Vyhodia nás z nájmu?

lisacka1
19. aug 2024

Ahojte je možné že nás vyhodia ?v júni sme nezaplatili najom manžel nedostal výplatu ale dávali sme 1200 depozit na začiatku takže sa to dalo v júli sme zaplatili a tento mesiac nám to opäť nevychádza som zúfalá nikdy sme nemali takéto problémy vždy načas sme platili a teraz toto.

pribinak
19. aug 2024

@lisacka1 tak poloz si otázku: prenajímala by si Ty byt zdarma? Lebo takúto rozprávku má nachystanu každý

melanta
19. aug 2024

@lisacka1 depozit nie je určený na uhrádzamie nájmu, ak vám vypadne príjem. Depozit je na spôsobené škody, nezaplatené nedoplatky. Takže ak majiteľ zobral v júni z depozitu, môže ho chcieť okamžite dorovnať. A čo rezerva? Ste v nájme bez toho, aby ste vopred mali vyriešené čo v prípade výpadku príjmu? Muž zase nedostal mzdu? Rieši to hľadaním novej práce? A čo tvoj príjem?

lisacka1
autor
19. aug 2024

@pribinak nie ale vždy sme najom platili načas každý sa môže dostať do zlej situácie.

pribinak
19. aug 2024

@lisacka1 však môže. Ale zas sme pri tej otázke: prenajímala by si byt zdarma? Verila by si, že Ti další mesiac zaplatia 2 nájmy?

melanta
19. aug 2024

@lisacka1 to je jedno, že ste vždy platili načas. Tento argument majiteľovi nezaplatí energie a možno aj hypotéku. Prečo má vaše bývanie platiť on? Na toto je potrebné mať rezervu. Alebo potom nebývať v nájme.

patka06
19. aug 2024

Hlavne si prečítaj nájomnú zmluvu, čo tam píšu o jej porušení neplatením nájmu.

simsalabim
19. aug 2024

V prvom rade treba uhradit poplatky za byvanie, potom stravu a potom ostatne. A ako prenajimatel ti poviem - ano, mozu a ja by som to aj urobila.

petamich
19. aug 2024

Myslim, ze podstatne tu uz zaznelo 😬 ano pokojne s vami moze ukoncit najom, obzvlast ak majitel ma hypoteku/najom a ine naklady a nehnutelnostou spojene. Chapem, ze clovek sa moze dostat do zlej situacie kedykolvek, len to jednak je idealne riesit aspon nejakou rezervou a hlavne majitela to (zial) nemusi zaujimat

Ono asi zazracne potom nezaplatite 2-3 najmy naraz

sense
19. aug 2024

Podstatné už zaznelo. Plus teda ja by som namiesto vypisovania na MK kontaktovala majiteľa bytu a vzniknutú situáciu sa snažila riešiť s tým aj s návrhom na vyriešenie a nie veď som zaplatila depozit tak si to strhne z toho a teraz nám to nevyšlo tak zas nezaplatime

sisska96
19. aug 2024

Fu nemáte rezervu? Ži žijete z mesiaca na mesiac?

betulinka1
19. aug 2024

@lisacka1 musis kontaktovat prenajímateľa a vysvetlit mu to. Nie, ze cakas co sa bude diať. A sup dalsie brigády aby ste zarobili.

zuzubb007
19. aug 2024

To akoze nekomunikujete s prenajimatelom? Lebo ak nie tak to je fantastický prístup by som Vás vyrazila hned. Z kade idete zrazu získať peniaze? Dá sa aj dve práce mať len treba chcieť

ns994
19. aug 2024

Kontaktuj majitela bytu. Chapem, ze kazdy sa moze dostat do zlej situacie ale treba to riešiť. Skuste sa s nim dohodnut. Aj ked teda nemusi ho to zaujimat. Aj on je človek a aj ked ho vasa situacie moze mrziet, aj on musi platit energie, mozno aj hypoteku...treba mat rezervu na taketo pripady. Mrzi ma to ale treba to poriesit. Najst pracu/brigadu, doplatit mu, vytvorit si financnu rezervu atd. Depozit nie je urceny na situaciu, ze vam vypadne prijem. Ak je s tym on ok no sak dobre. Ale co tento mesiac ? A ako pisali vyssie, pozri aj tu zmluvu. Doteraz ste mu co povedali ? Ci nic ???

