Veľkonočný trapas - šibačkové

5. apr 2021

Ahojte, chcem sa s vami podelit o trapnu situaciu, ktoru som dnes zazila v ramci rodiny a teraz meviem ako najlepsie reagovat. Moj manzel ma dvoch o dost starsich surodencov, obaja uz maju rodiny a pomerne velke deti. Nam sa narodil prvy syncek pred troma mesiacmi. S tymito rodinami mame take skor vlazne vztahy, vidime sa 2-3x do roka na nejakych oslavach. Teraz je velka noc, byvaju v inom okrese dost daleko od nas a teda nas syn ma tri mesiace, takze sme sa tam absolutne nechystali ani nikto nemal prist k nam, nikto to ani neocakaval. Prisla k nam ale na navstevu svokra, tu sme cakali, to je ok, ale priniesla od tychto surodencov pre nasho maleho peniaze, ze to posielaju akoze sibackove. Je to 30€ od kazdej rodiny, cize podla mna dost velka suma. Bolo mi to totalne trapne, kedze mna ani len nenapadlo, ze by som im nieco mala posielat, neposielala som ich detom na velku noc nic ani doteraz. Nemala som doma ani len cokoladove vajco, kedze sme nikoho necakali a uz vobec nie nejake peniaze v hotovosti, ze by som poslala teda nieco spat. Aj keby som mala, oni maju dokopy 6 deti, keby som kazdemu mala poslat po 30€ tak to uz sa mi zda trocha prilis na to, ze sme sa vlastne ani nevideli. Nepoviem, keby tam realne chalani idu sibat a daju 5€ decku do ruky, tak dobre, ale toto mi pride uplne ujete. Paradoxom je, ze z tych rodin my sme na tom financne daleko najlepsie a teda vsetci to vedia, o to neprijemnejsia mi je cela situacia. Vobec neviem, co mam teraz robit. Neposlala som naspat nic, napisala som im spravy, lde som sa pekne podakovala, ale neviem, co sa teraz odo mna ocakava 😅ja rozumiem, ze to mysleli dobre, dali dost vela penazi, chceli nas asi potesit, ale teda mojmu synovi je to srdecne ukradnute a ja tie peniaze nepotrebujem, bola by som radsej, keby si ich nechali. Nechcem ich urazit a vyzerat nevdacne, ale zase ani nie som uplne ok s tym, aby to takto pokracovalo. Ako to diplomaticky vyriesit? Mam poslat dodatocne nejake sladkosti s tym, ze ja by som bola radsej, leby sme si davali len taketo dary? Alebo mam poslat dodatocne tym detom nejake peniaze? Alebo sa mam na to uz uplne vykaslat teraz, kedze dnes som nemala nic a uz to bude potom uplne divne?

janakuul
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janinah
5. apr 2021

Nerieš a nič im neposielaj,podakovala si a to stačí,je to od nich milé,chceli vám pomôcť ako mladej rodinke.

elizabet173
5. apr 2021

poďakovala si, to je super, o rok (verím, že už bude situácia iná ako dnes), pošleš tam muža so synom (budeš mať pol dňa veget 🙂), muž dá deťom svojich súrodencov tú istú sumu a povie im, že vraciate, čo oni pred rokom poslali a dohodnete sa, že už si nebudete posielať žiadne peniaze, deťom nejakú sladkosť alebo ovocie a vybavené. Ak by to neakceptovali, už by som nič nevracala.

elizabet173
5. apr 2021

@janinah sú na tom finančne ďaleko lepšie ako rodiny, čo im peniaze poslali

petulda333
5. apr 2021

Tak im posli naspat. Akoze od vas, ak ich nepotrebujes a neposielaj za kazde dieta ale iba chlapcom. Ak maju aj dievca tak jemu nie. Ked ide o ,, sibackove,,

1sally12
5. apr 2021

Normálne len poďakuj a je.

