Slabsia hygiena v dome u rodičov a malé dieťa

30. apr 2023

ahojte, mam male dieta, som na rodicovskej dovolenke, byvame v meste v panelaku. Moji rodicia byvaju 350 km od nas, na dedine v dome a vzdy som planovala, ze ked raz budem mat dieta, tak budem dost casu travit u rodicov, kde je zahrada, pes, macka a v neposlednom rade stari rodicia 🙂. Vyrastla som tam ja a zda sa mi to vhodnejsie prostredie pre male dieta, ako stale len byt na detskom ihrisku v meste. Problem je v tom, aka je hygiena v kuchyni mojej mamy (schvalne pisem mojej mamy, lebo len ona tam vari). Ked robi so surovym masom, polozi ho na linku (napr aj rozmrazovat), len tak, bez misky, stava z neho stoji na linke, potom si ho prelozi na krajaciu dosku, kus pokraja, s takymi masovymi rukami chyti pohar, pripadne hocico ine, prinalepsom si ich trochu utrie do spongie (ktorou potom poutiera celu linku a aj stol) a potom do utierky. Parkrat som uz nasla kusok suroveho masa v chladnicke v sacku, ktory bol vsak ocividne deravy a tak krvava voda z masa bola potecena na policke, tam kde su ostatne potraviny. Noz, ktorym kraja maso, kludne oplachne len pod studenou vodou, utrie spongiou bez jari a odreze nim nasledne chlieb. Krajaciu dosku od masa len oplachne pod studenou vodou. Take veci, ako ze polozi psiu misku na linku a tak do nej dava jedlo psovi, na to som si uz pomaly aj zvykla, alebo zem poutiera handrickou ktoru ma urcenu na linku, ale v prvom rade to, ako robi s masom, to ma az dviha, ked to vidim. Este pred par rokmi to nebolo take zle, vekom a aj tym ako setri ( s teplou vodou) sa to zhorsilo. Normalne sa cudujem, ze sme nikdy nemali ziadne zdravotne tazkosti. Mozno si poviete, ze som len prilis uzkostliva, teraz, ked mam male dieta, ale aj moj muz, ktory to s cistotou neprehana, sam povedal, ze ta hygiena v kuchyni mojej mamy nie je bohvieco. Inak v dome celkovo je poriadok, stale povysavane, pozmyvane, okna umyte, prach utrety, len ta kuchyna (aj ked na prvy pohlad ani ta nevyzera zle), ked clovek vidi, ako sa v nej pracuje, tak to je dost zle. A moj problem je v tom, ze sa bojim tam s malym dietatom zostat na dlhsie, varit mu v tej kuchyni, ked vidim, ze to co vyzera byt na prvy pohlad ciste, take vobec nie je a aj mne samej sa protivi si aj odkrojit chlieb, ked neviem ci ten noz a doska su ciste. A moj dalsi problem je, ze neviem ako jej to povedat, som si takmer ista, ze ju to urazi, zrani, ze povie, ze ci sme dakedy boli chori z jej kuchyne a nakoniec ja budem ta sibnuta a zla.

zelenakobyla123
30. apr 2023

Neviem aký máš vzťah s mamou, ja osobne by som to svojej narovinu povedala, ak sa urazí, tak sa urazí, radšej urazená mama akokeby vy máte dostať nejakú salmonelózu alebo dačo také😅

mogaa
30. apr 2023

tak otázne je, či naozaj nepreháňaš....lebo ak nikomu z rodiny nikdy nič nebolo, tak zrejme také zlé to nebude a tieto "nedosattky" aj odstaňuje, možno nie hneď ale keď má čas....

