Oplatí sa kúpiť starý dom?

junova
16. sep 2015

Ahojte dievčatá, manžel chce kúpiť starší dom v meste. Je veľký, poschodový, s veľkým pozemkom, s terasou, garážou. Je v centre mesta za super cenu. Ale vnútri je rozbitý, treba ho kompletne prerobiť. Kúpeľňa je malá, schodisko úzke, treba vymeniť okná, zateplit ho. Vahame, či ho kúpiť. Alebo kúpiť drahší dom v lepšom stave. Viem, že to je otázka možno na modru strechu ale chcem poradiť aj od vás. Oplatí sa kúpiť starý dom a zrekonštruovať ho?

cinkatko
16. sep 2015

Ja jsem za novy - u stareho nevis, kdy se neco pokazi a tak. Mam par znamych a oni investovali do stareho domu vice, nez kdyby si koupili novy. Kazdopadne hodne stesti 🙂

junova
autor
16. sep 2015

@cinkatko Ďakujem, veď to. Na jednej strane nás láka tá cena za dom v meste. Na druhej strane bojíme sa tých výdavkov.

peneloppe
16. sep 2015

Ja si myslim ze preco nie. Pozemok sam o sebe dnes stoji majland, kopec novostavieb je postavenych narychlo ako developersky project a nemas zaruku kvality.
Pokial na to mate nervy tak ja by som do toho sla. Starsi dom ma navyse svoje caro, dusu, co mnohym novym domom chyba.

stary_ujco
16. sep 2015

Nepoznám nikoho, kto sa pustil do opravy starej barabizne a po čase povedal, že by sa na to dal znova...
Ty áno? Romantikov s chalupkou v horách nerátam, tí to berú ako životné poslanie.

rena107
16. sep 2015

Nikdy 🙂 Vlastná skúsenosť. A to sme nemali starý dom - síce 30ročný, a to bolo čoto porobené a dalo sa bývať. Ale staré je staré. Nikdy nebudeš mať tak ako chceš, stale sa čosi kazí. A už vôbec by som nešla do veľkého - zaberák času a peňazí. Pozemok super keď je veľký, ale radšej niečo menšie a novšie 🙂 Moja skúsenosť 🙂

simca06022011
16. sep 2015

@cinkatko kedze som kupila novostavbu tak som za stary 🙂)))

Podla mna sa pri vyhodnej cene, pri kvalitnyfh tradicknych materialoch kludne oplati kupit aj stary dom a prerobit... Stavba uuullne noveho od zakladu je podla mna tiez financne narocna, udrzba/ zariadenie prerobenie novostavby je este niekolkonasobne drahsie... 🙂))
Kolko ludi tolko nazorov 🙂)) zalezi aj od toho ci ste zrucni a biete si urobit nieco svojpomocne, mate znamych majstrov s pod... ja mam novy dom od maja a byvat budem duuuuufam na vianoce.... (. to sme mali v plane 1.8. stahovat....)

cinkatko
16. sep 2015

tak gratuluji 🙂 Drzim palce, at se nastehujes co nejdriv a stravite Vanoce v novem 🙂

ckatka
16. sep 2015

@junova ja hovorim ano. Kupili sme pamiatku postavenu v roku 1780 v historickom centre maleho mestecka a nelutujeme. Obuchali sme to na kamen, dali nove elektricke rozvody, okozovali a omalovali a prerobili kupelnu. Prerabka nas nestala viac ako 10 000 (samozrejme dom bol predtym udrziavany a obyvany). Kedysi sa inak stavalo, pevnejsie, poctivejsie, takze pokial je hruba stavba v poriadku (daj si poradit od statika) a strecha je OK - tak nie je nad cim rozmyslat. Ano - mozno za tuto cenu by sme postavili novy moderny z nizkymi nakladmi...ale mozno niekde na okraji (ziadne sluzby...), takto mam vsetko pod nosom a som zaroven kusocek od lesa.
Mali sme ale kamaratov co maju stavebnu firmu co nam dost pri prerabke pomohli - a pozhanali sme aj lacnejsie veci co sa dalo - vysledny efekt je super a nestalo to tak vela. Hlavne ze sa tu my aj nasi navstevnici dobre citia,...ako sa vravi "ma to dusu".

