Nevieme sa zosúladiť. Aký máte vy systém v rodine?

diana999
14. mar 2021

Pýtam sa predovšetkým žien ktoré majú partnera pracujúceho a 1 dieťa. My sa nevieme nejako zosúladiť. Priateľ pracuje po-pia. Pracovná doba sa líši robí ranné poobedne a nočné. Víkendy ma tým pádom voľné. Ide o to ze tak ako on z práce tak aj ja som unavená po celodennéj starostlivosti o dieťa (5m). Ako vy riešite vstavanie, ranné vstavanie ku dieťaťu,keď je víkend a každý z nás počíta s tým ze k malému vstane ten druhy?

misickaa4
14. mar 2021

@diana999 ahoj, tak za mna a nas system: muz pracuje na rannej a poobednej. Mame uz rocne dieta, ale v case ked mal 5 mesiacov: bol na um, cize uz v noci na mliecko sa nebudil. Ked sa budil, mlieko zarobil muz, ale tym to skoncilo-isiel spat. Ja som bola s malym hore, kym nezaspal. Rano aj ked nebol na rannej, vstaval s nami. Ked bol vikend , bolo to tak isto. Vstavali sme vsetci spolu. Teraz , kedze maly vstava ,,az" 6:30, tak ked je muz na poo ednej, nechavam ho este chvilu spat. Uklada raz on a raz ja.

makova333
14. mar 2021

@diana999 riesili sme to operativne. Ked bol unaveny po 24 ke nechala som ho vyspat, ale ked bolo treba vstaval k nemu aj v noci a zarabal mlieko alebo ma nechal vyspat ked som bola k.o (narocne dieta). Kolkokrat sa stalo, ze prisiel z 24ky a nesiel si lahnut a nechal ma vyspat alebo zobral dieta von, aby som v klude navarila, upratala... Bolo to o komunikacii, raz tak raz inak, podla toho ako sa kto prave citil.

simsalabim
14. mar 2021

@diana999 cez vikendy sme si delili “sluzbu”.

klarissa25
14. mar 2021

Ja som vstavala vzdy ku malemu, nerobilo mi to vobec problém, bola som rada ze si oddychne cez víkend

deti95060810
14. mar 2021

no veľmi dobre sa pamätám, my sme mali 3 deti do 4 rokov... manž. robil na 3 zmeny, stavali sme dom - svojpomocne, manž. stále na stavbe, na stavbu nemusel vôbec dochádzať, pretože stavbu sme mali na záhrade.
Mm nikdy nestával k deťom. Vždy to bolo na mojej starosti. Deti som kojila aj do roka. V noci sa deti budili ale nikdy nevstal - niekedy nebol ani doma - bol v práci, alebo jednoducho nepočul - tvrdšie spal a bol unavený z práce popr. zo stavby.... ja som sa zas prebudila aj na menšie šuchnutie....

ivangeline
14. mar 2021

Primarne ja. On,ked bol pocas dna doma. Prebalil,dal napapat,pohral sa. V noci malokedy vstaval. Nemal ani preco. Dojcila som. A az ked prislo druhe,tak v noci vstacal k starsiemu,ktoreho postupne naucil spat celu noc. ;)

janinah
14. mar 2021

Hanba by ma fackovala čakať od muža,ktorý pracuje a aj nočné,aby došiel domov a preberal starostlivosť o dieťa,ja som matka,som kvôli tomu doma,tak 90% starostlivosti je na mne.

999cicka999
14. mar 2021

Moj muž vstáva k deťom cez víkend ak za na nich zobudí prvý. Ale mladci ma skoro 3 roky a vedcinou je to už len kvôli nocniku. Pracuje pon-piatok od 4 ráno do cca 4 poobede (zaspava už okolo 19:00). Vedcinou kupe ( asistuje) sám obe deti. Keď vydrží hore aj ich uloží. Myslím že pomáha s deťmi viac a viac čím sú starší. Ale vždy to bolo o komunikácii. Bolo také že som ho v noci zobudila aby mi podal novorodenca na kojenie 😂

mata1001
14. mar 2021

Ja mam sice starsie dieťa ako ty ( ma 10r)ale ked bol maly, tak vtedy muz chodil do prace denne aj nocne...vikendy volne...
Vzdy som vstavala k synovi ja, chcela som nech si pospí, ked bol po nocnej, snazila som sa byt vela vonku a vnutri byt potichu...ked uz videl ze som velmi unavena tak vikend vstaval on...ale zvladli sme to...

