Narodeniny môjho syna a reakcia jeho priateľky

4. apr 2022

Ahojte maminy. Začnem tým , že môj syn čoskoro oslávi okrúhle narodeniny a ako to býva, už býva z domu preč u svojej novej priateľky. Je to jeho zrejme prvá láska, musím podotknúť že som ho vychovala tak , aby mi ženu ktorú neľúbi nevodil domov. Skrátka pokiaľ bude cítiť že je to tá pravá, až potom nech nám ju dovedie domov. Tak sa aj stalo, o syna je postarané hoci jeho priateľka je mladšia o približne 7 rokov, nemám jej čo vytknúť je šikovná, pracovitá. Čo ma však zamrzelo je to, že na moju otázku čo idú robiť na synove narodeniny, že by sme mu prišli s rodinou zagratulovať, posedieť reagovala povedzme .. nie priamo podráždene ale dosť neurčito. Vraj má so synom nejaké plány, že mu ide objednať tortu, ktorý mu odovzdá keď sa vráti zo služby domov . Syn má psychicky aj fyzicky náročnú prácu, služby trávi v nie najlepšom prostredí , vraj mu chce skrátka narodeninový večer pripraviť po svojom. Čo aj chápem zo synovho rozprávania som pochopila, že teraz musí brať služby v práci navyše, jeho priateľka je tiež pracovne vyťažená a podľa ich slov majú málokedy voľný večer pre seba a minule iba poznamenaa že aj to málo ktoré spolu trávia musia vraj tráviť na návštevách. Trochu sa ma to dotklo,uznávam syn býval donedávna u nás, máme super vzťah a je pre mňa nezvyk že nebýva doma. Ale... To nám chce odoprieť návštevu, tortu bez rodiny? Bez najbližších? Bez toho keď to preženiem veľmi že ... Bez nás, s tou tortou, iba so svojou priateľkou? Skutočne mi nejde o nejaký koláč ale akýsi symbol tých narodenín a celé mi to prišlo ľúto , že tam nebudeme. Povedzte mi že som sibnuta, nech nechám mladých žiť ale môj syn bol donedávna u nás doma, sviatky trávil s nami, slávnosti a všetko a zrazu sa mu tiazi prísť pozrieť rodičov a širšiu rodinu...😢

mirkasmile
4. apr 2022

Ty si musíš uvedomiť,že tvoj syn je už veľký, je dospelý 😀 už nemá 10 rokov.
Už proste, no nemá ešte svoju rodinu, ale už sa osamostatnil. Už má priateľku.
Toto je klasický kolobeh života. Vyrástol, odišiel z domu a už narodeniny bude oslavovať vo svojej réžii.
Veď sa nič nedeje, prídete mu zagratulovať o deň neskôr.

makova333
4. apr 2022

Normalne sa so synom porozpravaj, ze by ste mu radi prisli zagratulovat, ze kedy by mu to vyhovovalo. Kde je problem? Preco je problem, ze priatelka mu kupi tortu a oslavia to spolu sami? Ved vy mozete prist inokedy.

luccija
4. apr 2022

@makova333 tiež si myslím, že by som to riešila so synom a nie priateľkou

autor
4. apr 2022

@mirkasmile
@makova333
@luccija
Pýtala som sa potom aj syna, že či sa uvidíme že by sme radi prišli no a on povedal niečo v tom zmysle že veď sa dohodneme, nevie ako bude mať služby , že nie je všetkým dňom koniec a chce sa dohodnúť aj s priateľkou kedy budú doma obaja nie len on že on nebude poza jej chrbát niečo v jej domácnosti organizovať bez toho aby to vedela, že by to nebolo fér voči nej keby sa ja s ním nejako dohodnem a ona o ničom nevie a tak... Už aký názor si vytvoríte to neviem. Nepovedal vyslovene nie ale nevie kedy atď ...

