Prváčka, tretiačka a moja šanca nastúpiť do práce

barbara001
22. mar 2021

Ahojteasi mám depresiu ale musím vedieť Váš názor, mažel pracuje ja som momentalne nezamestnana, mám 2 deti prvačku a tretiačku, samozrejme stale a aj teraz sa snimi učím ja kedže u nas nikto nevie učiť ich po slovenky iba ja /aj manžel chodil do Madarskej školy aj mama atd./ ale ja som deti dala do Slovenskej školy, naozaj su jednotkari a šikovný....no a tu je problem že by som mohla mať pracu ale neviem čo bude s deťmi :-/ Kto ich bude učiť? Naozaj nemám nikoho a kvôli tomu neviem nastupiť :-/ Praca je okolo 100km od nas takže musím aj dochadzať, tak idem rano o 3tej a doma som večer po 8-mej, na druhy den nočna idem o 15-tej a rano som doma po 8-mej a jeden den volno, naozaj neviem čo robiť :-/ Manžel mi vždy hovorí aby som trošku počkala kym deti naštarujem hlavne prvačku a potom pôjdem...

21oktober
22. mar 2021

@barbara001 čo budeš mať z toho života pri takejto práci ? 100 km od domu ? Je to aspoň dobre ohodnotené ?

elizabet173
22. mar 2021

@barbara001 100 km by som za takychto okolnosti necestovala, radsej by som sa docasne zamestnala hocikde blizsie na pol uvazku, aby si vypadla medzi ludi a bola aj s detmi.

77katarina
22. mar 2021

Ja Vás chápem veľmi dobre. Ja mám ten istý problém, mám druháčku a som slobodná matka bez partnera a rodiny. Tiež kvôli tomu som už 10 mesiacov bez práce, lebo s malou sa nemá kto učiť a ani ju vyzdvihnúť z družiny o 16,30 hod. Tiež si neviem predstaviť bez práce a príjmu cca 2-3 roky kým bude aspoň piatačka.

elizabet173
22. mar 2021

@21oktober pri takej casovej strate, by to muselo byt 1800 eur v cistom, aby som toto podstupila

barbara001
autor
22. mar 2021

@21oktober
@elizabet173
no keby to bolo u nas také ľahke najsť si pracu prave teraz ☹ ved je všetko zatvorene a skôr prepuštaju každeho ☹
@77katarina no a hadky mame stale s mužom ☹ to by mal na starosti potom potom on a viem že to nechce ☹ a ešte že byvame na dedine takže ich aj nosím do školy aj späť ked je škola ☹
@elizabet173 -1000€ odpočítaj 😀

luccija
22. mar 2021

@barbara001 hľadať inú prácu hoc aj upratovačku, v kuchyni, obchode niekoho opatrovať spraviť si kurz opatrovania cez úrad práce, za druhé pri takých snebach by si padala na ústa vieš čo to je vstávať o 03 a prísť po 20??koľko by Ti trvala cesta do práce časovo?a aj,keby si sa s nimi neucila s kým budú doma so svokrou?keď o 15 pôjdeš na nočnú na túto prácu by som zabudla nemôže to byť jediná praca v okoli

cawes
22. mar 2021

@barbara001 spocitaj si cestovne kolko minies mesacne plus ak by si nasla niekoho (susedu ktora by ich nosila do skoly a vybrala naprikld za neaky peniaz) kolko ti effektivne ostane a ci sa to oplati

lubina
22. mar 2021

@barbara001 s dvoma este dost malymi detmi dochadzat denne 100 km do prace a potom spat je podla mna nezvladnutelne. Ved ich nebudes ani vidiet poriadne, nie to este s nimi nieco robit. Ja by som ostala s detmi a hladala nieco ine, mozno by to trvalo dlhsie, ale 100 km je ozaj daleko a deti su este male a potrebuju pomoc, ci uz s ulohami alebo s kruzkami (ked sa bude dat zasa chodit na kruzky) a pod. Cize za mna by toto nebola idealna praca a nesla by som tam.