ckatka
16. sep 2015

@stary_ujco uz poznas - my - a nelutujeme - presne pre dovody popisane vyssie

Navyse - my sme sa stahovali z garsonky ktoru sme museli predat (a vyplatit hypo) aby nam dali hypo na dom - cize dom sme museli uz mat obyvatelny aspon na 50% ked sme predavali garsonku. Predosli majitelia boli zrucni majstri ktori kopec veci porobili sami , tak je tu kuchyna na mieru, okna a dvere drevene robene stolarom - byvalym majitelom...a podobne. Ale my sme celkovo na take historicke veci trosku,... starozitny nabytok a dom z 18 storocia :D a zbrane z druhej svetovej.... co uz s nami 🙂 je nam tu dobre...

mpg
16. sep 2015

Starší dom sa oplatí kúpiť, ak manžel je stavbár a veľa vecí si vie urobiť sám. Materiál sa dá často kúpiť aj so zľavou. Náš sused tak urobil zo starého domu vilu, na ktorú sa mnohí pozrú. Urobil si to podľa svojích predstáv. Ak by to mali robiť firmy tak by stálo veľa a bolo by treba sledovať ich aby nedošlo k podvodu.
Záleží aj od toho koľko máte deti, či veľký dom bude využitý.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
whitecat666
16. sep 2015

@junova
z nasej skusenosti sa urcite oplati kupit stary dom a prerobit ho v pripade AK mate dost penazi na rekonstrukciu. Historicke domy maju nesmierne caro ak sa spoja s modernym designom.

AK vsak musite brat hypoteku alebo tak, tak by som do toho urcite nesla. Pri rekonstrukcii sa v 99% vyskytnu necakane problemy, ktore vedia niekolkonasobne navysit rozpocet.

junova
autor
16. sep 2015

@mpg Dom je poschodový. Na prízemí je kuchyňa, spálňa, pracovna. Na poschodí sú dve detské, kúpeľňa. Máme dve deti. Bývali by sme tam štyria. Strecha je pred pár rokmi menená, pozemok pekný, rovný. Dom je v centre mesta, cenu sme zjednali na 65 000.

ada274
16. sep 2015

@junova zavisi to aj od vasich schopnosti najst spravnych ludi na prerabku, urobit seriozny a realisticky rozpocet, nesetrit na projekte lebo ak mas dobry realizacny projekt/ plan tak viac menej vies co ta caka po financnej aj technickej stranke. Pred kupo samozrejme posudok statika a dalsich odbornikov kt. Odhalia skryte vady.

fotoarch
16. sep 2015

@junova ak je strecha menena, tak kuchyna a kupelna su uz designove jednohubky... budete mat romantiku za cenu trojizbaku..... deti a zahrada a v centre to je sen mnohych 🙂 .... ale pred kupov si prizvte na konzultaciu statika ci architekta , skontrolovat vlhkost - podrezany, hrubka muriva , ake je nosne murivo, komin - vyvlozkovany _?, stav kotla teda rok vyroby, elektrika - kable, odpad ako rieseny, okna ....... prijemne byvvanie 🙂

junova
autor
16. sep 2015

Áno, samozrejme najskôr si dáme vypracovať posudky odborníkov

fotoarch
16. sep 2015

@junova posudok v pravom slova zmysle to ani nemusi byt, staci ,, kamos zo skoly ,, co studoval stavebnu a nieje len teoretik a vie sa pri obhliadke vyzvrtat a povsimat si, ci povypytovat sa a nasledne vam odprezentovat dom podla jeho nazoru ..
A este bonus z nasej kupy . Citujem majitela - menena elektrina - nasli sme neskor len 1,5 m. 🙂 a inee
ale ja rekonstrukciu nelutujem ale financne i energiou je to to iste . Akurat byvas a na pozemku mas furd piesok a nejaky stavebny odpad....