reanda
30. apr 2023

ak je v dome inak cisto a nehnusi sa ti to tam kvoli nicomu inemu, ako kvoli strachu z nakazy bakteriami zo suroveho masa, tak to by som neriesila.. maximalne by som teda mamu poprosila, ci by nemohla s tym masom trochu inak narabat, ze dat ho do misky, nech netecie krv vsade 😀, lebo to je ozaj nechutne, ale inac to netreba prehanat.. a mozes si napr. doniest vlastny noz, dosku, pripadne si tie jej riady pred pouzitim umyt, ked mas blby pocit z toho, co tym predtym krajala.. ale celkovo by som si nekazila radost z pobytu s rodicmi na dome.. bola by to skoda.. ostat kvoli tomu trcat v panelaku
vies, ono to s tymi bakteriami nie je zas az take riziko, ako sa to prezentuje 😉

ankare
30. apr 2023

Pozri... Prežila si to Ty ako dieťa, prežije to aj Tvoje dieťa. 🤷

domkakvet
30. apr 2023

To zalezi od toho aky mas s nou vztah, ty musis vediet uz za ten cas, ci to pochopi, alebo sa urazi, ak to pochopi, tak jej to povec, ak to nepochopi, tak ked budes u nej a budes sa chystat jest, tak si oplachni nenapadne noz, alebo jej povec ako tvojej kamaratke bolo zle, ze si pomylila handru a potom jej bolo zle, ze od vtedy sa bojis ked si to videla.

autor
30. apr 2023

@ankare ked som ja bola dietatom, tak mama taka nebola, myslim, ze je to vekom, videla som to aj na mojej starkej, ze od urciteho casu, tam uz nikto nechcel jest, furt sme sa nejak vyhovarali, ze nie sme hladni a tak 🙂

rakywanda
30. apr 2023

Pamätám si letné prázdniny u babky, nôž utrela zásadne len do zástery. Pila z jedného pohára viac dní. Máločo videlo vodu, jar už vôbec nie, zbytočná chémia. A ako nám chutilo, živé a zdravé všetky vnúčence. Teraz je to pre mňa nepredstaviteľné.

autor
30. apr 2023

@domkakvet nemam problem si vsetko predtym oplachnut, ibaze mamine stanoviste je kuchyna a tak spravit to nenapadne sa proste neda 🙂) a pri dietati to tak zvyknem robit, ale vidim, ako sa tvari (aj preto, ze minam teplu vodu).

ahhola
30. apr 2023

Je veľa takých žien s takými matkami.... Spindirami. Radšej obetovali vzťahy, návštevy, prázdniny, lebo sa nevedeli cez to preniesť. Akoby nestačilo, ako nás nás trovia v obchodoch... Fipronil vo vajciach, kazda 2 fľaša olivového oleja pancovana, mäso omyte octom, kurence s celou periodickou sústavou prvkov, múka s pesticidmi.... Ešte aby človek v strehu u rodičov, tam salmonela, hentam hepatitída...
On o sa povie, ze ich to nikto nenaučil, ale mne sa zdá, ze na to človek musí mať nejaký prirodzený cit v sebe, ale hlavne inteligenciu určitú. Ze nekrajam mäso na lopariku a potom vnatku, rožky na ňom, alebo mäso krájame ako posledne.
V 90.rokoch som bola na návšteve v takom byte, kde majú hneď za vchodom WC, prechodné do kúpeľne. A pani z kúpeľne kyblovala čiernu vodu z práčky do WC.
Nechcem ani myslieť, co robia dnes...

deti95060810
30. apr 2023

mne by sa asi najviac hnusila psia miska na linke.... 🙄

domkakvet
30. apr 2023

Inak studena voda tiez nici bakterie, este mozno lepsie tym chladom.

marca12
30. apr 2023

Vyrastla si s mamou a mala si niekedy salmonelu,crevne problemy alebo ine zavazne tazkosti? Moja svokra tiez takto gazduje ako pises a zo zaciatku sa mi zaludok obracal,ale zvykla som si. Neist k rodicom,lebo ti vadia taketo veci asi nie je spravny pristup. Pomoz jej v kuchyni,trosku ju pouc o tom,ze maso si ma polozit na tanier,usetri si potom robotu s utieranim linky a podobne.

