Vyhodil manželku z bytu

quqo
29. aug 2012

Prosim vas o pomoc, moju kamaratku manzel vyhodil z bytu po 15 rocnom manzelstve. Jej manzel je psychicky chory clovek, ktory trpi paranojou a depresiami. Nikdy sa oficialne nieliecil, ani nechce, ale vsetci vieme ze ma problem. Vsade ju spehuje, ohovara, verejne jej nadava, robi jej problemy v praci... Psychicky ju dlhodobo tyral, ona to znasala, az to doslo do stadia ze ju vyhodil na ulicu. Stihla si zobrat par osobnych veci. Deti nemaju, byt je jeho, ale ona tam ma trvaly pobyt a veci do bytu kupovali spolocne, na co bohuzial nema doklad. Momentalne byva u mna a chcem jej pomoct, len vobec neviem ako. Vedeli by ste mi niekto poradit kde zacat? Moze podat trestne oznamenie za vyhodenie z bytu aj ked byt nie je jej? Moze jej bez jej vedomia zrusit trvaly pobyt? Ako sa ma branit? Vratit sa tam nechce. Najlepsie by bolo aby sa liecil, ale na liecenie sam nepojde. Prosim poradte mi...

sisaha
29. aug 2012

@quqo myslim, ze trvaly pobyt nemoze zrusit pokial su manzelia. No, ak pises, zeje psychicky chory a byt je jeho, naco sa tam chce vratit? Pre zvysok veci si môže ist s niekym. Spolocne zariadenie, ktore patri do BSM sa bude riešiť po rozvode - resp, bud sa dohodnu a polovicu hodnoty majetku jej vyplati, alebo bude o tom rozhodovat sud. Nevadi, ze to nevie vydokladovat, takisto on by musel zdokladovat, ze to kupil pred manzelstvom...

mummy01
29. aug 2012

@quqo s trvalym to neviem ako je ale zistit sa to da na miestnom urade.Mozno to vyznie divne ale nic lepsie sa jej v tejto situacii ani nemohlo stat.Nech je rada ze to dopadlo takto,moze si najst vlastne byvanie a zit v pokoji.Podala by som na jej mieste ziadost o rozvod a co najrychlejsie zabudla na to co bolo.

cenculinka
29. aug 2012

@quqo neviem, ako presne je to so zrusenim TP, ale ja som zrusila TP rodine, ktora byvala v dome pred tym, ako sme ho kupili. oni si TP nezrusili, tak som to bez ich vedomia urobila ja ako vlastnik nehnutelnosti a nebol problem. tak aj on asi ako vylucny vlastnik rozhoduje o tom, kto bude a nebude mat TP na adrese v jeho vlastnictve, darmo ze su manzelia ☹ moj manzel ma inde TP ako ja a ked ho nemusime mat na rovnakej adrese, tak zrejme aj manzel moze manzelke TP zrusit ☹ ale najlepsie je poradit sa s pravnikom. za tych "par" Eur co mu zaplati to stoji. vsetko co kupili pocas manzelstva je spolocne, bude to predmetom majetkoveho vysporiadania. no nielen majetok, ale aj uvery ak nejake mali. ale najlepsie je najst si pravnika a poradit sa odborne tam 🙂

cecil36
29. aug 2012

@quqo no co sa tyka bytu, ktory vlastni on tam sancu nema. Co sa tyka zariadenia presne ako pise @sisaha pojde to do BSM. Trvaly pobyt si bude musiet zrusit ona alebo si ho nezrusi vobec, on ho zrusit nemoze, ale v podstate je to len formalna zalezitost.

ada32
29. aug 2012

@sisaha suhlas. na co sa chce vracat do bytu ktory nie je jej a este k tomu k psychopatovi?

teraz k otazke. prezila som presne to iste a mala som navyse malicke dieta. trestne oznamenie je v jej pripade bezpredmetne, trvaly pobyt je evidenčneho charakteru, neurčuje jej žiaden narok na byt. ak sa s nim zacne sudit kedze nema zrejme kam ist, moze dosiahnut , ze bude povinny jej najst nahradne ubytovanie . pozor, ubytovanie nie byvanie. t.j. moze jej najst podnajom, ubytovnu a pod.

quqo
autor
29. aug 2012

@sisaha Vratit sa chce len pre osobne veci, zit s nim sa uz dalej nechce, ale ma strach aby ju nezbil...stale ju spehuje, verejne jej nadava, je agresivny. Doteraz sa snazila to len ticho tolerovat, ale dalej to uz nejde...to sama usudila. Doslo by k tomu, ze ju jedneho dna zabije. Jeho agresivita sa strasne stupnovala. Okrem toho je to alkoholik...
Ok, takze najlepsie bude ak poda navrh na rozvod. Dom je v katastri napisany len na jeho meno, ziskal ho kupnou zmluvou pocas manzelstva, ale neviem ci je to mozne, ze je on jedinym vlastnikom. Ale x-rokov sa jej vyhrazal, ze ona tam nema na nic pravo a dom je jeho a ona tam nema co robit, ze ju jedneho dna aj tak vyhodi na ulicu.
Keby som mala tu moc, asi by som ho dala zavriet niekam na psychiatriu... Je mi jej strasne luto ☹
Je mozne podat trestne oznamenie za vyhodenie z bytu?

