Je svadba len šaškáreň pre rodinu?

13. jan 2023

Dnes tu idú na pretras zásnuby tak pridám aj môj názor na svatbu. Začala som plánovať svatbu a moja otázka bola že čo je do prdele starejši a prečo by mal byť cudzí človek na mojej svatbe? Potom som si zistila že čo robí a tak, tak som si povedala ok. Lenže keď som si začala zisťovať všetky tradície a rituály ktoré sa na svatbe robia, tak jediné co som nevyskrtala z môjho svadobného programu bolo hádzanie kyticou. Mne tie tradície prídu fakt stupídne, nezabavne, niektoré ma ako ženu urážajú a nechcem sa toho zúčastňovať. Lenže tu nastáva tá dilema. Rodina bude zo svatby sklamaná. Takže mám vyhodiť 5000 na svatbu, ktorú ani nechcem aby bola rodina spokojná alebo mám zobrať 5000 dosetrit ďalších 5 odletieť na havaj a urobiť si svatbu podľa mojich predstáv v súkromí s tým že čeká rodina bude ofucana?

liz_lemon
13. jan 2023

v prvom rade je to svadba, a urob si ju aku chces ty a tvoj nastavajuci, je to vas den

andrea_82
13. jan 2023

Ja som sa vydávala pred 19 rokmi, ale väčšinu tradícií sme nemali. Netuším, či bol niekto z mojej svadby sklamaný, nikto mi to tak nepovedal. Takže záleží len na tebe, čo chceš podstúpiť a čo sa ti nepáči.
Minulý rok som bola na svadbe sesternici, tá tiež nemala skoro žiadne tradície ani starejšieho. Nejaký program spravil dídžej, stačilo, všetci sme sa bavili aj bez blbostí.

autor
13. jan 2023

@liz_lemon bože fakt 😂 od kedy žijem v zahraničí mám gramatiku ako jednoduchšia 🤦🏻‍♀️

nelca84
13. jan 2023

no ja napriklad tiez nie som na tieto traposiny a preto sme mali sobas len pri svedkoch 🙂

luccija
13. jan 2023

Ak by som robila svadbu určite bez všetkych tradičných hier a zvykov bez vyberania peňazí do klobúka, starejsieho a pod..

stanulienkat
13. jan 2023

Urob si svadbu podla seba. Tiez si neviem predstavit zastarale stupidne zvyky z minuleho storocia. Odobierka, cepcenie a podobne blbosti. Ja som na takej svadbe bola a bolo to dobre trapne.

ninka99865
13. jan 2023

Urob si to podľa seba 🙂 ja mám nastávajúceho z tekeho kraja kde sú tieto veci normálne, ale ja som proste povedala že ani náhodou. A ani tam nebude nik koho tam ja nechcem. Neviem prečo by si sa mala takto prissposobovat. Ja som rovno povedala, že to bude proste párty bez všetkého a kto ma problém nech nepríde. Takže tak

laurar1
13. jan 2023

My sme mali svadbu par rokov dozadu bez takychto zvykov, pripadali mi zbytocne a trapne. Odobierka? Ked uz byvam s partnerom skoro 7 rokov nema zmysel. Rozbijanie taniera? Nebudem na svojej svadbe upratovat. Cepcenie ma zmysel pre ludi, co maju zaujem o folklor, my nie. A takisto redovy, vyberanie penazi a podobne hluposti. Ja som si nechcela zo svojej svadby spravit zbierku, kde musia hostia kazdu pol hodinu vytahovat penazenku. Takisto som nemala zaujem o starejsieho, nepotrebovala som vynucovat zabavu, bola aj bez toho. Takze som iba hadzala kyticu. A nikto sa nestazoval, teda aspon nie priamo

beata_k
13. jan 2023

Havaj 😄🍹🏖️

Kto chce ohovarat, bude. Ale Havaj ti uz nik nevezme.

