Žijeme v Rakúsku a som nešťastná. Ako ďalej?

tanulik16
20. jan 2017

Zijeme v Rakusku3 roky obidvaja z manzelom tu pracujeme.Deti mame vo veku 6 a 4.Som tu absolutne nestastna pracu robim o nieco horsiu ako doma lepsia praca v nedohladne obid
vaja mame vysoku skolu a ovladame 2 jazyky.No vratila by somsa domov len sa bojim aby som to neolutovala v buducnosti ze detom som nedala sancu na lepsi zivot.Nie sme zadlzeny co je plus. nikoho tu nemame sme na deti sami

tarvika
20. jan 2017

nemyslim ze zivot v rakusku je o tolko lepsi ako u nas. skor by som detom dopriala stretavanie so staymi rodicmi a inymi pribuznymi. ale to sa hlavne s manzelom musite dohodnut ake su vase priority.

tesoro
20. jan 2017

My tiez zvazujeme odchod z sk, ale ked vidim tento prispevok a aj z vlastnej skusenosti poznam podobne pripady....... Neviem asi tu plati : domov je tam kde je rodina, ale urcite plati podmienka byt minimalne spokojni ak nie stastni. Treba si vsetko zvazit, my sme na tom podobne zo vzdelanim, jazykmi, pracovne, zijeme na Slovensku, som spokojna, ale o pocite stastia mam inu predstavu ;) treba sa zamysliet co je dosiahnutelne a ci len to nie je falosna predstava.
Ako som pisala vyssie, deti budu stastne ked budete vy ok a to kdekolvek. V tomto pripade by som trosinku zabudla na deti a na ich mozne potencialne lepsie buduce vyhliadky, ale isla by som si za svojim;)
Ja sa snazim pre nase dieta to naj, skola, kruzky, priatelia......ale je mi jasne ze to nie je zaruka 100% lepsieho , kvalitnejsieho a stastnejsieho zivota.
Asi som ta nepotesila, ale odpoved najdes jedine v sebe👍
Good luck!

zlte_kuriatko
20. jan 2017

Ak ta tam nic nedrzi vrat sa domov 🙂 sancu na lepsi zivot im mozes dat aj tu..ved teraz su rozne vymenne pobyty kde si zdokonalia jazyk atd...a pracu mas este horsiu ako tu... aapon lepsie platenu?

sisaka
20. jan 2017

@tanulik16 nie kazdy dokáže žiť v cudzine, na co si asi postupne prišla aj ty. Ak sa necítite dobre, máte problem zapadnúť, nájsť si kamarátov tak by som zvážila návrat. Deti su stále dosť malé, tak by nemal byt problem, neviem, co Rakúsko ponuka lepšie pre budúcnosť deti oproti Slovensku, ja žijem v Kanade a co sa týka - vzdelávania, športov ale i celkového životného štandardu mame to tu neporovnateľne lepšie, takze návrat by bol obrovský krok spat.
Neviem, co myslíš pod pojmom - nikoho tu nemáme, sme na deti sami? Nemáte žiadnych kamarátov, ci myslíš rodinu? Ja žijem v zahranici uz nejakých 13 rokov, na deti sme sami, ale mne to nikdy nevadilo, nikdy som nepotrebovala pomôcť s deťmi, príležitostne postrážiť, ked boli deti malé pomohli kamarátky, da sa zaplatiť baby sitting, ja mam aj kolegyne super, keby som požiadala urcite pomôžu.... ale nám sa tu páči, takze aj na problémy sa pozeráme inak. Ked človek je nespokojný resp. nešťastný tak vidí vo všetkom problem a negatíva. Ak si uz v tejto fáze, tak je lepšie to zbaliť, ako sa trápiť. Problem by som videla len vtedy, ak by manžel mal na to iný názor.

