len na chvilu a nechcu od teba predstavenie, opytaju sa ako ti je a odidu, nie? Nemozu tam vysedavat ci uz na JISke alebo obyc.izbe extra dlho, ved zatvor oci a poved ze si unavena a koniec debaty.

ivangeline
10. sep 2022

Ved im iba pekne povedz,nech nechodia osobne a oznamite sms a az neskor.. Co by zss za to ine dali,aby neboli same v nemocnici... a necitili tu neprivetivost..

h2
10. sep 2022

@zooeynka Drvivá väčšina žien rodí tam, kde nemá žiadnych známych. Nie každý má rodinu, pracujúcu v nemocnici. A možno tebe nevadí návšteva rodinných príslušníkov tesne po pôrode, ale autorke to vadí, mne by to tiež vadilo.

coco1
10. sep 2022

Tvoja nevyhoda, ze pracuju v nemocnici. Vedia si vybavit prist za tebou na JIS. Ja som pri prvom planovanu sekciu utajila. Mala som na to rozumny dovod. Cize manzel zavolal uz po mojim rodicom ze dcerka sa narodila. Vsetci to prezili a bez srresu praveze ( ci a ako to dopadne) lebo mala uz bola na svete. Ja to uplne chapem, urob si tak, aby bolo pre teba a malinke najlepsie.ostatni 1-2 dni pockaju

selest
10. sep 2022

Keby si im miesto toho ze "to zvladnem" povedala ze je ti to neprijemne, nech ta par dni nechaju. Zrejme ak robia v nemocnici aj tak sa to vcas dozvedia..

elizabet173
10. sep 2022

@zooeynka rodila som v nemocnici, kde som nepoznala absolútne nikoho a to pred veľa rokmi, prístup celého personálu bol úžasný, nemôžem vytknúť nikomu nič, od lekára, cez milé sestričky, až po vrátnika

deniseee
10. sep 2022

Zabudni na to, ze sa to nedozvedia, ked pracuju v nemocnici. Tvoje meno v systeme uvidia, takze ked pridu do prace, budu to vediet. Navyse, je mozne ze im to zavolaju kolegyne, aby gratulovali… utajovanie, ked rodis tam, kde ti pracuje rodina, podla mna realny zmysel nema. Skor by si im mala na rovinu povedat, ze chcete byt sami a ze ti to velmi vadi, ked sa ti tam natlacia. Sice sa urazia, ale budu to respektovat.

janinah
10. sep 2022

Napíšem len dve veci
1.chorá doba
2.nech sa každému jeho správanie raz vráti,potom možno pochopí...a možno aj nie.....

katulienocka999
10. sep 2022

Normalne im povedz,ze budes rodit v inej nemocnici ak len zmyslaju hned za tebou a drobcom pobehnut, sa im normalne povyhrazaj..mas pravo na svoj klud

luccija
10. sep 2022

Normalne povedz rodine pravdu ohladne narodenia v tomto by som neklamala. .A mame, tete vsetkym, ze chces mat pokoj.Posles fotku,miery a nemusis odpisovat.Aj, ked mamu chapem, ze chcela byt pri tebe ved to je normalne.

