Využívate chatu?

11. máj 2024

Čaute. Asi mi na staré kolená preskakuje, ale uvažujem nad chatou. Teda, že by sme ju kúpili a chodili tam. Niekde v lese alebo pri jazere tak do hodinky od ba. Tak, aby sme to dali aj na otočku.
Len teda neviem. Chodíte na chatu?
Máme karavan, ale to s nami už nechce staršie dieťa chodiť, že tam nemá súkromie.
Vaše skúsenosti?

martinmmartin
11. máj 2024

bud budes u toho uviazana ako pes u budy alebo non stop vykradnuta.

medda_beda
11. máj 2024

@martinmmartin Existujú kamery

martinmmartin
11. máj 2024

@medda_beda A mozes sa kukat ako ta vykradaju

autor
11. máj 2024

@martinmmartin kamerový systém, alarm na gsm,ktorý hneď volá, to máme v dome aj v každom aute. V obytnej zóne by som brala domček, resp teda pozemok, chaticku by som si postavila podľa svojich predstáv.

autor
11. máj 2024

@martinmmartin Dobrý postreh, treba aj na to myslieť.

marca12
11. máj 2024

Chata to je ako mat dve domacnosti. Ja osobne by som to nezvladala na to som leniva. Ale ak mas taky sen,preco si ho nesplnit,ak mas na to financie. Vzdy sa da predat,ak ti nebude vyhovovat.

jajanka31
11. máj 2024

Svokrovci maju chatu a chodia, je to 2 hodiny od BA po dialnici teda. Aj prespavaju maju po 65 ke...my s manzelom tam milujeme chodit tiez.. boli sme tam na vianoce kopec snehu, na velku noc. Vzdy ked sa da.. je to drevenica rychlo sa vykuri. -odporucam. Inak pri chate si clovek musi zauzivat urcite pravidla aby tam chodil rad. Treba si uvedomit ze pridete a nemate teplo. Musite si doniest potraviny ktore nie su trvanlive. Tie co su trvanlive musite vediet evidovat v zositku aby vam nic nechybalo, musite ich aj dobre skladovat v sackoch uzavretych dozach atd aby sa vam tam nenastahovali zvieratka. Musite davat aj lepky na hmyz a stale po odchode komplet upratat povysavat vyniest smeti.. vsetko laka zvierata a chcete prist do cisteho. Ono moze sa stat ze tam nepojdete aj mesiac aj viac. My tam nic nesadime. Uzivame si prirodu, grilujeme opekame. Sem tam udrziavacie prace. Chatu treba vediet zazimovat aby vam tiekla voda ked pridete v januari.. treba mat vzdy drevo ak by ste kurili drevom. Nik ho nedonesie ako v prenajatej chate. To iste obliecky, uteraky a cele vybavenie. Niekedy nosime vela niekedy menej. Je toho kopec a v zime sa na otocku neoplati ani 100km ist. Lebo napriklad nam trva 2 hodiny chatu dat do stavu uzivania a 3 hodiny vsetko na konci zbalit, ulozit, zazimovat, povypinat... ale stoji to za to. Maly mal 4 mesiace a sme tam s nim boli tyzden. Vobec som sa nebala ze nejake cudzie prostredie a mali sme krasnu dovolenku.
PS: nas prave s manzelom laka myslienka kupit si karavan alebo obytny prives.. radi cestujeme a toto nam pride celkom zaujimavy sposob navstivit okolite krajiny.

jajanka31
11. máj 2024

@martinmmartin nas za 38 rokov nevykradli ani raz a nemame ani plot.

autor
11. máj 2024

@marca12 ja mám už teraz v podstate tri domácnosti 😅🤔.

danielina30
11. máj 2024

Keby nemám rodinný dom, ale byt, tak idem do toho okamžite. Moji svokrovci majú chatu a stretávame sa tam všetky deti niekoľkokrát do roka a svokor tam chodieva pravidelne, raz tyzdenne, veľmi rád sa tam motka.