zuzana9393
4. apr 2022

Ale netreba to hned brat tak tragicky. Mozno to myslela ozaj tak, ze ten den narodenin chcu oslavit len oni, aby sa nemuseli nahanat a chystat oslavu a ked bude cas dajme tomu cez niektory vikend tak to oslavite spolu. Kazda mama sa tazko zmieruje s tym, ze dieta z domu odide, tusim matky syniv este horsie 😄 ale nezasahuj im do vztahu, bud rada, ze si rozumeju a su stastni

andrea_82
4. apr 2022

Predstavila som si seba v tvojej situácii a musím ti dať za pravdu, že by to aj mne prišlo ľúto. Ale mne by ani tak nevadilo, že s ním nebudem práve v ten deň narodenín, pokiaľ by vás pozvali na iný dátum. Podľa ich reakcie ale zatiaľ nevyzerá, že by chceli robiť oslavu inokedy. Možno sa priateľke nechce chystať občerstvenie, keď sú tak pracovne vyťažení. Urobila by som to tak, že by som niečo nachystala ja a syna pozvala k vám a tam mu zagratulovala.

noemi155
4. apr 2022

Ja keď som mala okruhliny,tiež sme to oslavovali spolu len s priateľom a tak som si svoj deň aj predstavovala
Keď mame narodeniny alebo meniny som rada,že sme ten deň sami ako rodina a vytvoríme si vlastný program a pohostenie a aktivity aké nám vyhovujú.
Tiež mali doma zvyk hneď gratulovať ten deň,ale už si zvykli,že každý má už svoju rodinu a prídu vinsovat,keď je to vhodne pre všetkých a vopred sa dohodnú obe strany
Každému je ľúto,že bol na niečo naučený na nejaké svoje rodinne zvyky,ale zas keby bol stále doma a bez perspektívneho vzťahu,zase by si bola smutná,že nikoho nemá a zostane na ocot a teraz buď rada a oslavuj to,že má pri sebe ženu na ktorej mu skutočne záleží a je o neho dobre postarane…

0silvia0
4. apr 2022

mne osobne by stacilo mu v tomto pripade zavolat a zablahozelat. A ruku by som mu podala pri najblizsej prilezitosti. Ale ja nie som ten gratulacny typ, ktory presne dodrzuje datumy. Respektovala by som jeho nove fungovanie s priatelkou.

veronikavaneska
4. apr 2022

Ahoj ak sú pracovné vyťažený. Tak nechoď ku nim mu gratulovať. Majú s tým kopu roboty nakúpiť niečo pripraviť tortu zohnať ... Je to skôr otravné niekedy...Skôr by som navrhla ak budete mať voľný večer chuť čas tak zavolaj a pozývame vás na večeru v reštike alebo domácu oslavu u vás grilovačku. Oni len nech povedia kedy a pridu o ostatne sa postaraj ty 🥰 myslím že to zoberu úplne inak 👍 a spolu nech si oslávia narodeniny ako majú chuť oni 🥰

pribinak
4. apr 2022

Koľko má syn rokov? V istom veku je prirodzene že už nepotrebuje oslavovať s mamou ale skôr s priateľkou a priateľmi

luccija
4. apr 2022

Keď bývajú u nej, tak asi to je tak ako hovorí, že nechce poza chrbát.No tak ich pozvi ty. Neboj mamina ľúbi Vás🙂)tak ja neviem ako si na toto zvyknem

nelca84
4. apr 2022

Rozmyslam, kde si vo vychove urobila chybu 🤷‍♀️

autor
4. apr 2022

@zuzana9393 syn je šťastný , hoci priateľka občas hundre a keď sa spýtam či pomáha doma tak sa zatvári tak neurčito , pohodi hlavou zo strany na stranu ale neodpovie. Minule som začula že by bola rada keby raz za čas prídu aj ku jej rodine atď že keď majú voľný čas tak večne prídu k nám, to ma dosť zamrzelo ale bola to náhoda že som to počula takže som to neriešila...
@andrea_82 ona nie je lenivá, je veľmi šikovná hoci je podľa mňa pre syna mladučká, aby som jej nekrivdila na Vianoce nám upiekla koláče, mne na narodeniny, snaží sa čosi doniesť a tak , ale toto mi osobne prišlo ľúto ako keby sme tam teraz není vítaní. Uvidíme ako to dopadne ...
@noemi155
@0silvia0
@veronikavaneska
Je mi to len zvláštne , možno nezvyk že doteraz bol naozaj syn doma na tie sviatky aj Vianoce a zrazu tu nebol hoci je pravda že na večeru vianočnú prísť nechceli že chcú byť sami lebo syn mal opäť službu ale prišli neskôr, neviem čo sa teraz deje prv bola viac ako keby aktívna v týchto veciach ... Možno chce mať svoj pokoj ktorý jej my narusujeme alebo čo.

