Priateľ popri štúdiu nechce pracovať

26. jan 2022

Ahojte. Žijem s priateľom už 3 roky a ja už pracujem no on má ešte 2 roky školy kým ju dokončí. Ide o to že nezvladam to utiahnuť financne. Tie brigady čo má popri škole mi vôbec nepomahaju. Zarobí 200€ mesačne. Povedal že nemôže pracovať normálne lebo ma školu online vyučovacie hodiny a pod.
Zaujímalo by ma ako pracujú teda ostatní vysokoškoláci ? ..ako to že niektorí žijú sami chodia do školy aj do práce ?
Keď on hovorí že nemôže.
Ja plačem už 2 roky prosím ho aby skúsil si nájsť niečo lebo ja už nevládzem. Žijeme z ruky do huby a ja sa bojím o holu rit pri tých všelijakých výdavkoch , keď sa niečo pokazí a pod... Neskutočne palky idú za všetko. Čo mám robiť prosím vás.
Stále mi tvrdí že robota pre vysokoškoláka pomaly neexistuje aby mu vyhoveli. Napr.vo fabrike že by nemohol pracovať.
Sme z Humenneho prosím vás ak viete o nejakej práci kde by vzali aj vysokoškolaka ktorý má ráno hodiny čiže môže pracovať v poobedňajších hodinách prosím dajte mi vedieť nech mu môžem dokázať že môže pracovať aj on.

grace55
26. jan 2022

Čiže Ty ho zivis? Externé študovať nemôže? Ty nie si jeho mama, aby si prevzala starostlivosť o jeho výdavky....Keď nemá na živobytie, nech si nájde prácu, ide von, školu preruší, riešení je veľa....

janai1
26. jan 2022

Tesco, kaufland, atď?
U mňa v práci vysokoškoláci robia nočné 💁‍♀️
A VŠ je väčšinou tak 3 dní v týždni, zvyšné 4 robí čo?

vler
26. jan 2022

Jemu nevadi ze dva roky places....nechapem ze tuto situaciu tolerujes 2 roky?! Vedela si ked ste spolu isli zit ze on nema alebo nebude mat prijem ze ho budes zivit?

pribinak
26. jan 2022

Tak ak študuje dennou formou tak je to veľmi náročné, závisí ako má prednášky a semináre rozvrhnute.
Ak chceš aby pracoval na plny úväzok tak jedine prejsť na externú formu studia, ale tam zas platí školne a väčšinou sa aj študuje dlhšie
Jedine viac pracovať cez víkend, ale otázka je že kedy potom budete spolu

Jeho rodičia mu nepomáhajú vôbec?

ukulela
26. jan 2022

Niektore odbory su narocne. Ja som mavaka rozvrh bezne cely tyzden. Ziadne tri dni. Tiez sa treba ucit. To stemali mat vydiskutovane dopredu, z coho budete zit.

autor
26. jan 2022

@grace55 rodicia ani nechceli aby odišiel preč z domu ani aby pracoval, že ho tahan na zlé chodníčky a vyčítali mi že kvôli mne neskončí školu. Tak som im chcela dokázať že skončí školu aj pri mne.
Povedali mu že keby žil doma samozrejme mu všetko zaplatia ale že keď odíde nech sa stará sám stým že mu prispievajú 60€ mesačne. Čiže keby som sa mu vyhrážala že keď nepôjde do roboty tak snim končím a neskončí školu lebo nemá kde bývať, tak také neexistuje lebo on má kde bývať, vrátil by sa ku máme a skončil by školu.. lenže ja potrebujem súrne aj tých jeho 200€ mesačne takže ja ho nemôžem pustiť ( vzdať sa ho) ak keď mi je málo tých 200€ ale aspoň dačo...

autor
26. jan 2022

@janai1 áno on má 3 dni školu ale vraj nikde ho nechcú zamestnat tak aby tie 3 dni nepracoval, že musí stále
Tie jeho malé brigády čo má trvajú Max 2,3 mesiace len keď potrebujú dakoho a potom aj 4,5 mesiacov nič..je mi zle.

ivkazba
26. jan 2022

Takže ostaneš s lenivým dilinom, pretože potrebuješ jeho 200 eur. Ach jaj, ťažký život ťa dievča čaká s takýmto prístupom.

janewithane
26. jan 2022

Takže si na ňom závislá a ak by ste sa rozišli nevyzijes?

