Nenávidím svoju rodinu

8. apr 2021

Ahojte, asi si podla nadpisu o mne nebudete myslieť, nič dobré a áno možno sú to silné slova a nie je to pravda, ale skrátka si nerozmiem so svojou rodinou asi vo všetkom. Moji rodicia mi nútia svoju vieru, musím chodiť do kostola a pravidelne sa s nimi modliť. Nezhodujeme sa ani v názoroch, napriek tomu, ze sú silný kresťania, ktorí volia ĽSNS tak si asi viete domyslieť ich názory, nenávidia všetko iné, stále nadávajú na rómov, gejov atď... často sa za nich na škole/medzi kamarátmi hanbím...
Aj napriek tomu, že som na strednej nemôžem chodiť vôbec von (mimo koronu) - naozaj s týmto nepreháňam, cez prázdniny som bola vonku asi 3 krát na 2-3 hodiny a aj to len pre to, že u nás boli známy a tak ma "museli" pustiť...
Po strednej - gympli som chcela ísť na VŠ, ale chcem sa chcela osamostatniť, čo neviem akú mám šancu po gymnázium, hlavne keď chcem ísť na VŠ...

Vlastne to je dôvod prečo tu píšem je tu niekto komu sa podarilo osamostatniť sa po gympli... čo ste robili a študovali ste pri tom?

kittykat22
8. apr 2021

nikde nie je napisane ze musis zdielat nazor s rodicmi. Nebudes prva ani posledna ktora ma negativny vztah k rodicom, ale to nie je nieco s cim sa ludia radi priznavaju 🙂 Po gymnaziu si mozes najst pracu v administrative, v cestovke, mozes robit asistentku, office managerku, akekolvek pozicie bez specializacie - a ze ich je. Mozes sa v pohode rozhodnut ze chces na VS a spravit si ju dialkovo. Budes prekvapena co vsetko je mozne ked sa osamostatnis 🙂

pribinak
8. apr 2021

Nájdi si VS ďaleko od domu, brigádu a už domov nemusíš prísť. Veľa VS ponuka svojim študentom rôzne štipendia. Ak budeš bývať na intraku čo nie je až tak finančne náročné a budeš mat brigádu + rodinne prídavky tak sa to zvládnuť pri všetkej skromnosti dá

lindous
8. apr 2021

Ja som sa síce po strednej neosamostatňovala, ale na intrákoch sa dá zostať celoročne, takže na začiatok by bolo aj to fajn, nemusíš, hneď hľadať izbu v byte a počas štúdia sa dá prilepšiť si štipendiami - prospechové, keď budeš šikovná, motivačné, ak máš v pláne študovať odbor s dobrým uplatnením a poprípade aj sociálne, ale tam treba dokladovať nejaké veci, čiže na to budeš potrebovať spoluprácu rodiny 🙂 a s brigádami vo veľkých mestách nie je taký problém, ani "len" s gymnáziom, keď si ochotná sa učiť nové veci 🙂

kakawah
8. apr 2021

Ja som sa po strednej tiež hneď osamostatnila. Môžes si čím skôr nájsť podnajom, prácu/brigadu, a ak chceš môžes tu VŠ študovať. Hlavné potrebujes peniaze, takže nejaká práca by bola ok. Ja som tiež nezdieľala to co rodicia, bola som skôr taký rebel, takže som sa nevedela dočkať maturit aby som z domu odišla čím skôr.

martinals
8. apr 2021

Ahoj nie som v tvojej situácii ale určite to nebude ľahké a bez pomoci sa zrejme nezaobídeš. Budeš potrebovať financie na VŠ, možno nejakú brigádu a plus nájom alebo internát, strava. No nie je to jednoduché a bolo by dobre keby si mala niekoho na koho sa môžeš v prípade potreby obrátiť,kto by ti pomohol.

ivuska36
8. apr 2021

A možno by bolo fajn nájsť si nejakú brigádu už teraz a niečo si našetriť a zároveň by si bola mimo domu 😉 serióznu brigádu by možno rodiča pochopili a dovolili.

hipuska
8. apr 2021

Vydrz, VŠ a príjem od rodičov bude trochu sloboda. Sa to zmení. Počas VS sa osamostanis. Hlavne sa uč aby si sa na tú vs dostala

betty_image
8. apr 2021

Prepáč, ale myslím, že tvoji rodičia sú ,,exoti", ktorým niet pomoci a zodrala by si si na nich jazyk, keby sa snažíš im veci vysvetľovať a učiť ich rešpektovať tvoje názory. A teda jediné, čo ti môžem poradiť je, že po gympli utekaj žiť svoj život inde a iným spôsobom ako s prepačením s prepnutými rodičmi, ktorí očividne rozum nechali v kostole alebo na stretnutí ĽSNS...Držím ti silno palce, aby si našla svoje šťastie a bola v živote spokojná.

annamalaga
8. apr 2021

Ináč ten Kotleba je talent. Toľko ľudí zmagoril takými žvástami.🤦‍♀️ A ešte aj tak je populárny. Rodičia ak sú veriaci s tým nič nespraviš. To oni ti chcú vieru odovzdať. Nie si jediná , čo musí do kostola chodiť žiaľ. V budúcnosti sa aj tak podľa seba zariadiš. Odísť niekam ďalej od rodičov a plánovať si život po svojom je moja rada pre teba.