sisaha
29. aug 2012

@quqo ak dom ziskal pocas manzelstva a ona je len nedopatrenim nezapisana na LV, tak sa moze sudit aj o polovicu domu. Pre osobne veci nech si ide minimalne s dvoma chlapmi - urcite jej niekto pomoze. Pripadne za asistencie policie, ak by ju nechcel pustit do domu. Uplne najlepsie by bolo, keby sa jej podarilo zobrat co najviac dokladov - kupne zmluvy a podobne. A na jej mieste kontaktujem pravnika cim skôr, aby napr. nestihol predat dom, alebo nieco podobne.

ducik
29. aug 2012

trestni oznameni se podava, pokud je podezreni, ze byl spachan trestny cin. zamezeni pristupu na adresu, kde mam trvale bydliste, ale kde nemam zadne majetkove naroky dle me zadny trestny cin neni

cenculinka
29. aug 2012

@quqo pokial ho nadobudol pocas manzelstva, darmo ze ho kupil on, mal by byt spolocnym majetkom a teda polovica domu by mala byt jej.

ada32
29. aug 2012

vyhodit niekoho z vlastneho bytu nie je trestne. ale moze poziadat na policii o doprovod ked si pojde pre veci. alebo ist s inym muzom-chlapom.

ak byt nadobudli pocas manzelstva a nemaju zrusene alebo zuzene BSM, tak je predsa vlastnictvom oboch.
jedine ak by dokazal ze ho dostal darom alebo zdedil.

alice107
29. aug 2012

@quqo v prvom rade ked doslo k incidentu mala volat policiu .ti mohli nasilnika vykazat z bytu/aj ked je on vlastnikom/ pripadne privolat k nemu lekara v pripade podozrenia na dusevnu poruchu .
ten cas mala vyuzit na upraavu ich pomerov.myslim,ze ani ona si nezela zostat uz v takomto manzelstve.takze sa mala poradit s pravnikom na dalsich krokoch ako je rozvod,prispievanie na uhadu nakladov spojenych s domacnostoua vyzivou manzela do rozvodu a pod.su rozne zariadenia pre zeny v nudzi.nemusi byvat u teba.
tr.oznamenie na vyhodenie z bytu neexistuje.ale tr.oznamenie za ublizenie na zdravi ci tyranie ano.takze uz ked sa incident stal,mala volat policiu a podat na neho tr.oznamenie.a bolo by sa rozhodlo,ci inde o tr.cin ci priestupok.
ale musi konat ona.nie ty.ty nie si jej opatrovatelka.je dospela osoba,nie? tak by mala vyhladat pravnika pripadne centrum pravnej pomoci/su v kazdom .okraji/ a poziadat o pravnu radu.ak splna podmienky na bezplatnu pravnu pomoc moze jej byt centrom poskytnuta.co sa tyka manzela ak nie je nebezpecny sebe alebo ludom okolo nie je mozne ho donutit sa dat vysetrit a liecit.keby bola zavolala vtedy policiu,ti by mohli na zaklade jeho sprarvania posudit,ci ho treba dat vysetrit.ak by jeho konanie vykazovalo klinicke priznaky chorobneho stavu.

mummy01
29. aug 2012

@quqo ak ho ziskali pocas manzelstva tak je dom spolocny....a trestne oznamenie za "vyhodenie z bytu" sa podat neda...

quqo
autor
29. aug 2012

dakujem vam velmi pekne za rady!
a je mozne podat trestne oznamenie za psychicke tyranie? Nemoze sa predsa takto k nej chovat. Ona zacne novy zivot, rozvedie sa, ale bohuzial neverim, ze to tym skonci...bude ju psychicky dalej tyrat...on totizto potrebuje niekoho tyrat a ublizovat niekomu. Nikoho uz nema, ziadneho kamarata, ziadnu rodinu, vsetkych od seba odohnal. Vie sa pred tym nejako branit?

alice107
29. aug 2012

@quqo ty si necitala,co som napisala? ak ju tyral ci tyra mala podat trestne oznamenie.neviem kolko casu od incidentu ubehlo.ale nech nevaha a kona v zmysle,ako som napisala.nic ine jej nepomoze.ziadne vyplakavanie.ale ciny.

quqo
autor
29. aug 2012

@alice107 jasne nie som jej opatrovatelka, len jej chcem trochu pomoct, aby vedela kde zacat. ubehol od vtedy len 1 den.☹ ., a dakujem za rady, tvoja sprava sa mi zobrazila az po odoslani mojej.

