Svokra nás chce mať pod kontrolou

martina2781951
25. feb 2023

Ahojte, som tu nová a potrebujem sa vyrozprávať a hlavne ocením každú jednu radu a názor na vec. S priateľom sme skoro rok spolu, skoro od začiatku vzťahu spolu aj bývame, máme svoju vlastnú domácnosť. Náš vzťah je krásny, milujeme sa, sme spolu šťastní, avšak až na jednu vec, ktorá ma trápi už niekoľko mesiacov. Pred našim vzťahom žil len s mamou v jej byte, s otcom v kontakte niesú. Na začiatku vzťahu ma priateľ hned zoznámil so svojou mamou, ktorá si so mnou hneď chcela tykať a bolo to zo začiatku medzi nami také celkom kamarátske. V tom čase keď ma s nou zoznámil tak pracovala, takže sme s ňou každý deň neboli v osobnom kontakte, priateľovi volala každý deň, ale to mne nevadilo. Po čase odišla z práce a zo zdrav. Dôvodov je doma už niekoľko mesiacov.Odvtedy začalo pre mňa niečo nepochopiteľné, priateľovi vyvolava niekedy aj 3x za deň, hocikedy, či skôr ráno alebo neskôr večer keď sme už osamote …priateľ pracuje momentalne v zahranici a robí na týždňovky. Vždy keď je tu priateľ, svokra chce aby sme každý jeden deň boli u nej a minimálne aspoň poldňa, keď sme u nej a chystáme sa už na odchod tak hneď začne vypravat a kam sa zas trepete, veď ostanete tu ešte, čo sa tárate kade tade…očakáva, že každý deň budeme u nej aj obedovať, mala už aj priblblé poznámky, že je pri mne jej syn hladný, vraj to myslela zo srandy, ale mne to prišlo blbé… popritom doma varim, upratujem, periem,starám sa o domácnosť…nikdy ju neprosíme o to aby nám každý deň varila, už sme jej aj povedali nech nič nerobí, ale ona si nedá povedať a je urazena ak neprídeme a odmietneme ju. Nemala by som problém ku nej chodiť na návštevu, napr aj ona ku nám, ale preboha nie každý jeden deň…samozrejme bola aj u nás už, aj sme ju pozvali aby prišla sem tam, ale nedávno nam urobila to, že nas skoro ráno zobudila a ohlásila nam , že do polhodiny príde k nám na kávu…keď prišla, povedal jej priateľ že nás zobudila a ona na to len dodala že a čo máme čo spať…vraj to myslela zo srandy, ale aj tak mi to nepríde v pohode…potom zas som robila obed pre mňa a pre priateľa, chceli sme si urobiť romantiku, povenovať sa sebe, ale volala zas a pýtala sa čo robíme, priateľ jej povedal, že robíme obed, v tom hneď povedala dobre tak prídem a za 10 min už bola u nás… bývame v jednom meste, takže to má ku nám kúsok. Vadí mi, že sa ani len nikdy nespýta, či môže prísť, alebo aké mame plány v ten deň, proste ona len zavolá a do par minut príde, pozve sa sama. Niekedy mám pocit, že strácame s priateľom súkromie…nemám proti nej nič, nikdy som jej ani pol zlého slova nepovedala, nedokážem to, niesom taká povaha, chcem byť s každým za dobré a bohužiaľ to je moja chyba, potom trpím ja. Vadí jej dokonca keď ideme aj niekam na výlet, že zasa sa tárame a míňame peniaze, popritom nás ona neživí, máme svoje vlastné financie a všetko si platíme sami…na silvestra aj vianoce sme boli u nej celý deň, na silvestra sme chceli aj s priateľom niekam ísť, ale svokra do nás hundrala, že načo máme niekam ísť, že máme byť u nej a nie behať po vonku…príde mi to ako keby som bola nonstop pod kontrolou a svokra sa ku nám správa ako keby sme mali obaja 15 rokov, popritom nám ťahá na 30. No a ďalší problém je ten, keď je priateľ v zahraničí a ja doma. Mne volá každý deň, ak nezavolá tak napíše na fb.. otázka typu čo robíš, kde si čo si… príď na kávu, príď ma pozrieť…chodím ku nej dá sa povedať že skoro každý druhý deň, vždy keď som u nej tak očakáva že budem aspoň poldňa, naposledy som bola u nej len hodinu a pol lebo som niečo išla vybaviť do mesta, keď prišiel priateľ zo zahraničia,tak mu povedala, že, citujem… tvoja priateľka u mňa bola naposledy len hodinu a pol, bohvie kde sa tárala… tiež to vraj myslela zo srandy, ale mňa to už urazilo, priateľ na to nepovedal nič…potom prišiel deň, keď svokra sa nám znova starala do financií, trochu som pri priateľovi už vybuchla a povedala som mu, že toto neni normálne, že sa ona do našich financií starať nemôže…povedala som mu že žijeme samostatne, máme svoj život, že nech sa nám do financií nestará, ale to bolo všetko čo som mu povedala, o iných veciach som sa neodvážila. Súhlasil so mnou, ale viac sme to neriešili. Teraz za pár dní má zas priateľ prísť domov a ja mám neskutočný stres, stres že zas budeme musieť k nej chodiť každý deň a bude nás kontrolovať…pripravujem sa na to, ze sa s priatelom porozprávam o tomto všetkom, ale neviem ako na to… nechcem ho nijako uraziť, nechcem sa s ním pohádať, neviem ako zareaguje, aký ma na túto vec názor on… proste bojím sa tohto rozhovoru, popritom o iných veciach sa vždy narovinu bavíme… plánujeme aj bábo, ale bojím sa, že potom to bude ešte horšie so svokrou … prosím o nejaké rady ako to partnerovi vysvetliť čo najjemnejšie, začínam byť už zúfalá