ildiko36
30. apr 2023

Tak aspoň vieš na čo budeš musieť dať pozor keď raz budeš babkou a keď ťa vnúčatá odmietnu tak si spomenieš asi prečo.
Ani moja starka tak nevládze a ma vyse 84r ale nikdy by som ju neodmietla , je to maja starka a keď navarí robyla to s laskou a urcite nezomriem len pre to lebo mala zle umytí tanier.
Važ si mamu a buď vďačná že ju ešte máš, vieš ku nej ísť, je jedno že je aka ale je to tvoja mamka a to máme len jednu.Ked sa ti nepači skus jej pomôct tak aby si ju nemusela upozorniť

ildiko36
30. apr 2023

A este ma napadlo, keď sa pojdeš najesť niekde (rychle občerstvenie alebo reštauracia) vieš či niekto akurat pred tym nehrabal v nose ako ti spravil jedlo alebo nekychol do ruky alebo škaredo povedané poškrabal si .....A robí ďalej jedlo?A ti to s chutou zješ?

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
simca06022011
30. apr 2023

Véd keď prídeš, umy kuchyňu savom a máš vybavene, 15 minút. Mäso si zober do parády ty.. ja s tým.tiez nejaké rituály nerobím... príde mi.dost úsmevné ako dnes ľudia preháňajú a aj z umývania kuracích pŕs v dreze .urobia pomaly "biologicky" terorizmus a rozširovanie baktérií... s.rozumom všetko. A nemusíš to robiť nenápadne, proste poviem ze to spravím, nech si sadne a hotovo.

1mina
30. apr 2023

Ja napriklad by som sa zblaznila, v tomto mam ja "diagnozu" a zrejme aj naozaj ale prehnane mi vadi surove maso, vajicka atd, to u mna v kuchyni sa zas nemoze surove naso dotknut ziadneho povrchu bez toho aby som vsetko zvlast nevydrhla 🙈 ale beriem ze aj prehanam, aj si to pripustim ale neviem si pomoct. Ale co sa toho tyka ja svojej mame taketo veci uplne kludne poviem, zase ak mate normalny vztah to podla mna sa da taketo veci si normalne medzi sebou povedat. Moja mama sa aj zasmeje na mne, a vie na ktorych veciach trvam extra na hygiene ako surove maso atd, naopak zase ked sa bezne hraju v zahrade u babky kde su cely spinavy to mi nevadi

autor
30. apr 2023

@evamarek77 nieco taketo moja mama povazuje za urazku a rozplace ju to

andrejka1974
30. apr 2023

Toto by som naozaj neriešila, proste ak by sa mi niečo nepozdávalo spravila by som to sama

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
reanda
30. apr 2023

neumyvala by som nic 'nenapadne'.. normalne to umy a povedz, ze to potrebujes, lebo mas blby pocit, ze je to spinave.. ked jej vadi, ze minas zbytocne teplu vodu, tak jej pri odchode nechaj dvacku za 'zvlastne vydavky' 🙄
ono jedna vec je respekt k rodicom a druha zas k samej sebe.. nemozes ist proti sebe a trpiet, co ti vadi, len aby sa mama neurazila.. ak sa urazi, jej problem.. toto nie je dobre trpiet.. ked sa rozplace, tak sa rozplac aj ty, ze nemozes si ani tanier, z ktoreho budes jest umyt a tebe zo spinaveho nechuti 🙄 .. neboj, ona sa mama casom troska otrka.. nebude plakat vkuse, ked ju nebudes ofukovat.. tiez si rozmysli, ci je jej prednejsia navsteva dcery a vnucata, ako pocit, ze je dokonala, alebo par eur za teplu vodu.. no a ak da prednost tomu druhemu, tak co uz :-/

autor
30. apr 2023

@marca12 ako som uz spominala, moja mama takato nebola, kym som doma byvala, tak takato nebola, takze sa velmi necudujem, ze sme zdravotne problemy nemali. Teraz je akoby hlavou niekde inde a stale robi 3 veci naraz a ked jej aj ked velmi jemne poviem, ci nieco nechce robit inym sposobom, tak ju to urazi, lebo to znamena, ze teraz to nerobi dobre a kritizujem ju.

