Môže sa odmietnuť žiadosť byť krstný rodič?

6. júl 2023

Sme katolíci. Môjho muža požiadal kamarát, nedá sa povedať ze najlepší, aby bol krstny otec jeho dieťaťu.
My spolu žijeme bez sobáša, ja som rozvedená katolíčka a máme spolu dieťa. Cize sobáš v kostole medzi nami ani nikdy nebude.
Podľa mňa ani nemôže byť môj muž krstný otec podľa pravidiel.
Hovorím mužovi aby slušne bez urážky vysvetlil ze to nejde. On zas ze sa nedá odmietnuť. Vraj u farára za to vybaví.
Muž je dobracisko ktorý by sa aj rozdal, a preto sa mi vidí žiadosť od kamoša príliš vypocitava. Môžu požiadať niekoho z rodiny predsa
Tak ako je to vlastne? Celé sa mi to nepáči, ani to so mnou nerozoberal

mamamasama
6. júl 2023

Je to tak ako pises. Nemoze byt krstny, nakolko žijete podla viery v "hriechu".

xsuzannex
6. júl 2023

Ale moze byt ako svedok krstu

syslik81
6. júl 2023

vsetko sa da ..ja ako slobodna mamina mam dieta pokrstene .. od brata ani neziadali nalezitosti krstu a podobne ( nema) fararovi stacilo dat nieco malo navyse a bil krst .. taka je dnesna viera ... potrebovala som ju len dostat na krestansku skolu kedze je /bola jedina z tych lepsich v okoly .. kazdopadne vyavit sa da vsetko .. tovnako sa da odmietnut ... ale to musis chciet manzel ..

simona20201309
6. júl 2023

@mamamasama hlúposť. Zavadzas. Kludne môže byť, ak má všetky sviatosti (krst, 1sv , birmovka)
Normálne slušne odmietnuť, že si tu ponuku veľmi váži, ale neciti sa na to. Nech to obkeca, že sa bude snažiť byt nápomocný a ak chce, tak nech sa vyhovori aj na tie pravidlá...alebo že nemá 1.sv alebo čo

autor
6. júl 2023

@simona20201309 svokra hovorila ze na dedine je taka tradícia, že sa žiadosť odmietnuť nesmie aj keby cigánka ta poziadala, lebo uvrhne na rodinu nešťastie, či čo za bludy.. nejak mi to nepasuje: povery v katolíckej rodine 🤣

januska12323
6. júl 2023

Buď prijme a bude prijímať v hriechu alebo odmietne, iná cesta nie je.

rony2255
6. júl 2023

@simona20201309 nezavádza. Okrem sviatostí je podmienkou aj viesť usporiadaný kresťanský život. To znamená, že ak má partnera, nežijú spolu bez sobáša v kostole, nesmie byť rozvedený alebo v odluke. Neráta sa cirkevná anulácia...
Ale ako píšu vyššie, v závislosti od farára, môžu podplatiť alebo zamlčať. No to už je na ich svedomí... A vypovedá to, čo pre nich sviatosti znamenajú...

andreakotesova
6. júl 2023

Tvoj priateľ nemôže byt krstnym otcom, aj keď ma všetky sviatosti, lebo nezije v súlade s vierou. Krstny rodic ma ist krstnemu dieťaťu príkladom, co tvoj priateľ nespĺňa. Oklamať kňaza moze, môže mu aj zatajiť skutocnosti, ale potom by to malo aký význam byt krstným rodičom... a ta svokra nie je tvoja svokra 😅

mamamasama
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
andreakotesova
6. júl 2023

A o poverach povedz priatelovej mame, ze sa moze vyspovedať z prehresenia proti 1. Božiemu prikázaniu 😉

mamamasama
6. júl 2023

@simona20201309 Vyštudovala som katechizmus a religionistiku. Je to presne tak ako píše @rony2255
@autorka môžete sa na toto vyhovoriť. V takomto prípade vám ani dedinčania nič nemôžu povedať.

autor
6. júl 2023

@mamamasama prosím povedz mi, ako sa kňaz dozvie o pomeroch môjho priateľa, keď o krst žiadajú rodicia a dajme tomu zabudnú spomenúť ako si tu my žijeme?

rony2255
6. júl 2023

Pokiaľ vás osobne nepozná, tak asi nijako. Ale všetci budete klamať, budete mať hriech. Nechcem moralizovať, sama nie som dokonalá, ale idú krstiť dieťa preto, že ho chcú viesť k viere... alebo preto, lebo "sa to patrí"?...

