Som sebecká, keď chcem ísť do práce?

3. mar 2022

Mám takmer ročné dieťa a rada by som šla do práce. No nikto mi to neschvaľuje - ani mama, ani svorka a ani partner. Partner mi povedal že on ostane doma ak ja zarobím toľko koľko on ale to sa mi môže len snívať o takej sume…
Ja už neviem, ubíja ma to doma. Stále len upratujem, varím, starám sa o dieťa, hráme sa, chodíme von… ja som si už hľadala prácu aj na doma nech sa realizujem ale to je len MLM a blbosti… aj som premýšľala že by som do to šla ale nakoniec som od toho upustila.
Som fakt taká sebecká že by som radšej išla do práce a dieťa dala do jaslí? Možno práca na pól úväzok, neviem… už si niekedy aj poplačem, nemá mi kto pomôcť ani keby len dieťa na prechádzku vzali, nič. Aby som mala aspoň trocha času pre seba.

martyzpp
3. mar 2022

Nemam skusenost ale vies, ked pojdes do prace tak praca v domacnosti nezmizne. Stale to bude pranie, varenie (aj ked len vecera), upratovanie a staranie sa o dieta plus praca…ja si este uzivam (🙄🤷‍♀️), ze na domace prace mam cas, ked budem uz pracovat tak to budem fakt uz v jednom kole cely den. Musis si najst nieco co ta bavi, ked babo trosku este podrastie, bude z neho partacik aj na vylety. Od takeho roka a pol prveho syna to zacalo byt fakt super.

drzaopica
3. mar 2022

Áno si, ako si si predstavovala materstvo?
Ak to nevieš vydržať chod do prace bez ohľadu či si myslia, noci sa nevyspis a všetko budeš robiť po robote.To, čo píšeš budeš robiť roky

autor
3. mar 2022

@martyzpp ale bude tej práce doma menej keďže sa aj doma budeme zdržiavať menej.

bosorka2302
3. mar 2022

Ja som sla do prace ked mal maly 8 mes. Hned na plny uvazok kedze som mala dobre miesto pred materskou bala som sa ze o neho pridem. Malt chodil do jasli, ja do prace+ poberala som aj rodicak. Celkom som bola spokojna.

autor
3. mar 2022

@drzaopica a čo som si ako predstavovala? Veď v zahraničí normálne ostávajú doma možno pól roka.

drzaopica
3. mar 2022

Budeš ráno budiť nasilu dieťa, variť aj tak, upratovat a ročné dieťa nepotrebuje kolektív plus choroby.Ale pre tvoju psychiku to bude asi lepšie.
Tak zozen opatrovateľku, alebo max kolektív do 5 deti.

simsalabim
3. mar 2022

Ja som oba razy isla do prace, ked dcery mali cca rok. Nevidim na tom nic zle. Podla mna to je hlavne rozhodnutie zeny, kolko bude doma. Ide o tvoju spokojnost. Svokry aj mamy sa treba opytat, kolko boli doma oni na materskej, nech nemudruju. Ja osobne som si omnoho viac deti uzivala - a aj oni mna - ked sme neboli stale spolu.
Domacnost bude sice tiez vyzadovat svoje, ale menej - menej sa bude spinit, ked nikto nebude doma, vecere mozu byt suche ci velmi rychle, do prace v domacnosti nech sa angazuje aj partner....

katarinaba
3. mar 2022

Rob ako to citis. Nic nie je horsie ako matka, ktora sa neciti dobre v tom co robi. Nie si sebecka. Ja som porodila tri deti a vsetky boli najneskor od roka v jasliach. Ja si neviem predstavit byt doma tri roky, by som zosalela. Vsetko som hravo zvladla - aj pracu, aj domacnost, aj seba a svoje konicky. A to som od pol rocneho druheho syna bola pol roka doma na vsetko uplne sama, kedze moj vtedy manzel odisiel na pol roka do roboty mimo SR kazdy rok.
Vobec nepozeraj na to co ti hovoria druhi. Niekto je spokojny domased, niekto sa potrebuje realizovat. Drzim Ti palec, zvladnes to.

