Starostlivosť o starého človeka a tehotenstvo

livocka21
9. máj 2016

Ahojte, chcela by som od vas, rady, tipy, resp. Vase skusenosti s mojou situaciou. Som na materskej s dva a polrocnym syncekom a zaroven opatrujem svoju nevidiacu 89-rocnu babku, ktora je uz takmer imobilna. S muzom by sme chceli dalsie dieta, no mam obavy, kedze je mozne, ze babka bude postupne imobilna uplne a neprejde mi ani na wc. Neviem ako sklbim tehotenstvo a starostlivost o nu...aby mne, prip. Babatku dvihanie neublizilo a pod. Mate skusenosti??? Dakujem.

pribinak
9. máj 2016

Skúsenosti nemam, klikla som sem omylom, ale úprimne? Hľadala by som bud nejake zariadenie pre babku, alebo opatrovateľku co by k vam denne chodila a starala sa o babku

Uz teraz to musi byt vyčerpávajúce

janinah
9. máj 2016

To sa pýtaš vážne?Budete čakať s druhým dieťaťom,kým babka zomrie,lebo by si to nezvládala? /a to si píš,že nie/ 😒 Asi si nejako viazaná sa o ňu starať a si na to sama,ale aj nájdenie vhodného domova dôchodcov či zainteresovanie opatrovateľky je starostlivosť,nemusíš všetko robiť ty sama a na úkor svojej rodiny.

whitecat666
9. máj 2016

@livocka21 zohnala by som opatrovatelku pre babku, ktora u vas bude stale. Do domova by mi ju bolo luto dat.

oxana1986
9. máj 2016

@livocka21 ak máš na to finančné prostriedky tak si nájdite opatrovateľku, lebo takto druhé bábo mať nebudete až kým nezomrie babička..sú to možno silné slová ale je to tak...nebudeš to zvládať aj deti aj babičku, ktorá je na tom zdravotne ťažko...tým samozrejme nechcem podceňovať tvoje schopnosti..proste zváž pomoc ďalšej osoby...

anjeli_k
9. máj 2016

Ahoj, dost neprijemna situacia, mam totizto podobnu skysenost a poviem ti, bola by to pre teba fuska.a dost sa ti cudujem, ze takto fungujete, lebo ja by som to asi nezvladla uz iba kvoli dietatu, pretoze ma stale na ociach prababicku v zlom zdravotnom stave.viem, ze aj to patri k zivotu, ale nic pre deticky.

luciferkax
9. máj 2016

manželova babka vládala ísť aspon na wc, to bola pomoc, ináč som pomáhala ja a pomáhal aj manžel, do ústavu sme ju určite dať nechceli, ani ona nikde ísť nechcela. POčas tehotnstva som to tead vládala, s tým,ž e kúpať či sprchovať ju chodila švagrinná, manžel sa "hanbil" a ja som ju nedvíhala...
navyše ak je nevládna, má nárok aj na opatrovateľku od mesta aspoň na pár hodiín denne, ale zas, tá by narušila naše súkromie, kedže sme bývali spolu....
Asi by som si na tvojom mieste skúsila násjť za seba "náhradu", pre prípad núzde, má ti pootm kto pomôcť...?
alebo.. počkala, až....

katkakovac
9. máj 2016

Napisem trochu inu skusenost. Moja babka bola 2 roky u uja v domacej opatere. Za ten cas chradla, psychicky aj fyzicky, mala rozne zachvaty, zrazu chodila v noci po dome, padala a podobne. Ked ujo umrel, jej nevesta a moja teta sa ju rozhodla dat do domova dochodcov. Nasla jej pekne male zariadenie, kde sa o ni dobre starali, mala program, bola z rovestnikmi. Zacala sa znova psychicky aj fyzicky davat dohromady, dokonca di zacala uvedomovat kto za nou chodi, videla svoje pravnuca - mojho syna a tesila sa z neho, co dovtedy nebolo. Najskor sme boli proti ale ked sme videli, lolko opatery to vyzaduje a ako to tetu nicilo, suhlasili sme. Babka tam prezila 2 pekne roky zivota, bolo o nu dobre postarane a nebolo to ani moc financne narocne. Skus porozmyslat aj nad takouto moznostou. Chodili sme na navstevy, robili sme jej oslavu z tortou, mala 24 hodinovu zdravotnu starostlivost. A to sme jej doma poskytnut nemohli...

