Problémy so závislým 25-ročným synom

adamkatka
21. nov 2022

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ako mám syna presvedčiť aby sa išiel liečiť zo závislosti.
Je dospelý, má 25r, mal problémy s alkoholom a stále bojuje s róznymi závislosťami, je veľmi inteligentný, vie zarobiť ale následne aj minúť, preto sa brodí v dlhoch. Bol už raz na liečeni, ale vydržal tam mesiac, potom bol v poriadku necelý rok a zase začal namiesto alkoholu s liekmi ako je xanax a iné. Neviem si už rady, bojím sa že sa mu niečo stane, ale nechce počúvať moje rady, je doslova agresívny voči mne.
Sme celá rodina nešťastní ale nevieme čo máme robiť aby pochopil že sa rúca do nešťastia ako už veľakrát. Nestačilo mu 2x havarovať, chvíľu sa držal a potom zase.
Poraďte mi prosím, psychiatra navštevuje, berie aj antidepresíva, ale nepomáha ani to , ak by niekto poznal nejakého liečiteľa tak aj to by som skúsila. Všetko pre záchranu svojho syna.

oli18
21. nov 2022

Najlepsi liecitel je psychiater. Ak mu nezabera liecba, treba zmenit lieky, alebo psychiatra. Alebo nechat padnut na same dno, nekryt mu chrbat a nenechavat zadne dvierka. Ale ako matka by si do dala asi tiez len pod liekmi, inak ti to materinske srdce nedovoli. 😪

pribinak
21. nov 2022

Žiadny liečiteľ, žiadne lieky, žiadny psychiater, žiadny zázrak na počkanie, ….

Pevna vôľa. Ak ju nemá, tak mu nikto a nič nepomôže.

janinah
21. nov 2022

Pogooglite projekt cenakolo komunita v Medžugorie

maxiva
21. nov 2022

@adamkatka možno keby sa nadchol pre nejakú prácu, alebo hobby... Ze by nemal čas na blbosti. Inak len vážny rozhovor s človekom ku ktorému vzhliada.

zuzanna33
21. nov 2022

@adamkatka Nemôžeš ho donútiť závislosť je choroba a bude to horšie nemá otca ? Niekedy rázne vyhodiť z domu nie som krkavčia mama ale musí sa spamätať...A on má len strach nemá priateľku? Chýba mu niečo v živote motivácia a to sa nedá zo dňa na deň... Neváži si život dal sa na zlú cestu a sám sa musí naučiť čo je správne

jana1511
21. nov 2022

@adamkatka môj syn to iste , včera mal 22 . Je to ťažké . Ja si myslím , že z toho vyrastú . Chlapci majú ťažkú pubertu ktorá velmi dlho trvá. Len dá modliť nech sa nič nestane . Ja už som tiež v koncoch…

nini1978
21. nov 2022

@pribinak závislosť je diagnóza.
Pevná vôľa je krásne slovné spojenie ale iba pre tých,ktorí nie sú závislí.
Mne je dosť trápne za teba, píšeš ,ale nemas asi šajnu aký je to problém

pribinak
21. nov 2022

@nini1978 nech ti je trápne sama za seba. Do mna sa nestaraj

galioska
21. nov 2022

@adamkatka nechcem ta strasit ale toto neskonci dobre...

danusa63
21. nov 2022

@adamkatka ku Kufovi ten ho dá "do laty"....ten tam mal už kadejakých exotov

maribell
21. nov 2022

Ach, je to hrozné 😒...ale z vlastnej skúsenosti ti poviem, že nepomôže nič... musí iba padnúť na dno

zuzinka888
21. nov 2022

@pribinak pevna vola je ako sval. Buduje sa cvicenim a posilnovanim( vôle) rastie a spevnuje sa. Nik ju nema pevnu asi len tak. Ale od dectva sa trenuje uz len tym, ze ti rodic povie- pockaj, vydrz az zajtra a ty pockas - vydrzis....No niektore deti ucime mat vsetko a hned - preto nie je pevna vola. Tolko z prednasky - Ako posilnit volu byt cielavedomy a uspesny.- ale toho doktora meno si napamatam🙈

zuzinka888
21. nov 2022

Treba mu dat jasne a tvrde ultimatum. Poslednu sancu. Ak sa rozhodne pre liecenie naplno ho podporit. Ak nie nemat zlutovanie aj ked to znie kruto. Jednoducho utat. Musi vediet co moze stratit.- domov, rodinu. Je to krute ale ak neokusi dno a zaroven pomocnu ruku- tak len spomalujete jeho pad. O par rokov padne na dno bez moznosti zachrany.