kacko12
20. jan 2017

My zijeme v Nemecku,manzel vyse pat rokov,ja tri a mame deti vo veku 5 mesiacov a 1,5 roka. Tiez tu nikoho nemame. Tento rok tu este zostavame a nabuduci sa uz chceme vratit. Ja by som sa nebala o to, ze detom vezmes sancu na lepsi zivot. Tak ako ste odisli vy do zahranicia,mozu odist aj vase deti. Navyse ovladate dva jazyky, ucte ich a uz pocas skoly mozu ist studovat do cudziny.

janinah
20. jan 2017

absolutne nešťastná matka nevychová šťastné dieťa,ani keby mu dala najlepšiu univerzitu na svete...ak ti ide o deti,tak sa neboj,ak budú na SK nespokojné,tak odídu študovať či žiť inde a ty ich podporíš...ale teraz ide o teba,chronická nespokojnosť sa podpíše aj pod tvoje zdravie.....netreba sa až tak veľmi obetovať pre deti

katarinamarkova
20. jan 2017

@tanulik16 definuj prosím, čo podľa teba znamená:
,,lepší život,,

sissy27
20. jan 2017

@tanulik16 a jedinou príčinou tvojho nešťastia alebo nespokojnosti je práca? Lebo nič iné nespomínaš... Aké je vaše manželstvo? Váš rodinný život mimo práce? Lebo na inej adrese to medzi vami iné nebude... Toto si treba rozmyslieť, zvážiť... Čo tvoj manžel? Má dobrú prácu? Je spokojný? Alebo má rovnaké pocity ako ty? VŠ a dva jazyky to má dnes kde kto, na tom by som až tak nestavala, hlavne ak tie dva jazyky sú nemčina a angličtina v Rakúsku no a teda neviem akú školu máš, ale nie každý titul plnohodnotne uznávajú aj za hranicami SR ... Kľudne prácu mimo obor, ale nech si tam spokojná...

pribinak
20. jan 2017

Ja aj s mojim muzom sme sa vrátili zo zahraničia na Slovensko. Neľutujem. Zarobili sme si, nazbierali skúsenosti, videli svet a sli sme zas domov.

Lepšia budúcnosť? Preco by na SVK nemali lepšiu budúcnosť ako v Rakúsku? Ved pridu fo veku, ked budu flakat skolu, tak im bude prd platne, ze su v Rakúsku. Lepšia budúcnosť je o výchove, o tom, ze učíš deti ci je dobre a co zle, co spravne a co nie.

Ak raz tvoje deti nebudú na SVK šťastne, mozu oni ist za hranice a skusit šťastie.

Co tvoj muz? Ako vidi veci on? Nie je toto vsetko spôsobené len nespokojnosťou h prace?

bluka2
20. jan 2017

Co myslis tou horsou a lepsou pracou? Ja praveze mam opacnu skusenost, robim 100x zaujimavejsiu pracu v AT, lebo v mojom odbore na Sk sa ani poriadne nic nedeje, bohuzial a radsej "plavam vo velkom jazere" ako v malom rybnicku (v pracovnom kontexte). Prave to sa mi tu paci, je tu kopec vzdelanych a kompetentnych ludi v porovnani so SK, proste competition. (Nehovorim, ze taki nie su na Slovensku, ale ten pomer!) Ak mas VS, schpnosti a jazyky, Rakusko sa mi zda place to be. Omnoho viac moznosti vo vsetkych smeroch ako na SK, pokial teda nie ste niekde na dedinke v horach...
A ten platovy rozdiel, neviem si to predstavit zarabat zrazu aspon 2x menej, pricom vydavky by neklesli na polovicu.
Stale je to blizko k rodine, nie je to ani cez pol sveta.
Kazdopadne mozno to vsetko nestoji za zmienku, kazdy by mal zit tam, kde je stastny!
Takze ani nezacinam o tom, co sa mi zda lepsie pre deti, asi je to z mojho prispevku aj tak jasne...