denden77
14. mar 2021

ja nepocitam s tym, ze k nej vstane ten druhy 🤣

kate_cs
14. mar 2021

@diana999 vždy som vstávala k deťom ja. V noci a aj ráno. Ja som na materskej, manžel chodí do prace, keď príde domov venuje sa deťom, dokonca urobí večeru a obed na další deň. Vždy som k deťom vstávala len ja aj kvôli dojčeniu. Ale on zas naopak cez víkend vzal dieťa (teraz už deti) von a ja som si oddýchla poobede.

zuvelyn
14. mar 2021

Muz odchádza do roboty o 7 prichadza medzi 5-6. O vsetko sa doma staram ja, ved som doma a zaberie to par minút denne. Ked príde, berie syna a ja idem pracovať. Od narodenia ho kúpe a väčšinou aj uspáva on okolo 7. V noci ked treba vstane ten kto sa skor zobudí. Cez víkend cas travime väčšinou vsetci traja spolu, poprípade berie v nedelu na celý den syna k svojim rodičom nech mozem pracovať alebo len tak oddychovať. Teraz ako zacina sezóna mu pribudne este starostlivosť o exteriér domu. A hlavne moj muz s nicim nepomáha 🙄 je to jeho dieťa, vola sa to rodičovstvo 🙄

zuvelyn
14. mar 2021

A hlavne teda, syn ma 10mesiacov, je uz aktívnejší,pomaly zacne chodiť, ale ked mal 5mesiacov ved to booa pohoda lahoda. Nevedel sa sam nikde presúvať, kde som ho polozila tam ostal, spal kazde dve hodiny. Mala som tolko casu a energie.... ja chapem ze kazde dieťa je iné, ale z coho si prosim ta tak strasne unavená po celom dni? 🤔

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mondolina
14. mar 2021

5 mesačné dieťa? veď to ešte nechodí, 3 x za deň spí, režim ako tak ustálený...v tom veku dieťaťa, muž pracoval a po práci oddychoval. nič hrozné

zuvelyn
14. mar 2021

@beata_k ja sa pytam na 5 mesačne dieťa, ktore ani nechodi ani nebeha ;)

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
beata_k
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuvelyn
14. mar 2021

@beata_k nemudrujem, pytala som sa 🤷🏼‍♀️

alessia443
14. mar 2021

My mame jedno dieta, ktore do 3,5 roka neprespalo ani jednu jedinu celu noc, manzel spal v spalni, ja pri malom, prakticky kazdu noc hore. Brala som to tak, ze manzel chodi do prace, aby nas zivil..a vstavanie k malemu je sucast mojej materskej. Aj cez vikendy. A hoci to bolo niekedy velmi tazke, niekdy som rano vracala od unavy, nikdy som to extra neriesila, vnimala som to ako potlacenie svojich potrieb pre potreby dietata, ako sucast mojej lasky k nemu. Teraz ma 5 a fungujeme uz normalne, mam cas uz aj na spanok aj na svoje konicky..

annamivo
14. mar 2021

@diana999 u nás je to takto: manžel odchádza do práce o 5 ráno, vráti sa medzi 15-18, keď je stavebná sezóna aj neskôr, 2x v mesiaci robí v sobotu doobeda. Deti máme 4,5 a 1,5r. Čiže veškera starostlivosť o deti cez týždeň je na mne. Cez víkend alebo keď príde z práce ide makať na dom čiže zas je všetko na mne, nesťažujem sa, aj on potrebuje oddych a maká pre nás. Keď ide robiť niečo a vie pritom postrážiť aspoň staršieho berie ho zo sebou. Keď je doma - víkend, vstavame spolu okolo 8 hlavne kôli deťom, lebo chcú byť s ním. Obe deti sú kojene, dcéra ešte stále, takže v tomto mi MM nepomôže, ale nemá problém nakŕmiť, okúpať keď ma čas a vtedy oddychujem ja.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bociandy
14. mar 2021

