Zápal prsníka a manželova reakcia

em4life
24. apr 2021

Ahojte,

predvcerom som dostala zapal prsnika - klasika: teploty cez 38,5, zimnica, triaska, bolavy prsnik. Mam 10-mesacnu dceru, manzel si teda zobral volno a bol s nou oba dni. Okrem toho mame este 4-rocneho syna, s ktorym ale uz dnes chcel ist na vylet.

Ja som sa ale rano zobudila s otrasnou bolestou hlavy a celkovou slabostou a poprosila som ho, aby zostal doma, lebo potrebujem este lezat. On sa na mna nahneval, ze uz je to treti den, ze vidi ze mi je uz lepsie a ze to tvrdim len preto, aby som mu menila plany. Neviem, co je horsie, ci to ze ma obvinil, ze simulujem a nic take mi uz neni alebo to, ze ho vobec nezaujima, ako sa citim. Nakoniec sice ostal doma starat sa o deti, aj navaril obed, ale stale tvrdi, ze mi uz nic nie je take, aby som lezala v posteli a nic nerobila. Je mi z toho velmi smutno - tie co ste mali zapal asi viete, o com hovorim, ako dokaze byt cloveku zle. Co by ste robili, ako by ste to riesili? Ja som si teda do tej postele lahla, nebude on hovorit, ci sa citim dost zle na to, aby som mohla lezat, ale velmi ma sklamal svojim postojom.

mata1001
24. apr 2021

Nechala by som to tak, ale urcite by som si to do buducna zapamatala a vratila aj s úrokmi...
A co sa tyka výletu....mohol ist s detmi sam a teba nechat nech si pospíš a vyliečiš...

em4life
autor
24. apr 2021

@mata1001 Vies co, on chcel ist na turistiku, mala by to v kociku nedala.

janinah
24. apr 2021

Ten výlet mal byť celodenný? asi nie...kolko máš teraz horúčku? lieky by už mali zabrať...je to na vás ako si budete podobné situácie riešiť,u nás každý robí kolko kedy vládze a nik sa nehnevá,ak ten druhý leží uprostred dňa....ja sa cítiť zle,tak ani pc neotvorím....a ak nakoniec otvorím,tak nie preto,aby som si pred cudzími nadávala na manžela,ktorý aj obed uvaril,aj o deti sa postaral,hoc nie s extra nadšením....tak dosť dobre nerozumiem,čo máme riešiť? ...že ťa neobskakoval s úsmevom? no,život nie je romantický film

em4life
autor
24. apr 2021

@janinah to nie je o tom, ze nie s nadsenim, to je o tom, ze podla neho mi nic nie je a nemusim lezat. Aj Ty si napisala, ze pomahate podla toho ako kto vladze, asi keby Ti chlap povie, ze nevladze, povies mu - jasne, chod si lahnut, postaram sa a netvrdis mu, ze mu nic nie je a len simuluje aby Ti kazil plany, ci?

0silvia0
24. apr 2021

@em4life chapem, ze ta to sklamalo, ktoru z nas by takato reakcia nesklamala.
Ja osobne by som mu pokojne vysvetlila, ze sice chapes, ze by bol rad isiel na vylet, ale naozaj si sa necitila dobre. Sice ocenujes, ze zostal doma, ale sklamala ta jeho reakcia. Spytaj sa ho, ze ked nabuduce on bude chory, ci sa mu bude pacit zlahcovanie jeho zdravotneho stavu...
P. S. : zapal prsnika s horuckami som mala raz, ked mal syn 2 tyzdne. Potom vzdy ked som citila, ze sa v prsniku chysta zapal (toto som mala velakrat), vzdy som si miesto natrela na celu noc octanovym kremom a zapal vzdy zmizol. Cize treba to podchytit na zaciatku, aby sa to nerozvinulo.

