Riešiť, či neriešiť susedu?

16. dec 2021

Rekonstruujeme byt...Nebyvame v nom...Lebo byt nie je stale hotovy...Nekuri sa tam(nemam dovod kurit naprazdno...) a zatial je prazdny...Tehlovy byt....Nad nami byva suseda...V jeden den ked sme vypratavali byt ma zastavila, ze ci som majitelom bytu...Ja ze ano...Ze preco?Ona ze ma velmi pekne chce poprosit nech zavriem vsetky okna v byte, lebo jej je zima....A ci vobec kurim?Pozeram na nu a hovorim...Preco by som mala zatvarat okna(na vetracke) a kurit?(zaciatok septembra....)No lebo jej je zima hore(Este podotykam baba okolo 30rokov)a ona ma skrz nas vyssie nedoplatky, lebo musi vela kurit.... zatoze my mame otvorene okna a nekurime.....A ze pred nami byvala stara pani, ktoru ked poprosila, jej zelanie bolo vyplnene..WTF?...Normalne som nechapala...Hovorim pani zlata....To ze Vam je zima v byte to s mojim bytom nic nema....Po prve majitelom som ja a nie stara pani.Cize Vase nezmyselne zelanie Vam vyplnene nebude, nakolko ste asi bola zvyknuta co sa tyka pani predomnou, ze Vam to vyplnila.....Druha z veci...Keby som aj vsetky okna mala otvorene Vas do toho nic...Je to moj byt -nie Vas...Vo vasom byte si otvarajte a zatvarajte okna ako len chcete...A dalsia z veci...Kurit tam nebudem, pretoze zaplatite mi Vy tie ucty za kurenie, ked som tam neni?A dostalo sa mi len...Ty pica vyjebana drza....Ja som ta prosila...
Mladsia pani odomna....No a teraz ideme k pointe...Robil mi jeden pan zalievku v byte...
Prisla za nim, nech zatvori okna v celom byte... On jej zelanie splnil skoro cele...Nechal 1vetracku otvorenu...Povedal, ze nechcel aby som mala s nou problemy...No a teraz pointa..Rano ked som mu otvarala byt...Tak som isla kuknut este ci nemam nieco v schranke..Nebolo tam nic..Schranka bola ok...Ked pan skoncil, tak navecer som isla byt zamknut a co nevidim...Moja schranka je preliacena...Cize niekto do nej buchol...?....Nahoda to asi nebude...?...Je tam kamerovy system...Vypytali by ste od dovernika bytov vlastnikov zaznam z toho dna?(ak ho vobec moze dat?)Alebo by ste to nechali plávať?Pretoze nabuduce bude co?Je to poskodenie mojho vlastnictva(Viem ze to je take crazy, ale ide o princip...)Ked niekto nevyhovie danej osobe, co bude dalej?...Na 100%som si ista, ze je to tato chora osoba...Nemam s nikym inym problem..""""A nahoda je to moc velka"""".....Dakujem za nazory...

anjelicek26
16. dec 2021

Tak moj nazor je, ze keby je podo mnou byt s rozvalenymi vetrackami a ide mi zima od noh a kurim 30% viac kvoli tomu a ta osoba tam ani nebyva, stvalo by ma to tiez...

sante81
16. dec 2021

Nezávidím ti. Ale nechcela by som za susedu ani teba, už len kvôli tvojmu arogantnemu prejavu. Ospravedlňujem sa, ak sa mýlim
Ja som problém so susedom alkoholikom ktorý celé dni nepracoval riešila úplne inak, diplomatickou cestou, radšej pokoj ako zle vzťahy so susedmi

sickynickyobsadene
16. dec 2021

Dobre,ze si napísala tvoju odpoveď čo si je povedala..to značí dosť aj o tebe...aká jedna taká druhá..

michaela789
16. dec 2021

@anjelicek26 ale štvať je jedna vec, druhá je niekomu vulgárne vynadať za to, že - ak to poviem sprosto - mi nepomáha vykurovať môj byt.
Dalo sa to aj slušnejšie riešiť zo strany tej susedy. Keby na mňa takto vyskočila, tak tie okná tiež nezavriem 🤷‍♀️

Autorka, obe mi pripadáte dosť netolerantné a asi sa budete rafať častejšie. Čo sa schránky týka, opravila by som ju a nechala tak. Ak by sa to opakovalo, potom by som riešila záznamy a neviem čo.