sisaka
20. jan 2017

@pribinak je naozaj ťažké dopredu vediet, kde koho čaká lepšia budúcnosť, ale ja zrovna Slovensko nevidím nijak atraktívne (teraz myslím bežný život, navštevujem rada) vždy po jeho navsteve sa v tom len utvrdím. Tiež som odišla aby som nielen sebe ale aj deťom vyhliadku na lepsiu budúcnosť zabezpečila. Deti sice môžu odísť do zahraničia neskôr, ale ocitnú sa presne tam, kde my na úplnom začiatku - s limitovanou znalosťou jazyka, bez rodiny, priateľov, zázemia, so vzdelaním, ktore im nebude uznané... je to uplne ine ako vyrastať v krajine, poznať systém, mat tam spravene školy, mat kamarátov, v tom ja osobne vidím ten rozdiel. Som spokojná s tým, ake vzdelanie sa dostáva mojim deťom, forma vzdelávania na Slovensku je mi vyslovene proti srsti. Dcéra ma 18 a je nám vďačná, ze sme sa sem presťahovali a zatiaľ tvrdí, ze by nikde inde na svete nechcela žiť a to ma len utvrdzuje, ze to bol správny krok. Taktiez, co sme este v čase odchodu nevedeli, sa nám narodilo športovo nadané dieta a je potrebné jeho talent rozvíjať, kedze sa "našiel" v hokeji su tu v porovnani so Slovenskom uplne ine možnosti a podmienky a aj uplne ina úroveň a spôsob coachingu.... takze za mna, dieťaťu môžeš dať lepší ci horší štart do života aj na základe toho, v ktorej krajine vyrastá.
Samozrejme základ je byt spokojný so svojou voľbou a netrpiet, to je potom fakt lepšie sa vrátiť a deťom nezostáva nič ine len sa prispôsobiť

lavender273
21. jan 2017

@tanulik16

Ako to vidi tvoj muz? Aj on je nestastny? Ak ano tak potom nie je o com, vratte sa na Slovensko. Ked budete stastni vy, budu aj deti. Mas zarucene ze si doma najdes lepsie uplatnenie? Aj v Rakusku by si mozno nasla po case len treba k tomu trosku stastia a trosku casu.

Okrem toho nie ste tak daleko od domova a rodiny zeby ste sa nemohli navstevovat ( ja musim letiet cez pol sveta ked chcem ist domov )

Konkretne si myslim ze studiom na rakuskych skolach budu mat viac uplatnenia vo svete ako so slovenskym. Nehovorim ze nase skoly su zle, len zo skusenosti si myslim ze vela krajin este stale trpi ' vychodoeuropskym syndromom'.

sense
21. jan 2017

Nepises aku pracu robis, ani ako to vidi manzel...detom hlavne malym staci k spokojnosti hlavne spokojna matka a otec, okrem toho neskor v rakusku studovat mozu....nie kazdy je stavany na zivot v cudzine bez rodiny....

vroni
21. jan 2017

No ja neviem. Spravidla su platy v Rakusku velmi podstatne vyssie ako na Slovensku (s vynimkou IT). Naklady su sice vyssie tiez, ale nie niekolkonasobne (s vynimkou byvania vo Viedni). Dva jazyky tu ovlada kazdy, to nie je nic zvlastne, tym niekoho ohuris fakt maximalne na Slovensku. Skolstvo mozno na rovnakej urovni ako na Sk (to statne), ale s podstatne lepsim menom vo svete (nie, nie je to fer, ale je to tak). A co sa kamaratov a znamych tyka - tak sa mi niekedy javia miestni az prilis "pritulni" (a to som tazky introvert, druheho cloveka dobrovolne neoslovim ani za nic) Ale nie je to Slovensko a Slovaci. Ked ti chybaju kamarati s rovnakymi spomienkami zo skoly, susedia s rovnakymi vianocnymi ci velkonocnymi zvykmi alebo nedelna kava u mamky, kde sa stretne vsetkych 15 sesternic - tak to nikdy nebude ono. Otazka je, ci je pre teba podstatne, aby mali tvoje deti tieto rodinne vazby alebo aby mali skor sancu na lepsie vzdelanie a otvoreny svet. Ak prve, balte kufre, nema zmysel traput sa v cudzine. Ak druhe, najdi si lepsiu robotu, nechaj sa oslovit aj inymi ludmi ako Slovakmi a vsetko bude vyzerat inak. Rakusko je susedna a krpata krajina, takze tak "daleko" to "domov" mat nemozete....