mircalla
9. máj 2016

tiez ako pisu baby - opatrovatelka alebo sa v rodine nejako podelit o starostlivost
ale mimochodom - sklanam sa a klobuk dole, ze sa takto pekne staras, mas moj obdiv

sardinka335
9. máj 2016

@livocka21 podla mna potrebuješ pomoc - či tehotna si alebo nie. Starostlivost o človeka je náročná a vyčerpavajuca a ty más aj vlastnu rodinu, ktora ta potrebuje. Popýtaj sa na miestnom urade ake su moznosti, či ti nemozu pridelit opatrovatelku pripadne kolko sa za to doplaca. Moj manzel mal imobilnu babku, ale tam bol taky stav, ze doma bez pomoci byt nemohla - bola len leziaca, plienkovana, krmena. Takze sa jej vybavil pekny penzion a bola tam. 24 hodinovu starostlivost niekomu poskytovat nie je ,,sranda,,. Svokra ma doma dementnu 87 ročnu matku a veru je to na ,,cajlu,,. Musi sa o nu starat ako o malé dieta. Rano prezliect z pyzama, ranajky, lieky...potom nejako zabavit..potom obed, niečo porobit, prechadzka, hygiena, lieky....a to ma šťastie ze uz je svokra na dochodku lebo popri 8 hodinovej šichte si to neviem predstavit.

janinah
9. máj 2016

ked bude mať syn 3 roky nechystá sa do školky a ty do práce? alebo chceš otehotnieť aby si bola doma ešte? nejako to máš slabo premyslené,babka môže žiť ešte roky

katarinapekna
9. máj 2016

@janinah 😀😀😀 nechystá...po 3 r. materskej na predlzenu do 6rokov a plus starať sa o niekoho,aby sa nepovedalo....klasika...to je také slovenské🙂 veľmi milé, priam nežné😉

livocka21
autor
9. máj 2016

Dakujem vam vsetkym za odpovede. Do zariadenia babku nemozem dat, nakolko mi darovala dom s vecnym bremenom dozitia v dome. Z rodiny mi nema kto pomoct. Opatrovatelka by pripadala do uvahy, dakujem. Zajdem na urad a informujem sa...

@janinah
@katarinapekna
Je vidiet, ze ste sa o stareho cloveka nikdy nestarali...chcela som len radu, nie ponizovanie....preco ma sudite, ked neviete o mojom zivote nic???vobec to nie je starostlivost "aby sa nepovedalo" a tieto slova mi ublizili...no aj tak dakujem za kazdy nazor...

janinah
9. máj 2016

@livocka21 konkretne ktorou vetou som ťa ponížila?lebo to som nemala v úmysle 😒 robím aj so slepými ľuďmi a viem o čom to je....ty teda nepôjdeš do práce,aby si sa starala o babku kým žije,ale dokedy? "odkladáš" svoj život,svoju realizáciu a svoje ďalšie dieťa ,lebo babka....chcem ti otvoriť oči,že treba hľadať riešenie ...a ty sa urážaš....no nič,ži ako vieš....

jeennyv
9. máj 2016

@livocka21 do domova ja neodporucam resp. v takych tazkych pripadoch je to geriatria a taketo centra, isty cas v rodine pracovali na sanitke, ktore prevaza imobilnych pacientov,pomahali im atd... medzi nemocnicami ..o tych ludi sa poriadne nestaraju, su prekakani, prepisani, vypreti z toho ako male deti a casto ti ludia zo zariadeni do chvilky umieraju pre zial v takom zariadeni a tie podmienky...cize chod po uradoch a povybavuj si veci a prispevky ktore sa daju, neviem ci poberas opatrovatelsky prispevok, na to asi musis mat teraz kurz, ale urcite sa o vsetkom informuj...

katarinapekna
9. máj 2016

@livocka21 ponizovanie? V produktívnom veku by sa mal človek starať o svoje deti a následne pracovať nie robiť opatrovateľku a riešiť nezmyselme dilemy. Čisto teoreticky stará pani má predpokladám svoje vlastné deti už v dôchodkovom veku,prečo sa nestaraju oni? Len príklad teórie....sa chceš starať sa staraj,len potom treba mať priority v živote,nie chaos

papricka33
9. máj 2016

@livocka21 nemam skusenost,len som ti chcela vyslovit moj obdiv, za to co robis, a ze uvazujes o starostlivosti aj do buducna. To sa uz dnes nevidi....