anjelicek26
16. dec 2021

@michaela789 ja tam ziadne vulgarne nadavky nevidim (citujem - chce ma velmi pekne poprosit), opakovane (od septembra) ju o to slusne poziadala a ona odmieta s pre mna nepochopitelnych argumentov. Ved teda kurit nemusi, ale mat pri 0 stupnoch vonku rozvalene vsetky vetracky znamena, ze ten byt je tiez taky studeny a teda pani kuri urcite hore tych 30% viac a to pri dnesnej cene energii je skutocne citelne...

michaela789
16. dec 2021

@anjelicek26 píše "A dostalo sa mi len...Ty pica vyjebana drza"... Ja som to pochopila tak, že to letelo zo strany tej susedy a autorke sa "dostalo" tých nadávok.. Neviem, je to dosť divne napísané celé...
Ak to bolo opačne, tak nie je o čom.

anjelicek26
16. dec 2021

@michaela789 neviem divne je to napisane. Ale na zaciatku ju poziadala slusne a potom sa volakde kvoli tomu uz pohadali. Nechapem, preco musia ludia ist do takychto extremov. Zavriet tie okna - nic by sa nestalo, nikto by nikomu nenadaval, mozno by aj kamosky boli. Ved budu pri sebe byvat roky a ona sa bude vediet hlukom pekne pomstit nad nimi, ked sa budu takto "lubit"... ved vyvetrat sa da aj po prichode do bytu, na co to musi byt otvorene cely cas? Uplny nezmysel.

michaela789
16. dec 2021

@anjelicek26 to máš pravdu. Ale zase pri rekonštrukcii chápem, že si to niekedy to vetranie pýta 🤷‍♀️ kadejaké chemikálie, farby, laky, prach, piliny.... To chceš dať von. My sme v bývalom byte nechávali otvorené kvôli maľovaniu. Bol február. Ale bývali sme na samom vrchu, takže to nikoho neotravovalo.
Úprimne, podľa mňa nie je veľmi okay ani jedna, ani druhá 😂 a nechcela by som za susedu žiadnu zo zúčastnených 😅

andrea_82
16. dec 2021

@michaela789 ja by som to nebrala tak, že ona ju žiadala, aby jej pomáhala vykurovať jej byť. Ale autorka príspevku jej ten byt naopak ochladzuje tým, že vetrá. Radiátory by zapínať nemusela, len nech zatvorí okná. To by ju nič nestálo a pani suseda by tiež bola spokojná. Chcelo by to trochu empatie, ešte tam ani nebýva a už nie je ochotná ani kúštik sa susedom prispôsobiť.
Takže moja odpoveď pre autorku - nie, neriešila by som susedu a nepýtala kamerový záznam. Skôr by som riešila seba a svoje správanie. Keď sa tam raz budeš chcieť nasťahovať, budeš mať pokazené vzťahy.

nafka0483
16. dec 2021

To nie je pravda ze ty mas byt a s ostatnymi nic nemas. Ked jeden nekuri a este ma vkuse otvorene okna, tak ochladzuje ostatne byty a tie potom musia kurit o to viac. Je to neohladuplne voci ostatnym.

Pochopim ked sa maluje alebo robia ine prace a je potrebne vetrat ale to sa ma robit narazovo - okna dokoran, vymenit vzduch. A aspon temperovat by sa teda patrilo.

simsalabim
16. dec 2021

To je taky problem tie okna zatvorit? Naco su vobec na vetracku?

simona92101
16. dec 2021

Skus sa popytat maliarov a murarov,co urobi so stenami, ked cez zimu vobec netemperujes..my sme kupili dom cez zimu,sice holodom ale malovky uz boli.a aj ked sme sa stahovali az na jar,temperovat sme museli-tak nam aj maliari povedali,inak by vsetko popraskalo a splesnivelo..
Moji rodicia maju pod sebou suseda,ktory v byte nebyva a radiatori ma vypnute celorocne,cize tiez musia vykurovat viac,inak ide od podlahy chlad..skus aspon pozatvarat tie okna..

jaskolka
16. dec 2021

Temperovat radiátory treba aj keď v byte nikto nie je lebo keď prídu mrazy, môže nastať problém.(zamrznutý radiátor nie je sranda)
Potom tiež nerozumiem prečo mas stále otvorené okná, veď hádam nemalujete v kuse od septembra? Ci?
Ale z toho, čo čítam, vy budete mat ako susedy problém spolu stále a možno postupne aj pre fakt úplne blbosti, lebo vzťahy už sú narušené a to ešte tam ani nebyvate

gab
16. dec 2021

a je ti jasne, ze budes potom na vykurovanie potrebovat dost energie, aby si ten studeny byt vykurila? Nechat vychladnut mury a radiatory (ak by nahodou zamrzli) tiez nie je dobry napad. Keby si byvala v dome, ktory stoji samostatne tak si rob co chces, ale zijes s ostatnymi ludmi, tak tam je respektovanie na mieste. Minimalne nechaj temperovat alebo zavri okna. A ano, je to velmi citit na spotrebe energie, znami byvaju nad garazou, ktora sa nevykuruje a ich spotreba (aj financna) je o 60% vyssia ako mame my, co byvame na 3. poschodi.

