Zlá povaha verzus nadradenosť

21. jún 2021

Ahojte, píšem anonymne, ani neviem čo od tejto diskusie očakávam, ide mi o to skôr sa vyžalovať.
S manželom sme zosobášení 14 rokov, predtým sme boli 5 rokov spolu. Vnímam ho ako dobrého človeka, rozumieme si , aspoň si to myslím. Pracuje v zahraničí, domov dochádza na víkend, má o všetko postarané, celá domácnosť , /máme rodinný dom/ + deti. Pestujeme si vlastnú zeleninu, čiže celá záhrada je na mne, kosenie okolo domu, schovávanie dreva.... Žijeme na dedine, tak všetky veci s tým spojené + pomáham chorým rodičom , ktorí bývajú od nás 50 km, chodím k nim 2 x do týždňa. Z toho dôvodu momentálne nepracujem, ale vybavujem si opatrovateľské .

Ide o to , že úplné malá maličkosť ho dokáže nahnevať, že sa urazí a aj viac dní sa neozve, neodpíše , nezdvihne telefón.V poslednej dobe všetko kritizuje. Ja ho chápem,že je unavený, cez víkend sa snažím , aby mal oddych. Neviem ako ďalej, dá sa na tom ešte niečo zmeniť? Rozhovor nepomáha, povie, že stále opakujem dookola to isté. Som veľmi psychicky unavená, neviem v noci spať, budím sa každú chvíľu.

Dá sa ešte niečo urobiť s takouto povahou?

Ďakujem za každý názor.

ckocka
21. jún 2021

Či sa on može zmeniť neviem. Ty v každom prípade možeš zmeniť prístup "cez víkend sa snažím , aby mal oddych" a jasne mu vysvetliť že ty sa doma rozhodne nenudíš, za jeho frustráciu nemožeš a očakávaš, že si svoju blbú náladu nebude ventilovať na tebe.

andreatytler
21. jún 2021

To vzdy bol taky, alebo len v poslednej dobe?

autor
21. jún 2021

@andreatytler zo začiatku úplne super, posledné roky ak ho niečo alebo niekto nahnevá zvyčajne si to ventiluje na mne

ckocka
21. jún 2021

Preto že ty mu to dovolíš. Navyše sa tváriš že jeho pohodlie má vačšiu hodnotu ako tvoje.

autor
21. jún 2021

@ckocka myslím, že máš pravdu, ja mám takú povahu, vždy poslúžiť druhým, ale teraz už naozaj nevládzem, musím na tom niečo / veľa / zmeniť a myslieť aj na seba

malva123
21. jún 2021

Neviem ci pochopi tvoju zmenu...odrazu chces inak? Skor si myslim,ze treba popracovat na psychike aby ta nehnevali a nedusili jeho reakcie...on sa nezmeni...ak za tym nie je este nieco ine..verim ze nie.

rubinka
21. jún 2021

No musela som si tvoj príspevok prečítať dvakrát aby som sa uistila že dobre čítam. Ty robíš všetko plus staráš sa o chorých rodičov a on zabezpečuje rodinu financne a to je tak všetko. A ty sa staráš aby on mal oddych cez víkend? Ty oddychujes kedy? Prečo by on mal mať veget nestarat sa o nič okrem peňazí a ešte ta buzerovat? Ty si pekne krásne cez víkend vyloz nohy a rob len to najnutnejšie lebo takto sa zničíš.

elizabet173
21. jún 2021

kedy oddychuješ ty? Keby som mala muža, ktorý pracuje v zahraničí, očakávam aj adekvátny zárobok, keďže som tu celý týždeň na všetko sama a nie aby som sa ja zodrala okolo domu, záhrady a keď sa ešte staráš o rodičov, ani nehovorím. Dúfam, že o svojich, nie o jeho. A okrem toho by som očakávala, že počas víkendu bude pohoda, pôjdeme niekde na výlet a nie aby som ešte počúvala jeho buzeráciu. Ty si nevieš otvoriť ústa? Iba čušíš a šúchaš pätami? Veľmi rýchlo by som niekoho našla, aby mi záhradu pokosil a pospratával drevo, predpokladám, že nezarába 800 v čistom, tak nebude problém to zaplatiť. Keď sa zoderieš nájde si mladší model, ktorý miesto kosenia a spratávania dreva chodil na zumbu, plávať a na masáže. Veľmi rýchlo zmeň svoje myslenie, tým aj svoje konanie a iba tak sa ti podarí zmeniť aj svoje okolie.

number19
21. jún 2021

OK, on financene zabezpecuje rodina, ty si zienka domaca. Beriem tento model.