sense
30. apr 2023

Moja neboha babka stará bola taka. Ale nikdy nekomentoval to keď som si všetko co som použila predtým umyla a ešte aj teplou vodou ktorú som si zohriala., kezde pravidelne umývadlá len studenou vodou keďže teplú bolo treba zohrievat. Ale nikdy som nemala potrebu to rozoberať.

autor
30. apr 2023

@evamarek77 ano, lebo pre nu to znamena, ze ona to nevie spravit dobre. My ked prideme, ona stale vari a pecie, je to pre nu velmi dolezite, aj ked jej poviem, ze nech navari jedno jedlo vela a budeme to jest, kym to nezjeme a budeme tak mat viac casu na seba sa porozpravat, ist von, venovat sa dietatu, tak nie, ona navari pre seba osobitne, pre mna s muzom osobitne, napecie a dalsi den znova. Cely den sa len nahana v kuchyni na ukor casu, ktory by sme mohli stravit inak, ale ona to berie tak, ze toto je to, co nam ona vie dat, domace navarene jedlo.

ildiko36
30. apr 2023

Veď uplne normalne sa sprava, kazda mama je taka

viestta
30. apr 2023

Neviem, ale ty si pri tej hygiene vyrastla bez vaznejsich nasledkov na zdravi. Vyrastu pri nej aj jej vnucata

tykat
30. apr 2023

Moji nebohi stari rodicia na dedine nemali ani kupelnu a zachod len suchy. Travila som tam od decka vzdy min.2 tyzdne cez prazdniny, nikdy mi nic nebolo ani rodicom. Strykove deti tam nikdy nespali (kvoli tomu). Myslim ze prisli o krasne chvile so starymi rodicmi.
Pozri ved vyskusaj, hygienu si postrazis "mami teraz viac oplachujem, umyvam kvoli dietatu, viac davam pozor" na teplu vodu prispej alebo urob vacsi nakup ked ste tam. A uvidis.

majlo1234
30. apr 2023

Ja v tom riez vidim riziko nakazy, ci uz salmonela alebo e coli, nic z toho asi nechces prezit s malym babom, uplne chapem. Ja by som volila rozhovor, predsa jw to tvoja mama, so svokrou by to bolo delikatnejsie😀 viem, lwbo moja svokra presne takto gazduje, ale to riesi muz. Jednou handrickou utrie krv z masa a pretrie potom celu linku, prupadne aj zem😀 vyberie naberacku spinavu z drezu a tou nabere polievku😀 muz jej za to vkuse naklada, ale nemeni sa nic, cize ja si na navsteve vsetko oplachujem, ak sa da. No a varene jem, a dufam, ze sa nezoserieme, ztial sme vzdy mali stastie😀

levandula7
30. apr 2023

veď predtým, ako budeš variť dieťaťu si môžeš riady aj linku poumývať teplou vodou a saponátom.
a mamu popros, aby používala misku aspoň na rozmrazovanie a skladovanie.. chápem, že sa bojíš, ale nie je to neriešiteľná situácia a bola by škoda kvôli tomu držať malého stranou od starých rodičov a možnosti behať po dvore..
ja by som sa z tohoto teda asi zbláznila, pretože s mužom sme vegetariáni a surové mäso sa mi hnusí 😀 kebyže je celá chladnička krvavá, tak by som si na návšteve u našich asi objednávala wolt 😂
a na psej miske teda nevidím nič zlé, ja svojej mačke tiež dávam jedlo na linke, aby som sa nemusela zbytočne zohýbať a aby mi do misky nepchala hlavu, po každom použití ju, samozrejme, umyjem.

simca06022011
30. apr 2023

moja mama je taka ista v tom, ze "as prilis snazi" ked prideme, lieta ako handra hore dole, ked jej poviem nech sa skludni a sadne si, ved nepotrebujeme vsetko naraz, vieme sa aj obsluit tak je z toho mimo, ze ved je ona v pohode... prost ejednym uchom dnu a druhym von. Rozplace sa, povedz jej, ze jej proste pomozes, nepoucuj ako je to "spravne". Nerozumiem preco sa tolko ludi "boji" rodicov.. doslova boji.