Náročná svokra a švagriné

13. feb 2023

Ahojte, žijeme s mužom v byte, máme 2m dcérku, ja poberám len rodičak keďže som otehotnela a porodila po Vš(plánované)..mužova matka - svokra býva o dve dediny ďalej, to že k nám chodi kedy sa jej zachce bez ohlásenia ani nemusím spomínať…škoda rečí a nervov.. muž ma ešte mladšie sestry 19r, 15r a 11r….muž keď býval ešte doma prispieval na domácnosť a kupoval aj jedlo..no oni si z neho robili chodiaci peňaženku..on je dobrák vždy pomôže a sestry aj s matkou ho vždy nahuckali že objednaj mi ro a to nemám peniaze na karte/potom ti dám, samozrejme nikdy nič nedostal..neraz ho pýtali že kúp mi nové topánky a keď odmietol tak sa urazili..keď sme chodili na výlety my dvaja, tak vždy keď sme sa vrátili tak urazené aj matka aj sestry že prečo sme nevzali aj ich že už im dlho nič nekúpil…museli sme zatajovať že niekde chodíme lebo svokra to riešila akoby sme chodili pravidelne do Paríža a pritom muž slušne zarába…ide ale o to ze svokra chce stále či už na narodeniny, meniny, Vianoce drahé dary..na meniny si pýtala bezdrôtové slúchadla nemenovanej značky🍏 co vyjdú 150€+…samozrejme súrodenci muža nahuckali ze sa poskladajú (dve staršie brigádujú), prispeli po 10€ to jw všetko…zvyšok my…prišli Vianoce samozrejme ona chce aj smart hodinky, co by bolo keby už ma mobil, slúchadla a hodinky nie…samozrejme nové, žiadny bazár ona nechce vidieť..sestry objednali (na dobierku) muž ich zaplatil a keď ich prosil peniaze povedali ze oni už nakoniec kúpili iný dar (knihu..)…na narodeniny rovnako ze ona by chcela dráhy bezdrôtový vysávač samozrejme nie nejaký lacnejší keďže majú dosť starší a malý dom alw poriadny ešte aj mužovi posielala ze aký sa jej páči samozrejme 250€+…nekúpili sme…kúpili sme jej knihu, bonboniéru…pri rozbaľovaní nie ze by poďakovala za to co dostala ale zacala vtipkovať ze už môžme vytiahnuť ten vysávač…bez komentára…potom keď sme nevytiahli zacala ze ona vtipkovala ze ona si pošetrí keď pošle jej muž peniaze (robí v zahraničí, je trochu mimo)…stále sa tvári akoby nemala peniaze, pritom dcéram mesačne minie 100€ a viac na nejakej zahraničnej stránke s lacným oblečením…muž jej posiela zo zahraničia a ona tiež pracuje na dobrom poste…budúci rok ide mať okruhliny a už spomínala že chce elektrickú kolobežku alebo bicykel…neviem či nevie pochopiť že máme malé dieťa, byt treba platiť, stravu…nemáme na rozhadzovanie ale nemáme sa nejako zle..ale čakala by som od dospelej zeny trošku skromnosť, keď ona mám kúpi mne sviečku, dcérke na Vianoce jedny bodíky a mužovi rukavice…

petamich
13. feb 2023

problem nie je tvoja svokra, problem je tvoj partner 🙂 ma jej vysvetlit, ze sa vam zvysili zivotne naklady a uz si nemozete dovolit take drahe dary, kazdy sudny clovek to pochopi (ja mam surodencov, podporovala som aj maminu ale odkedy som na rodicaku, tak sa ro jednoducho uz tolko neda - jasne oni prvi nam povedali, ze nech nic nekupujeme ale tak vy to tak nemate)

autor
13. feb 2023

Ešte dodám že otec (svokor) robi v zahraničí ale domov chodí len raz za 4m na 2tyzdne…mesačne posiela toľko čo by zarobil aj tu niekde vo fabrike zvyšok tam prepije no správanie nemá ako typicky alkoholik aj keď ním je…on ale nevie ani kedy ma kto aký sviatok o dary sa nestará…

autor
13. feb 2023

@petamich svokre sme to povedali a povedala že sviatky ma len 3krát do roka že to nie su drahé veci…je mi jasne že aj môj muž je problém, už som skúšala všetko ale darmo jediný synček nemôže sklamať…je strašný dobrák aj na matku aj na sestry

melanta
13. feb 2023

Úplne zle to vnímaš. Nemáš čakať od svokry nič. Máš čakať od tvojho muža, že si urobí poriadok. Aj s komunikáciou, aj s peniazmi. A že chodí kedy chce? Máš VŠ, takže nemáš 15 a zrejme by si mala mať aspoň základnú inteligenciu. Proste svokre povedz, že na návštevy bude chodiť keď ju zavoláš alebo keď sa vopred ohlási a povieš áno. Toto rieš sama so sebou a s mužom. On si má urobiť poriadok s mamou a sestrami. On si ich tak naučil, nenadávaj na ne. A mimochodom, ak nie ste manželia, nie je to muž ale priateľ a nie je to svokra ale priateľova mama.