eerikusik
3. mar 2022

Nie,nie si...je to každého vec ako to cíti.Som na tom presne rovnako ako ty,tiež okrem manžela nemá kto pomôcť, všetci sú ďaleko .Dohoda s manželom bola, že budem doma do roka.Teraz má mala 15 mesiacov a od septembra pôjde do jaslí. Dcéra je od narodenia náročná, vyžaduje 100% pozornosť.Odjakziva malo spi, v noci aj cez deň.Su mamy ktoré si to užívajú 3roky a sú mamy, ktoré idú do práce od 6tich mesiacov.
Ak bude dieťa zvládať kolektív a iné deti,že nie je zvlecene iba za tebou tak choď do toho🙂Ja mám výhodu aspoň v tom, že naša je spoločenská,nevadia jej cudzie deti, ani ľudia.Ma rada spoločnosť.
Držím prsty 🙂

caroline_
3. mar 2022

Ako mozes byt sebecka??? V prvom rade musis mysliet na seba,az potom na inych. Dieta potrebuje stastnu mamu,co ty evidentne nie si. Na reci manzela by som sa vykaslala,svokru nekomentujem,na nema najmensie pravo sa do teba starat. Ak sa muzovi nepaci,kludne,ale takymto stylom budes coskoro vyhorena, a moze sa o dieta,domacnost a este aj o teba starat sam.

bolarazjedna
3. mar 2022

Ak ty nie si spokojná, plačeš, tak to vníma aj tvoje dieťa a vplýva to na neho tiež. Podľa mňa je super, ze na Slovensku je možnosť ostať na materskej az 3 roky, ja som za to veľmi vďačná, ale nemusí to každému vyhovovať. nikde neni napísané, že dobrá matka budeš len keď ostaneš s dieťaťom doma 24 hodín denne do 3 rokov.

Skús najprv polovičný úväzok, či 2 dni v týždni, dieťa môže byť s opatrovateľkou, aspoň neochoriete každú chvíľu. Aj keby si zarobila iba toľko, koľko dáš opatrovateľke, bude to stáť za to, keď ty budeš spokojná, bude spokojné aj bábo.

janetinka27
3. mar 2022

dohodnut sa musite s partnerom, takze mu to skus vysvetlit. tri roky doma s dietatom je moznost, ktoru zeny v inych krajinach nemaju. mozes dopriat dietatu cas s tebou, ale ak sa uz nemozes dockat ist do prace, tak by to nemal byt problem. ale povinnosti nezmiznu, len ich budes mat viac. skor si mozno oddychnes psychicky

kubkovamama
3. mar 2022

Nie si sebecka.Aj ja som išla pri všetkých deťoch skôr,len toto posledné si asi užijem až do konca rodičaku skrz koronu a situáciu atd.Domacnost ta počká,to sa neboj.😉budeš robiť aj tak to isté pranie,upratovanie,ibaže rýchlejšie a menej pedantne.Druha vec je,že dieťa bude kvôli imunite viac doma ako v jasliach.Moj najstarší bol nonstop chorý,nakoniec som to po roku trápenia vzdala a vrátila sa na rodičak.Zalezi aj aké máš zamestnanie a pracovnú dobu.Ci to zmákneš,lebo ak nie,vieš čo budeš mať dennodenne na podnose od chlapa,mamy aj svokry.😉

drzaopica
3. mar 2022

Že materstvo je upratovanie, hranie sa, chodenie von.Ako si si predstavovala, že budú plynúť tvoje dni?prečo si nezavolas niekoho na upratanie, alebo nech Ti 2x týždenne polden opatri dieťa, keď potrebuješ čas pre seba.Chod cvičit..