bosoriak
21. jan 2017

Ono je dolezite si povedat najma to, preco si nestastna. Najdi ten dovod. Ak je tym dovodom to, ze nemas dobru pracu a ze nemas poruke rodinu, pouvazuj, ako sa to zmeni, ked prides na Slovensko. Ci to nie su skor tvoje predstavy, nez skutocnost. ktore ta lakaju spat. Na SK nefunguje skolstvo, zdravotnictvo ani zakony. Co take vie ponuknut, ze ho uprednostnis?

Mas zlu pracu? Myslis, ze na SK budes mat lepsiu? Ono problem so zamestnanim byva ten, ze zatial co Slovaci v zahranici sa citia ako lacna pracovna sila (co aj, priznajme si, su) s nie celkom rovnocennym postavenim. A myslia si, ze ked sa vratia na Slovensko, ze budu krali. Ono to tak ale bohuzial nie je. Ze niekto hovori dvoma jazykmi je dnes standard, asi ako vysoka skola (myslim slovenska). Dolezitejsie je to, co clovek v praci dosiahol, ake vysledky vie ponuknut.

Chapem, ze mozes mat pocit nestastia, ale vobec nie je zarucene, ze ked sa vratite na Slovensko, ze sa ten pocit zmeni. Aby to nedopadlo este horsie. Nemam radu, sami sa musite ako rodina rozhodut, co dalej.

Ak by ta zaujimalo, my zijeme 2 roky este zapadnejsie a vratit by som sa nikdy nechcela. Zijem v krajine, kde funguju zakladne veci, deti sa naucia 3 jazyky, nehovoriac o kvalite skolstva a zaujmovych kruzkov. Funguje tu zdravotnictvo, dodrziavaju sa zakony a slusny clovek tu nie je na smiech. Skratka, zijeme tu slusni ludia slusny zivot. Nie sme bohaci, nie sme nicim vynimocni, ale za tu normalnost som tejto krajine vdacna. Na Slovensku by sme to nikdy nedokazali, pretoze ked sme dodrziavali zakony a spravali sa slusne, boli sme skor na smiech a vzdy sme tym trpeli. Vecne nejaky problem - so susedmi primitivmi (ale bohatymi, takze nepostihnutelnymi), s uradmi, s lekarmi, este aj vybavit sprostu opravu kotla bola operacia na dva tyzdne. Mam to este stale v zivej pamati, nevratime sa. Keby sme z nejakeho dovodu nemohli ostat tu, ideme dalej na zapad, muz ma ponuky z celeho sveta.

Drzim ti palce pre spravne rozhodnutie.

sashulla
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zofka1234
21. jan 2017

Chapem ta, aj ja aj manzel sme v zahranici zili par rokov. Na zaciatku sme boli nadseni pretoze sme mali v zivej pamati veci zo svk a videli sme len pozitiva. Nakonci sme zas videli uz len to aky zivot je v tej krajine kde sme zili a zivot na slovensku sme si zidealizovali. DOmov za rodicmi sme chodili len an dovolenku a preto sme stratili kontakt s realitou bezneho kazdodenneho dna. Ono su to malickosti ktore, ked su stale a vo velkom mnozstve tak rozmyslas co a kde. Ci uz to ako s tebou zaobchadzaju uradnici, predmety a hluposti ake sa deti ucia v skolach tu, alebo ako su vsetci zamraceni stale, alebo ako agresivne tu ludia jazdia a pod. Treba si uvedomit, ze nikde to nie je super, nepadaju pecene holuhy ale treba zvazit pre a proti. Vela ludi nas od odchdu z SVk odhovara a pouzivaju argumenty ako rodina. To je sice pekne, ale v nasom pripade vsetci nasi rodicia pracuju a este par rokov budu. my sme tiez velmi zaneprazdneni a sme radi ked sa s rodicmi stretneme 7 krat do roka. niekedy castejsie niekedy menej. AJ ked niekedy je to tak ze cim menej sa stretavame tym su vztahy lepsie. Ono je to velmi velmi individualne. Ono nikde nie je napisane, ze teraz ked pridete domov tak sa zas o rok o dva nemozete odstahovat niekde inde. Mozno sa na to treba pozriet takto. Urcite netreba mat naivne romanticke predstavy o domove, ale ak si nestastna treba s tym nieco robit 🙂

