Ako prebieha celá vianočná večera u vás doma?

natalia1997
9. dec 2022

Ahojte. Ako prebieha celá vianočná večera u vás doma? Aké príhovory,alebo modlenie prebieha? Prípadne čo všetko robíte počas večere? Ďakujem a prosím blbé komentáre si nechajte pre seba

diewcatqoo
9. dec 2022

Ahoj, u nas sa pred vecerou ideme vsetci umyt v lavore, kde su aj drobne mince. Kazdy si umyje ruky, utrieme sa do specialneho vianocneho uteraka, mince z lavora dame pod obrus (mame taku tradiciu este od babky - aby sme mali vela penazi), zapalime sviecku a citame z Biblie pasaz o narodeni Jezisa. Potom podakujeme, ze sme sa aj tento rok mohli v zdravi zist pri stole a ze mame co mat na tom stole. Kazdy dostane medovy krizik na celo (aby bol cely rok sladky ako med) a zaciname jest. Najprv oblatky s medom, potom bobalky, potom kapustnica, fazulovica a nakoniec ryba. Po veceri sa pomodlime, podakujeme za veceru, zhasneme sviecku a ideme na balkon zapalit prskavky. Ja vzdy nieco akoze zabudnem, tak od palenia prskaviek odskocim narychlo pohadzat darceky pod stromcek a potom sa vratim k ostatnym. Ked dohoria prskavky, decka utekaju k stromceku, kazdy si vezme svoj darcek. Ja nalozim na stol kolace a takto hovieme pod stromcekom, vytesujeme sa z darcekov, rozpravame sa a jeme kolace.

valeria_h
9. dec 2022

Pomodlíme sa všetci, pripijeme si, dáme si oblátku, nasleduje polievka, šalát a ryba a počas večere sa rozprávame.

viestta
9. dec 2022

U nas nie su ziadne prihovory ani motlitby. Zideme sa, zazelame si dobru chut a pokojne sviatky a jeme. Oplatky s medom, kapustnicu, rybu so salatom. Potom sa rozbaluju darceky, neskor vecer mame bobalky s makom.

kaca222
9. dec 2022

My sa pomodlíme, keď sme boli so sestrou menšie tak sa aj prečítal úryvok z detskej Biblie. Potom podakujeme, že sme sa v zdraví zišli, spomenieme si na najbližších, ktorí už s nami nie sú. Pripijeme si, tatino nám dá krížik na čelo (bez medu). Potom máme oblátku s medom, kapustnicu ktorú nejem 😂 rybu a víno. A potom ideme k stromčeku, kde sa papajú koláče. Po rozbalení darčekov ešte na balkóne zapálene prskavky. Toť naše Vianoce 😃
Ešte pred tým všetkým obehneme susedov vo vchode pokiaľ neprídu skôr a s každým si štrngneme, to chodievame tak okolo tretej

natall113
9. dec 2022

Sadneme k stolu, ocino chodí zazvoniť na obývačky akože začiatok večere, pomodlime sa, hádžu sa orechy do kútov, potom každý zje jednu slanú oplátku a jednu sladkú s medom a cesnakom potom prekrajujeme jablko či je hviezda alebo krížik a je sa ovocie každý kúsok banánu, pomaranču, mandarínky, jablká, vlašského orechu, arašidu, ananásu a kivi potom klasika šošovica, ryba, šalát následne ide ocino znovu zazvoniť akože na koniec večere a ideme k stromčekuz rozbalime darčeky a ideme pozrieť jednu babku aj druhú babku, každá býva len pár metrov od nás. Keď sme boli malé tak vždy sa chodili rodičia pozerať "či už ježiško odišiel" a vtedy dávali darčeky pod stromček.

kratucka
9. dec 2022

U nas je to tak normalne, jediny ritual je vtedy, ked ma manzelpri stole prihovor a to je tak vsetko. Pokrajame jablcko, dame si oblatku a pustime sa do vecere

kitycat
9. dec 2022

Este ako mala u babky: citanie z Bibilie o scitani ludu a narodeni. Vlasky orech sa hodil da kazdeho robu miestnosti. Prekrojilo sa jablko, oplatka s medom sa podelila pre vsrtkych, pomodlilo sa a jrdlo sa. Kapustnica, kapor a salat. A toto sa varilo v ten den. Komu nechutil kapor mal rezen alebo file.
Potom darceky a kolace.