chovancova27
3. mar 2022

ja som pri prvom išla do práce ked mal 2,5 roka, pri druhom ked mal 2 roky (rok sa o neho krásne starala svokra potom). ak by mal ísť do jaslí, tak kašlem na prácu. Pozri, asi je málo žien, čo sa v materstve fakt že "našli"... koho baví stále variť, prať, vysávať... ale na druhej strane, nevieš si to užiť? do práce sa nachodíš až-až... ja som si našla kopec záľub cez materskú, nenudila som sa, ani nemám pocit, že by som stála len pri hrncoch... ale je pravda, že pri druhom už som sa do práce fakt tešila po tých 2 rokoch🙂 švagriná išla pri oboch detoch do práce ešte nemali ani rok, to sa mi zdá fakt choré. tie deti už majú 8 a 13 rokov, ale doteraz na nej lipnú ako bábätká, riešia choroby (nedostatok rodičovskej pozornosti)... dieťatku by si chýbala. nerob mu to. je to trochu aj sebecké z tvojej strany, že by si ho dala do jaslí. chcela si ho, tešila si sa naň, tak prečo ho teraz odkladať...

nickpick
3. mar 2022

@drzaopica otrasny prispevok, presne ako od drzej opice….

panelacikova
3. mar 2022

autorka: ak dieťa umiestniš v zariadení, tak choď do práce. a nie, nie si sebecká. nie každá matka cíti potrebu behať decku v pätách 3 roky (hoci ja som to robila tiež). pravdu poviem (napíšem), že som bola šťastná, keď som po 3,5 rokoch nastúpila do práce a doslova som konečne oddychovala. čo sa týka práce v domácnosti, súhlasím. ak bude dieťa v jasliach, bude tam mať stravu a plnohodnotnú opateru, ty sa vystravuješ "von", čiže áno, práce doma ubudne. akurát problém nastane, keď dieťa ochorie. buď babky, alebo budeš z práce chýbať. v každom prípade ešte stále sa môžeš opäť do 3 rokov vrátiť na RD tuším. takže byť na tvojom mieste, idem do toho, idem do práce, ak to tak cítiš 🙂

spilicek
3. mar 2022

Poviem vlastnú skúsenosť a názor:

Dcéra má 9 mesiacov a manželka sa pred dvoma týždňami vrátila do práce. Ja budem doma ďalších 8 mesiacov a 17 mesačná pôjde malá do škôlky. Očakávame, že jej to nijak neublíži a v našom okolí je to úplne bežné. Skôr si myslím, že pre ňu bude kolektív pridaná hodnota.

Partnerský vzťah, v ktorom sú veľmi nevyrovnané role a ekonomické možnosti tiež ťažšie dlhodobo vydrží. Ja si neviem predstaviť, že by som si budoval kariéru, po 10 rokoch by som bol trebárs v nejakej zodpovednej riadiacej pozícii a manželka by celý ten čas bola doma a upratovala a varila. O čom by sme sa potom akože rozprávali? Ak vravíš, že by si už teraz zarobila oveľa menej ako manžel, tak v akej situácii by si bola, keby si napríklad zostala doma s dieťatkom ešte niekoľko rokov?
Čo sa týka toho, ako tu ženy píšu, že domáce práce by boli po večeroch stále iba na tebe, k tomu snáď ani netreba dodať, že by to tak byť nemalo 🙂

Takže odpoveď na otázku, či je od teba sebecké ísť do práce je za mňa jednoznačne, že nie je. Máš nejaký dôvod nedôverovať, že v jasliach bude o tvoje dieťa dobre postarané, iný ako predsudky tvojho okolia? Skôr preň bude prínosom, že bude mať doma spokojnú matku s pocitom, že sa realizuje tak ako chce, namiesto takej, ktorá je frustrovaná a zostáva doma iba z povinnosti a kvôli tlaku okolia.