kristinapetronela
13. feb 2023

Možno je taká povaha úprimná 🙂 nepoznám ju neviem posúdiť .ale zas nepýta každý deň peniaze a neprepije .kúpte jej tu kolobežku ,keď si želá ♥️ a potom uvidíte ako to bude pokračovať .

kristinapetronela
13. feb 2023

Inak tie tri baby dajme tomu že tisicku minú na oblecko ,stravu ,nejaké zazitky aby mali ... Verím tomu, že na vysávač,kolobezku sa ťažko šetrí pri troch veľkých deťoch .... A vy máte malinké čo toho veľa nepotrebuje

melanta
13. feb 2023

@kristinapetronela prečo by jej mali kúpiť tú kolobežku. Dotyčný má partnerku a dieta, čiže už má svoju rodinu. Nie je jeho povinnosť financovať bežný život aj vrtochy matky a sestier. A kolobežka nie je životu nevyhnutná vec. A áno, oni majú ešte malé dieťa. Ale čo im ostane majú sporiť a nie financovať záľuby iných ľudí.

nelca84
13. feb 2023

@kristinapetronela ale tie deti maju svojich rodicov, preco by ich mal zivit ich brat, ktory uz ma vlastnu rodinu??

autor
13. feb 2023

@melanta sme manželia, zabudla som napísať

drzaopica
13. feb 2023

@kristinapetronela prosím?tá pani pracuje, má muža.Syn má svoju rodinu.
Autorka aj ona Vám kupuje drahšie dary?Nemáme, potrebujeme... kúpiť primerane drahy darček.

melanta
13. feb 2023

Tak potom nehejtuj svokru a švagriné. Oni skáču tak vysoko, ako ich tvoj muž naučil. Takže je len a len jeho zodpovednosť, aby to teraz upratal.

mamelka
13. feb 2023

Kúpim to na čo mám. Úprimne? Gratulujeme len rodičom, keď ideme na návštevu k súrodencom pre netere a synovcov donesieme ovocie, Max niečo sladké, nosili sme oblečenie,hračky, stopli sme to. Mame dom kde treba dávať peniaze. Kto chce nech si kúpi co chce. Nie aby som ja dával niekomu dar za trepnem 100e a ja dostanem sviecku(len ako priklad) na vianoce si tiež nič nekupujeme, som rada,že dokážem mužovi a dievčatám niečo vymyslieť. Keď majú krstné deti narodeniny,tak sme sa opýtali co potrebujú,teraz dáme peniaze na vec ktorú potrebujú, ale rodičom, súrodencom nedávame,však to by sa nás život točil len o tom komu čo dať, koľko dat, robí to rozbroje
Zlaté čas ked sa chodilo len kvet zo záhrady, bonboniera, staršia generácia dostala víno, teraz len čo najdrahšie mat

kristinapetronela
13. feb 2023

Ja som písala o okrúhlych narodeninách ,že tu kolobežku alebo čo to chcela by som kúpila ,keby zarábam . Tak kúpim aj svojej mame aj svojim deťom keď na to mám .a svojim súrodencom občas tak isto . Podľa mňa sa nič také nedeje .fakt ich nepoznáme a vyzerajú ako normálna rodina tak prečo by si nemohli dávať darčeky

tiezjedna
13. feb 2023

@kristinapetronela ty to teda vnímaš dobre pokrivene...Normálna rodina sa rozhodne nespráva voči svojmu príbuznému tak, že ho dojí ako kravu. Pretože presne to sa tu deje. A k tým dárkom - keby si toto vymýšľali jeho pubertálne sestry, tak to ešte pochopím. Ale matka?? Uhodené... Navyše ako sestry tak aj mater majú svoje požiadavky smerovať na otca/manžela, nie na brata/syna, ktorý má vlastnú rodinu. Ten sa na nich môže podieľať, a nie ich financovať.