autor
26. jan 2022

@janewithane no toto že nevyzijem , on prispeje tých 200€ , ja zarábam 500€ a mám 380€ nájom plus výdavky. A aj to si ešte musím potom požičiavať tých 70€ a to je už moc už to nezvladam

nikpa
26. jan 2022

Takze si plánuješ zničiť život kvôli jeho 200€? On nerobí lebo nechce, keby chcel tak má milión možností na prácu popri škole, to je isté. A ty sa prosím ťa uvedom, nájdi si lepšiu prácu a vykašli sa na neho.

autor
26. jan 2022

Ešte keď som mu povedala že si nájdem chlapa čo pracuje nie studenta jedného dňa, lebo že so študentmi to je ťažké tak sa pozrel na mňa s ľútosťou a mi hovorí že hej že mám pravdu že si zasluzim lepšieho čo bude viac zarábať. Mňa skoro drblo. Čiže vlastne mi povedal v preklade to že si mám nájsť ineho lebo on viac zarábať nebude. Namiesto toho aby mi povedal že vidí ako sa trápim že spolu to zvládneme že sa posnazi si nájsť poriadnu prácu a bude dobre. Tak mi povie že si nájdem raz lepšieho a budem šťastná. To mi znie ako keby ma mal úplne v pi*i . Namiesto podpory ma posiela za iným. Cítim sa teraz jakeby on bol somnou nasilu a mi pomáhal s tými 200€ a keby snim skončím tak mu odlahne že nemusí už pracovať a vráti sa k mame kde má všetko zadarmo...

autor
26. jan 2022

@ivkazba a čo mám robiť ? Snažím sa nájsť lepšiu prácu no nikde nič, posielam zivotopisy chodím na pohovory a nevzali ma na lepsie platené pracovisko. Takže na nemám na vyber momentalne. A áno momentalne potrebujem každé euro takže aj tie 200€ sú pre mňa dôležité na prežitie.

antoniatonka
26. jan 2022

keby si ho nemala, tak ho ani zivit nemusis, a stravujes sa sama, aj na energiach pre jedneho by si usetrila, ty by si mozno nasla aj brigadu napr. do dokladanie a bolo by ti ovela lepsie bez neho.
rozmyslala si nad tym, ze ked ukonci studium, vtedy ta moze nechat?? utekaj kade lahsie

autor
26. jan 2022

@pribinak pomáhajú mu rodičia trošku ale ja mám pocit že on je somnou len z ľútosti aby mi mohol niečo prispieť a že keby mu poviem že je koniec tak si vydýchne a pôjde domov kde nemusí nič platiť lebo doma ho čaká mamka s otvorenou narucou a šťastná že si dokončí školu.
Ja sa cítim jakeby ja som mu mala ešte ďakovať za tie 200€ .

autor
26. jan 2022

@antoniatonka tak on chodí jesť aj k jeho mame často, takže až toľko zase neminiem na stravu pre neho

julie19
26. jan 2022

Ja ako študent čo som mala tiež školu 3 dni z týždňa, som si vedela pred cca 7 rokmi (😱 to už tak dávno??) zarobiť v Tescu pri pokladni cca 300-350€ mesačne + stravače…neviem ako je to teraz ale myslím že menej to nebude … a to som robila fakt len že cez víkendy a sviatky… môj manžel (vtedy ešte priateľ) si na leto keď nebola škola našiel brigádu v automobilke a zarobil krásne, potiahol si e veľa hodín a nadčasov ale zas z toho fungoval keď začala škola kým si našiel nejakú víkendovku popri škole, pamätám si napr že keď sme sa zoznámili predával v Lidl pyrotechniku, to bola taká sezónna brigáda ale mal to vždy pekne po škole alebo cez víkendy, proste dalo sa to vždy nejako vyskladať … myslím že sa za tých 7 rokov zas toľko nezmenilo že by neboli brigády pre študentov

julie19
26. jan 2022

A ešte dodám že v terajšom zamestnaní sme vždy na letnú sezónu hľadali študentky brigádnicky a vedeli si zarobiť krásne, ak boli šikovne a obetovali tomu čas tak mali to čo my, “klasickí zamestnanci”

matabb73
26. jan 2022

Neviem čo študuje, ale nie pri každej VŠ sa dá robiť viac ako cez víkendy. Ja som chodila na stavebnú a školu sme mali každý deň niekedy až do večera. Počas voľna som robila zadania, takže voľného času bolo málo. Ak ho nechceš živiť, nech sa vráti k rodičom kým doštuduje a potom si môže nájsť normálnu prácu.