papricka33
9. máj 2016

@katarinapekna co ty vies, co by clovek mal, ci nemal robit... 😒

klarisa1977
9. máj 2016

@livocka21 ahoj. Ja takto zijem uz asi 4 roky. Dve deti 5 rokov a 3 roky plus mama, nemobilna, s plienkami, krmena. Da sa to zvladnut, nie je to take strasne ako ti opisuju ludia co to nezazili. Taky stary clovek vacsinou lezi, sedi na voziku, pozera telku, sedi na dvore. Treba sice umyvat, kupat, krmit. V tych hospicoch robia tiez len zakladnu "udrzbu" - ziadna 24hodinova staroatlivost ako si niekto mysli. Ak babka nevystraja,neuteka a v noci spi zvladnes to.
Opatrovatelku si vypytaj od mesta aspon na par hodin,aby ju aspon okupala a aby si si oddychla.

livocka21
autor
9. máj 2016

@jeennyv tiez mam taketo skusenosti, preto o domove ani neuvazujem, prispevok poberam , dakujem 😊

@papricka33 velmi pekne ti dakujem za tvoje slova 😊

livocka21
autor
9. máj 2016

@klarisa1977 toto som potrebovala 😊velmi pekne ti dakujem, ze si sa ozvala...potrebujem vediet, ze sa to da zvladnut...ona neuteka, kredze sa jej uz neda...rozum jej este sluzi, je plienkovana, nevidiaca a diabeticka, no kazdym dnom je slabsia na nohy, ved pravda ma uz svoj vek...no v domove by zalahla uplne a myslim, ze by to bol jej koniec. Chcem ju udrzat co najdlhsie na nohach, no zhanam uz aj vozik. Lebo cas je neuprosny. Velmi ti dakujem, ze som dostala novu energiu, ze SA TO DA...DAKUJEM 😊

misel0806
9. máj 2016

Strcit cloveka do domova je najlahsie pre niektorych je to bremeno velke.. Vsetko sa da zvladnut popripade si niekoho najdi na vypomoc s babkou aby si mala oddych.... 😀

tslobik
9. máj 2016

To sa ľahko ľudom píše......dať babku do domova.....a hotovo - zbaviť sa problémov. Mne teraz otec ochorel na onkolog. ochorenie, mama sa o neho nemôže komplet starať, má tiež svoje zdr. problémy a nie je ich málo......Tiež túžim po druhom dieťati a biolog. hodiny tikajú, mám po 35-tke, zvažujeme......Rodičov si vážim a mám vnútorný pocit, že im chcem vrátiť to, čo mi do života dali.....starostlivosť, lásku, oporu, vzdelanie, rady atď.......Je to ťažké, mám malé dieťa, cestujem za nimi, ale viem že musím, teda chcem....aj keď je to vyčerpávajúce.......Držím palce a vážim si ťa, že to berieš tatko a nezľahčuješ si to.....ako je dnes zvykom.

majrab
9. máj 2016

@livocka21 tu katarinupeknu si nevsimaj ona vsade kde prispeje siri iba negativnu energiu nic viac...a k veci ak chces babetko tak jedine by som to riesila opatrovatelkou aspon na to okupanie,kedze nikdy nevies, ci ti nahodou babka nebude vystrajat nechtiac ta buchne do brucha alebo z nej dostanes pruh pri dvihani. To neni sranda. A my sme mali tiez doma leziacu prababku a som tu a nemam z toho ziadne problemy 🙂 asi iba to,ze ja by som to nezvladla sa starat o imobilneho cloveka ,ale zase to je uz moj problem

klarisa1977
9. máj 2016

@livocka21 urcite to zvladnes. Ak si tehotenstvo zvladala dobre, tak aj dalsie zvladnes aj s babkou. Trojrocny syncek uz bude samostatnejsi, babatko a babka budu chvilu na rovnakej urovni. Ja som tak mala rocne dieta, cakala druhe a mama vtedy prestavala chodit. Teraz je mama sice uz dost zle,ale decka vacsie, tak mam uz len ju s plienkami a krmenim. Je to taky paradox, ze ako som ich odplienkovala, naucila same jest a obliect sa, tak v priebehu tych dvoch rokov sa na ich uroven dostala mama.
Je to len o zvyku a najst si system, nie o prioritach ako tu niekto spomenul.