Teraz, od rana rozpravky, uprace sa, uvari sa salat zemiakovy, losos a kapustnica.
Je sa o 18h alebo ako stuhneme. Obleceni sme tak pekne. Na Stefana sa vzdy zliezla cela rodina u babky.

Tento rok sme traja, budeme mat sviatky pre seba.

Ake blbe komentare cakas na tuto temu by ma zaujimalo?
@natalia1997

zuzinka888
9. dec 2022

@diewcatqoo my skoro tak isto medovy krizik dava manzel- usilovní ako vcelicka a zdraví ako med.🤗

mizu89
9. dec 2022

@natalia1997 my budeme mať Vianoce trochu neskôr.veceru dám asi na 18:30 kôli deťom.pomodlime sa otčenáš - hlavne syn že či to ovláda z náboženstva a bude kyslá polievka so smotanou, šalát (pre deti pyré keďže šalát neľúbia) a kuracie rezne(u nás nikto nemá rád ryby ani ja ani manžel a ani deti-2r a 8r.).a potom po večeri na darčeky

lindous
9. dec 2022

Zazvoníme na zvonček, sadneme ku stolu, pripijeme si šampanským, nemávame žiadne špeci príhovory a nie sme veriaci, takže ani modlitbu... rozrežeme jabĺčko "na hviezdičku", každý z neho kúsok zje s oplátkou s medom a orieškami, potom kapustnica, ryba/rezeň so šalátom a ideme na darčeky.. Trošku si oddýchneme a ideme ku rodine 😊

kocanda22
9. dec 2022

@natalia1997 my sa umyjeme v lavore alebo umyvadle kde su drobne peniaze ale ked je sneh lad ideme sa umyt k potoku. Ked sme u rodičov na dedine ked doma tak v lavore. Pomodlime sa a najstarši chlap z rodiny zavinšuje a ideme jest. Mame najprv med cesnak a šisky. Potom bobaľky, popražene huby s cibulkou a cesnakom(sme rusnaci a u nas sa to vola šapočky (čiapočky))😀. Potom, fazuľovy privarok, kapustnica a pirohy zo zemiakmi. Ked dojeme spievame koledy. Potom rozbaluje darčeky. A večer ideme do cerkvi.

beatrixx1525
9. dec 2022

Keď som bola malá bolo to takto:
Dali sa peniažky pod obrus, prípadne šupiny z kapra. Pomodlili sme sa pri stole, rodičia nám dali na čelo krížik z medu, dali sme si oblátku s medom, potom sme jedli kapustnicu, rybu so zemiakovou kašou, rozkrojili sme jabĺčka "na hviezdičku", potom podľa toho ako vychádzalo časovo- ak bol otec v ten deň v nočnej, pozreli sme si rozprávky, počúvali hudbu, išli spať a v noci chodil ježiško. Ak sme boli všetci doma, tak sme buď išli pustiť prskavky na dvor s otcom, mamka zostala "na wecku" a ježiško zatiaľ priniesol darčeky, alebo rovnaký scenár akurát namiesto prskaviek sme išli pozrieť k rodine cez ulicu lebo k nim chodil ježiško prv a keď sme sa vracali tak sme už cez okno pozerali či vidíme ligotať papier na darčekoch 😊

Teraz keď som už osamostatnená s priateľom ešte dolaďujeme aké tradície si chceme nechať, ale si chceme vytvoriť ale predbežne- pred jedlom si poďakujme za seba, za to že sa máme, povieme si za čo sme vďační, dáme si kapustnicu, potom chvíľku pauza, rozprávame sa pri stole, keď strávi dáme si druhé jedlo rybu so zemiakmi, k tomu musí byť Kofola limitka, po jedle sa vystriedame akože na wc aby mal každý možnosť nepozorovane šupnuť darčeky pod stromček, lebo sa aj ako dospelí radi tvárime, že to ježiško 😃 v telke si zapneme na YouTube krb s vianočnými pesničkami a otvárame darčeky. Potom telka, vínko, hudba.