bluka2
21. jan 2017

@sissy27 Presne, tiez mi napadlo, ze zalezi na tom, aka je to skola a 2 jazyky: ak mysli Univerzitu Komenskeho a NJ a AJ, tak tym vazne nikoho neohuri; Ak tym mysli nejaku lepsiu VS a AJ a FR napriklad, to uz ma o dost lepsiu startovaciu poziciu.

vroni
21. jan 2017

@bluka2, Univerzita Komenskeho JE lepsia skola. Pokial teda nema technicke zameranie, ale vramci klasickeho univerzitneho vzdelania lepsia na Sk neexistuje....

bluka2
21. jan 2017

@vroni To moze byt, ze v ramci SK je UK lepsia skola, sama mam odtial titul (chemia) a ten isty z Uni Wien. Mozem Ti povedat, ze takmer VSETKO, co som sa z chemie naucila bolo na Uni Wien. Prisla som tam v tretom rocniku a nic som nevedela, co aj prvaci tu vedeli a to som mala tusim nejake motivacne stipendium na Slovensku za dobry prospech. Je to fraska! Robila som popri skole job 40 h/tyzdenne, lebo to studium bola cista nuda. V labaku sme na laboratornych stoloch pocitali priklady a ked sme nieco nahodou robili, tak nam to skor ukazali a ja som sa ani toho poriadne chytit nemusela. Ak nahodou ano - a to uz bola poriadna vynimka - tak sa jednalo o jednoduche, lacne pokusy a vsetci robili to iste, v dvojiciach. Clovek sa nemusel nijako snazit. Vo Viedni sa v labaku VZDY robil labak, kazdy mal ine zadanie, takze to proste musel urobit. Ani neviem ako to mam porovnat, proste cele zle a lutujem 3 roky, co som si myslela, ze sa nieco ucim. Ak je toto lepsia skola, tak ja neviem. Kazdopadne raz sa ma na pohovore niekto pytal, ci mam chemiu zo Slovenska a ked som povedala, ze aj z Uni Wien, tak som podla vyrazu tvare vedela, ze som dostala pozitivne body (aj ten job som dostala). Podla mna aj ostatni vedia, ako to chodi. Samozrejme, nepoznam vsetky discipliny, ale tolko moja skusenost "s lepsou" skolou.

gabi1234
21. jan 2017

@tanulik16 Ja by som rada bývala v Rakúsku, len som to neskúsila, takže neviem. A chýbali by mi asi príbuzní.

vroni
21. jan 2017

@bluka2, som ani nevedela, ze sa chemia dala na UK studovat, som bola v tom, ze len na technike... Ja mam matfyz, nejako som rozdiel v urovni nepostrehla. Ale je fakt, ze robim v inej oblasti, vystudovanej u miestneho kmena 😀

malabiba
21. jan 2017

@tanulik16 najprv si daj cas na rozmyslenie, rozpravajte sa o tom s manzelom, detmi, to rozhodnutie je na vas vsetkych....skus zistit, co ti (vam) najviac chyba a ci to suvisi s tym, ze zijete v zahranici...ak ano, porozmyslajte, co sa s tym da robit, ci to nie je vo vas....moznosti? - my zijeme na Svk, mame sa dobre, tiez mame iba minimalne dlhy, deti su uspesne, hoci studovali na Svk, ovladaju jazyky, moj syn sa uz 8- rocny jednal po anglicky v bazari v Turecku - takze tak by som to nepausalizovala, ze navratom im vezmes moznosti...vela cestujeme, ale ked sa vratime sem, domov, pre mna je to akoby som sa napila zivej vody...a aj ked som to skusala, inde ako ru by som stastna nebola...kazdy sme iny, takze si to treba poriadne premysliet

