Posledné roky, kedy začať nový život

7. júl 2023

Ktory rok vasho zivota je pre vas taky posledny a uplny strop, ze by ste si povedali, vystudujem vysnivanu strednu skolu, na ktoru som sa po zakladnej skole nedostala
a ked ju skoncim, zbalim sa a odchadzam zit do zahranicia.
Je 50 rokov na takyto ulet uz privela?

lenkasarka
7. júl 2023

Nikdy nie je neskoro. Držím ti palce

walentina7
7. júl 2023

Choď ak sa na to cítiš. Ja som tiež chcela vždy preč, ale zdravie mi to nedovolí. Môžem o tom už len snívať. Minule som akurát rozmyslala ako zeny okolo 50 môžu začať odznova,pozerala som ako simona krainova v 50 odisla zit do dominikanskej republiky. Choď kam ťa to ťahá, aby si bola šťastná.

autor
7. júl 2023

Velmi by som to chcela, mam moznost si toto vsetko splnit, ale bojim sa, ze som uz presvihla roky, kedy som to mala spravit. Hovorim si, ze som si mala tieto sny plnit, ked som mala 20 - 30 rokov a nie v 50tke ☹ Mozu uz pomaly prist aj choroby, aj uz clovek tolko nevladze, no bojujem sama so sebou a neviem, ci riskovat alebo dozit tu kde som a ako teraz zijem ☹

marca12
7. júl 2023

Na zmenu nikdy nie je neskoro. Ak mas moznost zit plnohodnotny zivot aj v zahranici,preco to neskusit? Ja by som ale isla iba v pripade,ak by som nezacinala od nuly. Lebo v 50tke si predstavujem,ze uz budem volna ako vtaca,budem mat splatenu hypoteku a nic ma nebude zvazovat. Nechcelo by sa mi zacinat zase vsetko od zaciatku

h2
7. júl 2023

Osobne by som v 50-tke určite nechcela začínať študovať strednú školu. Ale začať nový život na novom mieste úplne v pohode.

dulazh
7. júl 2023

Si jazykovo zdatna?Ake vzdelanie,ako si po zdravotnej stranke?Mas niekoho,kto by ti na zaciatok pomohol?Samozrejme sa da zacat aj bez jazyka,ale rataj s tym,ze zvacsa su to tie menej platene a namahavejsie prace.Treba zvazit,kde do zahranicia,aky je tam zdravotny aj socialny system,ci by si ozaj bola stastnejsia inde.Ak si nespokojna so zivotom tu, je dost mozne,ze ani inde nebudes.Vsetko ma svoje + a -,ale zacat sa da aj po50.

dulazh
7. júl 2023

este co sa tyka skoly-je dost mozne,ze v zahranici ti ta tvoja vysnivana skola bude uplne k nicomu.

zobaka
7. júl 2023

ja mam 40 a posledne obdobie rozmyslam, ci ma este nieco dobre caka, takze ta uplne chapem, ze v 50tke takto rozmyslas, ale ked mas pocity, ze to chces, chod za tym, nie je nic horsie ako upadnut do depresie, ani ja nie som ok s tym kde zijem, ale zial nemam silu a moznosti to zmenit, drzim palce

atinkaa
7. júl 2023

@autorka nikdy nie je neskoro na vysnivany zivot a zmeny, ci uz krok za krokom alebo aj take tie, balim idem, teda pokojne sa na to daj

Skola ma zaujala, pises ze snivas o strednej skole, neviem sice aky typ skoly ti nevysiel, no obvykle je mozne nejaku speci strednu dobehnut bud pomaturitnym alebo bc.studiom, alebo kurzom teda tu sa porad, aby si neslapla vedla a nestudovala cosi 4 roky, co nepotrebujes, predpokladam, ze strednu nejaku mas alebo?
Najdi karieroveho poradcu a zisti si to https://rozvojkariery.sk/

Bola by skoda stratit dalsie roky a ak uz budes tam, kde tuzis byt, tak nam zamavaj. Velmi drzim palce, aby ti to klaplo a aby si si za par rokov mohla povedat, dala som to!

