Môže mať dieťa pri krste dve krstné matky?

lucia20
11. jan 2012

mile mamicky, rada by som pocula vase skusenosti. Da sa dieta pokrstit s dvomi krstnymi mamami? alebo to musi byt strikne muz a zena? ja som sa pytala na fare a vraj uz tam cosi take robili, ale ze to moc radi nevidia. tak by som sa vas chcela spytat, ci ste niekedy o takejto kombinacii poculi alebo ju zazili. dakujem.

ikke
11. jan 2012

@lucia20 pri krste v katolickom kostole je to vyslovene zakazane:
Kán. 873 - Za krstného rodiča sa má brať iba jeden krstný otec alebo iba jedna krstná matka, alebo jeden krstný otec a jedna krstná matka.
http://www.kbs.sk/?cid=1117700007

hanule24
11. jan 2012

@lucia20 ahoj my sme mali krstiny co bol moj kamarat a moja sestrernica.Obaja boli pri 2 krstinach Bibianke aj Karinke...takze vtom velky rozdiel nevidim 🙂 .Ale najlepie je ked si vyberes koho chces ty... 🙂 ...lebo my nemam nikoho z rodiny kto by bol krtny tak sme dali nasho kamarata a moju sestrernicu z mojej strany...

lucia20
autor
11. jan 2012

@hanule24 no ale tiez ste mali chlapa a zenu. no to je nahouby. my ziadneho chlapa, ktory by bol vhodny nemame.

@ikke iba jeden krstny moze byt. no neviem....

jasminet
11. jan 2012

@lucia20 nemoze byt muz muz, zena zena. iba zmiesane...

hanule24
11. jan 2012

@jasminet mym mame krstnu a krsneho

jasminet
11. jan 2012

@hanule24 no ved dobre, to je zmiesane, nie? zakladatelka sa pytala ci mozu byt 2 krstne matky...

hanule24
11. jan 2012

podla mna asi nie...

traktor
11. jan 2012

môzes mat muz + zena alebo len samotna zena, samotny muz...nas Maťko ma len krstnu..

hanule24
11. jan 2012

@jasminet podla mna nie!!!Musi byt zena a chlap

jasminet
11. jan 2012

@hanule24 ja to vieeeeeem, citaj pozorne, kto co pise a co sa pyta... 😉

any241
11. jan 2012

moze byt,moj bratranec ma maleho a krstni budu dvaja chlapi jeho brat a jej brat ziadny problem...

ikke
11. jan 2012

@lucia20 ked nemate vhodneho muza, moze mat iba krstnu mamu, ale iba jednu. dieta nemoze mat dve krstne mamy!

lucia20
autor
11. jan 2012

no zahada vyriesena. povolili aj dve krstne. vraj to uz predtym robili a povolili ku krstu dve mamy. v stredu bude poucenie a v sobotu krst. dakujem za rady.....

tinushka13
5. júl 2012

@lucia20 jeeej tak dúfam, že toto prejde aj u môjho farára.. bo chceme dve krstné mami aby sa nám sestry nehnevali.. 🙂 si ma veľmi potešila.. veľmi veľmi.. ďakujem 😀

lumarque
17. nov 2012

@tinushka13 ahoj aos te doadi s tymi dvoma krstnymi mamami?

tinushka13
17. nov 2012

@lumarque ahoj.. no pre mňa sa našlo riešenie.. švagrina je rozvedená, takže automaticky táto možnosť pre nás nie je možná.. takže nakoniec budeme mať jednu krstnú maminku 😉

monhla
17. nov 2012

My sme mali pri prvej dcérke až 4 krstných rodičov. Ale do listu sú zapísaný iba 2 /môj brat a manželova sestra/ - viac kolóniek nemali 😀

lumarque
17. nov 2012

@tinushka13 no tak to sa super vyselektovalo, u nas hrozi rodinne krupobitie.. 😖 skusim sa este porozpravat s fararom

monika15
17. nov 2012

@lucia20 ked chces tak to sprav..... Je to vase rozhodnutie... a ked nemate chlapa nijakeho... tak co dat cudzieho ???