barbara001
autor
22. mar 2021

@luccija
@cawes
@lubina no asi naozaj musím trošku počkať s pracou, s malymi deťmi je to strašne ťažke a ani susedov nemame takych čo by postražili :-/

luccija
22. mar 2021

@barbara001 no len vždy bude niečo...teraz nie je ideálne hľadať prácu vydrž aj, keď Ti to ide na nervy

ninusa221
22. mar 2021

To je strašne vela 100 km od domova to sa skor chodi potom na týždňovky.

cawes
22. mar 2021

@barbara001 pozri nto chce najde riesenie. Zijem v zahranici, bola som aj slobodna matka. Teraz som menila pracu som na maleho sama ak nepocitam laudy druhy vikend ked ide k otcovi. Napriek tomu som isla robit 1.5 hodiny pd domu sice prisla korona a robila som Home Office neskor. Potom sa naslytla moznost na inu poziciu a ovela blizsie 8minut do prace alebo 30kedze mame dve kancelarie. Tak som sa prihlasila a isla. Maly chodi do druziny, obcas suseda. Do toho maly hra furtbal dva krat tyzdenne ma trening, raz za tyzden ma tenis, este aom s nim cjodila kvoli celiakii po nemocniciach atd. Proste na hlavu ale vsetko sme zvladli.

77katarina
22. mar 2021

@cawes áno dá sa zvládať aj ako slobodná matka, keď máte prácu prispôsobenú škole, t.j. robíte iba klas. soc. prac. dobu cca od 7 do max.16 hod.
Ale nie keď robíte na smeny ranné, medzismeny a poobedné. A potrebujete sa s druháčkou učiť a ste bez mami, partnera, súrodencov a dobrej susedy a otca ktorý má vyše 73 rokov a modlíte sa každý deň, aby ste sa o neho nemuseli starať-myslím keby bol ležiaci, nie nákupy, poupratovať, navariť.

elizabet173
22. mar 2021

@barbara001 chápem, že je to teraz ťažké, ale prácu si mohla hľadať skôr, keď nebola takáto situácia, keď ti skončil rodičák. Teraz by som počkala, tak, ako ti radí muž, alebo by som zobrala hocičo, ale v mieste bydliska, aj keď len na pár hodín. Kľudne aj upratovať či už kancelárie, vchody a schodiská v obytných domoch, alebo prácu v supermarkete. Ste s mužom dvaja,. prestriedate sa, čím budú deti staršie, tým budú samostatnejšie.

77katarina
22. mar 2021

@elizabet173 presne, dobre ste to napísali, ... sú dvaja prestriedajú sa ...

oblecenie99
22. mar 2021

@barbara001 Vôbec ale ze vôbec by manžel nevedel pomôcť? . Zase ta prvácka a tretiacka slovenčina by sa ešte dala, či...? My ako maďarské deti sme chodili so sestrou do slovenskej školy, aj družiny, tam sme sa učili, doma sme len prehodili veci z tašky na ďalší deň, naši nás nekontrolovali a tiež sme mali ednotky..myslim v tom treťom ročníku, tam sme už vedeli pracovať samostatne, a prvacku by asi ocko zvládol..? Švagriná tiež nevie dobre slovensky, sem tam jej poradím, majú tuším štvrtácku v slovenskej triede, ale toľko, čo sa oni učia, ešte zvláda s malou.. Presne z takých dôvodov chcem aj ja malého dat do slovenskej školy.. Jednoducho nemám pocit, že ta slovenčina je u nás v maďarských školách dostatočná :/ verím, že to zvládnete spolu.. Chápem tu prácu, neviem odkiaľ si, ale asi južnejši región, tam je s prácou všelijako, asi aj ja by som brala aj keď je to veľa cestovania. Ja som z KE, ale pochádzam z Medzibodrozia, tam ľudia bežne dochádzajú do KE denne aj vlakom, cca 100 km tam a 100 km späť, dlhé roky, žiadna rarita ale smutná realita a to sú tí šťastlivci co prácu majú.

