Priateľ si nevie priznať chybu

29. nov 2021

Mám priateľa, s ktorým neviem či chcem zotrvať vo vzťahu práve kvôli tejto chybe. Ak máte doma manželov, ktorí sú podobní tak budem vďačná za každý názor ako to prekusnúť. Túto jeho vlastnosť si všímam od počiatku vzťahu, ale nedošlo mi to hneď. Vo všetkom v čom pochybí si nie je schopný priznať podiel viny a geniálne to dokáže prekrútiť tak, že z toho čo pokazil on, obviní vás. Stačí ak mu poviem, že prosím nabudúce uprataj omrvinky z linky. Jeho odpoveď je "ja som ich spratal, toto muselo ostať po tebe." Alebo sme išli na nákup, kde zrovna bolo veľa ľudí. Ešte sme len vošli do obchodu a som videla jeho odutú tvár, stihol mi počas nakupovania povedať ako v živote už nepôjde nakupovať a na samotný záver som si ešte vypočula ako som zabudla dať niečo do nákupného lístka a kvôli mne sme to nekúpili. Čiže kvôli jeho nervom z ľudí som za všetko mohla ja.
Podotýkam vždy ho konfrontujem s tým, že si na mne nebude vylievať jeho aktuálnu zlú náladu, ale aj to pretočí štýlom, že vôbec nebol nahnevaný kvôli plnke v obchode, ale preto že ja som niečo zabudla. Rozprávali sme sa o tom veľa krát. Ja ani nechcem počuť od neho prepáč alebo aby si sypal popol na hlavu, ja len chcem, aby mal trochu pokory v sebe a neútočil za každú sprostosť. Mne to už príde, že on nedokáže zniesť pocit, že v niečom pochybil, tak preto je každý debil len on je lietadlo. Ak máte tipy /triky čo s takým človekom tak si to rada prečítam.

ivkazba
29. nov 2021

Môj jediný tip čo s takým človekom je nebyť s takým človekom.

thereisabear
29. nov 2021

Len počkaj, keď budete mať dieťa, ešte vtedy to len rozbalí naplno. Tvoja vina bude že plače, tvoja vina bude že je neporiadok, tvoja vina bude že sa nevyspal...

rejka7
29. nov 2021

Rozhodne si zvoliť rozchod pokiaľ nemáte dieťa, niečo podobné mám doma a je to hrozné, budeš z jeho prístupu zdeptaná, znechutená, rozčarovaná a predovšetkým časom psychicky nevyrovnaná, a áno časom to bude horšie a horšie.

autor
29. nov 2021

@thereisabear Práve kvôli tomu ani neuvažujem nad zakladaním rodiny a uvažujem čo ďalej. Mohla by som dať rovno koniec, ale je mi lepšie sa o tom s niekým porozprávať ako niečo spraviť bez rozmyslu. Už to vyzeralo na fajn ceste, že sa skonsolidoval a v piatok ma v tom obchode presvedčil, že je najlepšie ho niekam nakopať. Ja inak nie som žiadna puťka čo stiahne chvost a uši a nechá si to, ale tiež sa mi nepáči vzťah kde len jeden druhému papuľuje.
@rejka7 a nevieš čím to môže byť u tvojho muža? Mne príde ako z inej galaxie keď už človek musí chodiť po špičkách, aby sa nezdul. Aj tak nechodím, nemám na to trpezlivosť len som fakt nasrana :/

cefka29
29. nov 2021

Robit nejakemu gerojovi fackovacieho panaka po cely zivot? Ani nahodou. Premyslas velmi dobre, taketo povahove crty sa vekom len zhorsuju a nemyslim zeby ta s nim cakala stastna buducnost. Vela zien sa chyti do takej pasce a nechaju sa zdeptat tak ze si naozaj myslia ze su najhorsie na svete a nikdy nikto iny o ne uz nezakopne.

ivkazba
29. nov 2021

On sa neskonsoliduje. Áno, môže mať chvíľku kľudné obdobie, ale nezmení sa. Takéto povahové črty sa nemenia. To nie je o tom, že urobíš rozchod bez rozmyslu. To je o tom, že urobíš rozchod, pretože rozum ti má povedať, že nebudeš s chlapom, ktorý nemá voči tebe úctu a rešpekt.

emalka
29. nov 2021

Utekaj od neho, ukazkovy manipulator. To co robi sa vola "gaslighting", je to forma manipulacie kedy ta moze dostat do stavu ze budes sama spochybnovat svoju svojpravnost. S tymto clovekom to nema buducnost, bude to este horsie, manipulaciou to este len zacina.
Tu je o tom trochu viac, v anglictine su ovela lepsie materialy https://lepsiden.sk/tipy-ako-odrazit-gaslightin...