dskjhfdlkdjhl
24. apr 2021

@em4life Asi treba trochu ustup na oboch stranach. Manzel by mal pochopit, ze ked su male deti, tak zmena planov je bezna, Ty zase si myslim, ze uz nie si na tom tak zle, ze by si nevydrzala postarat sa o jedno dieta, obzvlast ak si mala dva dni starostlivost od neho zabezpecenu. Kompromisi by bol, ze on zoberie doobeda deti von a Ty navaris-nic zlozite, nieco pri com netreba napr. tolko stat.

oli18
24. apr 2021

Mali sme v rodine kvoli zapalu operovany prsnik 3 tyzdne po porode. Potrebujes Antb na zlateho stafylokoka. Najdi na Googli mastitida.

em4life
autor
24. apr 2021

@oli18 ano, atb mam, to nie je problem, pomaly zacinaju zaberat

ab727
24. apr 2021

@em4life no nemám pocit,že by si nadávala na manžela niekde...určite ťa to sklamalo a ani sa nedivím,priala by som tým chlapom,aby si občas vuskúšali takéto ženské veci,aby sa vedeli viac vžiť do našej kože...ale je pekné,že nakoniec zostal a pomohol🙂

janinah
24. apr 2021

@em4life áno,len mám pocit,že medzi nami dvoma je malý rozdiel...ja si neľahnem,ak čo i len trochu vládzem...nie,ak mám doma babetko...nepísala by som si na MK z postele ,aby sa manžel zatial staral o dve deti....

kubkovamama
24. apr 2021

@em4life mrzelo by ma to urcite ako to mrzi aj teba.Zapal som mala vela krat,neustale sa mi to vracia.Moj ako chlap tomu celkom nerozumie,ale aspon nema komenty.Nechcela som aby zostaval doma a mame 3 deti,skor by som bola nervozna,ze vsade bordel po nom a s detmi sa hra väčšinou tak,ze sa otriasa cely dom..dakujem,neprosím,ked potrebuješ klud a kojit na poziadanie.Uprednostnujem,ze zariadim si podla seba.A on respektuje.Iba sa ma po par dnoch opytal ci to preslo.Na tvojom mieste az on bude mat smrteľnú nadchu by som mu to dala vyžrať.Ak nemate problemy a inak sa k tebe chova fajn,nejak by som z toho tragediu nerobila,nkektori chlapi su proste odroni

mondolina
24. apr 2021

@em4life
myslím, že aj synovi by prospel výlet, ak by som nemala extra vysoké teploty tak by sa to dalo s bábom ten jeden deň doma vydržať.

lenkakravcova
24. apr 2021

@em4life Mala som zápal prsníkov, dva krát pri synovi. Tiež som bola na antibiotikách. Manzel si dovolenku nebral, normálne som fungovala ako bežne, len som si cez deň objednala jedlo a viac pospala.

em4life
autor
24. apr 2021

@lenkakravcova tak to mas super, pri nasej malej sa to neda. Lozi hore-dole a spi velmi zle.

juliet86
24. apr 2021

@em4life asi je aj nanho moc tesil sa na oddych a nie je extra flexibilny. reagoval ale zle. pivedz v dobrom aj v zlom. v zdravi aj v chorobe. od veci sa spytam ale ktore atb si dostala a kolkokrat si uz mala zapal?

em4life
autor
24. apr 2021

@juliet86 Zinnat, zapal druhykrat. Prvy ked mala 4tyzdne. Tento je horsi.

ledgerka
24. apr 2021

Moj muz by vobec neriesil a prisposobil by sa. Zdravie je prednejsie ako vylety. On sa tiez chory nestara o deti. Je to smutne ako tvoj muz reaguje.

lenkakravcova
24. apr 2021

@em4life Ja som mala presne tie isté ATB. Pomohli mi ale čo pomohlo viac, bola nakoniec odsávačka. Dokonca dojčenia som potom odsavala prebytočné mlieko, lebo syn mi stále vynechával náhodne dávku - raz ráno raz večer, keď nebol hladný, inak jedol pravidelne. To isté teraz dcéra. To co vynechali som odsala, zamrazila a dala do nemocnice. Keď som takto odsavala, aj keď to bolo otravné, už sa mi zápal neopakoval. Možno ti to tiež môže pomôcť.