dada0902
13. feb 2023

Nekupovala by som ani neobjednávala veci co si pysknu nie sú skromne sú náročné a to sa nerobí keď chcú drahé veci nech si na to zarobia ci rodič ci súrodenec by nemali pýtať takéto veci od neho keďže mate svoju rodinu kúpte vždy niečo pekné co poteší dajte nejakú hotovosť npr. 20€ a nech si peniaze začnú vážiť prvorade treba byť nekompromisný a nesúhlasiť s ich požiadavkami tu je často x chyba ze sa frfle ta zavretými dverami a do očí sa to nepovie nech sa aj urazia aspoň nebudú tolko často chodiť bez ohlásenia

usla35
13. feb 2023

treba aby im povedal, ze to nie je take jednoduche po financnej stranke ako si predstavuju, niektore veci je nutne riesit a hovorit na rovinu, lebo inak sa to nezmeni :/

ropucha6
13. feb 2023

Ako pisu zeny vyssie…dupnut si musi tvoj muz. Proste nekupim a hotovo. Nepoviem, keby nema na energie alebo jedlo, tak to je bez debaty. Pripadne fakt raz za cas na nejake okruhliny. Ale trikrat za rok plus na sestry drahe dary? Povedz mu, nech zacne minat tolko na svoje dieta. Kludne mozete tie peniaze investovat.

keiko33
13. feb 2023

Ja toto mamonárstvo nikdy nepochopím. Keď na to mám, tak fajn kúpim si aj dráhu značkovú vec. Ale aby som na to nemala a vyžadovala som od syna také drahé veci, pritom si ten syn možno ani takú dráhu vec nedovolí, lebo už má svoju rodinu? Tvoja svokra je hrozný sebec a mala by sa nad sebou zamyslieť. To, že sestry na darčeky prispejú malo, to by som až tak neriešila. Sú mladé, len brigádujú. Tu treba, aby tvoj muž buchol po stole a rázne si s mamičkou pohovoril. Je rozmazlená. Kebyže sama nemá peniaze a pokazí sa jej niečo v dome, tak by som pochopila, ale Apple? To je už riadna vychcanosť. Moji rodičia, taktiež svokra vždy hovoria, nech nekupujem drahé dary, oni nič nepotrebujú. Radšej nech kúpim niečo deťom. A k tým neočakávaným návštevám. Proste jej povedz, že si to nepraješ. Keď chce, nech príde, ale nech sa ohlási, nech rešpektuje vaše súkromie.

danica2711
13. feb 2023

najprv sa musíš dohodnúť s manželom, že to takto ďalej nejde. Následne (manžel ako "nositeľ myšlienky", ty ako jeho opora) upratať svokru s nečakanými návštevami a sestry s drankaním peňazí - na to stačí jeden vážny a nekompromisný rozhovor. Požiadavky na drahé darčeky k sviatkom odmietnuť (vyargumentovať odmietnutie nie je ťažké, máte predsa vlastnú rodinu, ktorá má svoje potreby), navrhnúť niečo menej finančne náročné. Ak váš návrh odmietne, pokračujte v spávne nasadenoim trende "kniha a bonboniéra". Časom sa to zabehne

petamich
13. feb 2023

@kristinapetronela ona ale nezaraba 🙂 ona je na rodicovskej s malym dietatom a manzel je zivitel (aktualne) a autorka neznie akoby mali na rozhadzovanie 🤷‍♀️ my by sme svokrovcom aj modre z neba zniesli, lebo si to zasluzia a tiez sa snazime im dopriat ale moja svokra by v zivote takto nepozadovala veci ani by si ich sama od seba nevypytala a uz vobec nie, ked som na rodicovskej a vidi, ze sice netrieme biedu a mame sa v zasade fajn ale su dolezitejsie veci, ktore by sa zisli kupit ako elektricka kolobezka a to su dvaja dochodci, kdezto autorkina svokra je zrejme zena v produktivnom veku, ktora ma navyse manzela, ktory je ekonomicky aktivny

kristinapetronela
13. feb 2023

@petamich lenže mladá to možno všetko len prekrútila a jej manžel môže kúpiť svojej mame kľudne na okrúhle narodeniny čokoľvek keď zarába ... zas nechce dovolenku do Karibiku a určite lepšie dať kolobežku ako keby ma kúpiť blbosť čo nechce ,nepotrebuje

katka700
13. feb 2023

Pozri ste manželia takže vaše peniaze sú spoločné a máte spoločne hospodáriť. Sadni si s manželom, preberte príjmy a výdavky, nezabudni na rezervu pre prípad dlhšej PN a ak vychádza dlhodobé sporenie/investície. Vyhradte sumu na dary, napríklad 20 eur bežné sviatky, 50 okruhliny.
Tvoja svokra a švagrine nie sú náročné ale riadne vychcane, z tvojho muža si spravili dojnu kravu a skúšajú čo si môžu dovoliť.
Normálny človek nebude drankat značkovu elektroniku od mladej rodiny čo žije z jedného príjmu a navyše ak ich narodeniny odbije vecou za 5 eur. Že ich hanba nefackuje.