omama40
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
oli18
9. dec 2022

A u teba, autorka? Ved daj prva.

veve_ad
9. dec 2022

@diewcatqoo veeeelmi mile 🙂 Asi sa od teba inspirujem s tymi prskavkami a odbehnutim 🙂

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
saxana000
9. dec 2022

Pred vecerou osprchovat namalovat oholit ucesat a sviatocne vyobliekat.stol prestriet pre jedneho navyse peniaze a z kapra supinku davam pod obrus.. pomodlit sa.precitat z biblie ako sa Jezisko narodil potom kazdy dostane krizik.pripijeme si a zazelame stastne a vesele vianoce.kazdemu nalozime jednu oblatku s medom Tatino rozkroji jablcko prva ide rybacia polievka s chlebom a potom jeme rybu so salatom.ked dojeme ide muz s malou vyzerat jeziska s prskavkou a ja spratavam zo stola a sprintom hadzem darceky pod stromcek.potom idem za nimi nenapadne aj ja a ideme spolu k stromceku.

elalala
9. dec 2022

My sa zídeme pri stole vždy o 17tej. Len pri svetle sviečky poďakujeme, že sme sa zišli v zdraví, že nám Pán Boh doprial sláviť sviatky spoločne. Pomodlíme sa Otče náš, dáme si medový krížik navzájom na čelo, rozkrojíme jabĺčko a začneme večeru. Oblátka s medom, kapustnica, bobalky, ryba. Potom poďakujeme za večeru, spolu ideme k stromčeku rozbaliť si darčeky, naložia sa koláče a spolu pozeráme vianočné rozprávky, rozprávame sa😊

natalia1997
autor
9. dec 2022

@kratucka a aký príhovor hovori prosím

terry658
9. dec 2022

@natalia1997 my robíme šalát, kapusnicu a obalíme kapra deň vopred. Na Vianoce sa s deťmi trošku poupratujeme, mojkame sa, spievame si pesničky, pozeráme rozprávky. Na obed dáme deri spať. My s manželom vypražíme ryby, umyjeme sa, oblečieme, potom sa deti poobliekajú a sandeme si k stolu okolo 15:00. Pomodlime sa, prečítame si z Biblie, dostaneme krížik medom na čelo a kusok oblátky s medom. Nasleduje kapusnica a ryba so šalátom. Potom sa poobliekame a ideme sa prejsť aj so psom. Kym sme preč tak príde Ježiško. Deti si rozbalia darčeky a stihnú sa s nimi pohrať do večera. Na rozbalovanie voláme vždy aj svokru, čo býva vedľa lebo ona nechce prísť na večeru. Dáme si s ňou pohár vínka. Keď deti idú spať tak si zapnem Tri oriešky pre popolušku a vyžieram koláče.

123nikolaa123
9. dec 2022

cely den upratujem az do 17 tej :D
ale nie
zasadneme si k stedro prestretemu stolu, vsetko je nachystane, aby nikto od stola neodisiel, svieti nám sviečka, modlíme sa, mám malý príhovor, nasleduje jabĺčko s hviezdičkou, naložíme si oblátky s medom, v rodine máme zvyk si natierať medom krížik na čelo (aby si bol taký sladký ako je tento med), nasleduje ryba, polievku jeme na obed....neskor sa tešíme z radosti našej dcérky a keďže máme obe rodiny v jednom meste, o takej 19tej vyrážame k nim a potom k druhým a oni potom zasa k nám a trvá to tak do polnoci

natalia1997
autor
10. dec 2022

@123nikolaa123 a aký príhovor máte vy?