autor
29. nov 2021

@cefka29 @ivkazba ja sa vôbec necítim, že by som bola niečo menej. Sebavedomie mi nekleslo, viem čoho som hodná a viem kedy za niečo môžem a kedy je to neopodstatnené z jeho strany. Je mi len trochu smutno, možno do plaču, pretože už prvý priateľ bol podobný. Síce nie v takej miere ako tento, ale tiež sa tváril ako pán tvorstva. Fakt sa mi chce revať len preto, že ma to akosi nebaví stále hľadať, vyberať chlapa. Zvykať si na niekoho muchy...nebojím sa, že si chlapa nenájdem, len som z toho unavená.
@emalka viem, že je manipulátor, aj slovo gaslighting poznám. To je na tom to smutné, že keby nebol tak možno mi je ten pojem cudzí. Ďakujem za link, prejdem si ho. 🙂

emalka
29. nov 2021

Drzim palce, nieje to lahke, sama to poznam. Ver tomu ze normalni chlapi existuju, akurat treba zistit preco si vyberas taketo typy, co ti na nich imponuje a potom hladat muza co to vobec nema. Dalsia vec ale je ze manipulatori si vedia presne vytypovat svoju obet a potom ti uplne zahraju na vsetky dolezite strunky. Mojho muza som si doslova vybrala preto, lebo nic z toho nerobil 😅

mabenn
29. nov 2021

to nie je tak, ze on si nevie priznat chybu, to je ze vsetko je tvoja vina - a to je rozdiel. vy dvaja ste sa nasli, funguje vam dynamika vztahu, doplnate sa...co je samozrejme zle pre teba, lebo on sa na tebe filtruje...este aj v nadpise temy ho dokazes obranovat, je to na zamyslenie...kym to ty budes podporovat, on sa nezmeni...ty sa potrebujes zmenit, aby ti toto nikto nerobil, a to ze si skusala na neho rozpravat - asi to nemalo taku silu aby s tym prestal

autor
29. nov 2021

@emalka a to je práve tá otázka, ako zistiť, že ten chlap, s ktorým randím nemanipuluje mnou? Ono sa to všetko vždy ukáže neskôr a preto sa stále dostanem do takého vzťahu.
@mabenn máš pravdu, to nepopieram. Asi ho podvedome bránim, mne to ale nedošlo kým si na to nepoukázala. Ako sa niečo také dá zmeniť? Lebo hovorím to nie je o tom, že on si po mne zbrechne kvôli jeho zlej nálade a ja som ticho. Ja na to reagujem a dávam najavo, že mi to vadí. Asi som ale nenastavila svoju hranicu tak, aby s tým prestal úplne. Respektíve čo presne sa dá takému človeku povedať?

mabenn
29. nov 2021

ty ho nezmenis...mala si nieco take doma? otec? mama? ich vztah? vas vzajomny vztah?

autor
29. nov 2021

@mabenn Žiaľ mala. Moja mama je tvrdý oriešok, mám s ňou dobrý vzťah, ale počas detstva to bolo niekedy fakt trápenie. Žiaden problém sa nedal vyriešiť diskusiou a ak mala stresy, tak ja som bola hromozvod. A otec ku mne taký nebol, ale on bol taký voči mojej mame. Takže s touto manipuláciou sa stretávam odjakživa. Občas sa pristihnem pri tom ako závidím iným ženám, že si dokážu povedať svoje a zo mňa asi vyžaruje niečo čo dovolí hocijakemu chlapovi si o mňa obtrieť ústa.

mabenn
29. nov 2021

mas to "zdedene", nauceny model spravania...pravdepodobne tak podvedomo hlboko ulozene, ze to nedokazes kontrolovat a budes to pritahovat u partnerov...na odstranenie sluzi regresna terapia

janewithane
29. nov 2021

Co mu na to povedat? Zbohom

rejka7
29. nov 2021

Mne sa zdá, že môže ísť aj o určité narcisticke črty, nie som psychológ, a neviem či sú moje odhady správne ale keď čítam o narcistickej poruche a narcizme atď, myslím, že niečo z toho takýto ľudia majú, sú najlepší, ich názor je ten najlepší, preto názor iného nie je dôležitý, nemajú úctu, pokoru, rešpekt, dirigujú, máš pri nich pocit, že si nepodstatná handra, sú arogantní, atď a hlavne za všetko môže ten druhý, no a potom popieranie skutočnosti, pretáčanie faktov atď, Môže to byť aj odpozerane z rodiny myslím, že jeho otec sa podobne správal v rodine voči matke, potom k deťom, takže to má takpovediac v krvi. Tiež aj nevyzreté osobnosti hádžu vinu na druhého a majú záchvaty zlosti, keď sa im niečo nepáči, nevedia spracovať frustráciu ako deti, preto sa vybijaju na najbližších. Kedy a či vôbec niekedy vyzreju je otázne. Každopádne poruchu osobnosti nezmeniš, nevyliecis, len ty sa utrapis. Takže ...,rozchod za mňa jednoznačne.

sabca_m3
29. nov 2021

@thereisabear čistá pravda, ja som takého mala doma🤯

mauduska
29. nov 2021

moja krstná má takého muža a po niekoľkých rokoch manželstva zvažuje rozvod.. kým je to len priateľ, stále vieš ľahko ujsť.