lija22
13. feb 2023

juj velmi naivne dohadovat sa s nastrocnymi sestrami, ze sa zlozia mame na dar 😃
myslim, ze s tvojim muzom dobre vyfajcili. Mozno ho pomyselne pokladaju za hlavu rodiny. Nuz ale ich hlava rodiny je otec.
Kazdopadne. pislednykrat by som zaskripala zubami a kupila tetke kolobezku a oznamila, ze dost s darcekmi setrime na dom/ auto/ thajsko a od teraz na sviatky vzdy cokolada vino, pod strom kozmeticky balicek. dovidenia

puertorico
13. feb 2023

Ja by som im kúpila dary aké by si ty uznala za vhodné. Napr knihu , a mužovi povedala že nemusí nič kupovať a platiť že ty si to už zariadila. Pri rozbaľovaní by som tým dámam povedala že nech sa nehnevá ale máte vysoké výdavky . Ale vopred by som sa s ním porozprávala že sa ti to nepáči, že chápeš že sú jeho rodina ale to sú pubertálne deti a budú si vyskakovať. Každá jedna bude chcieť iphone, k tomu slúchadlá a aj hodinky.

puertorico
13. feb 2023

Neviem či máte spoločné peniaze, ale ak on má svoje, a ty svoje, tak nech ti dáva mesačne peniaze a nie malé a nech si so zvyškom robí čo chce. Zarába on, nemíňa tvoje.

kristinapetronela
13. feb 2023

@puertorico pri rozbaľovanie darčeka riešiť peniaze ? Bože baby vy len vyciciavate tuším svojich mužov čo najviac a svokra nech dostane knihu aj keď ju načíta ach

puertorico
13. feb 2023

@kristinapetronela ja mám svoje peniaze a muž má svoje, X rokov som kupovala drahé dary jeho rodine a nedal mi ani 1€. ešte povedal že to je môj problém. a mojej rodine, čo nám pomáhali kde sa dalo a zaslúžili si lebo nikdy nič nemali som kupovala lacné dary a zbytočnosti , len aby sa nepovedalo že nech k nim nejdem s prázdnymi rukami . A potom mi to svokra všetko dávala naspäť, lebo ona si kúpila také isté len drahšie, alebo inej farby 👎
Takže keď má svoje peniaze, nech im teda kúpi čo chce. Ale mali by si to vydiskutovať. Lebo ja viem aké to je, aj keď tie dary som musela kupovať ja, lebo muž povedal že nech niečo kúpim že mi potom dá € a nikdy mi nedal. Už som tiež povedala že stačí , na Vianoce dostali kozmetiku , každý po 10€ a bolo mi to srdečne jedno. To čo som dostala od nich, som odložila do skrine, keď príde ten deň keď mi to svokra bude vykrikovať že ona mi dala a ja som jej nedala, tak jej to pekne položím nech dá ďalej.
Tiež by ti raz praskli nervy keď by si 10 rokov niekomu len dávala a nič nedostala a ešte by si bola najhoršia.
Áno , neriešim peniaze pokiaľ si niekto zaslúži , mám ho rada . Ale keď niekto len využíva tak to sa nedá

erikab82
13. feb 2023

@puertorico v manželstve si peniaze spoločne. Nie je žiadne tvoje a moje.

queeninthenorth
13. feb 2023

Keď ona/ony vedia pýtať, začni aj ty. Čo bolo spomínané vyššie že vy máte “iba” male bábätko ktorému netreba veľa…omyl! Stále treba oblecenie z ktorého babo rýchlo vyrastie, jedálenská stolicka, autosedačka a milión iných veci…takze keď vedia popýtať ony pýtaj aj ty, malej treba toto hanto a poďme vyskúšaj ich vlastnú medicínu…a tiež pravda že to treba prebrať aj s mužom že takto to proste nejde a bohužiaľ musí v prvom rade myslieť na teba a maličkú on je váš partner a otec co sa musi o vas postarať a oni majú svojho ktorý sa ma starať…

queeninthenorth
13. feb 2023

@kristinapetronela pardon ale nevieme koľko ma autorka rokov aj keď skončila VS a nazývať ju iba tak “mladou” sa mi nezda vhodne, ďalej sa ma chlap v prvom rade starať o svoju ženu a dieťa a tiež čo bolo naznačené že male babo toho veľa nepotrebuje tiež nie je na mieste podľa mna…mám o niečo staršieho syna ako ma autorka dcérku a teda aj keď nakupujem oblecenie hlavne už používané aj tak peniažky na starostlivosť rýchlo utekajú a bodlo by ich viac…neplatí male dieťa male starosti a veľké dieťa veľké starosti/výdavky…