deti95060810
8. apr 2021

si ešte mladá a rodičov pochopíš až keď budeš mať vlastné deti.... 😉
tebe to môže byť jedno koho volia rodičia, je to ich voľba , ich právo. Aj chodenie do kostola je ich vec. Si ich dieťa, ich potomok chceli ti isto dať len to najlepšie. Je už len na tebe čo si z toho do života zoberieš.... 😉

bikarbona
8. apr 2021

Ja som so svojimi rodičmi nesúhlasila, ale nenenávidela som ich. A preto som bola smutná. Tiež sim chcela od nich odísť. Šla som na VŠ. Nejak som prežila, našli sme cestu ku sebe.
Kamoška doteraz nesúhlasí s politickými názormi rodičov, ale tiež ich ľúbi a určite ich nerozdelí politika. Mám 29 rokov, dieťa, vydatá. Aby si vedela, kto ti píše.

autor
8. apr 2021

@deti95060810 áno, mne by to bolo jedno koho volia - v živote som sa im neodvážila čo i len ja povedať, že ja mám iný názor lebo by to asi neskončilo dobre, ale viem, že im určite môj názor nebude jedno ani keď budem dospelá.... A je dosť trápne keď pred niekým známym spomenú, že by napr. niekto mal prísť vystreliť Matoviča...

autor
8. apr 2021

@bikarbona Ani ja ich nenávidím asi, vlastne ich mám stále rada svojim spôsobom a to sa asi nezmení, neviem aký si mala použiť výstižnejší názov na tému, politika by mi nevadila az tak akurát že oni nedokážu mať ani kamarátov iného názoru, napríklad ohovárajú niektorých ľudí ktorí chodia do kostola a volia KDH a viem, že aj keby som na VŠ mi veľa veci zákazu a nútia ma stále chodiť do kostola atď...

autor
8. apr 2021

Inak zabudla som, že moji rodicia chcú, aby som išla na VŠ či najbližšie ku nám aj keď by ti mali byť niečo čo absolútne nechcem študovať

autor
8. apr 2021

Čiže chcú, aby som ostala bývať u nich a nie na intraku, preto možnost ísť skrátka na intrala veľmi neprichádza do úvahy

jeliz59
8. apr 2021

Keď budeš mať 18 aký problém.....môžeš si nájsť prácu podnájom neviem či chces študovať denná forma VŠ alebo diaľkovo ....alebo zmeniš názor na VŠ a rozmyslys si.... to je tvojw osobna vec.... poprípade bragada a môžeš (keď s tým nemáš problém bývať s viac babami na byte (prenajať si izbu)

lindous
8. apr 2021

Rodinu si človek nevyberá a mne by tiež vadilo keby moji rodičia mali nenávistné názory, tam nie je žiadné, že oni to myslia dobre, xenofóbia a homofóbia sa nedá myslieť dobre.. Navyše baba je už očividne dosť veľká, aby mala na veci vlastný názor a teda nútiť ju chodiť do kostola prosti vlastnému presvedčeniu je riadne mimo

Autorka, odhliadnúc od všetkých vecí, od tvojho postoja k rodine a ich názorov, ísť študovať niečo čo človek nechce študovať je utrpenie a pokiaľ to nie je vyslovene zlá škola, tak má malú šancu ju doštudovať...toto je dôležité aby si im skúsila vysvetliť, bez toho aby si do toho ťahala, že chceš od byť od nich čo najďalej...možno skús osloviť triednu uciteľku alebo vychovnú poradkyňu, aby o tom tiež s rodičmi na rodičovskom diskutovali.. Ale keďže očividne majú svoje názory veľmi striktné, nespoliahala by som sa na to

Koľko máš rokov, koľko ti ešte zostáva na strednej? Ak nebudeš mať finančnú podporu rodiny, jediná možnosť na začiatok je práve asi ten intrák, neviem do akého mesta sa chystáš, ale v BA stoja najlacnejšie izby okolo 50€/mesačne a áno su hnusné, ale dá sa to prežiť, kým sa nerozbehneš, potom tie za okolo 70€/mesiac už sú uplne v pohode, najesť sa dá na intrakoch tiež lacno a s brigádkou sa to dá zvládať, ja som síce dieťa šťasteny, ale moja najlepšia kamarátka a priateľ bohužiaľ nie a zvládajú to bez akejkoľvek podpory rodiny, práve naopak, ešte oni podporujú rodičov, dá sa to a to sme na škole kde je štúdium fakt časovo náročné, popri niektorých sa dá pracovať aj viac 😊 len sa budeš musieť trošku uskromniť, ale nie je to neuskutočniteľné a ty máš dobrú motiváciu.. Bolo by super keby si už teraz začala brigádovať a odkladať si, lebo treba rátať aj s nákladmi na zápis, isic, niektoré skriptá, depozit za intrák, atď