Ja v tom nic zle nevidim..... 🙂 drzim palce aby to preslo 🙂

lumarque
17. nov 2012

@monhla a krstili ste v katolicom kostole? Tam Vsetci stali pri oltári s babatkom?

drobcek26l
17. nov 2012

Dve krstné mamy byť asi nemôžu ale u nás sa to robí tak, že jedna žena je krstná mama a druhá je v krstnom liste dieťaťa potom zapísaná ako svedok krstu. Je to v podstate to isté. v kostole to je potom tak že ako pri normálnom dieťa držia obidve. Vôbec nevadí že tam nieje muž. Ozaj hovorím o katolíckom krste.

monhla
17. nov 2012

@lumarque Áno.

nimika
17. nov 2012

Náš Jakubko má dve krstné mamy, avšak tá druhá nie je zapísaná ako krstná mama, ale ako svedok krstu. My sme to tak vyriešili kvôli tomu, že sme veľmi chceli ako krstnú moju sestru, tá je ale rozvedená, takže aby bolo všetko v poriadku, krstná na papieri je moja sesternica. Keď som pýtala farára, aby moju sestru uviedli ako svedka krstu, tak sa zasmial, že na čo dve krstné mamy, ale že ak to tak chceme, tak samozrejme, že ju zapíše.

mis_ka
17. nov 2012

nas filipko ma tiez dve krstne mamy, pricom ta druha, ktora nesplna podmienky riadnej krstnej mamy je napisana ako svedok krstu. krstili sme u salezianov, nebol s tym vobec problem.

lucia20
autor
18. nov 2012

uz sa to vyriesilo.... mame dve krstne.... 😀

zelinka32
26. nov 2012

dve krstné mami to je úspech 🙂 , ja som stretla len s tým,že pri krste prvej dcéry sme nemali krstnú mamu vôbec, nakoľko krstný otec bol švagor, ktorý v tom čase nebol ženatý a nechceli sme jeho vtedajšiu priateľku, lebo sme nevedeli ako to dopadne ten vzťah, dnes sú svoji a švagriná má s tým dodnes problém žiaľ, ale už som sa zmierila s jej výhradami, neriešim. Nechce a nevie to pochopiť. A pri druhej dcére nám navrhli, aby moju dcéru držala moja krstná mama a sesternica, ktorá mala byť krstná stála vedľa nej, čo som zamietla, problém bol údajne v tom,že nemá konfirmáciu, načo som namietala,že krstnú mamu chcem sesternicu a nie sestru mojej mami a krstnú. no podarilo sa, nakoniec súhlasili, ale mali výhrady. s dvomi krstnými to si neviem predstaviť, no ale existujú viaceré varianty, mne sa ale nepáčia, nakoľko dieťa v tom do budúcna bude mať maximálny hokej a dotyčný tiež. prajem všetko dobré.

lucyfuk77
26. nov 2012

@ikke Ahoj, prosím ťa nevieš náhodou, či mi farár pokrstí deti, keď ja krstená nie som a nemali sme ani svadbu v kostole ? Ďakujem 😵

rainbow0508
27. nov 2012

@lucyfuk77 Zalezi od samotneho knaza...niektori mozu odmietnut...ale nemal by s tym byt problem...a neodpustim si trochu vyryvavu otazku: Naco davas dieta krstit, ked sama nie si krstena? Krst je v prvom rade o tom, ze to dieta je a bude vedene vo viere...k tomu sa ako rodic pri krste zavazujes...tak mi to trochu nesedi, preco to vobec riesis...

ikke
27. nov 2012

@lucyfuk77 a tvoj manzel/partner je pokrsteny a ma birmovku? a krstni rodicia? kto bude detom hovorit o viere? pojdu aspon raz za rok do kostola?
suhlasim s @rainbow0508 , zalezi od knaza a od toho, ako mu zodpovies tieto a urcite aj vela inych otazok...

lucyfuk77
27. nov 2012

@rainbow0508
@ikke , nie som krstena preto, ze ma nedali krstit rodicia. Jeden cas som chcela aj sama, no jeden farar mi to znechutil natolko, ze uz som sa dalej nepokusala.
A pokrstenie deti je vyslovna ziadost mojej babky, problem je, ze nevieme ako sa tomu vyhnut.