ALE. Ked pride cez vikend domov, tak NECH JE MILY, vsetci na vikend na vylet, ziadne varenie/prestravovanie vonku a ziadne domace povinnost.
Plus, mat niekoho na vypomoc v domacnosti, nech zaplati upratovacku.
Ale hlavne nech sa na tebe nefiltruje. Kolko km je od vas zahranicie kde robi?

beronsche
21. jún 2021

so svojim muzom nezdielas rodinne starosti a radosti, on je mimo rodinnej reality, pride domov na vikend, ty sa snazis, aby si oddychol, on nevidi, co sa u vas v rodine bezne deje... Chybou bolo vytvorit mu doma wellness .. Ked teraz prestanes, pojde to tazko, pacit sa mu to nebude, ale je to asi spolu s otvorenou kominukaciou (toto je dolezite!) jedina moznost..

rubinka
21. jún 2021

Ešte jedna poznámka keď chodí na víkend domov prečo robíš zaňho chlapské roboty? Kosenie,drevo atď. Nech to naňho počka fakt nechápem. 🤷
Ty makáš cez týždeň on nech robí v sobotu. Plus by ťa mohol odbremeniť od deti a vziať ich niekam. Nedobre robíš ze od neho nič nevyzadujes keď je doma.

elizabet173
21. jún 2021

ešte jedna dosť dôležitá vec. Nepracuješ, vybavuješ si opatrovateľské, ak by to bolo na jeho rodičov, tak by ma to ani nenapadlo. Ak by sa stalo také niečo, ako som ti písala vyššie, viem, že je to ten najhnusnejší scenár, ale bohužiaľ stáva sa to pričasto, že si on nájde inú, si schopná postarať sa o seba a o deti, keď nepracuješ? Aký bude tvoj dôchodok? Ak sa jedná o jeho rodičov, ani náhodou by som si nevybavovala opatrovateľský, ak ide o tvojich a nemáš súrodencov to je iné. Ale mysli aj dopredu. Ty tu nie si na to, aby si niekomu poslúžila, ty máš myslieť v prvom rade na seba. Ak by sa tebe niečo stalo, čo bude s deťmi? A Keď už je muž roky v kely, tak by aspoň cez víkend mohol byť prívetivý, keď si z teba urobil slúžku a opatrovateľku v jednom. Normálne sa mi nechce veriť, že ešte niekde v tejto dobe takto ženy žijú.

autor
21. jún 2021

@number19 Tirolsko

elizabet173
21. jún 2021

a keby sa mi muž viac dní neozval, neodpísal, nebral telefón, tak keď by prišiel na víkend domov, našiel by prázdny dom, s deťmi by som išla na víkendový pobyt, alebo aspoň k rodičom. Píšeš, že je veľmi dobrý človek a zároveň máš v názve témy - zlá povaha. V čom sa prejavuje to, že je dobrým človekom? Konkrétne voči tebe?

autor
21. jún 2021

@elizabet173 na svojich rodičov, brat nedávno zomrel , boli sme len 2

autor
21. jún 2021

@elizabet173 vie byť aj veľmi milý a dobrý, aj pomôže, len keď ho niečo vytočí, hocijaká malichernosť, / niekto mu niečo povie proti vôli napr. v práci/ tak je zle ...

rubinka
21. jún 2021

@elizabet173 - tiež sa pýtam že kde je ten dobrý človek lebo akosi podľa popisu by som ho dobrým človekom nenazvala ale sebcom ktorý si myslí že keď nosí peniaze že môže všetko a svoju ženu považuje za menejcennú.