zafir01
19. aug 2024

@lisacka1 tak pozri .ak ste dlhodobi nájomcu , ste tam už roky napríklad,a vždy ste zaplatili načas , tak ja osobne ako veľmi filantropicka duša ,by som počkala,pokiaľ by sa dalo ,a nevyhadzovali by som hneď rodinu z bytu po prvom nezaplatení .
No ak ste tam krátko ,a hneď toto.. nevzbudzuje to dôveru ,Orave naopak,plus teda ak ešte nemáte žiadnu rezervu v prípade vypadky príjmu

mirkam3
19. aug 2024

@lisacka1 ľudsky mi je ľúto tvojej situácie. Na druhej strane ale sama prenajímam nehnuteľnosť, ktorá mi nespadla z neba. A keby to môjmu nájomcovi “nevychádzalo” 2 mesiace z troch, tak bohužiaľ, dostane 3 pracovne dni na okamžite doplatenie všetkého (vrátane použitého depozitu), alebo sa okamžite rozlúčime.

ukgirls
19. aug 2024

oni za tvoju zlu situaciu nemozu... peniaze potrebuju iste -ak z toho platia ine vydavky .. skuste si v banke poziciat alebo od niekoho z rodiny ..ked ste na tom zle chod aj ty do prace ..ak mate dieta tak na striedacku ked bude on doma pracuj ty a zas opacne alebo aspon vikendy .. zit od vyplaty do vyplaty nieje riesenie

lavender94
19. aug 2024

Ja to chápem, ľudsky, že sa to môže stať. Ale to, že ste platili doteraz na čas to neodpravedlňuje. Vyhodiť vás môže, to je jasné. Dva krát ste nezaplatili, mate už teraz poriešený príjem? Ak je to jednorazová záležitosť a dokážete, že už máte poriešený stabilný príjem, tak dajme tomu. Už po prvom raze keď vám to nevyšlo, ste mali riešiť čo bude ďalej a hľadať riešenia a nie čakať na spasenie a dúfať, že vás nevyhodí. Takto to bohužiaľ nefunguje. Z Vašeho nájmu majiteľ možno spláca hypotéku na ten byt. On keby nemá rezervu a nezaplatí za vás, tak by na neho tiež nikto nečakal, kedy si dá život dokopy. Ste dospeli ľudia, predpokladá sa od vás nejaká zodpovednosť. A ste dvaja. To bol fakt taky problém nájsť si brigádu, alebo ideálne pracu, v ktorej dostanete príjem? Nie je to neriešiteľná situácia a tváriť sa, že neexistujete je asi najviac hlúpe riešenie

janinah
19. aug 2024

Mňa by celkom zaujímalo ako to vyhodenie vyzerá v praxi.pokial nájomník nechce odísť dobrovoľne.Polícia ich asi na ulicu nevýhodu.zvlast ak by tam boli deti.
Autorka.drzim prsty.nech sa to vyrieši.Pozicajte si nateraz a rýchlo niečo zarobiť.Obaja.

vanilkovazmrzka
19. aug 2024

My nevieme aky je majitel bytu a ci je ochotny sa nejako dohodnut. Treba sa pytat jeho.

tenerifka
19. aug 2024

@janinah netusim ako na Sk, ale tu v Spain to funguje nasledovne: najomnik prestane platit, majitel nañho poda prostrednictvom pravnika zalobu, sud sa kona mozno do roka, do dvoch..... A na zaklade sudneho rozhodnutia socku za asistencie policie vystahuju. Je to beh na dlhu trat.... Nic take ako nasilne vystahovanie ci vymenq zamku pred rozhodnutim sudu neexistuje, to by socka mohls zazalovat majitela za narusenie sukromia a ten by jej este platil odskodne.

