Tehotná a bez partnera

24. feb 2024

Ahojte. Ani nejdem pisat ako sa citim, som tehotna prvy raz, vo vyssom veku za co som najvdacnejsia na svete. Uz expartner sa rozhodol ukoncit nas vztah. Financne vsetko taham sama, svoju domacnost, lekarov, lieky atd. Ak mate cosi podobne za sebou, chcem sa opytat ci sa hned po porode dava ziadost na sud o vyzivne? Prisudia mu platit mi vyzivne, ked nema oficialny prijem? Vsetko ma len na ruku.... Pripadne na co sa pripravit? Chce striedavu (ako ju mal u dietata z prveho vztahu) - od akeho veku dietata mu to bude umoznene sudom? Prosim len vecne informacie. To, ze takto dopadnem po 8 rocnom vztahu som nepredpokladala. Dakujem.

mmirka02
24. feb 2024

Ja by som ho ani ako otca nedala napísať ...ak bude striedava starostlivosť tak výživné nebudete dostávať ..smutné po 8 rokoch

autor
24. feb 2024

@mmirka02 ano, smutne.... on chce, aby som ho zapisala ako otca dietata. Dobre vedel, ze kompletna rodina je pre mna alfa omega, s tym suhlasil - ze on tym, ze mu nedopadol prvy vztah, ze aj on chce len kompletnu rodinu - a takto som dopadla.. Vnutorne nechcem, aby sme niekedy striedavku riesili kvoli dietatu, ale on ju chce a cez neho neprejdem.

chodec15
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
domkakvet
24. feb 2024

Ano bude musiet platit vyzivne, ale vyska vyzivneho zalezi od jeho prijmu, cize moze ist len o minimalne vyzivne.

autor
24. feb 2024

@chodec15 ja sa nechcem mstit cez dieta. Su na to urcite dovody, nechcem ich tu rozpisovat.

janettdamian
24. feb 2024

Nárok tehotnej ženy na príspevok na výživu
(1) Otec dieťaťa, za ktorého matka dieťaťa nie je vydatá, je povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke primerane na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.
Striedavá starostlivosť o novorodenca (napr.dojčeného) asi ťažko. To by sa riešilo súdne až v neskoršom veku si myslím.

autor
24. feb 2024

@domkakvet cize sud nezohladnuje, ze je zdravy, ma ruky, nohy a ze ked sa vie prestravovat, ma auto, plati naftu, vyzivuje prve dieta, ktore s nim zije 3 tyzdne z mesiaca... ze teda peniaze nepadaju z neba, spravne? Daju mu platit minimalne vyzivne... no tak to je parada.

janettdamian
24. feb 2024

Ešte výživné a príjem. Normálne ak sa nebude chcieť dohodnúť na výške výživného mimo súdne, treba to uviesť do spisu, že ma nezdanený príjem. Tak okrem výživného bude riešiť aj dodanenie nelegálnych príjmov.

autor
24. feb 2024

@janettdamian dakujem, no to znie fajn. Az na to, ze nema oficialny prijem a ja sa obavam, ze mu sud urci platit nejake smiesne minimum...

domkakvet
24. feb 2024

Ano moze ist o minimalne vyzivne, ale aj nemusi, mozes uviest co si mi odpisala, ci to zavazi sa uvidi, moze aj nemusi.

nops
24. feb 2024

Stojí ti to za to? Ja by som ho ako otca neuviedla. Zvládneš to aj bez jeho peňazí

vroni
24. feb 2024

Zamysli sa dobre nad tým, čo chces ty. Úprimne a z celého srdca je fuk, čo chce on, ries seba a nie nejakého idiota. Mstit sa cez dieťa je mimo. Človek ktorý vypustí z papule striedavku a novorodenca v jednej vete, je mimo tiež. Kým je dieťa kojene, do striedavky ho nedajú (zase pri päťročnom by to ako argument už neprešlo). V každom prípade by som si našla dobrého právnika a vypracovala s ním postup, ktorým pôjdeme. Možnosti je od vzájomnej dohody až po totálny boj neúrekom, nie každá zmysluplná a dobrá, ale ber na zreteľ hlavne záujmy dieťaťa a potom seba. Na nejakého zbabelca, čo zdrhol ešte pred narodením svojho dietata, na toho ohľady brat nemusíš vôbec. Ono chlapec aj na tú striedavku musí mať oficialny a dostatočnú príjem, nebude baliť dieťa do novín a dávať mu jesť zvyšky z kuchyne. Zase celkom padnuti na hlavu na súde nie sú.