mpg
16. sep 2015

Tá cena je dosť nízka, ak ide o veľké mesto. Ak sa vám páči prostredie, budete mať na opravy, tak opravovať sa dá aj postupne. A treba počítať aj s tými nečakanými problémami ako písala whitecat.

flower72
16. sep 2015

Ak je zdravy zvonku, vnutri prerobite 🙂 pohladajte dobreho architekta a nechajte si poradit. Dobry architekt ma skusenosti s realnou stavbou, idealne najdite takeho, co si skusil svoje navrhy zrealizovat. Na východnom SK by som Vam jedneho odporucila. Inak moj sen je mat taky domcek. Na tych novych domoch mi prekazaju tie satelity, ziadne stromy. Stara zastavba ma svoju dusu.

dominikazb
16. sep 2015

@junova Urcite si postavte radsej novy podla svojich predstav pretoze to co investujete do rekonstrukcie mozte investovat do noveho, pricom to co kupite nikdy nebude podla Vasich predstav.

adel222
16. sep 2015

V ktorom meste?

peneloppe
16. sep 2015

@junova

Ani nevahaj! Aj ked vrazis do nho dalsich 50 tis. Tak za taku cenu novy dom aj pozemkom ani nekupis, ked pises ze velky pozemok. Mozete si z toho urobit krasnu vilu a ta uz by nieco stala.

petkaa28
16. sep 2015

Nieee!! Ked nakoniec zratas kolko si do toho natlacila penazi, tak zistis, ze si mohla mat 2 novostavby... Vlastna skusenost

nair
16. sep 2015

Každý, kto sa pustil do prerábky starého, do toho vrazil oveľa viac ako plánoval, lebo keď raz začneš sekať, zistíš ešte milión ďalších nedostatkov, ktoré treba odstrániť.. Tak isto ako v novšom, ale kým neprerábaš, nevieš o nich 😉
Čisto finančne je lacnejšia novostavba. Dokonca v niektorých prípadoch sa iba kvôli lokalite a pozemku oplatí kúpiť starý, zbúrať a postaviť nový.

ukulela
16. sep 2015

@junova nas bude stat vystavba noveho aj s pozemkom 80 000. za tolko predavaju stare dmy v susednej dedine - a este do nich minimalne polovicu, ak nie viac, treba vrazit. tolko k financnej vyhodnosti :( vo vseobecnosti sa viac oplati novy. lebo ozaj - stary nikdy nebudes matdispozicne na 100 percent podla svojich snov. musis sa prisposobit tomu, co mas ... ja som za novy, staru len chalupu 🙂

barborabilinova
16. sep 2015

my mame sto rocny dom nekupovali sme ale dedili ale ekby som mala b´vybrat si tak radsej novostavba, aj ked keby sme mali viac peniazkov tak mozno ani nie novostavba ale lepsia prerabka

zmrzlinkaaa
16. sep 2015

my sme prerobili 55 rocny dom a nelutujeme, isla by som do toho znovu 🙂

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
timea7
16. sep 2015

@junova nie, nie, nie, nie finančne nevýhodné, aj keď nemusíš doň vraziť všetky prachy naraz, do nemoty budete prerábať a nikdy nebude hotové, lebo keď skončíte, zase bude treba opravovať niečo ďalšie. Veľký pozemok nie je výhodou ale nevýhodou, všetko nad 8 árov už vyžaduje kopu práce, času a peňazí. Môžem porovnať, bývala som v starom, aj v novom, jednoznačne nový (aj keď ja momentálne túžim po byte s peknou terasou na skok od prírody, ale to je vekom...)

babydesire
16. sep 2015

junova Tak my sme kupili stary dom v dedine s velkym pozemkom za dobru cenu.Prerabame a vzdy tu bude co robit. Novy sme nechceli,lebo sme nechceli 2roky cakat kym sa postavi a budeme sa moct nastahovat a aj stavba by nas vysla drahsie a urcite nie s takym velkym pozemkom. Musis zvazit financie a cas.V novom mas viac istoty ze ti nic necakane nespadne,ale ak ti nezalezi tak na kvalite ako na kvantite tak potom stary. Ale zalezi aj v akom stave je ten dom.