janakuul
5. apr 2021

@elizabet173 ja by som urcite nevravela,ze vraciam nieco,ked to dali darom,keby nechceli tak by nedali,a s ostatnym suhlasim 🙂

leuska15leuska15
5. apr 2021

@janakuul autorka písala, že 30eur je od každej jednej rodiny, čiže dokopy asi 90

janakuul
5. apr 2021

@leuska15leuska15 aha,vlastne ano, som to zle precitala.

janinah
5. apr 2021

@elizabet173 mna by vrátenie a striktný príkaz nedávať si v rodine peniaze urazilo....radšej dávam peniaze ako nepotrebné dary...a možno nedali nič ku krstu,tak poslali teraz....s vďakou prijať a nerozoberať,určite bude dosť príležitostí im to vrátiť akokolvek formou

leuska15leuska15
5. apr 2021

Ono možno to nemysleli až úplne tak ''sibackovo'' proste keď sa narodia deti, kupujú sa často darčeky, posielajú peniaze. Vašej rodine áno. Nam keď sa narodila dcéra, aj prababka doniesla peniaze, aj druhá prabbka, aj teta, aj ďalšia....keď sa narodila ďalšia dcéra detto. Vraj sa to robí... Takže keď sa niekomu narodí dieťa, tiež donesieme peniaze plienky,... Možnože by ich poslali tak ci tak, či sibacka ci nie. Len to tak hlúpo nazvali

margaretka_
5. apr 2021

Nemohli to poslat skor ako k narodeniu maleho, ale to tak nejak spojili akoze s velkou nocou?

rakywanda
5. apr 2021

Poďakovala by som sa SMS a deťom poslala v bublinkovej obálke nejaké sladkosti - cukríky, žuvačky, keks, farbičky, omalovanku, samolepky, ... podľa veku detí, + napísala nejaké milé slovo. Také nečakané prekvapenie.

leuchtturm
5. apr 2021

si sa podakovala, to staci.. Ja ked nieco darujem, tak by ma urazilo, keby bol moj dar vrateny a dotycna osoba by mi este prikazovala, co mozem a nemozem davat.

janinah
5. apr 2021

@rakywanda prísť mi taký balíček plný somarín....hmmm....ozaj zbytočné

elizabet173
5. apr 2021

@janinah ja by som bola rada, prečo by ma to malo uraziť? My si v rodine dávame iba k okrúhlym narodeninám, inak nič, iba synovcom dávam k Vianociam a k narodeninám im upečiem tortu. Jasné, že so synom a partnerom áno, ale to je všetko, rodičov už nemám.

janakuul
5. apr 2021

@leuchtturm mna by to tiez urazilo, proste dar je dar. Zas aj tych 30 e nie zas tak vela, tesia sa zo synovca 🙂 napriklad v bytovke sme boli velmi dobri susedia, a kvazi cudzi ludia mi, a zas aj nasi im dali vtedy neviem 200 korun k sv.prijimaniu a nemuseli, ale chceli.

petamich
5. apr 2021

podla mna sa nemas preco citit trapne, necakala si to, slusne si podakovala a ak nechces zapocinat takuto tradiciu viac sa k tomu nevracaj a ak si chcete byt na cistom aj do buducna, tak sa proste muz spyta, ako to idete mat

ono sa to nezda ale kazdy kazdemu nieco a peniaze utekaj a mozno obzvlast im sa viac zidu, nevidim nic zle na tom, ze sa dohodnete, ze si buduci rok date vajicka alebo na sviatky cokoladu alebo aj nic, skratka sa dohodnete 🙂

elizabet173
5. apr 2021

@leuska15leuska15 svokra sa vyjadrila, že je to šibačkové

janinah
5. apr 2021

@elizabet173 bola by si rada,že niekomu dáš peniaze či iný dar a on ti to dôjde vrátiť a zároven ti aj povedať,že nechce,aby si im dávala peniaze,lebo ani on tebe nedá?....tak bud si divná alebo si nerozumieme o čom je reč

janakuul
5. apr 2021

Inak podla mna toto by chlapov v zivote nenapadlo riesit,ze dary 😀 to my zeny asi fakt riesime uplne zbytocnosti niekedy,ako ja napr. ci sa kamaratka bude hnevat,ked aj ja si dam bielu kuchynu 😀😀😀

elizabet173
5. apr 2021

@janinah písala som niekde, že im to ide teraz vrátiť? Myslela som o rok tam ísť šibať a zobrať kľudne aj niečo v tej hodnote, nemusia to byť zrovna peniaze a dohodnúť sa, že si nebudeme komplikovať život tým, že oni pošlú istú sumu peňazí k šibačke pre naše dieťa a my im pošleme tú istú sumu pre ich deti. Aký to má zmysel? Veď si každý tú sumu môže rovno nechať nie? Nevracia predsa vecný dar, retiazku a pod.