Myslim ze vsetko je o komunikacii. My sme sa napr dohodli tak, ze v noci vstavam k detom ja, ale rano ma necha muz dospat. Pracuje z domu od 8:30 do cca 18:30-19:00, takze cely tento cas som s detmi sama. Spolu sa potom naveceriame, ja idem kupat a kym kupem a prezliekam deti, on upratuje kuchynu. Potom spolu ulozime deti (kazdy berie jedno do svojej izby) a mame klud. Cez vikendy je to o dohode. Snazime sa vyclenit volny cas jeden den ja jemu a druhy den on mne - aspon hodinku, dve. Co sa tyka upratovania/varenia tak jeden z nas vari/upratuje a druhy je zatial s detmi. Vacsinou sa ja prisposobim podla toho, na co ma muz naladu😊 Cim su deti starsie, tym je to pre nas jednoduchsie, ale priznam sa, tiez obcas obaja padame od unavy na hubu... Dolezite je vedomie, ze sme v tom spolu a teda hlavne ta komunikacia...

janickacrazy
14. mar 2021

@zuvelyn nie každé dieťa je pohoda lahoda v 5 mes., môj prostredný syn v tom veku vstával o 4 ráno, spal 15 minút doobeda a 15 minút poobede!!! za celý deň, inak celý čas na rukách a reval vkuse, nikdy som nebola viac unavená ako pri ňom, inak ďalšie 2 deti v tom veku boli "normálne" čiže viem to porovnať

zuvelyn
14. mar 2021

@janickacrazy pisem ze kazde dieťa je iné, preto som sa pytala z coho je unavená. Je rozdiel ak mas dieťa s kolikami a relfuxom ktore musíš nonstop nosit na rukách a ak mas kludne dieťa ale premotivovane od neho ani na mikrosekundu neodides ani na zachod aby nahodou sa neviem co nestalo....

ecko80
14. mar 2021

@diana999 Moj chlap pracuje na tri smeny (ranne, poobedne, nocne). Mame dve deti, 5 rocneho a 11 mesacne babo. Nikdy rano nevstal k dietatu, ani pocas vikendov, kedy mal volno. Ani som to od neho nechcela, ved po poobednej, ak prisiel o 11-tej v noci, nebude vstavat o 6-tej k dietatu, to iste po nocnej. To spava do 15-tej popoludni. To este musim zabavit deti, aby sa mohol vyspat, aby ho pri hrani velmi nebudili. Ale zas ked je doma, do obchodu, lekarne, na postu.... chodi vylucne on. S detmi sa pohra, ak si potrebujem nieco porobit v domacnosti. Tiez som nevyspata, ale to bude casom lepsie. Dieta nebude stale babo.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lujza123
14. mar 2021

Keď bola dcérka bábätko tak som to od chlapa vyžadovala. V sobotu ráno si pospal on, v nedeľu ja. Bez spánku som nefunkčná, potrebovala som to. Tak isto som chcela aby si vzal voľno a postaral zo 2 dní sa ked som chytila chrípku. Aby raz za mesiac dva postrážil v piatok večer malú a ja si vybehla s kamoškami večer na par hodín von. 2 x do týždňa som chodievala na hodinu cvičiť, takže mal dieťa hneď ako prišiel z prace... Občas keď som to potrebovala a mala zaspala poobede tak som nerobila absolútne nič alebo som si ľahla s nou, takže niekedy sa stalo ze večer bol plný drez riadu a večera len jednoducha

Môj ex to vnímal ako nejaku nehoraznost, jeho mama tiež. A podla odpovedí ma asi vela žien dieťa v starostlivosti 24/7.
Neviem ja sa mam rada, považujem za dôležité mať v práci prestávku, deň voľna a trosku času na nejaký koníček. S trochou oddychu som naozaj výkonnejšía ako bez neho. A bábätko bola pre mňa jedna z najnáročnejších prác aké som kedy mala.