Myslím si, že mám rovnaké právo na byt ako on

11. apr 2024

Čítala som tu takú diskusiu ze kto žije s manželom v jeho byte ale nemá spoločný účet...
Mňa veľmi štve naša situácia... keď sme kupovali byt v ktorom žijeme naša prvá dcéra mala cca polroka. Ja som muzovi hovorila ze chcem aby sme išli do toho spolu ale on ma vraj nechcel zatiahnuť do hypotéky a tak si ju vzal sám. Byt sme od základu prerobili. Väčšinu peňazí dával on ale on chodil do prace ja som bola na rodicaku s malou. Malou sumou pomohol oco..dal 500e ku prerabke co bolo ešte pred 7 rokmi viac ako teraz. Pomohol s robenim elektriky. Ja som si na materskej pomimo zarobila 600e na vstavanú skriňu. Keď som nastúpila po rodičaku do prace dokupili sme veľa vecí dozariadovali, boli sme na dovolenke ktorú som platila ja 1x v Bulharsku 1x v Turecku. Postupom času som kúpila novú manželskú posteľ. Deťom teraz už 2 poschodovu postel. Zariadila som im detskú izbu. Dcérke kúpila písací stol atď. Proste podielam sa normálne na chode domácnosti aj finančne. Počas druhej materskej som si privyrabala takisto. Deťom platím školu škôlku. Stravu keď idem na nákup. Krúžky. Mobil, WiFi co mame doma. Spotrebu vody v domácnosti.
Štve ma, že byt je len na manžela lebo raz pri jednej hádke mi povedal ze "von". Myslím si ze mam rovnaké právo na tento byt aj ja ako on. Aj keď on platí hypo ja som.bola 2x na materskej. A vždy keď som nebola som zarábala a prispievala na iné veci. Počas kúpy bytu manžel nebol. Teraz už je.
Stvalo by to aj Vás?

hederamonstera
11. apr 2024

Uz ste boli manzelia ked ste brali hypo a kupovali byt?

lonely66
11. apr 2024

@hederamonstera čítame..... Počas kúpy bytu manžel nebol. Teraz už je.

deti95060810
11. apr 2024

už by som zašla za právnikom a pekne porozprávala ... - aby si raz neskončila s holým zadkom na ulici...

hederamonstera
11. apr 2024

@lonely66 to som nejako nepochopila na prvy krat. Vdaka

Potom autorka si bola hlupa, ze si to nechala napisat len na neho. Pravo na byt jednoducho nemas. Rob vsetko preto, aby ti polku prepisal

lonely66
11. apr 2024

autorka, tvoja hlúposť, bohužiaľ. a ešte mu porodíš 2 deti. ty si prakticky s holou prdelou a on má nehnuteľnosť, na ktorú ty nemáš absolútne žiaden právny nárok - jedine na polovicu splátok hypotéky odo dňa uzatvorenia manželstva.

liz_lemon
11. apr 2024

stvalo by ma, ze ma tak oklamal, ze vraj ma do toho nechce tahat...on dobre vedel, co robi, ak ked je to inak, tak nech ti 1/2 daruje, aby si bola na LV

autor
11. apr 2024

Hlúpa som možno bola ale každý robí chyby. Nikto nieje neomylny.
Štve ma kvôli tomu ze je to dôvod ktorý z mojej strany naštrbuje nas vzťah. Pretoze si myslím ze od začiatku robíme obaja co môžeme. A on mi takto povedal... tak to človeka mrzí a už mu to v hlave ostane...

stanulienkat
11. apr 2024

Ved si ho kupil za svoje. Dala si aj ty nejake peniaze okrem tych drobnych? Mna by to nestvalo. Nemam v povahe chciet niekoho majetok na ktory som neprispela.

liv1
11. apr 2024

Vyriesi sa to len v pripade, ze ochotne a bez problemov ta zapise ako polovicneho vlastnika… ak nie tak ma postranne umysly

autor
11. apr 2024

@stanulienkat Kúpil si ho na hypotéku nie za svoje. On v tom čase veľa uspor nemal. Ale chodil do prace. Ja som bola na rodicaku aj s jeho dieťaťom.