nadazdi
13. jan 2023

Tie svadby na plaži sú síce pekne ale neplatné 🤣 to si môžeš spraviť aj doma, ak máš slovenské občianstvo, tak sa vydať môžeš akurát niekde na slovenskej ambasáde v zahraničí, inak to reálne nič neznamená

modrykonik33
13. jan 2023

Mám podobný názor na tieto svadobné tradície, celé zle 🙈

ivuska_3
13. jan 2023

Ahoj, my sme mali svadbu pred 9 rokmi a nemali sme starejsiho ani ziadne zvyky okrem hadzania kytice a ze sme spolu jedli polievku, s tym sme boli ok. Ani mi nenapadlo riesit, ci to niekto zoberie zle, vsetci boli spokojni a paradne sa zabavili, urobte si to podla seba 🙂

julie19
13. jan 2023

Svadba by mala byt o tebe a budúcom pánovi manželovi takže čo tam vy chcete a nechcete je rozhodujúce rodina do toho nemá čo hovoriť ;) (manžel ale ma do toho čo hovoriť takže by bolo fajn spýtať sa aj jeho či tam nejaké tradície nechce) ak sa zhodneme obaja že tam nechcete mať nič okrem hádzania kyticou tak prečo nie? 🤷‍♀️ Veď dnes už sú svadby vseliake, kľudne si to spravte ako elegantnú koktail párty, alebo spravte guláš na dvore to je úplne na vás ;) … alebo nahradte tradície nejakou variantou ;) … spravte si program svadby taký že sa nikto nestihne ani pozastaviť nad tymmze prečo sa toto a ono nerobilo … my sme nemali väčšinu tradícii a svadbu si aj tak všetci pochvaľovali (ja som ani kyticu nahádzala 🤷‍♀️) ani starejsieho sme nemali, ani na tanier sme nezbierali, a ja neviem čo ešte všetko je … pri príchode sme rozbili tanier a spolu zamerali črepy, mali sme prvý tanec nacvičený na pesničku od IMT Smile a Kaliho 😅 a potom až o polnoci redovy tanec na ktorom trval môj muž lebo on je z východu a tam to proste je akože vrchol svadby tak to sme si dali … inak nebolo nic ine treba, mali sme zajednanych heligonkarov čo hrali cez prestávky DJa takže aj staršie ročníky sa bavili a spievali, a hrali sme sa hry ;)

diewcatqoo
13. jan 2023

Kazdy nech si svadbu robi podla seba. Nas bolo na svadbe 15, nemali sme ziadne cirkusy okolo toho, ziadne zvyky a ritualy, vsetko sme si urobili podla svojich predstav a co si o tom myslelo okolie, mi bolo jedno. Nikto sa nestazoval, vsetci zucastneni (okrem svokry, ale to je na dlho) boli spokojni.

Mne osobne svadba pride ako mnoho kriku pre nic. Je to jeden den v zivote, ktory aj tak rychlo ubehne. Vsetky tie zvyklosti (odobierka, cepcenie, unos nevesty a pod) som nikdy nechcela absolvovat, takze sme to nemali. A tie hry pre svadobcanov, fotokutiky a ostatne vymysly mi pridu strasne trapne.

melanta
13. jan 2023

Čítala som tu na MK viac krát, že svadbu robíš pre hostí. Môj názor je, že nie, svadbu robíš pre seba. Ja som prvú svadbu mala pred 26 rokmi a nemala som ani starejšieho, ani sa nerozbíjal tanier, ani absolútne nič zo slovenských tradícií. Druhú svadbu som mala minulý rok a opäť sme nemali nič zo slovenských tradícií. Urob svadbu takú, akú chceš ty. Pretože je to tvoja svadba. Rodina, ktorá bude sklamaná že svadbu máš podľa seba a nie podľa nich, to je to posledné, čo by ma trápilo. V septembri som vydávala dcéru, mala svadbu akú chcela ona. Ani ma nenapadlo riešiť, že by niečo mala mať podľa toho, ako chcem ja. Bola som šťastná, pretože bola ona. A to je úloha rodiny predsa.

sono2
13. jan 2023

Ja som napríklad nič neriešila, program šiel nejako bezomna a čo vymysleli, za to som rada aj spätne a mohla som sa ešte viac baviť. Nevadilo mi že som sa fotila v 36 stupňovom horku v ateliéri, pot zo mňa stekal doslova a to sa normálne ani v saune nespotim.
Proste si ten deň uži. Čo tam chceš sedieť? Zabávaj sa. Tancuj, pi, smej sa, veľa sa foťte.
Je to krásny den, mne až slza vyšla, ako ti to píšem.
A ak na to niesi tak to nerob. Ale na cd sa nebudeš mať na čo pozerať.