mirko84
25. feb 2023

Rovnaka rada ako v x inych pripadoch - musi ju poriesit priatel. On musi povedat: neprideme mami, mame iny program.

paulinam99
25. feb 2023

@martina2781951 tak si sa "vyrozprávala", ale snáď nečakáš, že tento román tu bude aj niekto čítať. Podľa nadpisu Ti odpoviem: porozprávať by si sa mala najmä s partnerom

mirko84
25. feb 2023

Jejda a teraz citam ze ty k nej chodis cez tyzden kazdy druhy den? Tak to si sama kopes jamu. By ma ani nenapadlo tam chodit bez partnera ked nie ste manzelia a raz by skusila sa starat kde ja travim volny cas a by som jej vycistil zaludok

martina2781951
autor
25. feb 2023

@paulinam99 ak niekto čítať chce, nech si prečíta, ak nie, tak nech nečíta, nikoho nenútim a neočakávam,že mi na román odpíše románom…a áno aspoň sa vyrozprávam a dostanem to zo seba aspoň takto von, nie každý má možnosť sa len tak hocikomu vyrozprávať

martina2781951
autor
25. feb 2023

@mirko84 sama od seba k nej už nikdy nechodím, vždy mi vyvoláva a vypisuje ona, aj keď jej poviem že nedá sa mi že niečo mám, zavolá alebo napíše neskôr a dokola to isté a je mi blbé ju stále odmietať

simca06022011
25. feb 2023

Nechodila by som tam vobec, ani na hodinu a pol. VOBEC. Ked na navstevu s priatelom, na chvilu, alebo na obed raz za tyzden a inak nic. Chyba je, ze si s tym vobec zacala, ze ste s takymto rezimom suhlasili. S tym ako "sranduje", to musis riesit s priatelom. Kontroluje len tolko kolko jej dovolis.
Inak je to jedinacik, mama ma len "jeho", ked si to nevyjasnite HNED. Bude to len horsie. To mi ver... Ak to vezme zle, nic to za to.. lepsie skoncit vztah ak je tam velky problem skor ako neskor.
A NIE, ty k nej nemusis chodit kazdy den. NEMUSIS. Proste povedz, ze nie nepridem bez Fera, mam iny program, dovidenia. Tvoj priatel moze, ty nemusis. To si zapamtaj. Nic nemusis, nemas ziadne povinnosti ohladom jeho, jeho matky.. ani sa porovnavat, ci mu dostatocne varis, upratuje, ani chodit mamicke sediet pol dna. Si predstav ze mate dieta, bude ti za zadkom 24/7. Rdsej si to ujasnite skor. Naozaj. Lebo ona synacikovi bude fnukat za vsetko, lebo si tam malo, lebo si tam vela, lebo kto vi e co kde s kym robis, kde si bola, lebo jej nedas vnuca na dlhsie, a na noc, a nedavas mu to a hento....