lindous
5. apr 2021

Teraz už by som nerobila nič a do budúcnosti sa vyhla podobným situáciám dohodou 😊 v našej rodine sme tiež dohodnutí, že peniažky sa davajú iba deťom k narodeninám/Vianociam a inak si extra darčeky nedávame lebo ani somarinky nepotrebujeme kupovať, vždy iba kvietok a čokoládu prípadne fľašu a nikto nie je urazený ani sa nemusí cítiť trápne 😊

elizabet173
5. apr 2021

@lindous napísala si to lepšie, ako ja, presne takto som to myslela. Nikto sa potom nemusí cítiť trápne.

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
5. apr 2021

@margaretka_ praveze nie, k narodeniu maleho poslali uz skor oblecko a par takychto babatkovskych veci.
Su to dvaja surodenci, kazdy poslal nasmu malemu 30€, takze dokopy 60€ sme dostali. Obe rodiny maju tri deti, v jednej je mama este na rodicaku v druhej zase muz dlhodobo PN, takze ja viem, ze oni tie peniaze potrebuju viac ako my a vazim si to, ze napriek tomu poslali, ale kedze u nich je tych deti dokopy 6, naozaj neviem ako to vhodne oplatit. Urcite do buducna to budem riesit dohodou, teraz mame syna noveho,my dospeli sme si nedavali doteraz nic a my sme deckam kupovali nejake hracky len k vianociam a k narodkam, ked sme tam isli na oslavu, takze ma to kusok zaskocilo, teraz vidim, ze uz aj pred Vianocami radsej s nimi hodim rec pre istotu. Ale teda teraz to asi necham tak, uz to asi nijako nezachranim 🤷‍♀️Len ma to mrzi, ze to bude vyzerat ozaj blbo, ze oni vo svojej situacii nam poslali a mna to teda absolutne nenapadlo.

rakywanda
5. apr 2021

@janinah až na to, že by to neprišlo tebe, ale deťom.

elly_
5. apr 2021

Je to dar, takže určite nevracaj ani to už ďalej nerieš. Poslali ti to v dobrej viere tak to tak aj prijmi. Poďakovala si a to stačí.
Keď sa situácia uvoľní a pôjdete na návštevu vy k nim môžeš im to opätovat ( drobnosti pre deti), rodičom kvalitné vínko 😉.

maja22
5. apr 2021

Ked oni maju po tri deti a poslali 30€, logika mi vravi, ze ty by si mala kazdemu dietatu dat 10€ - ak su uz starsi, ze maju aj vlastne pokladnicky, urcite by ich to potesilo. Ked aj tento rok nie, mozno nabuduce... Ked ty nebudes davat, rozmyslia si a prestanu aj oni....

tykat
5. apr 2021

Popravde... este aby to nakoniec nebola aktivita tvojej svokry, ze doniesla a povedala ze od nich. Lebo popravde ak mate vlažne vzťahy tak mi je divne ze to poslali. Oni su so svokrou v pravidelnom kontakte? Ze by jej to dali nejako dopredu? Príde mi to celé divne.

deti95060810
5. apr 2021

U nás je taký zvyk, že keď sa narodí bábo v rodine tak sa chodí bábo pozerať...Samozrejme aj s poriadnym darčekom. tak že či to nie je pri tejto príležitosti....
Je corona, bývate ďálej - tak len poslali po svokre...aj ja som tak poslala švagrinej pre dieťa lebo sa mi nechcelo ísť aj s celou perepúťou - rodinou, 50 km....😉