marsmykkok
11. máj 2024

Ono treba zvážiť všetko, v zime napríklad nevyužije okrem Silvestra vôbec, ale chodiť tam bude treba, či je všetko v poriadku a v neposlednom rade ju vykurovať, čo lacný špás nie je, respektíve ak budete kúriť len drevom, donúti Vás to merať tam cestu niekoľkokrát týždenne. Ak prídete po týždni, všade prach, buriny, bude treba pokosiť trávnik, kým to urobíte bude aj koniec víkendu a neužijete si oddych. Radšej ak je pekné počasie nejakú chatu si prenajať, je to lacnejšie a pohodlnejšie v globále, prípadne ak už kúpiť niečo, skôr by som volila nejaký apartmán v chatovej oblasti, kde to vieš aj prenajímať, pokosia za teba ak zaplatíš a tak.

autor
11. máj 2024

@jajanka31 karavan odporúčam. My ten náš využívame často, veľa sme s ním videli aj pochodili. Keď máš malé deti, najlepšia vec.
Čo sa týka chaty a kúrenia apod, tohto sa moc nebojím, všetko sa už dnes dá riešiť na diaľku. Skôr sa obávam, či tam budeme chodiť... aj keď aj pri karavane nám hovorili, že ho nevyužijeme a najazdili sme s ním viac, ako s osobným autom...

autor
11. máj 2024

@danielina30 bývame v dome, ale takom mestskom. Malý pozemok, akurát bazén a terasa, maličký kúsok trávy. Pestujem akurát tak pár kvetín v kvetináčoch a teda to naše bratislavské ovzdušie mi už vadí a to som pôvodom z presporku, všetci moji známi predkovia sú odtiaľto, takže sa mi sťahovať nechce 😅

autor
11. máj 2024

@marsmykkok silvester a Vianoce určite nie, to chodíme do tepla. Neviem v zime využitie

jajanka31
11. máj 2024

@marsmykkok my chodime aj v zime hockedy da sa tam lyzovat korculovat, prechadzat. Staci prist a uzivat. Ak chcu na chate sadit tak to si neodychnu, o take sa treba starat vsade vzdy. Ak iba kosit tak to je v pohode , staci 3/4 kosby za rok.. nam aj susedia pokosia a zoberu pre zvierata, len sa stacilo dohodnut.. ak je drevenica staci vykurovat len ked tam su nemusia stale to nezacne plesniviet.

jajanka31
11. máj 2024

@marsmykkok preco by mali chodit niekolko krat tyzdenne vykurovat?

medda_beda
11. máj 2024

@martinmmartin Z každého pohybu, chodí záznam.
Odkedy majú ľudia kamery tak sa nevykráda tak ako v minulosti.

megika1
11. máj 2024

Máme a ďakujeme za ňu. Vzduch, zeleň, kľud neskutočný reset, psychicky oddýchneme a to je najviac 🌞🙂

janinah
11. máj 2024

Pokiaľ pracujete,tak chatu veľmi nevyužijete.Az potom ako dôchodcovia.Vidim to podľa susedov,sú tam cele leto ( nie jedny susedia).

marsmykkok
11. máj 2024

@janinah presne tak, ak chatu tak proste že mám byt v krajskom meste a som tam cez zimu a jar až jeseň bývam na chate. Teda skôr dôchodcovia takto fungujú a to je celkom fajn spôsob. Ale chodiť na víkend nie, len robota a oddych žiadny a celkové náklady a starostlivosť vyššie ako úžitok. Zase jeden víkend môže pršať, druhý sa pôjde na krst alebo oslavu, tretí dieťa ochorie a reálne človek aj cez leto tú chatu využije raz za mesiac až raz za mesiac a pol.

medda_beda
11. máj 2024

@marsmykkok To vôbec nie je pravda.Sme na chate pomaly každé voľno :D či leto či zima.
A vôbec to nemáme blízko.

fido69
11. máj 2024

1.) Chata je dobrá vec. K využitiu je dôležitá najmä poloha - maximálne do 2 hodín autom. Chata v Tatrách je k ničomu, ak bývaš v BA a v piatok večer sa musíš 4-5 hodín presúvať a v nedeľu späť.