autor
29. nov 2021

Ďakujem dievčatá. Tým ako som sa tu opustila, tak mi prišlo úplne mizerne z toho. Viem čo robiť, nie som ani finančne závislá na ňom len som asi naštvaná na seba za ten premrhaný čas :( Už teraz počujem ako mi povie, že ked chceš odísť tak choď a môžeš si byť odutá ešte dlho. To bolo vždy po každom nedorozumení, keď mi bolo smutno a chcela som len chvíľu pre seba, tak ma obvinil ešte aj z toho, že som "odutá". Cítila som sa akoby som nemala ani nárok na svoje pocity a hnev.

elizabet173
29. nov 2021

manipulátor ako vyšitý, nestrácaj s ním čas, píšeš veľmi rozumne, prenechaj ho s radosťou inej

janisa31
29. nov 2021

toto s vekom bude horšie a horšie, čiže choď od neho skôr ako bude neskoro, s takýmto človekom sa nedá dlho fungovať, človeka to začne psychicky vyčerpávať :/

siska53
29. nov 2021

To sa nezmeni.. ak mozes, nemate deti.., vycuvaj cim skor.

mabenn
29. nov 2021

bohuzial, pokym to nevyriesis v sebe, hoci sa s tymto rozijdes, dalsi bude rovnaky...na zaciatku sa ti to nebude zdat, ale casom to padne do rovnakych kolaji

ingush616
29. nov 2021

Bohužiaľ mala som "šťastie" na takého chlapa, bol presne takí ako ty opisuješ :D
Dúfam ze to nie je ten istý človek :D
Ale všetko sedí.
Viem ti len toľko povedať, že takémuto typu nikdy nič nebude dosť dobré, on vždy bude ten dokonalý, hlavne je aby mal svoje pohodlie, ma svoje zásady, také svojské.
Egoisticke črty, priznať si chyby nikdy, ale na každom len chybu hľadať...
Čím skôr preč od takého človeka, žiaľ nemyslím ze sa taký človek zmení, alebo sa niekedy raz v živote uvedomí.
Čím ďalej bude to pri nom trápenie. Sorry

fleur1111
29. nov 2021

Ja som takeho poslala kade ľahšie, o pár mesiacov po našom rozchode už začal plánovať svadbu s inou, lebo už čakali dieťa 😁 teraz je panko rozvedený, zrejme to s ním ani ona nevydržala.

elizabet173
29. nov 2021

@mabenn prečo by mal byť ďalší rovnaký?

pictbridge
29. nov 2021

Môj je taký tiež že si nikdy neprizná chybu za všetko môžem ja ale vieš čo . Kašlem ma to . Sme spolu 17 rokov a je super aj tak vo všetkom. Aj ja mam svoje chyby a hotovo. Aj tak viem že vie o tom že urobil niekedy blbosť len to proste nevie povedať nahlas.

pictbridge
29. nov 2021

Nemáme toho istého muža? 🤣🤣 ešte aj keď po hádke plačem je schopný ma zdrbať a vôbec si to nevšíma. Po hádke keď neprídem ja on sa neozve aj týždeň. 😀 no po 17 rokoch manželstva na to už seriem a robím si z toho prdel. To je jediná chyba ktorú má inak je úžasný a kvôli jednej chybe by som sa ho nezvdala. Aj ja ich mam a viac.

timing
29. nov 2021

Ako uz bolo radene, s nim Ta stastna byducnost nečaka. Nezmeni sa. Maximalne tude chvilku klud a potom znovu bum. A takyto zivit nestabilny nepotrebuje nik.
Tento nadradeny,egoisticky,narcisticky typ sa Ti vysmeje do tvare,v momente ked povies,ze sa rozchadzas s nim. A cele to prekruti,ze to vlastne on s Tebou konci,aby jeho ego nebolo zranene a vycitky z rozchodu si mala ty.
Nehraj jeho hru. Odosobni sa z kazdej strany,hlavne citovo. Vyries si byvanie, prestahuj si tam postupne svoje veci a potom mu povedz papa.

autor
29. nov 2021

Najhoršie na tom je to, že viem že sa nezmení a mne nejaky čas pretiekol pomedzi prsty. A ja som všetky tie red flags prehliadala lebo však dám tomu čas. A teraz mi môžu ostať oči pre plač. Dobre, možno super že som na to prišla teraz ako keby som bola napríklad tehotná ale i tak. Neviem momentálne prekusnut že som sa nechala obabrať. No a ešte a možno zbytočne ma štve pocit, že jeho bývalu rešpektoval. Ako povedala tak bolo, ale nakoniec sa s nim rozišla ona. A ešte za ňou fňukal dosť dlho. Keby bol úplne klasický manipulátor tak by bol rád že sa jej zbavil lebo takí ľudia potrebujú submisivne obete, lenže on ju chcel dlho späť, pokým nespoznal mňa. Takže tomu ja nerozumiem, že ako to že pri nej sa nesprával ako pri mne a kde robím chybu ja.