mironka
8. apr 2021

Pozri...isto ta stve ten vnucujuci postoj rodicov. Myslia si,ze tak ako ti odovzdavaju vieru ci svoje nabozenske postoje,ze ti vstepia aj svetonazor ci politicky nazor. Ty s nimi vobec nemusis suhlasit a tvoj nazor sa da povedat aj jemne bez vybicovanych emocii. Ja mam 33 rokov,4 deti,muza,zijeme s mojou mamou a ano doterax mame ine pohlady na rozne veci. Casto mi kladie otazky typu: Vsak pojdes urobit toto a hento?..ci Ze nepojdete tam a tam? Jednoducho podsuvacne...nie otazky typu ano nie...jednoducho akoby ta stale chcela nasmerovat niekam...najlepsie svojim smerom...Rodicia pri vychove vedu deti svojim smerom...kym si este pod ich kridlami,letis s nimi...ked opustis ich kridla,kludne vyjadri svoj nazor...respektuj ten ich...ponadavaj si na nich...ries veci s nimi v mieri...a pride cas,ked oni s tebou prestanu bojovat...len ich neprestan LUBIT...aj ked akokolvek to znie...ved su tvoji na cely zivot...neopustala by som rodinu len kvoli rozdielnym nazorom..ver mi.... Dnes moja mama nedokazala pochopit,preco nechcem na ockovanie...lebo ratala s tym,ze pojdem...keby si videla,ako sa tvarila...povedala,ci nechcem chranit svoju rodinu...povedala som jej svoj nazor...skoro sme sa dostali do sporu ..ale nestoji mi to za hnev...tak sme si uvarili kavu a ideme dalej....

bluka2
8. apr 2021

Choď na VŠ čo najďalej, naj do zahraničia. Stretneš otvorených ľudí, čo šíria lásku a pochopenie namiesto nenávisti k rómom, gayom.... 🙁

autor
8. apr 2021

@lindous Mám 16, čiže som v prvom ročníku. Môžem sa spýtať, že koľko cca vychádzajú tie náklady v škole ako skriptá atď. nepoznám osobné nikoho, kto by bol teraz na výške takže vôbec nemám predstavu

autor
8. apr 2021

@mironka Mojím rodičia môj názor, čo sa týka politiky nededia, či sa týka viery tak vedieť že sa s nimi nechcem modliť chodenia do kostola mimo odkázaných sviatkov áno - vysvetľujem to tým, že to so mňa neurobí lepšieho človeka... Aké musím chodiť aj tak, uprimne sa im bojím povedať, že som ateistka ... A či sa týka toho neprestane ich ľúbiť, aj keď som do nadpisu napísala, že ich neznášam není to pravda a asi ani nebude, ale som skôr z toho smutná

lindous
8. apr 2021

Napíš mi správu a môžeme o tom pokecať viac, nemusíš sa báť, že by som ťa niekde vyzradila 😅😊

terezka1947
9. apr 2021

Uprimne?v takom veku som aj ja rebelovala a z principu mala na vsetko iny nazor ako rodicia.
Vsetky nazory boli zle.
Chvalabohu,ze to so mnou vydrzali.
Postupne to preslo.

bikarbona
9. apr 2021

Čítam, že máš 16. Ešte nerieš, či zoženieš peniaze na školu o tri roky. Len sa uč, aby ťa prijali aj na školu, ktorú chceš vôbec študovať 😉 Zatni zuby, počúvaj dobrú hudbu. Mne pomohla hudba v tvojom veku. A ako tu niekto spomenul, začni brigádovať čo najskôr to bude len možné, hocijaké upratovanie, mekáč, dokladanie tovaru... Je to dobrá škola do budúcna. Naučí ťa to vybavovať si veci veci samostatne. Ľahšie sa ti neskôr osamostatní.

78787878
9. apr 2021

Je vyborne, ze sa zacinas orientovat, co chces a co nie. Mas casovu rezervu 2-3 roky, aby si sa na osamostatnenie od rodicov pripravila. Brigaduj, od 16 mozes, skus rodicom rozumne vysvetlit - cokolvek najdes, vytvoris si nejaku drobnu financnu rezervu, to je na nezaplatenie. Studuj - cim lepsie vysledky a vedomosti budes mat, tym vacsia sanca, ze sa dostanes na VS kam budes chciet, pripadne stipendium a pod.
Nenavist voci rodicom nepestuj. Odlisnost sa da respektovat aj bez nenavisti. Len vydrzat. Drzim Ti palce, posobis ako rozumne a fajn dievca...

bluka2
9. apr 2021

@78787878 odlišnosť možno hej, ale oni pestujú nenávisť k iným a to sa ťažko rešpektuje

78787878
9. apr 2021

@bluka2 to ano... ale autorka vyzera byt rozumnejsia ako jej rodicia.

bluka2
9. apr 2021

@78787878 ja len, ze jej pocity sú pochopiteľne, aj keď tou nenávisťou trpí len ona sama

autor
9. apr 2021

@78787878 Áno, s tým "nenávidím" rodičov som to asi troška prehnala a ani to není pravda, keďže to sa asi nedá...

78787878
9. apr 2021

Asi tak, Ty ich našťastie iba "neznášaš" 🙂