2.) Náklady
- ako sa tu píše je to paralelná domácnosť, takže všetko potrebuješ dvojmo. Vybavenie, potraviny, náradie, upratanie,...
- v zime musíš temperovať aj keď tam nebývaš (teda nemusíš, ale je to lepšie pre tvoju chatu)
- nič nieje večné, preto musíš rátať s časom a financiami na opravy

3.) Pôžitky
- je to spoločný rodinný priestor pre rodičov a deti. Deti sa môžu hrať celý deň vonku. Možno si tu nájdu nových kamarátov. Nakoniec keď budú mať svoje deti, tak sa tam budú radi vracať.
- práca, ktorá je okolo chaty, nás šľachtí. Možno sa staneme zručnejší a budeme hrdý sami na seba, že sme niečo dokázali postaviť či opraviť a nespadlo to.
- prináša nové možnosti relaxu - plávanie, prechádzky, hubárčenie a možno pestovanie ovocia a zeleniny. Je len na nás ako si to zariadime.
- je to miesto pre stretnutie celej širokej rodiny, ktorú v paneláku nepomestíte. Udržuje to rodinné vzťahy na poriadku.
- budete mať aj reálnych susedov, s ktorými občas pokecáte, dáte pohárik vínka... a nielen menovky ľudí na dverách, ktorých ste nikdy v živote nevideli.

Podľa mňa pre mladú rodinu je to super vec. Ak sú deti staršie, tak príde kríza pre problém s pomalým internetom, obmedzeným TV signálom. Ale treba to brať ako detox od všetkých internetov a večer si sadnúť k stolu zahrať si napríklad karty. 😉

deti95060810
11. máj 2024

musíš si k chate vytvoriť vzťah... ja som si nevytvorila. nikdy som tam rada nebola. Som spolumajiteľka a v chate som nebola roky.

andrejka1974
11. máj 2024

Svokrovci mali chalupu 250 km a nikdy ju nevyzradil a to tam sme vhodili len párkrát za rok my sme pred siedmimi rokmi kúpili rodinný dom a chodíme v lete tam každé dva týždne v zime menej a nikdy nám ho aj úroda je tam každý rok polievam pomocou časovača takže kľudne chod do toho my v dome budeme časom bývať natrvalo,keď budeme na dôchodku a na chalupe môžete tiež

marca12
11. máj 2024

Tak to ta obdivujem,ze tuzis po chate. Musis byt akcna zena ❤️

jajanka31
11. máj 2024

@fido69 suhlasim az na tie naklady nemusia byt rovnake ak mas zumpu tahas tolko co vyprodukujes nemusi to byt pausalne. Ak mas vlastnu studnu, vstup je drahy ale potom uplny rozdiel nez doma ak mas kurenie na drevo tiez platis tolko kolko minies.. a preco by sa muselo pravidelne kurit? My kurime len ked tam sme a nemame ani vlhko ani plesen..

luccija
11. máj 2024

A dôvod je aký čo tam budete robiť?ak by som mala dom, bazén a kúsok zelene netúžim po chate, ak by som bola v byte, tak by som chcela chatu.Zalezi aké ste typy či tam budete sedieť na dvore, alebo chodiť na výlety...či tam budú za vami chodiť známi, či tam budu chcieť chodiť deti, koľko majú rokov atď..ci to chcete aj prenajímať dalej....ja by som radšej tie peniaze použila inak a radšej chodila k druhým na chatu vždy na iné miesto.Budes mať 2 domácnosti, upratovania, kosenie trávy.Ja som tak chodila s rodičmi neznášala som to v piatok sa zbaliť a v nedeľu späť.Ano, na prazdniny, sviatky to môže byť fajn, ale keď mám dom kde môžem sedieť na dvore nechcela by som chatu

mamina7070
11. máj 2024

a manzelmje manualne zrucny a bude ochotny na chate makat ? za mna je to proste zavazok a dvojita robota este pochopim ak niekto zije v byte a rad pracuje okolo domu inak nie

fido69
11. máj 2024

@jajanka31 Ja si myslím, že napríklad pre murovanú chatu je lepšie pokiaľ v zime nevymrzne. Pretože v lete sa zase rozpáli. Ten rozdiel teplôt bude rozrušovať murivo. Ale nie som stavbár... 😉

katarinaforever
11. máj 2024

Bývame v dome v Ba a máme chatu a milujeme to 🙂 len tá zmena voláme to že ideme na hory 🙂 veľmi sa z toho tešíme aj deti