luccija
10. sep 2022

@dori2 juj tak drzim palce nech ste uz 4🙂

autor
10. sep 2022

@janinah čo konkrétne sa mi má vrátiť? To , že chcem tesne po pôrode kúsok súkromia? Predstav si , že ležíš na iske po sekcií, nahá lebo ťa akurát doviezli z operačky, sestra ti vymieňa vložku a do toho nečakane vbehne tvoja mama, teta či sesternica a všetko to vidí? Potom za tebou príde v priebehu dňa ešte tri krát,bez ohľadu na to či spíš,alebo čo lebo ona má v tú chvíľu voľno a môže si odbehnúť. Chce ťa opatriť, prezliecť,opsrchovať..Ja viem, že to nemyslia zle, chcú vidieť bábätko a pomôcť. Lenže to sú také chvíle kedy pomoc naozaj nepotrebujem. Som rada , že som rada a chcem mať kľud. Potom príde spŕška telefonátov a správ od iných, každý chce vedieť ako sa cítiš,ako sa má dieťa lenže ty si to dieťa ešte ani nestihla vidieť a necítiš sa nijako lebo o sebe ledva vieš. Po druhom pôrode som o dieťa prišla, mama vedľa mňa sedela a ronila krokodílie slzy do toho drnčal telefón mne aj jej všetci chceli vedieť čo sa deje. Ja som na jeho smrť bola pripravená,ona nie. Bolo to pre mňa mnohonásobne ťažšie lebo som cítila potrebu utešiť ju, ale sama so sebou som mala čo robiť. Na druhý deň videla ako som odpadla,museli má kriesiť, podať transfúziu a síce je zdravotník a toto vidí denne,ale dobre jej to nepadlo. Ja sa chcem so svojou rodinou podeliť o radosť z narodenia dieťaťa,ale nie okamžite po prebudení z narkózy. Nechcem ich o nič ukrátiť. Len ich chcem pri sebe až v chvíľach kedy budem vyzerať ako tak dôstojne, nechcem ich vedľa seba keď budem o sebe ledva vedieť. Oni nechápu to, že mi v tom momente ich prítomnosť absolútne nepomáha a ešte mi to je aj trápne a môžem o tom hovoriť do aleluja lebo oni sú zdravotníci,oni také veci už videli a bla bla bla ..

sim_mi
10. sep 2022

Ja neviem, mam dceru a mam aj mamu este stale, chvalabohu. No aby som ja vlastnej mame neoznamila, ze som porodila, to si neviem predstavit....a uz vobec si neviem predstavit, ze by mi to raz mala zatajit moja dcera. Ved aka uz je len mama navsteva??? Moja mama, ktora mi zadok utierala a drzala mi vlasy, ked som ako mala grcala do wecka, by ma nemohla vidiet v stave po sekcii? What? Alebo ako v inej vcerajsej teme riesili, ze mama moze prist pozriet vnuca az po sestonedeli? Zeny vy pri porode aj mozog vytlacite? Alebo ake to mate vztahy s matkami, ze nie su sucastou tak vyznamnej udalosti vo vasich zivotoch?

zonjushe
10. sep 2022

No ja absolutne nechapem, preco by mi malo byt blbe, ze moja mama vidi ako mi vymienaju vlozku..hlavne, ze muza pri porode chce pomaly kazda druha, ale mama ma nemoze vidiet po sekcii 🫢

avanka
10. sep 2022

Mala som plánované sekcie a pri oboch za dverami čakali moji rodičia,manželovi a manžel samozrejme a bola to tá najkrajšia podpora,akú som mohla dostať,keď ma po prevezení na izbu mohli prísť pozrieť.
Tú radosť Babín a dedkov by som im nikdy nevzala,keď mi ďakovali za vnúčatká.
Neviem,prečo mas potrebu zatajovať dieťa tej najbližšej,ktorú máš. Keď budeš vyzerať dôstojne? To bude kedy? Po 2 dňoch? Keď budeš nevyspata? Unavená? Tvoja mama ťa videla v iných pozíciách,takže jej budeš za každých okolností pripadať nádherná,lebo si jej.
Ja by som to nikdy neurobila.
Nemám dcéru,mám 2 synov,ale ak budú ženatí a čakať bábo,budem v rámci možností ťa naj podpora a narodenie vnúčatká je tá najkrajšia udalosť.
Môj brat so švagrinou sú lekári a tiež má prišli pozrieť, bola som šťastná. Švagriná dokonca bola pri mne pri sekcii .

sissy27
10. sep 2022

@zooeynka pekná hlúposť. Rodila som bez akejkoľvek známosti v nemocnici a nebol problém, všetci od upratovačky po primára boli úžasní.
A akú pomoc odmieta od príbuzných?? Veď tam sa o ňu stará personál. Nikto z tých príbuzných ju tam nejde kŕmiť, sprchovať ani pomáhať s novorodencom, sú len zvedaví.

jasminet
10. sep 2022

Ak tam robia, dozvedia sa to okamžite ako ťa príjmu do pôrodnice, každý pozná každého.... Viem o čom hovorím.

sissy27
10. sep 2022

@janinah súhlasím. Je to úplne choré nedopriať niekomu kľud keď je to jediné, čo žiada a nerešpektovať želanie. Mali by raz stretnúť samých seba, potom možno pochopia…