0silvia0
21. nov 2022

@adamkatka byva s vami? Nedal by sa pomocou psychiatra prehovorit este na liecenie?

nini1978
21. nov 2022

@zuzinka888 ale to neplatí pre ľudí,ktorí sú závislí,pretože to už nejde o vlastnú silnú alebo slabú vôľu, pri závislosti to riadi mozog,on proste chce a potrebuje to,co ti dá alkohol, nikotín,droga, automaty, jedlo a mozem pokračovať do nekonečna...
Nemozes čakať od závislého človeka,že bude trénovať silu vôle ako svaly (🙄),tam je na tréning neskoro
Bez odbornej pomoci sa z toho nemá ako dostať. A mohol by aj veľmi chcieť!

nini1978
21. nov 2022

@zuzinka888 áno,to je podľa všetkého jedine riešenie,iné neexistuje.
Z psychologického hľadiska je rodina ,ktorá stále pomáha bohužiaľ spoluvinnik,znie to strasne kruto,ale je to tak

metoyou4
21. nov 2022

@danusa63 moj známy bol tiež pri Kuffovi a pre mňa on bol beznádejný prípad a už druhý rok je úplne iný človek.Úplne prestal piť a vyvádzať

amiaja
21. nov 2022

@metoyou4 mozem sa spytat kto to je ten Kuffo?

zuzinka888
21. nov 2022

@nini1978 praveze musí. Aj na lieceni takto funguju. Nedavaju si ciele ze - Teraz nebudem rok pit. Su to male krocky. Dnes nebudem pit. Dnes si nedam a zvadnem to. A stale dookola den po dni. Ked som to zvladol vcera- zvladnem to aj dnes. Da sa to. Dokazem to. A z dni su tyzdne.... a ked pride kriza alebo pokusenie znovu. Vydrzal som tyzden, mesiac......tak to teraz nezahodim....Takto sa trenuje vola. Viem to z pfvej ruky manzel abstinuje 19 rokov.

nini1978
21. nov 2022

@zuzinka888 ale ide o to,že je pod dohľadom ľudí,ktorí s tým pracujú
Vedia krok za krokom,čo robiť,ako motivovať ,je to ich práca.

zuzinka888
21. nov 2022

@nini1978 ale ja netvrdim, ze to ma zvladnut sam - bez pomoci.

bluka2
21. nov 2022

A ako/prečo to vlastne začalo? Vzťahy v rodine máte ok?

danik1505
21. nov 2022

@amiaja Marián kuffa, kňaz v Žakovciach

0silvia0
21. nov 2022

@amiaja Kuffa, knaz...

shee11
21. nov 2022

pozri si komunita Cenacolo. Su aj na SK.

ivangeline
21. nov 2022

Ak nemate dobry vztah,nestaraj sa. Chodi k psychiatrovi. Kolko povie,tolko povie o sebe a zavislosti. Ked bude chciet pomoc ci radu,vypyta si. Prilis aktivny rodic skodi.

vilma7
21. nov 2022

Pokiaľ on nebude chcieť, ty a aj celá rodina nemáte šancu. Žiaľ. Podporiť ho určite môžete, ale v prvom rade Musí chcieť on.

missdiva
21. nov 2022

@janinah boze len to nie.
Tieto komunity su v preklade vazenie kde ludom neostava nic ine len sa extremne upnut na vieru v snahe prezit tie strasne podmienky a otrasne zaobchadzanie, ktore tam musia znasat.
Suhlasim s @pribinak Pomoct si dokaze len on sam a je to len otazka pevnej vole. Vy ho mozte motivovat, co je fajn ale je to hlavne na nom.

mamamoni
21. nov 2022

Závislého človeka žiadna liečebňa závislosti nezbaví. Iba on sám musí dôjsť k tomu bodu kedy si uvedomí že cesta ktorou kráča nieje správna. A to je veľmi ťažké, sú ľudia čo to nikdy nedokážu....

janinah
21. nov 2022

@missdiva bola si tam? nemáš šajnu kolko ľudí zachránili