em4life
autor
24. apr 2021

@janinah vies co to je tak..on ked ma migrenu, lahne si do izby, zatiahne zaluzie a nezajem co sa robi okolo. A neriesim, povie - boli ho hlava, nech si oddychne. Navarim, s detmi ideme von, nech nerusime. Myslim, ze je fer to vratit tak a je jedno ci 1 den alebo tyzden, ale podla toho, ako to ten druhy potrebuje.

em4life
autor
24. apr 2021

@lenkakravcova dakujem za radu, si mila 🙂

silvike
24. apr 2021

@em4life Aaach jaaj, ja chapem to sklamanie. Ja som sice zapal prsnikov nemala ani pri jednom (mem 3 deticky), len upchate mliekovody, co tiez ale pobolieva a davala som si na to kapustove listy 🙂 a samozrejme dojcila a dojcila hlavne nech sa stimuluje bolave miesto. Ale aj mna uz vela krat manzel v podobnych situaciach sklamal. Moj mi este povie: "Ked povies ze nevladzes tak na 70% este vladzes" (ale to uz samozrejme tak akoze s nadsazkou a humorom mysli). Tiez mam pocit niekedy ze ani nemam narok byt chora, nevladat a nemoct. Furt sa odomna ocakava ze teda to dam. Ale ked su teploty a som fakt v posteli tak zial musi fungovat okolo deti. Sice uz nastastie davno pradavno take nieco nebolo.
Proste zeny si musia furt poradit, furt vladat, furt vstat a ist (ci k detom, ci varit ci vsetko mozne). Ked mam migrenozne bolesti priserne, absolutne to nikho nezaujima, vsetci ocakavaju plne nasadenie z mojej strany, plnu pozornost a servis, akoby nic a ja sa len premaham, chodim tu jak mrcina, ale co ine mi zostava, ledva vnimam co tu na mna z kazdej strany detvaky rozoravaju 🙂, muz vrobote alebo niekde okolo domu sa mota. Proste bolo uz u nas (11 r. manzelstvo) plno situacii kedy som ocakavala vacsiu podporu a zaujem o to ako sa citim a vacsiu pomoc a empatiu. No hold, nevidalo.

pink_lady
24. apr 2021

@em4life pan manzel nech sa uvedomi aj tie mudre ktore pisu ze oni by si nelahli ak len trochu vladzu...Kazdy preziva inak, kazdy zapal je roznej intenzity, niekto aj pri covide funguje normalne an iekto skonci na are...o to viac ma to udivuje ked to tu napise sestricka v zrelom veku ktora by mala ako prva vediet, ze zapal, nech je hocijaky, treba vylezat. Moj manzel by nikdy toto nepovedal, bez slova by zmenil plan a postaral sa. Takze, vlastne neviem co ti chcem tym povedat, asi len to, ze chapem, ze ti je smutno z toho, aj ja by som bola, citila by som sklamanie. Drz sa a prajem skore uzdravenie. S manzelom by bolo fajn hodit rec.

em4life
autor
24. apr 2021

@silvike ano, presne s tym suhlasim a dalsia vec, niekedy muzi ani netusia, co to je starat sa o domacnost a 2 deti naraz. Minimalne ked uz takmer rok je clovek nevyspaty z nocneho vstavania, ale pri znamke unavy alebo zlej nalady moc nenajde pochopenie. A ano, mohla by som vstat a ist varit a starat sa o deti, ale preco? Najma tieto zapaly su zakerne v tom, ze sa vracaju ak sa dobre nepreliecia a nepotrebujem ho o mesiac dostat znova, lebo ho teraz prechodim len preto, ze manzel chcel ist na vylet..Keby mal ist do roboty, je to ine, treti den by som od neho nechcela, aby bol doma, ale kedze je vikend, preco to nevyuzit?