rony2255
6. júl 2023

Krstný rodič má ísť dieťaťu príkladom, čo sa viery týka. Má mu dať správny vzor do života, viesť ho ku správnemu životu... Už len to, že žijete "na divoko", nie je správny príklad...

mamamasama
6. júl 2023

@rony2255 berieš mi slová z úst.
@autorka Krst nie je povinnosť.Je to sviatosť. A aký význam má sviatosť založená na klamstve ?

zmrzlinka2021
6. júl 2023

@rony2255 nie, idú krstiť dieťa preto, že je to tradícia. Nič to nemá s vierou. Proste cirkus pre rodinu, tak ako má niekto celý život taký cirkus

autor
6. júl 2023

@rony2255 som si istá ze rodičom o vieru nejde, skôr o to ze v dedine všetci vedia ze dieťa má skoro rok a ešte je nepokrstene. Mňa dosť vytáča ta celá fraška okolo toho krstu, lebo ich poznám a viem ze to dieťa bude v kostole na krste, a potom dlhé roky vôbec. Ale čo ja zmôžem? Nech si robia čo len chcú, vadí mi ze nás/priateľa do toho zatahuju. Veľmi mi to prekáža

cucoriedka133
6. júl 2023

My sme chceli moju sestru za krstnu, ale nemá birmovku, nedalo nám to a na nauke sme. Povedali ze nie je birmovana, farár že ok ale teda nemôže byť krstná, chceli sme aby teda bola aspoň svedok krstu, ale vravel ze svedkami.su vsetci ľudia zúčastnení na omši.. Takže neriešime, sedela za nami, pre nás aj pre malú je krstna a to čo je v krstnom liste nám je jedno, pre nás. Je. Dôležité ze je pokrstena 🤗

rony2255
6. júl 2023

@mamamasama častokrát vidím, že rodičia dajú pokrstiť dieťa, ale už ho nevychovávajú vo viere. Sú si vedomí, že Boh existuje, ale neakaceptujú žiadne prikázania, lebo podľa nich sú to len vymyslí ľudí z cirkvi... Pričom si neuvedomujú, že to nie je žiadna buzerácia, že to má svoje opodstatnenie....

rony2255
6. júl 2023

@zmrzlinka2021 poznám ľudí, ktorí vravia, že dajú krstiť alebo sú pokrstení, lebo veria v Boha, ale neveria v to ostatné okolo, prikázania a pod.... Len v Boha a v nebo...

rony2255
6. júl 2023

@cucoriedka133 tiež tak poznám, že nemohla byť krstná, tak dali tú čo mohla. A dieťa učili, že má dve krstné mamy...

marca12
6. júl 2023

Volaju jeho za krstneho,tak co ty zanho rozhodujes a organizujes mu zivot. Keby mna zavolal niekto mne blizky a chcem byt krstniu,muz by sa mohol aj na hlavu postavit,isla by som.

jajka257
6. júl 2023

Nuž, takto ti poviem. Krstná mama mojej dcéry ma všetky sviatosti. Ale nevidela ju už 12 rokov. Co by som dala za to, aby sa zaujímala. A posledný dôvod bol, že máme 3 mačky a jej sa to hnusí. To bolo 8 rokov dozadu. Celá viera je fakt o ničom.

zmrzlinka2021
6. júl 2023

@rony2255 v čo ostatné okolí? Každý kresťan verí len v Boha.

zmrzlinka2021
6. júl 2023

@jajka257 a podľa čoho ste tu krstnu vyberali?

rony2255
6. júl 2023

@zmrzlinka2021 odmietajú chodiť na omše, dodržiavať sviatky, pôst, desatoro...

autor
6. júl 2023

@marca12 prečo? Pretože sme rodina. Byt krstny je uloha na celý život, tak preto. A nemôžem toto ignorovať ze bude mat krstnatko, a navyše keď ani nemôže, a schyľuje ss tu ku klamstvu

petulda333
6. júl 2023

Moze byt svedok krstu.

euka210
6. júl 2023

Byt krstnym otcom je zavazok...vacsinou je to rodina alebo velmi dobri kamarati/kamaratky. Tiez by ma zaujimal dovod preco chce jeho za krstneho otca, ked nesplna podmienky sposobom zivota. A moze kludne aj odmietnut...kamaratka odmietla, ze uz ma vela krsnat...ale ked mohla, tak prisla i na krst i na prijimanie.

euka210
6. júl 2023

Plno je takych, ze robia ceremonie na krst a potom dalsie ceremonie na prijimanie...a medzitym dieta kostol ani nevidelo a po prijimani ani neuvidi...Bohuzial, 80% to tak je.