kandelabra
3. mar 2022

máš byť doma nešťastná tak to radšej choď, na pár hodín sa mi to zdá byť dobrý kompromis, že tráviš aj dosť času s dieťaťom. Mamu a svokru do toho nič nie je, s manželom sa porozprávaj ako to cítiš, vysvetli mu čo prežívaš, hádam pochopí. Alebo navrhni kompromis, trebárs by si šla niečo robiť cez víkendy alebo keď on príde z práce, tak aby ste sa pri dieťati striedali.

lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
saja1
3. mar 2022

Skoda ze nemas podporu vo svojom manzelovi. Myslim ze ciastocny uvazok by si zvladla keby ti pomohol. Alebo on kludne moze ist na matersku, peniaze by vam nechybali. Ja som isla spat do prace ked mala rok aj 9 mesiacov. Muz bol s malou doma, po robote som upratovala este niekolko hodin 🤣 nemala som minutu volna sama pre seba (teda v aute ano). Ale psychicky to bolo 100% lepsie ako byt len doma. Su proste zienky co miluju starostlivost o domacnost a deti, a su aj take ktore potrebuju nieco ine 🤷‍♀️

zuzanockamt
3. mar 2022

Autorka: Určite choď do práce. Nepočúvaj ostatných. Tiež som tak išla od ročného na plný úväzok. A pr staršom v necelých dvoch rokoch. Sedieť doma tri roky je nepredstaviteľné. Sebecká nie si, mysli na seba.

kate_cs
3. mar 2022

Je to čisto tvoja vec. Každý nech si mysli, čo chce. Za mňa? Áno, si sebecká. Dieťa potrebuje matku, bezpečnú vztahovu väzbu a nie cudziu učiteľku v jasliach.
Ale tebe môže byt úplne jedno, čo si myslím ja, alebo iné ženy.
Ide o teba, tvoj život a tvoje dieťa. Ty musíš byť tiež v pohode a nájsť nejaký kompromis.
Tá, ktorá išla skôr do prace ti povie, že ne nepredstaviteľné byť tri roky doma, tá, ktorá bola doma ti napíše, že nemáš ísť do práce.
Vždy to budeme každá cítiť inak.

spadnutaslivka
3. mar 2022

ja si myslím, že ti tu môžeme napísať pár pre a proti, ale pokiaľ sa nedohodneš s mužom, nemáš extra na výber. Alebo sem potom pridáš nový príspevok, ako ťa doma muž tyranizuje tým, že ti nedovolí ísť do práce, chce z teba puťku domácu a to už ti tu potom poradia, že od takého rýchlo utekaj, lebo ty musíš byť na prvom mieste. Tak sa odsťahuješ, dieťa dáš do jaslí a budeš spokojná, lebo sa konečne môžeš realizovať.

Jasné, že som to trochu pritiahla za vlasy, ale presne takto to tu chodí. Extrémy. Skús si s chladnou hlavou pohovoriť s mužom, predostri mu realizovateľné plány, aké plusy z toho budú a uvidíš. Alebo navrhni, že na skúšku na nejaké 3 mesiace. Ľahko sa môže stať, že malé bude skrz kolektív chorľavé alebo že fakt nevládzeš toľko, koľko si si myslela. Alebo naopak zistíte, že je to super.

babulkomale
3. mar 2022

@chovancova27 presne toto sa stalo aj u nas v rodine, ti, co chceli odmalicka davat deti kdekade nocovat a odkladat, maju uplne nesamostatnych zavislakov, kdezto deti co maju nasytenu potrebu blizkosti a pozornosti, su samostatne a pytaju sa aj samy k starym rodicom napriklad.
Niekedy sa tu pise, ze nevadi ze rodic travi s dietatom malo casu, ze zalezi na jeho kvalite.
Podla psychologov toto plati len v pripade otca.
U matky je velmi dolezita AJ kvantita casu, alebo skor ten pocit stability a istoty, ze mama je doma a nie stale na odchode. Samozrejme v pripade ze sa matka nevala len na terase s cigou a vinom, ale udrzuje aspon nejaku formu pocitu domova a stara sa.
Dieta do troch rokov sa fixuje na osobu ktora sa on stara. Nikdy by som si nevymenila tieto vzacne chvile s dietatkom s nejakou cudzou pani. Jedine ak by nebolo co do ust, to je ina situacia.