danieladeley
16. dec 2021

A schranku mas niekde ty na vchodovych dverach do bytu, kupovanu za vlastne peniaze? Lebo ak myslis tu spolocnu schranku pri vchode do panelaku, neviem o tom, ze by to bol tvoj majetok, takze s kamerovym zaznamom asi velmi nepochodis

tncka
16. dec 2021

Mylis sa,to ze ty nekuris a mas otvorene vetracky ma s tym ze jej je zima velmi vela

veronikaszabova
16. dec 2021

No tak teba by som za susedku fakt ze nechcela. 🤦🤦🤦🤦
Dufam, ze nebyvas na prvom poschodi, ale ze pod tebou niekto byva - a bude ti robit to, co ty susede nad tebou

macko_usko222
16. dec 2021

v byte by si mala kurit.Tusim sa to ani nemoze robit tak ze v jednom byte sa nekuri, steny su chladne a jasne ze to ovplyvnuje aj susedne byty.Chod za spravcom, on Ti to vysvetli a zalezitost by som riesila s nim.Radej temperovat ako mat plesnive steny alebo ine starosti, ako chudak susedu ktorej je zima.Len tak ti to nehovorila

kinats
16. dec 2021

No keby som ja mal odrazu chlad a preukazatelne od podlahy a mal ju standardne odizolovanu a od pociatku vasho nekurenia a vetrania neumerne zvysene naklady oproti minulosti, urcite by som vam dosledne rozkopal aj nieco ine , lebo pravny system tohto statu zial nema dostatocnu vymozitelnost prava a vase pocinanie obmedzuje nerusene uzivanie mojho vlastnictva co je urcite protizakonne jednanie. Ale to som ja, niekto iny by uprednostnil , staznosti a zalobu (lebo dohoda u vas zjavne mozna nie je). Boh nas opatruj pred bezohladnym susedom.

anjelicek26
16. dec 2021

@kinats hlavne v dnesnej dobe, kde ma kazdy mlady par hypoteku na limite, kopu inych vydavkov pred vianocami, naklady na energie sli hore rapidne a potom pod sebou susedu, co tam nebyva, ale s principu okna otvorene, ved co ju potom, ze ich to stoji aj 40e mesacne navyse...ved to nie su jej peniaze...

jakoma
16. dec 2021

No..mat teba za susedu..pod nami bol prazdny byt, kde majitelka nechala otvoreny balkon v zime do februara, zabudla zaviet.. byt mal len zaskleny balkon a nebolo vidiet otvorene dvere. My sme nevedeli vykurit nas byt.. raz sme si to vsimli,ked sme stali za tmy na kopceku pri bytovke :D o dva dni prisla a zavrela.. chuderka tvoja suseda

misabo
16. dec 2021

Napisem moju skusenost spred 3-4 rokov... Byvam pod strechou,pod nami prazdny byt s vypnutymi radiatormi, male dieta v decembri dostalo kiahne, ktore vyustili do tazkeho zapalu pluc a skoncili sme v nemocnici a potom este doliecovali doma. Vypeckovane radiatory na maximum a u nas zima ako v mraznicke.Stara strecha brala svoje, plus prazdny byt, ved naco aspon temperovat, ked tam majitel nebyva. Zacali nam plesniviet rohy. V byte sa zrazala zima s teplom. Chodili sme v mikinach. Zufalost nad zufalost.
Majitelku (byva v inom meste)som slusne, ked prisla na kontrolu, poprosila, ci by mohla aspon temperovat, lebo jej prazdny a nevykurovany byt berie teplo od nas a urcite aj od suseda pod nou a opisala som jej ,ako som uz zvazovala odist s chorym dietatom k rodicom, lebo tu sa nedalo existovat. Jasne, samozrejme, co ste nepovedali skor, mne to ani nenapadlo!!! Mali ste mi zavolat. (Kontakt som nemala, inak by som sa ozvala).