slavomira236
19. aug 2024

@tenerifka preco hned socka?? Ved muz jej pracuje..takze socky asi niesu.

tramtada31
19. aug 2024

Vzdy je všetko o komunikacii. Treba majitelovi bytu zavolať a dohodnúť sa na rieseni. Najhoršie, čo mozes urobiť, je čušať ako voš pod chrastou, takto si naozaj koledujete, že vás vyhodi. My sme v takomto prípade akceptovali dohodu, že sa mesačne najomne strhne z depozitu, ale mali sme podnajomnikov, ktori tam bývali dlho a bolo to počas covidu, ona Kadernicka, tak človek chápal situaciu

tenerifka
19. aug 2024

@slavomira236 ja nepisem o nej, ja odpovedam jednej prispievatelke na otazku, co robia so sockou, ktora prestane platit najom a nadalej byva v byte

melanta
19. aug 2024

@tenerifka takto to funguje aj na Slovensku. Ak prestane platiť a odmietne sa vysťahovať, hoci mu to prikazuje zmluva.

tenerifka
19. aug 2024

@melanta aj na Sk to trva tak dlho? To je naozaj na porazenie, mas byt, prenajimas ho, presttqnu platit, das neviem kolko tisic za pravnika a trva to roky, kym sa ich zbavis.

melanta
19. aug 2024

@slavomira236 mimo toho, že tenerifka písala všeobecne o niekom, kto dlhodobo neplatí a odmieta sa vysťahovať - prenajímaš byt? Bolo by pre teba v poriadku, keby ti nájomník druhý mesiac po sebe nevedel zaplatiť a teda niežeby býval zadarmo, dokonca by si mu to platila. Pretože energie by si musela zaplatiť za neho. A ak by si mala byt na hypo, tak aj splátku by si musela zaplatiť z rodinného rozpočtu. A mimochodom, do potravín nikto nemôže prísť a zobrať si chlieb zadarmo, lebo veď muž nedostal mzdu. Bývanie je akože niečo iné? Bývať u niekoho možno chcieť zadarmo? Človek má byť pripravený na takúto situáciu a má mať rezervu. Alebo potom ostať bývať vo svojej detskej izbe. Ale nie je v poriadku prenajať si byt, ktorý niekto musel kúpiť a potom nezaplatiť. Ako by si ty pomenovala takého človeka?

janinah
19. aug 2024

@tenerifka veď práve...raz chcela švagriná dávať byť v Tatrách do prenájmu.ale zistili sme.ze v podstate ty nevieš neplatičov reálne vyhodiť takže to radšej vzdala

melanta
19. aug 2024

@tenerifka hej, kľudne aj 2-3 roky, kým prebehne súd. Potom ich vysťahuješ za asistencie polície, ale nikdy peniaze naspäť za to, že roky si im platila bývanie neuvidia nikdy. Musela by si žiť 200 rokov, aby ti to po pár eurách splatili. Preto ak sa ma a obhliadke niekto opýta, čo v prípade, že by vypadol príjem a podobne, rovno takého záujemcu ruším, ak vidím, že zrejme nemá rezervu ani na 2-3 mesiace.

tenerifka
19. aug 2024

@janinah my v Spain na pevnine detto, byt sme prenajali par rokov pravinckej firme na kancelarie, potom architektom.... Teraz ho mame prazdny, a radsej prazdny, ako rodinu, ktora ti pr3stane platit, znicia ti ho, a este za nich niekolko rokov budem platit energie, pokial sud nerozhodne o vystahovani.... Lebo ani elektrinu im nemozno zrusit

melanta
19. aug 2024

@janinah riešenie je airbnb. Je to náročnejšie na "logistiku" ale istejšie v príjme. Na druhej strane, ja prenajímam byty roky a nemala som neplatiča. Veľmi záleží na intuícii, na tom človeka očekovať si počas rozhovoru.