sima1415
3. mar 2022

Niesi , ja som tiež v tom čase išla a ak nebudem malého kojit opäť pôjdem keď bude mať rok, jednoducho ma to iba doma nenapĺňa avšak u nás bude výmena s manželom takže dieťa bude stále doma nie v jasliach . Za mňa choď , bolo to to najlepšie čo som mohla urobiť 🙂

beatam
3. mar 2022

Ahoj. Ja opatrujem detičky u mna doma uz skoro 20rokov a mávam detičky od 5mesiacov.No take by som nikdy nedala do jasličiek a neodisla od neho, ale niektore maminky sa proste boja, ze potom pridu o dobru pracu. Tak si nevyčitaj, že si sebecka, pokial maš dobru pracu. Ale určite jasličkami by som to neriesila😔🙈radsej pani na opatrovanie.

luccija
3. mar 2022

Vyskúšaj uvidíš....každý si idealizuje to, čo nemá.Mozno po 2 m niekolkej chorobe a únave budeš doma rada.Mozno si znudena zo zimy, kedy sa veľa veci nedalo robiť.Ide jar, dlhšie dní, nemáš kamarátky s ktorými si spravíš dni zábavnejšie?veď od roka dvoch podľa mňa ešte len zacina všetka sranda odrážadlá, zoo ihriská už je dieťa parťák môžeš ho vziať na bicykel na sedačku.Ty máš v rukách ako prežijete deň.Neznic ich neustálym upratovaním a motanim sa po byte.

misinka20
3. mar 2022

To si nemyslí 🤣🤣 pôjdeš zo šichty do šichty... Ja som šla od syna do práce keď mal rok a pol lebo sme stavali dom a trebalo peniaze ale ľutujem, že som si neužila malého, vyrástol oveľa rýchlejšie a teraz mi je to ľúto...

simca06022011
3. mar 2022

Nie nie si, ja som bola homeooffice cca do 1,5r, potom jasle... aj choroby sme preskakali, dlhsie sme boli doma niektore mesiace ako v praci, ale nakoniec to dopadlo tak ze uz normalnu skolku takmer voebc dcera nechybala... tie 2-3 "chorobky" rocne som nebrala ako problem. Od predskolskej ani raz... :D
A aj tu najdes dva tabory..byt 3r doma, alebo neriesit a ist do prace ked to tak citis. Spokojna mama je dolezita :D na to nezabudni. Ked to tebe bude vyhovovat, tak do toho..Ja som mala pracu,uz vtedy casto HO (a nepotrebovali sme ani financie, ani tu pracu..ale u nas zeny v rodine vzdy pracovali.. mne byt o vtedy ani nenapadlo lezat doma len tak - riadila a varila som aj tak :D) , ked som si ale urobila veci rychlejsie tak nemusela som ju nechavat v jasliach, proste ostali sme doma... ked bola vacsia tak uz sa do kolektivu pytala sama, nesedela by doma...

mogaa
3. mar 2022

ono ak nemáš podporu rodiny tak pri tak malom dieťati to budeš mať makačku....ráno jasle -práca, opäť jasle nákup, navariť, domácnosť....a do toho stačí že ti zavojlajú že treba hneď prísť pre dieťa do jasiel lebo má teplotu a ty v práci....ďaľšia vec, v novej práci ti ťažko budú tolerovať OČR a dieťa v novom kolektíve počítaj že bude ob týždeň doplavé či s kašlom....ak nemáš podporu rodiny tak to nechaj tak, bude leto aj s malým bude lepšie, celé doobedie pôjdete do parku, na ihrisko, tam už sa ti prehrá....