autor
13. jan 2023

@nadazdi ešte som sa nejak nezaujímala, ale myslím že to ide urobiť nejak aby to platilo ale nie som si istá to mi len niekto povedal

hiuna18
13. jan 2023

My sme sa presne kôli tomuto brali pred 10 rokmi na Mauríciu 😉 a dokonca @nadazdi sme to mali platné aj na Slovensku.. treba si naštudovať

h2
13. jan 2023

A si si naozaj istá, že rodina bude sklamaná, keď bude svadba bez starejšieho a všetkých tých cirkusov okolo? Ja si myslím, že to veľmi pravdepodobne nebude nikomu chýbať.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marianarem
13. jan 2023

Urobte dobru zabavu a najdite si pocas svadby cas pre rodicov,a podakujte im, ze vas vychovali. Podla mna nebudu nakoniec sklanani.

kp7333
13. jan 2023

aj pre mna su tieto svadobne ritualy total traposina - od rozbijania tanierov az po hadzanie kyticou. a celkovo, ked vidim, kolko penazi ludia vyhodia za svadbu a potom o 2 roky rozvod, tak sa za hlavu chytam.

michaela412
13. jan 2023

Veď to je tvoja vec čo tam chceš. My sme s mužom mali tradičnú svadbu, veľkú, lebo sme to tak chceli. Moja sestra bude mať teraz modernejšiu malú svadbu, tiež sa mi to páči a švagor mal len svadbu s najbližšími, bolo nás asi dvadsať dokopy a tiež v pohode. Nikto nehundral na nikoho. Je to každého vec ako to vtedy cíti.

valeria_h
13. jan 2023

Svadbu si urob podľa seba, podľa svojich predstáv, môžeš mať svadbu na úrade s dvomi svedkami a nemusíš šaškovať.

lalala94
13. jan 2023

Ja som nikdy tieto pseudosvadobné problémy nechápala. Však si spravte svadbu akú chcete. My sme na našej svadbe mali do 50 ľudí, mali sme aj bežné trádicie, ktoré sme si upravili podľa seba (napr. odobierka bola len ako poďakovanie rodičom, žiadne kľačanie na kolenách a pod.), žiadny starejší a pod. Môj názor je taký, že svadba je pre budúcich manželov a hostia sa tam tiež majú cítiť príjemne, no to ako svadba prebieha a čo tam bude je len záležitosťou daného páru. Ja by som napr. mini svadbu s dvomi svedkami nikdy nechcela a zase svadba, kde v podstate nič nebolo iba voľná zábava bola tá najhoršia na ktorej som doteraz bola, avšak mladomanželia boli spokojní, tak je to ok. Aspoň koláče mali fajn. 😀

erikab82
13. jan 2023

Svadbu si spravte podľa seba, ni podľa očakávaní príbuzenstvo. My sme nemali žiadnu tradíciu. Jedine rozbíjanie taniera, aj to nás ukecala prevádzkarka, lebo pocecne ani to sme nechceli. Napokon sa všetci dobre zabavíili.

svokrinjazykmonika
13. jan 2023

Presne ako vravíš, svadba je len cirkus a nevesta je hlavný šašo. Preto som mala svadbu v tajnosti iba o dvoch svedkoch a nemenila by som. Ale zase, my už nemáme ani jeden ani jedného rodiča, takže zato. Keby máme aspoň nejakého, tak spravíme aspoň obed v okruhu najbližších.

panelacikova
13. jan 2023

áno, je to šaškáreň, pokiaľ obsahuje všetky tie trápne tradície a ty to máš len strpieť 🙂

paulinam99
13. jan 2023

To, aká bude Vaša svadba (je to iba o Vás dvoch), rozhodujete len Vy dvaja. Pozvite si, koho uznáte za vhodné a vyberte si program, aký chcete.

Ak bude dobrá a uvoľnená nálada, ten program sa bude pribúdajúcimi hodinami vyvíjať automaticky. Ani ja totiž nie som na "vynucované formality" (niektoré majú ďaleko od tradícií), ale som skôr za spontánnu zábavu. 😉

iwuanka
13. jan 2023

Ja som sa vydavala pred 6 rokmi.
Nemali sme starejsiho,
nemali sme odpytovanie,
nebol ani kameraman, len fotografku sme mali. Mala som botasky.
Smaltovane hrnceky namiesto kristalovych na pripitok.
Za svadobnym stolom sme sedeli len ja a manzel.
Nemali sme ziadne svadobne hry
DJka nam pustala len punk a rock 😉
Polnocny tanec sme mali o 3:00.

Svadba ma byt zabava, nie stres. 🙂