ada32
29. aug 2012

hm, len ked ona sa zrejme bala tu policiu zavolat. lebo nase pravo ma plnu " hubu" ochrany zien ale ked jej ma niekto naozaj pomoct, ma smolu.policia by ho zadrzala, mozno na dva dni a ona by medzitym blaznila strachom co jej urobi ked sa vrati....

ada32
29. aug 2012

vyzivne na manzelku je velmi pekne ale ak je len malicko gramotny a priemerne inteligentny, ona ako zena taha za kratsi koniec.

alice107
29. aug 2012

@quqo to je v poriadku.len konat musi sama a to hned.len tak si pomoze.

mummy01
29. aug 2012

@quqo v prvom rade treba volat policiu ked sa incident prave deje...nahlasovat nieco spatne je o nicom.

quqo
autor
29. aug 2012

@ada32 ano bala sa volat policiu presne z toho dovodu ako hovoris....bohuzial..

ada32
29. aug 2012

@mummy01 len bohuzial policia vacsinou neurobi nic. ☹ spise zaznam o priestupku, zenu posle na pohotovost s modrinami a ta sa potom trasie aby ju na druhy den neprizabil lebo den predtym volala policiu.

mummy01
29. aug 2012

@quqo lenze takto nema ziaden hmatatelny dokaz tyrania....strach je jedna vec ale ved nemusela ostat v dome a cakat necinne na manzela,mohla sa zbalit a odist...

alice107
29. aug 2012

@ada32 zakon chrani.ale podnet na jeho uplatnenie musi podat kazdy sam.keby dotycna konala v intenciach moznosti co jej dava zakon dnes by uz prav o ktore by uplatnila prinieslo svoje ovocie.to len laici co radsej rozpraju ako konaju myslia,ze ochrana pride sama.kazdy dospely clovek by mal mat zakladne pravne povedomie o svojich pravach a povinnostiach. mal by byt zodpovedny sam za seba. mal by vediet o tom kde a ako si pravo uplatnit.vyplakavat nie je riesenie.ale vediet ako konat.a obratit sa na odbornikov ,co to vedia uplatnit.zakon dava moznost aj bezplatnej pomoci.len neteba len rozpravat ale konat.z praxe viem,ze tyrane zeny nekonaju.zväcsa z nevedomosti ale aj z pohodlnosti.nie zo strachu.keby sa tak bali,tak neziju s tyranom. 😕

mummy01
29. aug 2012

@ada32 ja viem ako to chodi,mam s tym svoju skusenost ale zasa sklopit usi a nastavovat tyranovy tvar tiez nieje riesenie.

quqo
autor
29. aug 2012

@mummy01 mohla odist, ale keby to spravila sama on by ju podla mna zabil...je to psychopat a alkoholik...moj nazor!

alice107
29. aug 2012

@ada32 dalsi laicky nazor ze policia ma nieco robit ,co nezodpoveda skutocnosti.policia ma chranit od pachatelov tr.cinnosti.nie pomahat charitativne .
policia urobi svoju pracu.zistitci ide o tr.cin ci priestupok.a kona v zmysle zakona,na kolko moze vykazat agresora z bytu.potom uz nastupouje zodpovednost za vlastny zivot od kazdeho obcana.ten ma vela moznosti si uplatnit prava.moze si najst byt,rozviest sa,ziadat su upravu vztahov ,vyzivne a to aj vo forme predbezneho opatrenia,ma narok na davky a podobne.
tak co by obcan este chcel?
stat nie je opatrovatelka.

mummy01
29. aug 2012

@alice107 presne tak,plne suhlasim...treba to riesit skor ako ked sa uz situacia vyhroti.A treba poznat svoje prava a moznosti,vzdy nejake su.

mummy01
29. aug 2012

@quqo a ako mohla s nim tak dlho zit?Predpokladam ze tento stav netrva mesiac a ani rok.Preco nieco neurobila skor.Mohla zavolat policiu a odist.Ak nemaju deti je to este lahsie-zbalim si veci a odidem do ineho mesta ak sa bojim a odtial vec riesim.Nezijeme v 15.storoci 😕
Ale urcite je dobre ze to uz riesi,nech si najde pravnika a nech kona.

zlatica36
29. aug 2012

@sisaha ak je on jediny majitel bytu,tak trvaly pobyt jej zrusit moze... len nechapem,preco ta zena sa nechala tak dlho tyrat a ostavala pri nom,ked ani deti nemaju...

sisaha
29. aug 2012

@zlatica36 to nechapem ani ja, ale podla dalsich info, on dom nadobudol pocas manzelstva a na LV je zapisany iba on. Ak je to tak, tak toto bola zas jej chyba, ze si takuto elementarnu vec neustriehne a dopusti, aby tam bol iba on.