marcellka32
22. mar 2021

Vieš čo to je vstávať o 3.00??? Vtedy ma telo spat (najsilnejšia fáza spánku), inak budeš unavena tak, že budeš padať na hubu, a to nehovorím že nebudeš mať energiu venovať sa deťom a mužovi.... určite niečo iné pohľadaj

cawes
22. mar 2021

@77katarina v kancelarii robim rok predtym 7rokov na smeny

77katarina
22. mar 2021

@cawes Ja som robila 18 rokov na smeny aj nočné a skoro všetky víkendy, čiže ja s tým nemám problém. Ale teraz to jednoducho s 8 ročnou dcérou nejde, lebo keby som aj niekoho k nej našla, tak kto sa bude s ňou učiť ? Asi ja keď prídem o 21,30 hod. s práce 😢

77katarina
22. mar 2021

*oprava : z práce

cawes
22. mar 2021

@77katarina tak potom pockaj a nreozmyslaj ked si si sama odpovedala

77katarina
22. mar 2021

@cawes "Ďakujem" keď človek nezažije tak nechápe, ja sa s Vami hádať nebudem. Skúste bez pomoci a bez práce takej aby Vám umožnila dieťa si vyzdvihnúť zo školy/škôlky existovať.
Teraz k autorke : Skúste to a uvidíte, možno medzi tým nájdete aj inú lepšiu prácu. Za skúšku nič nedáte aj keď to bude záber na organizmus a nervy. Len fakt to bude ťažké keď sa nemá kto učiť s deťmi. Držím palce ❤

lujza123
23. mar 2021

Preboha 100 km, to je šialené. Véd si spočítaj koľko zarobíš keď odpočítas náklady na cestu, vydel si to hodinami co ti zaberie cesta + práca a zistíš ze robíš tak za 1,5 e na hodinu.

Vykasli sa na to, skus niečo nájsť na, par hodin, kľudne aj na čierno... Upratovanie, vypomoc v zahradach, opatrovanie detí, predaj haraburdia cez bazos čokoľvek, ak vieš niečo ušiť, napiect, niekoho ostrihať využi to.
Situácia je taka aká je a doplatia na ňu hlavne matky s deťmi, zavreté školy, škôlky, ženy doma no OCR, na homeoffice popri tom ešte malé deti strážia, so školakmi sa učia, také deti s disleksiou tie sú úplne v keli... Vždy bolo ťažké zamestnať sa s malými deťmi, po tejto situácii to bude ešte horšie, zamestnávatelia budú uprednostňovať mužov lebo v prípade ďalšej vlny epidémie im z roboty nevypadnu...

To je proste stav že pomôž si človeče sám, lebo nikto ti tu nepomôže.

77katarina
23. mar 2021

@lujza123 Pekne napísané na 100% súhlasím

cawes
23. mar 2021

@77katarina ako ja nebiem ci citas s porozumenim. Ved ti pisem ze sama viem kedze som zazila. Zijem 1000km daleko od domu. Sama bez nikoho. Robila som na smeny a ano x krat to bolo na hubu ale ked sa da tak sa riesenie da vzdy najst

77katarina
23. mar 2021

@cawes Tak mi ho povedzte. Príklad robíte od 9 do 21,30 hod. kto sa bude učiť s dieťaťom. Keď nemáte mamu, súrodenca, susedu, partnera a kamoška býva 30 km od Vás ....

fiafia
23. mar 2021

Tak toto nie. Veľká časová strata. Viac budeš v robote a na ceste ako doma. To by musel byť plat 1200€ a vyssie

ivanka12311
23. mar 2021

To čo zarobiš dáš na dochádzanie za prácou...ja by som až tak ďaleko 100km nešla, dosť vyčerpávajúce z fyzického aj finančného hľadiska

julia2018
23. mar 2021

Prvá vec, čo mi napadla, že pani má asi nie celkom vydarene manželstvo, je závislá na manželovi a rodine, dost jej to dávajú pocítiť a rada by mala akúkoľvek finančnú nezávislosť. Ale to je len môj subjektívny pocit. Čiže z môjho pohladu nejde tak o prácu ako skôr o odpútanie sa

elizabet173
23. mar 2021

@julia2018 keby to tak bolo, tak by hádam hľadala prácu hneď po skončení rodičáku, alebo aj skôr, nie? Aj keď tiež mi také dochádzanie za prácou príde ako čisté zúfalstvo