andreatytler
21. jún 2021

To myslim pochadza z toho ze on ako "zivitel" rodiny si rokmi vypestoval pocit nadradenosti ako naznacujes v nazve temy. Proste tym ze on prinasa domov peniaze a ty nie, tak on ma vacsie prava ako ty.
Toto je taky prezitok davnych cias, kedy praca v domacnosti nemala ziadnu hodnotu.
Neviem ci toto vyriesis rozhovorom... tu treba od zakaldov zmenit jeho myslenie.
Toto bude tazke, lebo aj keby si ty zacala pracovat, asi by si sa nevyrovnala platovo jemu a tak by ten pocit nadradenost u neho stale ostal, okrem toho by si mala ty stale vsetko na starosti ale popri robote, a to by sa nedalo zvladnut.

autor
21. jún 2021

@beronsche máš pravdu, je to tak

rubinka
21. jún 2021

Hm čiže je milý keď s ním človek súhlasí, keď nesúhlasí tak Amen. No toto není žiadne umenie. Dobrý človek akceptuje aj odlišný názor.

elizabet173
21. jún 2021

to chápem, tiež som doopatrovala rodičov, ale nezvládneš to zároveň s tým, čo robíť, dlho to nevydržíš. Musíš zmeniť od základu svoju pozíciu v manželstve. Aj na Slovensku muži makajú počas týždňa, no nenechajú svoju ženu otročiť okolo domu a záhrady. Veď tebe by bolo oveľa lepšie v práci, aspoň na polovičný úväzok a za zarobené peniaze si zeleninu a ovocie kúpiš a nebudeš zodratá. Okrem toho ti stúpne sebavedomie, ak budeš mať vlastný príjem, lebo rada by som sa mýlila, ale predpokladám, že kasu u vás drží muž, nie ty. Okrem toho, nedala by sa starostlivosť o tvojich rodičov riešiť opatrovateľkou, napríklad na dve hodiny denne? Mohla by si sa zamestnať na plný úväzok a k rodičom ísť viac menej len na návštevu.

marcellka32
21. jún 2021

Mne toto hlava neberie, ty robíš celé dni a on ťa ešte zdrbe? Mňa zaujíma: akú profesiu vykonáva v práci (či je naozaj narobeny), cez víkend sa má tešiť na teba a deti...a ty robíš chybu, že chystáš drevo a kosis, on má doma fullservis, a ešte si dovolí frflat? Ak by to pokračovalo, na tvojom mieste by ho čakal piatok večer prázdny dom (odišla by som rodičom), ...nedaj sa, človek si k tebe dovolí toľko, koľko mu dovolíš (aj tvoj manžel)

autor
21. jún 2021

@andreatytler presne, kvôli tomu som zostala doma, malý zárobok a celý deň preč, ostatné sa potom veľmi ťažko stíhalo

autor
21. jún 2021

@marcellka32 na stavbách, myslím , že sa fyzicky narobí dosť

annamalaga
21. jún 2021

Skús sa možno s ním porozprávať . Nech sa ku tebe trocha vľúdnejšie správa. Však ty doma tiež pracuješ a ešte ideš rodičov opatrovať . Veď to bude práca aj na 12 hodín denne, stále sa o všetko starať.

elizabet173
21. jún 2021

ale ty nemusíš doma všetko stíhať. Ty absolútne nemusíš kosiť a spratávať drevo, manžel zarobí na stavbách v zahraničí dosť na to, aby to zaplatil. Zeleninu zredukuj na minimálne množstvo a máš o polovicu roboty menej. Okrem toho neexistuje len tá jediná práca, kde si robila ty Nedalo sa to stíhať preto, lebo si si toho nabrala na seba veľa.

elizabet173
21. jún 2021

inak prepáč, ale čo máte vlastne z toho života? On sa narobí tam, ty tu, manželský život v podstate nemáte, lebo aj keď príde domov, tak len buzeruje. Chodíte aspoň niekam s deťmi? Venuje sa im?

number19
21. jún 2021

A on z toho TIrolska sam soferuje alebo ma odvoz, lebo kazdy vikend soferovat min. 600km (ak ste niekde okolo BA) tam a spat, tak to ma masaker...

autor
21. jún 2021

@elizabet173 občas niekam ideme

autor
21. jún 2021

@number19 nie strieda sa s kolegami