sense
24. feb 2024

Ja by som ho ako otca neuviedla. Jasne ze chce striedavku aby nemusel platiť výživné. A teda tiež nebude zodpovedným otcom keď nemá oficiálny príjem čiže výživné by bolo aj tak minimum a len opletacky s ním. Takto sa zodpovedný rodič nesprava

autor
24. feb 2024

@nops neuvedenim ho do rodneho listu to konci? dieta nebude mat zapisaneho otca, nebude musiet platit vyzivne, z toho mi vychadza. On sa vyjadril tak, ze o dieta sa chce starat a urobi pre to vsetko (toto mu verim - je to tak aj s jeho prvym dietatom), preto som ho povazovala za spravneho otca, ale teda je asi dobry len ako otec... ako partner zlyhal.

betulinka1
24. feb 2024

Vyzivne na nevydanu matku si mozes podat hned. Vyzivne na dieta az po tom ako sa narodi. Nema oficiálny prijem, tak neviem z coho by živil pri striedavke dieta. Kazdopadne skor ako za 3 roky striedavku su neda a potom to bude záležať aky bude mat s dietatom vytvorený vztah. Pokial ho bude mat raz za tyzden, tak isto mu sud neda dieta hned na striedavku. Ale pokial budu mat pekny vztah, tak preco nie aj pre teba to bude pomoc, ze budes mat na seba cas.

cicuca
24. feb 2024

Okrem výživného mozes žiadať aj preplatenie polovici vsetkych vydavkov spojených s tehotenstvom a výbavičkou pre dieťa. To že nemá oficiálny prijem mu nepomoze, lebo existuje aj potenciálny prijem a z neho možu vyratat výživné. Poprípade su teraz zverejnene tabulky, podla ktorych sa rata výživné. Striedavu starostlivost sa mu nepodari tak skoro získat, pretože dieťatko sa narodí miml vzťah a teda nebude mat taky priestor budovat si pevnou vazbu s dietatkom od narodenia. Tu ti odporúčam nastavit kontakt vzhladom na vek dietata. My sme riešili sud keď mala dcérka 2 mesiace a umožnili mu kontakt 2x do tyzdna na 1 hodinu za mojej pritomnosti. Aj keď je otec, s tak malým dietatkom sa to berie ako narušenie denneho režimu, keď pride aj otec ho pozriet. Neviem ako spolu vychadzate, ale ak je rozumný, tak bude chápat, že s tak malým dietatkom nemoze byť každý den a už vobec nie bez prítomnosti matky. Možno spoločne prechadzky by bolo v tejto situacii najlepsie riešenie

bluka2
24. feb 2024

Ja by som tiež úplne kaslala na to, čo chce on. A zvážila, či jeho peniaze vôbec potrebuješ. Už nejaké dieta mal, ako im to fungovalo, ako sa správal, bol spoľahlivý, férový, predvídateľný? Aký bol k dieťaťu, boli potreby dietata na prvom mieste? Je tam riziko podpasoviek a pod.?

simoncik
24. feb 2024

Ja som u syna otca neuviedla.a cely zivot mam svety pokoj.pre tych par drobnych som si mala nicit nervy a davay dietanotcovi a este na tyzdne.dieta ma mat jeden domov

anavixy
24. feb 2024

@nops absolutne nestoji! Lenze on si moze poziadat “o dieta” aj sam, ked sa urci otcovstvo, ma nan pravo aj on..