dskjhfdlkdjhl
25. feb 2023

@martina2781951 Najlepsie bude, ked priatelovi povies priamo, ze takto ti to nevyhovuje a so svojou mamou si to uz musi vyriesit on-samozrejme, ak to je tak, ze Ti to uzna, lebo ak je on takto spokojny, tak nic riesit nebude a v takom pripade je najlepsie z takeho vztahu vycuvat.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
martina2781951
autor
25. feb 2023

@simca06022011 ďakujem za radu, máš pravdu nemusím k nej chodiť každý deň ani ju počúvať a znášať jej kontroly, porozprávam sa o tom s priateľom a bude musieť to vyriešiť on a som teda zvedava ako sa k tomu postaví…

heln
25. feb 2023

@martina2781951 povedala by som, ze ide o syndrom prazdneho hniezda, cely zivot sa starala iba o syna, teraz je sama, nema sa o koho starat, zrejme nema ani kamaratky, nudi sa, je osamela.
ty nemas preco jej vyplnat cas, povedz ze nieco vybavujes, riesis, si s kamaratkou, robis nieco do roboty, triedis ponozky....

mirko84
25. feb 2023

@martina2781951 musis si uvedomit, koho mas radsej - seba slebo ju. Ak seba, tak jeden krat odpisem ze mam iny program a dalsie spravy ignorujem. Pripadne napisem ze prides v sobotu s priatelom ak budete mat cas, ze teraz cez tyzden sa ti to nehodi. A bodka. Jednoducho tam nejdem nech sa aj rozkraja

martina2781951
autor
25. feb 2023

@heln práveže ona má veľa kamarátok a aj ju chodia hocikedy pozriet, ale asi jej to nestačí a potrebuje mať pri sebe 24/7 niekoho pri sebe a hlavne mňa a svojho syna

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
martina2781951
autor
25. feb 2023

@mirko84 raz mi povedala, že jej zostal len jej syn a potrebuje o ňom vedieť každý krok lebo jej na ňom záleží, ja chápem že je to jej syn, ja jej to neberiem, ale toto je už moc čo robí..som naozaj zvedava ako sa k tomu postaví priateľ

martina2781951
autor
25. feb 2023

@elizabet173 zatiaľ sme sa o tom ešte nerozprávali , ale myslím si, že to trochu vadí aj jemu, aspoň tie telefonáty určite

viestta
25. feb 2023

@martina2781951 nema ti byt blbe ju odmietat. Nema ti byt blbe povedat priatelovi, nech to s nou vyriesi. Nema ti byt blbe, ked povies priatelovi, ze dnes mate iny program a nech mame oznami, ze dnes nepridete. Nema ti byt blbe zdvihnut sa a odist od nej, ked sa ti zda, ze uz ste tam boli dost dlho. Nema ti byt blbe trvat na svojom a udrziavat vztah medzi vami dvoma a nie vztah so svokrou. Nema ti byt blbe byt obcas sebecka. Nemam ti byt blbe mat sebeuctu a nenechat sa manipulovat do veci, ktore prekracuju mieru.
A ak priatel nemieni s tym robit nic, treba porozmyslat ci si pre neho ty ta dolezita. Lebo ty ako taka neohrozujes jeho vztah s mamou, ale ona ohrozuje vas vztah, aj ked jej to vobec nedochadza a robi to s dobrym umyslom. Kazdy ma mat nastavene hranice. Aj mama v "starani sa" o svoje dospele a samostatne dieta a jeho partnera, partnerku.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nyusika
25. feb 2023