mogaa
24. apr 2021

@em4life tak chlapi sú všelijakí, proste pokiaľ vidia že funguješ, tak neriešia....zato oni zomierajú pri nachladnutí😉si pamätám že segra chrípku, horúčku a švagor ani riad neumyl, lebo to robila ona😉dobrá rada, nerieš...ostať doma ostal a že mal reči, no ktorý chlap ich nemá keď mu zmeníš plány😉

em4life
autor
24. apr 2021

@mogaa dik pobavilo 🙂

123369
24. apr 2021

@0silvia0 ako si prosím cítila, že sa ti už niečo začína? Ako to zistiť? Ďakujem

karelova
24. apr 2021

@janinah ja viem, ze si ina generácia ako dnesne maminky malych deti a kedysi fungoval cisty patriarchat a ženy aj s bolesťami sa isli zodrat aby pan tvorstva za to, ze nosi domov peniaze, bol spokojný, ale dnesna doba je uz našťastie ina.
Je to pre niektorých mozno sok, ale zeny su rovnako ľudia ako muži 😀 ano, hovori sa, ze vydrzia viac bolesti, viac toho znesú, ale prečo by sme mali chudiatka mužov šetriť, zo seba robiť nadludi? Aj my mame právo si oddychnut, ľahnúť počas dňa, ked nam je zle. Fakt som prekvapená ako tu mnohé idete hodnotiť, ze s takou a takou bolesťou by ste si ani nelahli a kmitali ďalej. Veru, poďme sa pretekať, kto s bolesťami zvládne lepšie fungovať 😀
Ad1 - každý človek prežíva a zvláda bolesť inak a NIKDY V ŽIVOTE by som si nedovolila hodnotit, ze s takou bolesťou by som si nelahla a fungovala
Ad2 - muž nie je náš šéf, ale PARTNER na rovnakej úrovni v hierarchii. Ako môže oddychovať on, ked mu je zle, zobrať si z prace dovolenku, rovnako ma žena právo na oddych.

em4life
autor
24. apr 2021

@123369 zacne boliet prsnik a potom cca do par hodin som sa citila malatne, ako keby taky upal. A potom zimnica a vysoke teploty a brutalna bolest prsnika.

karelova
24. apr 2021

@janinah a na to, aby človek napísal na MK, dnes nepotrebuje počítač, predstav si. Všetko sa dá z mobilu. A autorka na muža ani nikde nenadava, napísala svoje pocity, s ktorými sa zrejme nemala komu zdôveriť. Netreba prekrucat slová vo svoj prospech. Nie sme stroje, aj keď sme silné ženy.

0silvia0
24. apr 2021

@123369 ja som citila pobolievanie na niektorom mieste. Niekedy menej, niekedy viac, niekedy som uz citila hrcku, niekedy zacervenane miesto. Tak som hned nasadila octanovu mast. Prvy krat som nevedela co a ako a rozvinulo sa to do mastitidy s atb. Vzdy mi octan pomohol, raz si pamatam, ze som musela natierat 2 dni, kym zabral, ale nikdy som uz zapal nechytila, s ktorym by bolo treba ist k lekarovi.

malicka_mysicka
24. apr 2021

@em4life kazdy vnima bolest inak a tazko sa to chape. Jq som mala zapal prsnika s prvym synom asi 5x a nikdy neostal manzel kvoli tomu doma (ale ani som ho neziadala a ani mi nenapadlo ze niekto pri zapale prsnika by poziadal manzela aby ostal doma). Na druhej strane on ked ho nieco boli, tiez je ten typ ze chce lezat a oddychovat a ja to nechapem. Neber to tak tragicky, napriek neochote ostal s detmi a navaril, je to velmi dobry manzel 😉