marina24
21. jan 2017

to je čo za kravina, že "lepší život" v rakúsku, aký lepší život ?myslíš, že tvoje deti budú šťatsnejšie, keď tam nikoho nepoznajú, nemajú tam kamošov,/ staré mamy, a tak ? keď tam ste nešťastní a robíte prácu pod vašu úroveň s manželom? Nikdy nebudú deti šťastné, pretože ty si neni šťastná a prenášač to na nich a bude to len horšie. Keby sa ti tam zapáčilo,tak by si za tie tri roky už ner´hovorila takto,toto sa nikdy nezmení... Mali by st s mužom pouvažovať nad tým,čo by bolo lepšie aj pre vaše deti. Zobrať sa a iba tak odísť je pdoľa mna nepremyslené, vočí šťastiu vašich detí aj vášho šťastia. Akurát čo deti budú zdeprimované z vás. A tiež by somsi vedela predstaviť pre ľudí,čo majú VŠ a ovládajú dva jazyky niečo lepšie, lepšiu prácu,ale tam takú nedostaneš, oni si držia svojch, cudzincov dávajú bokom, tak isto,ako v UK,či v USA, kde mám známych..s lováci tam robia iba "podradnejšie " práce a nikoho vôbec nezaujíma, že majú tu dve VŠ na svk,alebo ovládajú päť jazykov.

katinka71
21. jan 2017

ja pracujem v rakusku 10 rokov v praci na rovnakej urovni vzdelania ako na sk tu,som poznala mm ktory je rodeny rakusan byvame v krasnom prostredi v alpach,vo vlastnom byte ktory sme prave splatili , mna by nepadlo sa vratit na slovensko ,ale inciatorom navratu je prave mm ktory chce aby sme sa na dochodok vratili na sk,jemu sa sk paci ,takze sme kupili stavebny pozemok podla mna v zapadakove na juhu sk ,ked to bude uz tak realne tak si postavime dom,moj mm kazde volne dni aspon 4 dni zasebou hned sada do auta a cesta na sk 830 km jedna cesta,dokonca nechce nikde dovolenkovat pri mori to ani maly syn iba u starkej na sk ,pritom mm nevie nic po slovensky aj maly rozprava po nemecky ale aspon po slovensky rozumie

alaguema
21. jan 2017

@tanulik16 prečo si myslíš, že práve v Rakúsku by deti mohli mať lepší život? A čo to vlasnte znamená? Pre každého znamená ten pojem niečo iné. Niekto vyhľadáva infraštruktúru a niekto je šťastný na lazoch. Ak nie ste zadĺžení, tak aj finančne by ste mohli byť s vašim vzdelaním a jazykmi na Sk úplne v pohode. Na Slovensku žije x cudzincov, ktorí si to tu nevedia vynachváliť kvôli životnému prostrediu, prírode, stále živým tradíciám a relatívne nízkym nákladom na život. Ale to je naozaj o tom, aké má človek priority. Hlavne si myslím, že deti už teraz nemajú ktovieaký život, keď si sa ty nedokázala adaptovať a si nešťastná, deti to vnímajú.

alaguema
21. jan 2017

@katinka71 takých poznám viac 🙂 To len slováci nevedia, čo tu majú. Ľudia zvonku si to uvedomia hneď.

bluka2
21. jan 2017

@vroni Ako si nepostrehla Prif UK? Ved je to oproti Matfyzu 😀 Tam bola vacsina mojich spoluziakov z gympla, mozno jedna mala z dobrych skol...

bluka2
21. jan 2017

@marina24 Dost Slovakov ma v Rakusku dobru pracu teda. Vo vyskume, na veducich poziciach, doktori, v bankach, ....Stale ich stretavam 😉 "s lováci tam robia iba "podradnejšie " práce" IBA? Prepac, si mimo.

sense
21. jan 2017

@marina24 nerobia vsetcia v zahranici podradnu pracu.... Vsetko je len o sikovnosti a o ochote nieco preto aby som robil pracu co mabavi urobit