zafir01
10. dec 2022

@natalia1997
O 17 tej večeriame. Keď prišli deti ten čas, nie vždy je presný na minútu, ale snažíme sa.
Pred večerou ešte poobede ideme pre betlehemske svetlo do kostola ( 200 m od domu)
Muž s deťmi robia tie loďky zo skupiniek orechov ( nerobia to každý rok asi 4 krát obrok, ako stíhame)
Všetci sa osprchuju pekne slávnostné sa poobliekame.
Vložíme bankovky pod obrus, prekrojíme jabĺčko, rozhádzané orechy po miestnosti, nech sa rozkotulaju. Keď prídeme k stolU. Otvoríme prípitok a ja poviem niečo v skratke, co sme zažili počas roka ( napr narodia sa nám dcérka a je náš o jedného viac, a ďakujeme za celý rok tych pekných chvíľ.) posledné sa pridal aj syn vtedy 10 ročný a poďakoval za to, že sa počas roka zlepšil v akejsi hre 😂🤦🏻‍♀️..
Pomodlime sa. Modli sa manžel a syn nahlas.
(priznávam, ja veriaca nie som, ale muž áno, a aj deti zatiaľ vedie k viere)
Každému nateiem vianočnú oblatku a dám bozk. Po 0blatke nslozim kapustnicu, potom fazuľou kašu jeme z jedného taniera. rybu a šalát, a sup ma darčeky...
Kým deti s mužom idú von prskavky zasvietit, akože sa Ježiško narodil... Ja si odbehnem na WC a darčeky dám pod stromček. Syn vie, že o h nosíme my, no aj tak je to preňho vždy také milé, keď r nie sú, a potom zrazu su. Mladší ma 5. A ešte nevie, že ich kupujeme my, ale ani sa nepýta.. Staršiemu sme to povedali, keď mal 7.

123nikolaa123
10. dec 2022

@natalia1997 vinš - vinšujem vám tieto sviatky, narodenie krista pána, aby vám dal pán boh zdravia a štastia a po smrti královstvo nebeske...
a potom poviem vlastnymi slovami o tom ako sme radi, ze sme sa mohli aspon v takomto pocte stretnut pri stedrovecernom stole, poziadam, aby to tak bolo aj dalsi rok, spomeniem tých, ktorí zomreli

eva233
10. dec 2022

V celom dome je tma, zasvieti sa vianočná sviečka a ja s ňou zavinšujem- Vinšujem vám tieto slávne sviatky, Krista Pana narodenia, aby vám dal Pán Boh zdravia, šťastia a po smrti kráľovstvo nebeské. Ideme k stolu a zasvietime aj bežné svetlo. Pomodlíme sa- poďakujeme za všetko dobré čo bolo v tomto roku a prosíme o poznanie do ďalšieho roka. Potom jeme oplátku s medom a cesnakom. Muž rozkrojíme jablko, banán a každý pri stole dostane kúsok z každého rozkrojeneho ovocia. Potom šošovicová polievka, ryba a šalát. Keď všetci zjedia tak si rozdávame darčeky a trávime spolu pekný večer.

zafir01
11. dec 2022

@diewcatqoo mame to takmer identické.. Aj to jedlo. Akurát ten lavor s vodou som nepoznala. Zaujímavé 🙂

evinqua
11. dec 2022

Všetko jedlo je na stole, od stola nikto neodchádza, vždy máme jedno miesto navyše aj s tanierami príborami. Čítame Bibliu o narodení Ježiša, pomodlime sa. Oblatky s medom, kapustnica, ryba a salat/zemiaky. Čakáme kym vsetci dojedia, potom ideme na darčeky.

mizu89
15. dec 2022

@natall113 o jablku počujem prvý krát.a čo znamená keď je krížik alebo hviezda?

bimbambom
15. dec 2022

No u náš nič . Dā sa na stôl polievka , ryba a šalát . Zjeme a to je všetko .
Nie sme kresťania , ale pāči sa mi zvyk pripraviť tanier naviac ( avšak existuje na tomto svete niekto , kto by k sebe pustil cudzieho človeka a dal mu jesť ?) . Tak som to dala do trochu inej podoby a zaplatila som štedrú večeru dvom bezdomovcom 🙂

natall113
15. dec 2022

@mizu89 hviezda by mala byť zdravie a šťastie pre celú rodinu a krížik choroba, smrť, nešťastie