To nie je tvoja svokra, to je mama tvojho frajera.
A vybaviť si to s ňou musi tvoj priateľ, nie ty.

martina2781951
autor
25. feb 2023

@viestta to si naozaj všetko vystihla, ďakujem 🤍 verím že všetky takéto názory a rady mi dodajú odvahu a poviem svoj názor a nebudem sa riadiť niekým druhým…

kubkovamama
25. feb 2023

@martina2781951 chodievaj a venuj sa tak svojim rodičom a na priateľovu matku tým pádom nebude čas.Nie je tvoja svokra,stále je to pre teba cudzí človek a tak to treba brať,drž si ju od tela.A najdôležitejšie je si to ujasniť s priateľom.Nemozes sa báť s ním o tom hovoriť.Ale pokiaľ to je nejaký mamanek a pupocna šnúra je silná,radim odísť z kratsej cesty.Spravne si podotkla,že pri deťoch to psychicky nezvladnes

martina2781951
autor
25. feb 2023

@elizabet173 asi ho chce mať len pre seba a bojí sa, že oňho príde…že jej ho ja ukradnem, aspoň tak mi to príde… zo vzťahu vycúvať nechcem, najprv sa porozorávam s priateľom a uvidím aký postoj k tomu zaujme a čo pre to hlavne urobí

marca12
25. feb 2023

Nemala by si sa bat nieco povedat priatelovi. Normalne sa s nim porozpravaj,ze mas rada jeho mamu,ale zacinas mat pocit,ze vam privelmi zasahuje do zivota. Ze chapes,ze je sama,ale takto uz dalej nevladzes. Ak mu na tebe zalezi,bude to riesit s mamou. Len mama sa uz nezmeni,ona ho bude vzdy kontrolovat,ked je taka povaha. On musi byt tvrdsi,raznejsi. Musite nastavit hranice. Lebo ak budete mat deti,zblaznis sa zo svokry.

martina2781951
autor
25. feb 2023

@kubkovamama rodičov nemám, takže svokra vie, že mám dosť voľného času…máš pravdu, nemôžem sa báť s ním o tom hovoriť, nemám s ním problém o hocičím hovoriť, len táto téma je pre mňa náročná lebo nechcem vyzerať v jeho očiach ako zlá žena, ktorá ho chce od jeho matky odtrhnúť

martina2781951
autor
25. feb 2023

@marca12 ďakujem 🤍

maranta_leuconeura
25. feb 2023

@martina2781951 a ty nemas svoje zaluby? Jeden den si s kamoskou, dalsi ides cvicit, treti si chces citat, stvrty sa necitis dobre a chces si oddychnut sama a takto stale dokola a to ani klamat nemusis. Ale skor ako sa vyhovarat by som skusila uprimny rozhovor, najprv s priatelom, potom aj s mamou. Urpimne, toto je CHORE. Ved ste dospeli ludia, par a mate svoje zaujmy a mali by ste travit cas najma sami dvaja spolu.

martina2781951
autor
25. feb 2023

@maranta_leuconeura mám svoje záľuby, chodím aj cvicit, aj von, ale ona to nechápe, vždy povie že však si výbav a potom príď… stále dokola, už darmo že jej ja poviem, že niečo mám…naposledy som ju už oklamala, že som chorá, na to mi povedala, že môžem aj u nej ležať….

kitycat
25. feb 2023

@martina2781951 nechapem na co k nej chodis ty? A ze rozprava ze sa dakde flakas?
No nech, vsak priatel je prec a ty mas aj svoj zivot.
Jeho mama neprestrihla pupocnu snuru a priatel to asi tiez uplne nevie, tak nech chodi sam a nech mu aj vykeca dieru do hlavy, ty tam byt nemusíš.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
martina2781951
autor
25. feb 2023

@kitycat je to moja chyba, ze som k nej vobec začala chodiť, teraz z toho neviem von…viem že ak prestanem k nej chodiť tak budem v jej očiach za tú zlú… ale ďalej to už nejde takto lebo prichádzam o nervy