misel0806
9. máj 2016

@livocka21 len sa o babku postaraj ty si teraz jej ocami nemyslim si ze by to bolo narocne ked bude uplne imobilna bude len lezat,,prebalis ,nakrmis ju aj na posteli popripade aj umyjes,, ak budes mat vozik prechadzky hovoris ze je diabeticka inzulin je lahko pichnut... Hovorim vsetko sa da ak sa o toho cloveka ma kto postarat je to fajn doma je len doma,,domov je to posledne tam su opusteni sami chyba cloveku ta laska blizkeho☺

tslobik
9. máj 2016

@livocka21 možno by bolo dobré sa aj poradiť s niekým.....napr. so psychologičkou.....ako to všetko sklbiť, zvládnuť tak, aby si neopustila babku a zároveň nestrádala tvoja rodina.....len rada, príp. skúsenosti a pod. , proste pohľad iného človeka, možno odborníka......za to nič nedáš.....môžeš sa akurát uistiť, že to, čo si zvolila je správne riešenie....napríklad.

bambulka712
10. máj 2016

@livocka21 máš môj obdiv, že sa staráš o babku. Viem čo to obnáša u nás babka žila stále, posledných 18 rokov mamka bola s ňou na opatrovateľskom. Takže naozaj klobúk dole. Nečítala som čo Ti tu radili no možno by sa dalo riešiť opatrovanie aspoň na pár hodín cez obec, myslím že aj arcidiecézna charita niečo také má. Aj keby tá pomoc prišla na 3-4 hodinky denne bolo by to pre teba jednoduchšie. A ak máte problém s prejdením na wc, sú plienky, moja babka ich mala posledné cca 5 rokov, nakoľko po operácií bedrového kĺbu už chodila pomenej. Držím palce aby si prišla na nejaké riešenie možností je viac, len si to treba obehať... 🙂

livocka21
autor
10. máj 2016

@misel0806
@bambulka712
@tslobik
@klarisa1977
@majrab

Vsetkym vam velmi pekne dakujem za vase slova. Znova som ziskala istotu ze to zvladnem a za to som vam velmi vdacna...ved nijaka kasa sa neje taka horuca.... 😊 nechcem zariadenia kritizovat, no viem ako to tam chodi a tie ubohe opatrovatelky jednoducho nemaju cas sa tym starym ludom venovat, lebo ich tam maju naozaj vela a za smenu sa nezastavia, aby postihali tie najzakladnejsie veci...doma jej bude lepsie...musim to zvladnut a hned zajtra sa pojdem opytat na urad, ako to je s tymi opatrovatelkami. Dakujem vam 😊

jasminka548
10. máj 2016

@livocka21 Vacsina Ti tu pise, ako sa to neda. J Ti napisem z mojej skusenosti. Starala som sa o moju babicku 12 rokov, posledny rok bola imobilna, plienkovana. K tomu som mala dve deti, na ktore som zostala sama. Da sa to, netvrdim,ze to bolo jednoduche. boli aj tazke chvile. Tiez mi nemal kro z rodiny pomoct. Mamka mi zomrela este skor ako babicka, takze mi nakoniec zostal este aj invalidny otec. Jedinu pomoc som mala z charity. Sestricky prisli kazdy den na nejaku hodinku. Pomohli, poradili. Naucili ma vseto, co som potrebovala vediet. Mnohokrat mi poskytli aj psychicku oporu, ked som uz doslova padala na hubu. Ale nelutujem a nikdy nebudem lutovat, ze som sa takto rozhodla. Doopatrovala som si vsetkych svojich blizkych. Dnes su uz moje deti dospele, vystudovali. Od dcery mam uz trojrocnu vnucku. Je pravda,n edosiahla som ziadnu zavratnu karieru, len som vychovala dve sikovne deti a pomohla tym , ktori to v danu chvilu potrebovali.

eliwedd
10. máj 2016