Koľko EUR dávať na svadbe?

7. jún 2024

Ahojte, o mesiac ideme na svadbu priateľovmu bratrancovi, nie sú v nejakom kontakte, respektíve nie sú vzťahy, že by sme sa nejako navštevovali, až tak sa nepoznáme.. premýšľam, koľko je vhodné dať peňazí na svadbu, je málo dať tak 100-150€? plus zrejme kytičku pre nevestu? Alebo by ste kyticu nedávali? Zamýšľala som sa aj nad darovaním kvetu normálneho v črepníku (ja by som uprednostnila to pred kyticou)... Čo si o tom myslíte? Vďaka za rady... Nevesta vyzerá byť milá, ale stretli sme sa len raz, takže ju nepoznám veľmi

ivanakal
7. jún 2024

Podla mna je to vela. Ja by som dala 50 eur + kyticu, alebo teda kvet.

thirstymonk
7. jún 2024

50€ a zreby. Kytice su k nicomu. Sami sme ich mali plny kufor akurat ich o tyzden trebalo dat do kompostu

muchotrafka298
7. jún 2024

Nemate ziadny blizsi vztah, okrem toho, ze tvoj priatel je jeho bratranec. Za mna urcite postacuje v tomto pripade maximalne 100 EUR na dve osoby a kvet, kludne staci nejaka 1 ruza s ozdobou, crepnikovy kvet nie je vhodny (pokial ich nevesta nechce a da to vediet dopredu). Predpokladam, ze ste pozvani na hostinu. Viac by som nedavala, aj ked ich naklady na 2 osoby budu mozno vyssie.

thirstymonk
7. jún 2024

Ja idem na svadbu vlastnemu bratovi a jemu davam 200€.

tetapetra
7. jún 2024

Ja by som dala za oboch 150€. Kyticu nie lebo zvadne, kúpila by som žreby

parvinka0001
7. jún 2024

100€ a dala by som jednu ružičku pri blahoželaní .kvety na svadbe sú totálna zbytočnosť čo sa vyhodí

kleopatra114
7. jún 2024

Za mna - Ak nemáte extra vzťah 100, ak sa stretávate a máte pekný vzťah 200. A bez kytice .

1ryba
7. jún 2024

Kytica je bontón. Stačí malá, alebo aj 1 pekne ozdobená ruža. 100-150 eur je fajn. U nás je nepísaný zvyk dať aspoň toľko, za koľko tam zjem a vypijem. Žreby nekupuj, sú to peniaze vyhodené von oknom.

really8
7. jún 2024

Dala by som 100 e a hotovo. Bez kytice. To je uz trosku prezitok.

1ryba
7. jún 2024

@really8 nikdy nebude prežitok, žene darovať kvet.

autor
7. jún 2024

Ďakujem, pôvodne som chcela dať 100, ale majú to na takom luxusnejšom mieste tak keď som videla pozvánku, tak som sa začala zamýšľať, či to nie je málo, aby to pokrylo nejaké náklady na nás a tak...

melanta
7. jún 2024

aby to pokrylo nejaké náklady na nás - prosím ťa zabudni na tento primitívny názor, ktorý neviem kde vznikol. Na svadbu vás pozvali, lebo sa na svojej svadbe chcú zabávať aj s vami. Nie preto, aby ste si to zaplatili. Takže nerieš, koľko dajú iní. Dajte koľko vy uznáte za vhodné. A prosím ťa, nedávaj žreby. Toto neviem čo je za zvyk, ale teda väčšiu hlúposť nepoznám. Dcéra dala po svojej svadbe žreby susede, že dievčatá jej nech si ich zoškrábu a niečo si kúpia. 80 žrebov mali a vyhrali 15 eur.

muchotrafka298
7. jún 2024

Ja som tiez toho nazoru, ze aby sa naklady nejak pokryli. Ja ale chodim na svadby len blizkym ludom, ziadnej rodine, s ktorou sa vidim raz za 10 rokov. Moja kolegyna pozyvala na luxusnu svadbu iba tych, co si myslela, ze jej vela daju….ako z rodiny a znamych. A vies ako dopadla? Ze nevyzbierala ani to, co ich svadba stala.