autor
4. apr 2022

@nelca84 prečo chybu, nie som si istá či tomuto správne rozumiem ?
@luccija veru ťažko si zvyknúť, syn má zakázané v službe telefonovať tak keď dlhšie nepríde aspoň pred alebo po službe zavolá ako čo doma, ale to nie je také ako keď sa máme normálne porozprávať.
@pribinak 30.

andrea_82
4. apr 2022

nie, nemyslela som to tak, že je lenivá. Ale proste len nemá čas na to nachystať oslavu a pohostenie, keď toho majú v práci veľa.

nelca84
4. apr 2022

Toto vyzera na syndrom prazdneho hniezda. Predpokladam, ze tie okruhliny su synova 30-tka. A ze donedavna byval doma a este mal aj zakazane si niekoho doviest domov... 🤷‍♀️
Myslis si, ze je to jeho prva laska, to naozaj? Ved tie predtym si mu nedovolila vam predstavit.
A ze sa priatelke nepaci, ze stale chodia na navstevu iba k vam a nie aj k jej rodicom? Tebe by sa pacilo, keby chodili len k jej rodicom a ku vam nie?
Ty myslis len na seba. No tak chcu narodeniny oslavit po svojom. Zagratulujete mu inokedy. Syn je dospely a asi je rad, ze sa konecne odputal od rodicov, tak ho nechaj dychat. A prepac za uprimnost.

autor
4. apr 2022

@nelca84 takto. Nemal zakázané vodiť si domov frajerky, iba som mu vštepovala, že Pokiaľ ju neľúbiš, nevoď mi ju domov. Takto som sa vyhla zoznamovaniu s chvilkovymi známosťami, nie som hlúpa viem že mal priateľky ale nechcela som mať z domu holubnik. Nehnevam sa za úprimnosť to absolútne nie , akurát som sa chcela možno vyrozprávať keďže s manželom sa nemám o čom baviť , hlavne nie o mojich pocitoch.

ludka1402
4. apr 2022

Vy chcete jedno, oslavovat s mladymi u mladych a mladi to nechcu. Teda nechcu to takto. Podla vasej predstavy a ocakavania. Bud budete nastojit, aby bolo po vasom, alebo ich nechate tak a sami uvidite, ci vas dobrovolne a bez natlaku pozvu.
Prekvapilo ma, kolko veci riesit so synovou priatelkou. Ci syn pomaha? Co tak sa spytat priamo jeho, ci pomaha. A koniec koncov, co mate z tej odpovede, ci uz pomaha, alebo nie, pretoze je pracovne vytazeny? Chcete prist pomoct synovej priatelke s domacnostou, chcela by to vobec?
Mate ocividne zdraveho a sikovneho syna, ma priatelku, sikovnu, ma dobru pracu, tak si najdem cosi s cim nebudem spokojna? Ved sa teste z toho, ako sa mladym dari a nerieste veci, ktore vam mozu pokazit vztah. A to celkom zbytocne.

andrejka1974
4. apr 2022

Pozri on sa už chce zariadiť sám my oslavy našim synom nerobíme jednoducho im v deň narodenín zavoláme a keď oni chcú tak urobia oslavu kedy oni chcú však je už dospely tak ho nechaj ma už 30 nech sa zariadi ako chce

1ryba
4. apr 2022

Ja len celkovo odporúčam, aby ste sa viac venovali svojim aktivitám ako synovi a jeho priateľke. Lebo si s nimi pokazíte vzťahy. Riešiť ako pomáha doma a podobné veci, všetko nechajte na nich, nech si riešia medzi sebou. Tipujem, že syn je príslušník ZVJS. Čo je náročná robota. Nechajte ich tvoriť si vzťah, zvyky... Oni chcú mať veci po svojom. Vzniká nová rodina, ktorá bude možno úplne inak fungovať ako tá vaša. To je v poriadku. Keby všetci robili tak, ako ich rodičia, nikam by sme sa neposunuli.