Sucasnost:strecha zateplena, byt pod nami prazdny, dokonca aj dalsi vedla cez chodbu (mame spolocnu stenu). O mesiac rodim a veru neviem si predstavit,ze budeme s 2 detmi v zime a doplacat na setrenie cudzej osoby na nas ukor.
ZIVOT V PANELAKOCH JE O TOLERANTNOSTI. KAZDY Z NAS MA SVOJE PRAVA, ALE AJ POVINNOSTI.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
annm81
16. dec 2021

Ja byť na mieste tvojej susedy, síce by som ti nepovedala, že si pi* vy* drzá, lebo sa viem slušne správať. Ale, že si pi* vy* drzá by som si o tebe rozhodne myslela. Radosť mať takú susedu.

sasanka605
16. dec 2021

Okrem arogantného prejavu, tvojho, to ze mas pootvarane vetracky a ani netemperujes ma dost veľký dopad na okolité byty. Podľa toho co píšeš nema zmysel ti to vysvetlovat. Suseda mala pravdu, nemusí sa ti to páčiť.

anavianavi
16. dec 2021

Poriesit by si mala svoj pristup a spravanie. Suseda ma pravdu, vyhovej jej.

anjelicek26
16. dec 2021

Vyuzila by som teraz predvianocny cas, zabalila nejake vianocne kolace, sla sa ospravedlnit, ze ti to, co to sposobuje, dodnes proste nedoslo. Zavries v byte vetracky, ukoncis konflikt, nez to prekroci rozumnu hranicu. Lebo ver mi, najneskor po nastahovani ti to ona zrata, pretoze tym, ze byva nad tebou, ma co sa tyka hluku a "otravovania" vasho kludu tie lepsie karty...

dada0902
16. dec 2021

My sme bývali na prízemí a viem co to je tam mat des zimu pivnica bola dole suseda tam mávala otvorenú vetracku pod našim oknom suseda nad nami dôchodkyňa nekuriila a my sme si kurili tak aby nám zima nebola poprosila som nech máva v zime tu vetracku zatvorenu aj mávala lebo ozaj išla zima viac co sa týkalo dôchodkyne ta radšej chodila po byte vo svetri aby kúriť nemusela tiež sme riadne palky platili za kúrenie osobne by som tie vetracku určite zavrela lebo tebe sa to nezdá ale ozaj ide zima do bytu nad tebou aj by som trochu kurila lebo tehlovka keď ju necháš studenú začne ti doma aj plesníviet kúrenie jej len prospeje netvrdím ze mas vykurovať ale len mierne spravíš dobre sebe nie susede
Jej správanie isto bolo vulgárne a tu schránku pozrela by som si záznam a ukázala sesedom co to ma ta správanie keď jej niekto nevyhovie aby aj ona ostala tahambena že spravila chybu ako aj ty nič v zlom

misabo
16. dec 2021

Mne spravca raz spominal,ako v inom panelaku muz odmontoval vsetky radiatory a nechal sa vykurovat bytmi naokolo a zospodu.byt mal situovany v strede objektu.Susedia na nervy,lebo na ich parazituje sebec, ktory si ide svoje a nehladi na druhych. Pre mna absolutne nepochopitelna vec a pristup.
Vetranie na vetracku je najnezmyselnejsia vec. Vetrat sa ma narazovo,prievanom v byte na 5-10 minut.
Najbizarnejsie poziadavky a reakcie zvyknu mat dochodkyne, napriklad nasej susede sa.pokazila chladnicka, lebo jej dovnutra vosiel smrad... Realita bola taka, ze si ju vypla a vsetko maso a pod sa jej samozrejme pokazilo, ten smrad bol z toho, nie zvonka z ulice. Chuda asi zabudla vziat lieky, alebo zazmatkovala...
Pre mna je smutné, ze dve zeny v tak super veku, zacinaju zivot na kope takto nestastne, ale viac ma mrzi autorkin pristup, lebo ozaj ani ja a asi ani vacsina z nas tu diskutujucich by neostala ticho a oslovili sme ju.

kinats
16. dec 2021

@anjelicek26 Zial som uz mal v minulosti podobnu susedu. Pristahovala sa do BA z vychodu ako velka voda:" teste sa som tu". Bola rovnako bezohladna a navyse aj hlucna stale jej nieco prekazalo. Dobre slovo nepomahalo. Na schodze vlastnikov nechodila, na pisomne podnety nereagovala vlastne bojkotovala vsetko a vsetkych co poukazovalo na jej spravanie. Tento druh ludi nema chrbtovu kost a spoliehaju na to ze pravny system je na nich kratky (co je aj v tomto "Absurdistane" pravda).