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kaktusik007
7. júl 2023

ja budem mat 44, od septembra zacinam studovat a uplne menim profesiu a tu co chcem robit budem moct robit az po uplnom vystudovani, cca v 50tke.

zacat studovat v 50tke mi pride uz moc, na druhu stranu - az tak daleko od patdesiatky nie som 🤣

ja som si zobrala svoju pracu a predstava ze nasledujucich 20 rokov budem robit toto iste ma desila. Ale teda uplne odlisna profesia v tomto veku veru lahka nebude, s tym ratam

baskustek
7. júl 2023

Moja teta si tak na staré kolená v 50tke povedala, že si spraví VŠ. Tak vyštudovala, dokonca si spravila doktorát. No ale nie vždy to tak romanticky dopadne podľa predstáv. Bohužiaľ, kvôli škole sa jej rozpadlo manželstvo, pretože sa veľa učila, písala práce a veľakrát išla domácnosť aj muž bokom. Narušilo to aj vzťahy s jej dcérami. Nakoniec sa jej v tomto odbore ani nepodarilo uplatniť, lebo veď vek... Teraz robí krátko pred 60tkou v stávkovej kancelárii s jej doktorátom 😔

dulazh
7. júl 2023

@kaktusik007
@baskustek presne o tom to je.Zamestnat sa po 50 bez skusenosti, s cerstvou maturitou alebo dokoratom je v dnesnej dobe velmi tazke.Kludne sa moze stat,ze bude robit taku profesiu,aku by kludne robila aj bez skoly.V zahranici uz tiez malokto chce zamestnanca 50+

janinah
7. júl 2023

Zrejme ti tu píšu mladé ženy,že chod do toho...mam skoro 60 a mam iný názor.Ak si toho doteraz veľa nedokázala...bez urážky prosím...tak asi nebudeš dravá a smela povaha.Po 50 to začína ísť dolu vodou,zdravotné,menej sily a energie...u niekoho viac u iného menej,ale vek nesklame.Ja mam napr.uz každý rok dáku operáciu,našťastie nič vážne,ale mam.Nerobila by som už rapídne zmeny,jedine v prípade veľkej a fin,zabezpečenej lásky,ale max opatrne...áno,mám takú známu tej to vyšlo,že sa v 55 vydala a dobre a ďaleko.

autor
7. júl 2023

Aby som to upresnila, teraz mam 48r, strednu skolu samozrejme po zakladnej skole mam, mam maturitu a tuto, ktoru si chcem teraz spravit trva 2 roky, tiez je ukoncena maturitnou skuskou. Anglicky viem hovorovo a mam tie 2 roky na to, aby som to dotiahla do pozadovanej urovne. V danej krajine kam chcem ist nemam nikoho, nepoznam nikoho znameho, kto by tam zil a mohol mi pomoct, ale tohoto sa z nejakeho dovodu nebojim.
Skor zacinam pochybovat zo vseobecneho pohladu, ci uz predsa len nie som stara a nemala by som dozit tu, kde zijem. Nemame hypo, decka uz budu dospele, manzel sice najprv divne kukal, ked som si podavala prihlasku do skoly, ale teraz to berie tak, ze mozeme ist skusit spolu, ved vratit sa mozeme vzdy, keby sa nam nepacilo alebo nevyslo. Ale fakt zacinam pochybovat, ci budem mat aj na tu skolu energiu sa ucit, chodit na prax a pod.

autor
7. júl 2023

@janinah Neviem, co z tvojho pohladu znamena dokazat vela alebo malo.
Nie som ziadna celebrita ale ani socka, zijeme normalny usporiadany rodinny zivot, chodime do prace...

andrejka1974
7. júl 2023

V takom veku by som už do zahraničia nešla je tam problém sa zamestnať keď si aj mladšia a veľakrát ťa budú považovať za cudzinca

saraxyz
7. júl 2023

Urob tak, ako citis😉 má o 3 roky menej a tiež chcem prekopat život. A je mi jedno, čo budú hovoriť. Vieš koľko ludi 55, 60+ mení život? A ako rapídne? Radosť pozerať. Tento tvoj "napad" nevznikol len tak predpokladám. Chod do toho😉

saraxyz
7. júl 2023

@janinah poznám mladých ľudí bez života, ktorí majú zdr.problemy,sutotalne bez energie a poznam starších, ktorí si užívajú život a mladších strcia do vačku

luccija
7. júl 2023

To chces ísť s mužom či aj za ním zatváras dvere?😏nie, nešla by som.Ale je iné príklad spraviť si zdravotnú školu a ísť pár km za hranice...nie som tak odvážna, aby som išla ďaleko do iného štátu bez kamarátov, zázemia, ktore tu mám.
Iné je, keď tam ide mladý človek, stretne partnera aj, keď aj ty ho môžeš stretnúť🙂v kríze stredného veku robia ľudia zvláštne veci, ak to tak cítiš choď...ale záleží čo od toho očakávas

autor
7. júl 2023

@luccija Napisala som, ze pojdeme s manzelom spolu a ze zijeme usporiadany rodinny zivot. Kde si v tom vycitala, ze ze za manzelom zatvaram dvere? Bez neho by som neodisla a ani bez deti.