Pre autorku: sprav tak ako to cítiš, nie je na tom nič zlé. Asi by som na tvojom mieste zvolila inú pôrodnicu, lebo tu hrozí, že im kolegyne dajú vedieť a prídu tak či onak, ešte aj s výčitkami.

elizabet173
10. sep 2022

@janinah asi píšeš pod vplyvom druhej témy, kde žena zvažuje, že pozve mamu pozrieť novorodenca až po šestonedelí. Tu ide ale o úplne inú situáciu. Trepať sa za rodičkou na Jisku, nabehnúť celá rodina hneď po pôrode je sebecké od jej rodiny, nie od nej. Hádam trochu taktu a pochopenia môže žiadať od svojich najbližších, nie?

autor
10. sep 2022

@zonjushe pre niekoho je jeho intimita dôležitá. Ja nechcem muža pri pôrode,mamu pri výmene vložky, ani sesternicu v sprche či na záchode. Ja chcem aby moji zakrvavenú frndu videlo čo najmenej ľudí, najlepšie nikto. Čo je na tom nepochopiteľné?

@avanka nie každému je mama taká blízka ako tebe. My sme roky vzťah nemali žiadny . Teraz sa to snaží dohnať a občas zbytočne tlačí na pílu. Pre mňa to rozhodne nie je najbližšia osoba v živote . A áno je pre mňa dôstojnejšie keď má mama (alebo ktokoľvek z rodiny) vidí síce nevyspatú,ale aspoň oblečenú a nikto mi akurát nevymieňa vložku. Ani partner za mnou neletí hneď po zašití brucha. Ten sa vyteší s bábätkom, opýta sa lekárov na môj stav a nechá má oddychovať do času kým sa neozvem. Keby to takto urobí aj mamina tak nemám žiaden problém. Veď ja nechcem aby sa netešila z bábätka, len chcem aby mi dala priestor na spamätanie z pôrodu.

@sim_mi nejaká včerajšia téma nemá so mnou absolútne nič spoločné. Pri sekcií sa netlačí, takže mozog mi zostane a ja som o šestonedelí nepovedala ani slovo. Mne nebude vadiť keď sa pri bábätku vystrieda aj celá moja rodina (a to, že je fakt veľká), nech sa potešia,ale nech pre boha živého rešpektujú čas potrebný na moje zotavenie. Na jisku v bežnom prípade nepustia nikoho práve preto aby sa človek, ktorý tam je mohol nerušene zotavovať. S čím treba pomôže personál. Mama či teta tam ozaj nie je potrebná. Potom keď budem vedieť samostatne stáť tak im s najväčšou radosťou dotlačím postieľku s bábätkom na návštevu na chodbu a nemusia za mnou lietať až na izbu ( kde sú mimochodom aj iné pacientky a určite ani tým,nie je príjemné, že tam nie je kľud).

dilino
10. sep 2022

A malý detail tvoja rodina by brucho nevidela. Ved ked budeš mať príklad 5- 6 mesiac brucho TI vidno nebude. Ci sa s rodinou nestretneš počas celého tehotenstva. A potom to na nich vybalíš.

autor
10. sep 2022

@dilino s rodinou sa stretávam normálne 😀 prečo by som sa s nimi nemala stretávať? Vedia kedy približne sa bábätko narodí,vedia pohlavie a vedia aj meno, ktoré sme vybrali. Myslíš, že toto pred nimi tajím? Ja len chcem, to že sa bábätko už narodilo oznámiť až deň maximálne dva potom čo bude na svete. Najlepšie keď má preložia z jis na šestinedelie. Aby som sa vyhla tomu, že v deň pôrodu za mnou všetci pribehnú

mandzula
10. sep 2022

Mne sa paci, ako sa zeny predbiehaju v tom, ako maju byt respektovane pri porode, tlaci sa na nemocnice a personal, no ked ide o respektovanie po porode, tak zrazu ma byt rodina aj pri vymene vloziek, lebo ved rodina a zena ma byt cela stastna, ze ju vsetci oblazuju svojou pritomnostou, a ak si to, nedajboze, nezela, je to nevdacna sketa a co by ine za to dali a ako sa jej to nielen na detoch, ale hadam aj na pravnucatach vrati.

dilino
10. sep 2022

Aha tak. Lebo mi len bolo divné že ako to chceš utajiť a TY chceš utajiť len pôrod aha tak to je iné. No urob ako uznáš za vhodne TY.