nafka0483
24. feb 2024

Aj ked bude ako otec uvedeny, tak daj svoje priezvisko

ptvw
24. feb 2024

Nechceš striedavku, on ma minimálku čiže výživné tiež minimálne ak teda súd nepreukáže že to je blbosť co on tvrdí..... z toho mi vyplýva ze by som ho ani nenapísala do rl a výživné neriesila (určite daj svoje priezvisko) a mala od neho už pokoj...ak teda on nezačne rýpať že chce súdom testy...co asi ani nezačne keďže sa nevedel dokopať aby vytvoril rodinu a všetko to budú len silacke reči ako u veľa chlapov len aby rýpal do teba

syslik81
24. feb 2024

nedala by som ho za otca- ak tam chce byt musi si dat spravit dna testy a zaplatit ich .. kazdopadne daj svoje priezvisko aj keby sa na hlavu postavil.. zial vyzivne ak ho zapisu bude smiesne pokial mu nedokazes prijem .. hold aj to sa stava a neboj zvladnes to ako xy dalsich zien ..

ildiko36
24. feb 2024

ja by som tiež nedala otca zapiať do rodneho listu, budes mat pokoj..ja viem niekedy aj 50euro pomože ale ked ti bude robyt problemy radsej mať menej a mať klud

luccija
24. feb 2024

Keď je dobrý otec prvému dieťaťu asi bude aj druhému.Ked ho nedáš do RL aj tak si vyžiada testy, ak má o dieťa záujem.Blba situácia, ale sudcovia nie sú hlúpi budú sa ho pýtať z čoho žije, platí energie, živí dieťa....podľa školy, práce je predpokladaný nejaký príjem..
Má takto prijem dlhodobo?striedavku dajú od určitého veku, ale zase može chodiť za miminom či brať si ho von na kratší čas.Kde on býva?
Ja by som to teda riskla a nezapísala ho a uvidíš či bude bojovať.Nemoze to byť len nejaký skrat po 8 r musel byť veľký dôvod na rozchod ešte, keď čakáte dieta

nikpa
24. feb 2024

Stoja ti tie peniaze, pravdepodobne minimálne kedze nemá priznaný príjem za to? Dotahovat sa s ním a riešit striedavu starostlivosť o malé dieťa, no mne by nestali ani náhodou.

zuzinka888
24. feb 2024

Zienky, ktore pisete - nedat otca do rodneho listu..... a nemoze sa otec domahat na sude svojich rodicovskych prav??? Tvrdenim,ze je moze byt otcom kedze v case potrebmom na splodenie boli par? A domahanim sa DNA testov??? Autorka- urcite by som sla cez mino sudnu hohodu ktoru len sud odklepne. V tom pripade sud nezaujima vyska prijmu, ked sa rodicia dohodnu na vyzivnom.

anavixy
24. feb 2024

@zuzinka888 ved pravdaze moze.. viacere sme to pisali 🫣 to uz len dufat, ze sa mu do toho nebude chciet, aj ked pochybujem, podla toho, co autorka pise, ale za pokus to mozno stoji.. hoci mimosudna dohoda by bola fajn, no zalezi na tom ci ma pan realny zaujem o dieta alebo len nechce platit matke

ovaaa
25. feb 2024

Jasné, že to nekončí. Môže požiadať súd o určenie otcovstva, DNA testy...

autor
25. feb 2024

@vroni dakujem za nazor. On to dieta budete chciet, cize do rodneho listu ak ho nezapisem, aj tak si poziada cez sud o otcovstvo. Priezvisko bude mat po mne. Nechce tvorit par so mnou, lebo som mu vyplachla zaludok a poslala v nerve do haju, ze som tehotna a pride za mnou 1 do tyzdna na noc(predtym to bolo castejsie) ... tazka, urazliva, povaha to je a 2 mesiace ho nezaujimame, totalny ignor a ked uz nejaka sms pride, tak len hadka z toho. Pritom mam zdravotne problemy, chodia mi pomahat ini ludia. Taku krvidu citim, ze zlyhal na plnej ciare. Neviem si predstavit, ze by toto spravil iny chlap, uz len to, ze opusti tehotnu partnerku a este to hodil na mna, ze ja som ho poslala kade lahsie 🙄🙄🙄

autor
25. feb 2024

@sense keby som ho neuviedla, on si poziada sud o otcovstvo a striedavku. On ma deti rad. Ale ako partner zlyhal.