1ryba
7. jún 2024

@melanta primitívne je sa niekde ísť s prepáčením nažrať aj s celou rodinou a hodiť do obálky 30 eur. Ľudia sa začínajú správať ako 5. cenová. A väčšinou sú žgrlavci hlavne tí, čo by do tej obálky mohli hodiť aj 300 eur. Kúpia si drahé šaty, ženy idú k vizážistke, kaderníčke, ale ľúto im je aj kúpiť kyticu v Lidli za 5 eur.

vyrovnanaosoba
7. jún 2024

Tak za prvé, ty by si mala dat kvet neveste a zenichovi podať ruku a tvoj priateľ nech dá dar, alebo peniaze ak chce. Ja by som dala tak možno 50e do obalky a potom ešte na redovy, keď to mávate.

melanta
7. jún 2024

@1ryba tak pozri, my takýmto vzdialeným známym dávame minimálne 200 eur a víkendový wellness pobyt. Takže ja nie som typ, kto sa príde nažrať za 30 eurový dar. Ja píšem, že dar sa nedáva na to, aby pokryl výdavky.

eternity24
7. jún 2024

Ja by som dala ak, tak jeden kvietok, kytica je zbytočná, nevesta dostane určite veľa kvetov, ktoré iba zhniju a radšej by som dala viac peňazí. Keďže budete 2 osoby, tak rozmýšľaš správne nad tými 100-150e.

monicatko20
7. jún 2024

My keď chodíme tak na osobu 50€ 😉 a kvety nenosím

cyberk
7. jún 2024

50/os + zreby, ja som asi z ineho sveta, ale kytice som nechala na hotely, nech ich rovno aj vyhodia.. zbytocnost podla mna. Zreby nas potesili a zabavili, ked sme ich skriabali 🙂

1ryba
7. jún 2024

@melanta veď nepíšem, že ty si ten typ. Ale deje sa to. Rozhodne však nie je primitívne uvažovať smerom, že niekto myslí aj na pokrytie nákladov. V konečnom dôsledku si aj tak svadobný pár urobí s peniazmi ako uzná za vhodné.

suzitok
7. jún 2024

@1ryba haha..toto mi pripomenulo na našej svadbe, došiel mužov strýko so ženou, ich dcéra s mužom a dve dcéry...dokopy teda 4 dospeláci a dievčatá mali vtedy 12-13 rokov. Všetci nahodení, nové šaty, účesy..-presne ako opisuješ. Pri gratulácii dával mužovi do ruky obálku, ale tak, že ju ani pustiť nechcel, ešte sme si potom šepkali, že snáď nedali niečo extra ...bolo v nej 20€..

1ryba
7. jún 2024

@cyberk Ja som všetky kytice brala domov a týzdeň som sa z nich tešila. Mala som obloženú celú obývačku. Ale ja milujem kvety.

nikolani
7. jún 2024

Ja len takú poznámku pre tých čo tvrdia že kvety nie.. tiež som mala po dome plné kýble kvetov, ale teda vytesovala som sa z nich cely čas čo vydržali 😀😀

jenny224
7. jún 2024

Finančný dar sa nedáva preto, aby niečo pokryl zo svadby. Ak niekto má na veľkú svadbu a napozyva si ľudí, lebo s nimi všetkými chce v ten deň byť, tak by nemal čakať finančnú návratku, alebo nech robí svadbu s dvomi svedkami. Daj toľko, koľko môžeš, podľa svojich možností. A nikdy, NIKDY nedávaj žreby - teba to stojí peniaze a oni nemusia mať nič, to už radšej o to navýš ten finančný dar

nikdenikto
7. jún 2024

100-150€ je fajn a za 2 osoby to stačí.

Akože, baby, 50€ je fakt málo. Ja som mala svadbu pred pár rokmi a 50€ dal len kamarát, ktorý prišiel bez partnerky.

1ryba
7. jún 2024

@suzitok 😀😀😀. No presne tieto typy sa ešte tvária tajomne, že ako sa buchli po vrecku. A keď otvoríš taštičku s fľašou, je tam Zoborské perlivé.

really8
7. jún 2024

@1ryba ziadna zena nepotrebuje naraz 50 kytic ktore naraz do tyzdna zvednu. Coraz castejsie sa stretavam s tym ze nevesty hosti poprosia aby kvety ani nenosili.

1ryba
7. jún 2024

@really8 to nie je o potrebe, ale o etikete. Keď poprosia nevesty, že si to neprajú, je to v poriadku.

zorkahorka
7. jún 2024

100 + ruzicka

nekonecna_katastrofa
7. jún 2024

My sme pred 7 rokmi, keď sme boli len ja s mužom dávali 100 + kvety (kamarátom, vzdialenej rodine). Sestre som dala tuším 300 a to ani nemala ozajstnú svadbu (bol covid). Teraz už by sa mi to zdalo málo, za dvoch by som dala 150 a keďže máme aj deti, tak 200. Vždy sa snažíme aspoň sčasti pokryť náklady.