deti95060810
7. júl 2023

tak začať nikdy nie je neskoro.
môj blízky príbuzný začal podnikať krátko po 60 tke. V 60 tke išiel na dôchodok a keďže sa mu ešte nechcelo sedieť doma a rumázgať nad vekom tak sa dal na podnikanie... Podnikal 20 rokov a darilo sa mu super...

autor
7. júl 2023

@deti95060810 Wow, tak to obdivujem takychto ludi 🙂

oli18
7. júl 2023

A co by si chcela robit v zahranici?

luccija
7. júl 2023

Prepáč prehliadla som, že pôjdeme to skúsiť spolu
Myslela som si, že riešiš krízu aj v práci aj doma.
A muž chce ísť podporuje Ta?Ja rada myslím aj krok vopred iné je, keď príklad on bude mať istú prácu doktor, IT technik, elektrikár remeslo...ale vždy lepšie ísť vo dvojici ok myslela som, že chces sama zmenu.Chces tu aj predať bývanie?či len vyskúšate a uvidíte a budete riesit za pochodu neskôr?
Za mňa nie, ale skúste horšie bude, ak tam jeden bude chcieť zostať či lepšie sa uchytí.

autor
7. júl 2023

Nemam vobec krizu ani v praci ani doma, od nicoho a nikoho neutekam, ide naozaj o splnenie si sna.
Byvanie si chceme zatial nechat a po pol roku - roku, ak sa rozhodneme a zistime, ze to bol dobry krok, tak to predame a nevratime sa.

lenkasarka
7. júl 2023

Nenechaj sa odradiť. Vždy sa môžeš vrátiť.

marsmykkok
7. júl 2023

Tak ak budete dvaja s manželom, dá sa. Budeš mať oporu. Ale hlavne by ste sa už teraz mali začať učiť jazyk danej krajiny, komunikáciu v ňom cez kurzy a tak, lebo povedzme si úprimne, nemáte 19 už a nenalepí sa na Vás jazyk za 2 dni, ale môže Vám to pôsobiť veľké problémy, že sa budete ťažko učiť priamo v teréne daný jazyk. A nechať za sebou zadné vrátka a nebáť sa vrátiť ak to nevyjde. Lebo úprimne, poznám aj veľa ľudí čo po strednej odišli do zahraničia, nežije sa im tam dobre, ale hrdosť im nedovolí vrátiť sa. Lebo všade sú problémy, nikde nepadajú pečené holuby do úst. Ale ak ťa láka zmena, treba ju skúsiť, ale s dôkladnou prípravou (ten jazyk) a mať otvorené zadné vrátka ak to nevyjde. Držím Vám s manželom palce, aby ste boli šťastní a vyšlo to podľa Vašich predstáv.

miadi
7. júl 2023

Nema zmysel ist na strednu skolu.. a potom do zahranicia. Este tak urobit si nejaky par mesacny kurz ok. Inak je to strata casu kedze maturitu mas. Preco nejdes rovno planovat kde by si chcela zit a co tam budes robit ?

petrofka
7. júl 2023

asi je to o cloveku.. Poznam 50tnicky, čo majú ducha 30 rocnych a tiež 50tnicky, co vyzerajú na 70. Myslim, že ľudia by nemali len dožívať, ale žiť. Roky ujdú a čo si povieš, keď sa otočiš? Bol to skvelý život alebo škoda, že som to v tej 50tke neskúsila? Niekedy príde čas v živote kedy vsetko ide ľahko, kedy sa spojí celý vesmír a vsetko do seba zapadá. A niekedy je to ťažko, niekedy aj ísť si dať spraviť pas je nadľudský výkon. Tak ako? Spája sa celý vesmír v tvoj prospech alebo je to pre teba príliš ťažké? Skús, prinajhoršom sa vrátite. Mimochodom, koľko ľudí v tvojom veku navštevuje univerzitu tretieho veku. Ludia sa chcú učiť, sme zvedaví a chceme si plniť sny, ktoré sme museli v minulosti odlozit, lebo nebol ten správny čas.