nikolka1986
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
26. jan 2022

@matabb73 študuje za geodeta. Ale z toho čo som videla sa skoro vôbec neučí a na skúškach všetko opisuje od spolužiakov keďže majú online skúšky.

cherrystone
26. jan 2022

mne pride 200e ako slusny zarobok mesacne popri skole aj vzhladom k lokalite, kde zijete. treba si uvedomit, ze skola nie je len o vyucovani, ale aj priprave, ucenie priebezne, semestralne prace, prezentacie, pisomky, skuskh atd. vela zavisi aj od toho, co studuje, pre niekoho moze byt aj nejaky na pohlad lahky odbor narocnejsi a musi sa viac ucit. ja sa mu divim, ze pocas skoly odisiel od rodicov zivorit, kedze mohol mat klud a minimalne starosti a venovat sa skole. jeho rodicia mali celkom pravdu, ked to tiez nevideli ruzovo. podla mna by si sa mala skor zamysliet ako ty mozes zarobit viac, ked uz si sa do tejto situacie dostala a nie hladat riesenie v nom. on sa zajtra moze zbalit a co budes potom robit? preco ste vlastne do toho isli, ked si to nemozete dovolit? okrem toho zivorenia ma akoze vsetok cas mimo studia travit v praci? no dakujem pekne za takto stravene studentske roky. mne nepride, ze on je lenivy, ale ze ty mas nerealne ockavania.

matabb73
26. jan 2022

Takže chodí na stavebnú. Aj geodeti robia zadania do školy. Boli menej vyťažení ako my statici, ale tiež toho mali dosť. Ja ti to napíšem z môjho pohľadu. Pre mňa vždy bolo najdôležitejšie doštudovať a preto som brigády mala len sem tam. Normálne na živili rodičia a po skončení školy som si hneď našla prácu. Mala by si ho podporovať v tom, aby študoval, určite sa mu bude potom hľadať práca lepšie.

autor
26. jan 2022

@cherrystone pokiaľ viem vzťahy sú aj o tom, že si majú dvaja pomáhať, a nie byť sám na všetko ;)

autor
26. jan 2022

@matabb73 nemáme pomaly čo do huby a mám ho ešte podporovať v tom ? :D

taga
26. jan 2022

Tak ale ty ho nutis do niecoho co nechce, len preto, ze tebe to financne nevychadza 🤷‍♀️ neviem, ani slovko, ze ho lubis... kolko mate vlastne rokov? Ja, kym som bola ma vs, moji rodicia nechceli, aby som si sama platila, napriek tomu, ze som pekne zarabala.. on, ma moznost byt s rodicmi a mozno si usetrit to, co teraz davate za najom.. ty musis byt v podnajme? Ci si sa chcela uz osamostatnit a hladas niekoho, kto to s tebou bude tahat?

antoniatonka
26. jan 2022

ale on mohol byt u rodicov, ty si si chcela dokazovat, ze vies uzivit chlapa /studenta z nizkeho platu . Kto toto kedy videl? Už akoby neexistoval vztah bez byvania v jednom byte, aky to malo vyznam? Nema to buducnost, skor ci neskor odide k rodicom. Urazas jeho muzske ego, same vycitky

janai1
26. jan 2022

Inak ty zarobíš 500€ na TPP a zdá sa ti málo 200€ popri škole? 🤔 Prečo si ty nenájdeš druhu prácu? A nemusíš od neho pýtať

thoughtfulweirdo
26. jan 2022

A čo urobíš, ak sa s tebou zajtra rozíde a vráti sa k mame? Ako vyžijes? Pre vlastný pokoj by si sa naozaj mala snažiť vedieť sa sama uživiť a nespoliehať sa, že vždy bude aspoň nejaký partnerov príjem.

martina1201
26. jan 2022

Nájdi si hoci aj len 1 izbu u niekoho kde sa vyspis, podnájom pusti tak ( nepredpokladám že je to tvoje vlastné keď píšeš že nájom plus výdavky) a chlapca pošli k rodičom. Ak ťa nedrží on v tom meste hybaj do vzdialenejšieho mesta hľadať prácu za viac peňazí a neorientuj sa na neho. Nestojí ti to za to aby si ho 2 roky živila. A inak chlapec je dosť mimo. Má nárok od rodičov na výživné keďže študuje denne a nebýva doma.... A to by mal viac ako tých 60€ čo mu dávajú.....