autor
4. apr 2022

@ludka1402 pýtala som sa jej to preto, lebo keby mi naznačila že syn nie je zrovna aktívny v domácnosti tak mu dohovorim, nech nie je na všetko sama. On sám o nej tvrdí že je krásna, múdra, šikovná, v domácnosti funguje, ma navarené, oprate, vie piecť a všetko.
@andrejka1974
Volal mi, že priateľka samozrejme počítala s tým že budeme chcieť prísť, aj by všetko pripravila len ju prekvapilo ako keby to samopozvanie z našej strany, že ju to zaskočilo . Vraj keď budú mať čas a nebudú vyťažení tak samozrejme prísť môžeme , ale povedal niečo v tom zmysle že sú ešte mladí tak si viem predstaviť ako jeho oslava vo dvojici bude vyzerať , skrátka že nás očakávajú ale nech najskôr nechám realizovať sa priateľku , že ma niečo pre neho pripravené a proste ten večer chcú mať pre seba...

nelca84
4. apr 2022

tak ked viete, ze s vami pocitaju na neskor, tak neviem co vlastne riesis, ze ty nie si pre neho na prvom mieste?

jaskolka
4. apr 2022

No a v čom je problém? Proste chce svoj narodeninový deň osláviť len s priateľkou po svojom.
Prídete mu za gratulovať inokedy, a pohoda. Musíš akceptovať fakt, že syn netúži už po oslavách, ale ste robili možno dovtedy, kým bol mladší. O chvíľu prídu už aj spoločné oslavy Vianoc, keď bude chcieť už byť len s nou.A tak to ma byt oni vytvárajú svoje spoločne zvyky, prirodzene sa odtrhava od vás.
Musíš už vypustiť svoje predstavy, už to nie je tvoj malý chlapček, ktorý chcel maminu tortu, balóniky a autíčka. Je to normálnmy vývoj...

autor
4. apr 2022

@nelca84 nie kdeže , vysvetlilo sa to neskôr ako táto konverzácia vznikla ...
@jaskolka minulý rok už na Vianoce nebol doma.... Až neskôr. Po večeri.

ludka1402
4. apr 2022

Ale opakujem, stoji o to, synova priatelka, aby jej pomahal? Neviem.
Vam pomaha vas muz? Myslim, ze mate problem tam, kde nie je.
Normalne zite svoj zivot, robte to, co vam robi radost a vecer brnknite synovi, ze vsetko najlepsie, pozdravujeme a krasny vecer. To je cele.
Vam je luto, ze nebude niekde, kde by ste chceli byt a nebudete oslavovat tak, ako to mate zauzivane. To je v poriadku, ale to mozete robit vo svojej rodine. Mozete si pozyvat koho chcete, ako casto chcete...Ale syn a jeho priatelka, to uz je dalsia nova rodina a ako to budu chciet oni, tak si to zariadia. Netlacte na to a hlavne sa nesamopozyvajte, toto sposobuje napatie medzi vami.

nelca84
4. apr 2022

ak si nechces pokazit vztahy s mladymi, tak sa troska stiahni... aby sme tu o mesiac necitali prispevok od synovej priatelky o tom, ako sa buduca svokra montuje do ich zivota
a to nemyslim v zlom

maj98
4. apr 2022

Ale veď ich nehaaaj... nech si užijú jeden druhého. Mozno chcú romantiku vo dvojici. Potom si to užiješ keď ti donesú vnúčatá 😉 veď volako ich spraviť musia 😜

andrejka1974
4. apr 2022

Vždy to tak je keď sú už sami chcú si ten deň užiť ja tiež neprijímam návštevy v deň narodenín ale až neskôr ten deň si užívam len ja s manželom

diamond007
4. apr 2022

Tak prídete na narodeniny keď bude robiť oslavu prípadne keď bude mať najbližši víkend voľno.
Toto by som ani ja mužovi neakceptovala, i keď už sme rodina. Od začiatku to máme tak, že keď ma narodky jeden alebo druhý, ma dovolenku v práci a máme deň pre seba. Buď rada ak dôjde raz za dva týždne domov, teraz sa odsťahoval a chce cítiť asi viac slobodu

sasa1310
4. apr 2022

30 ročný chalan mal najvyšší čas sa osamostatniť. Ja ako matka by som bola práveže rada, že konečne. A tortu pri 30ročnom synovi 😀 prepáč, ale si sa trošku prepla v čase. Nemá 10 rokov. Užívaj si s mužom alebo s kamarátkami a buď rada, že tvoj vzťah s nimi je bezproblémový. Ak budeš ďalej pokračovať takouto násilnou starostlivosťou, aby si si neuhnala to, že budú ku vám chodiť menej a menej často.