stanulienkat
11. apr 2024

A hypo si platila ty? Nie, platil ju on+vas zivil, ked si bola doma.

hederamonstera
11. apr 2024

@stanulienkat to myslis vazne?

autor
11. apr 2024

@stanulienkat jeho príjem bol cca 900e v tej dobe môj rodicak presne 226e... celý som ho vždy minula na nás. Na dcérku plienky atď..

stanulienkat
11. apr 2024

@hederamonstera uplne. Bud to mali mat vydiskutovane a podielat sa na hypo SPOLOCNE, alebo neprispiet nic a byt je jeho. To je nova moda nedat ani korunu na hypo a chciet polovicu vsetkeho? Ty by si dala muzovi pri rozvode pol svojho bytu, ktory si kupovala len ty?

Autorka-ty si platila urcite veci,on tiez. A zabezpecil vam byvanie. To nie je malo. Duplom z takeho platu.

deti95060810
11. apr 2024

@stanulienkat ale však boli manž. , ona bola n aMD tak ako mohla platiť hypo?
to je taká istá blbosť ako môj kolega ktorý chodil na dovolenky - sám, lebo manželka bola na MD a nenašetrila si na dovolenku...

anjelok
11. apr 2024

@stanulienkat ona sa starala o aj jeho deti a prichadzala o svoj prijem. Keby bol doma s detmi on a ona ich zivila a platila hypo, tak by bol byt jej? Preto sa to vola bezpodielove spoluvlastnictvo, ze obaja sa podielaju na starostlivosti o rodinu spolu.

stanulienkat
11. apr 2024

@deti95060810 tak kolga je chuj. Ja netvrdim, ze ona MUSI platit hypo. Ale absolutne neprispiet a chciet potom polku?
@anjelok oni neboli manzelia. Ved hadam sa aj on stara o deti. Ja keby som sama platila celu hypo a muz bol doma s detmi a este by som ho niekolko rokov zivila-ano, byt by bol moj. Respektive by sme to vykomunikovali k spokojnosti a chcela by som, aby alikvotne prispel, ak chce byt vlastnik. Pri dnesnej rozvodovosti sa nehra na fer a na charitu.

autor
11. apr 2024

@stanulienkat ja som ale nie svojou vinou mala príjem 200e... dieťa je spolocne. Len nevýhoda ženy je ze ona príde o príjem počas MD .

hederamonstera
11. apr 2024

@stanulienkat paneboze, nikto sa tu nerozvadza. Kupovali byt pre seba, nie pre neho. Autorka spravila chybu ale toto co si ty napisala je uplne mimo. Autorka ma moralne pravo na ten byt. Pravne bohuzial nie. Ona mu porodila dve deti, on by sa mal postavit ako chlap a polku bytu na nu napisat. Uplne normalna slusna moralna vec

autor
11. apr 2024

@stanulienkat nikde nehovorím ze chcem polku. Však situácia by sa dala riešiť aj tak žeby som dávala peniaze na splátky teraz už aj ja ak by ma dopísal.

liv1
11. apr 2024

@stanulienkat akoze sorry, ale zena vynosi porodi dieta, stara sa o neho vacsinou vyhradne ona v pracovnom case pomerne dlho, zabezpecuje domacnost - to je neplatena praca, ale je to praca. Keby chlap mal zaplatit tu starostlivost, mohla by ona pokojne zaplatit polku tej hypoteky…

autor
11. apr 2024

@hederamonstera ďakujem ja to tiež takto myslím.

cyberk
11. apr 2024

autorka .. ved ale ty si mala holu rit ked ste sa rozhodli mat deti a kupit byt? lebo on ked kupoval byt musel mat aj urcitu ciastku zo svojho a ostatok pokryla hypo.. Dala si tiez nieco na tu kupu bytu? lebo porodit niekomu dieta a mysliet si, ze mas narok na byt do ktoreho das drobne je fakt smiesne.

liv1
11. apr 2024

Autorka chod na to rozumom, nie hadkami, ale stoj si za svojim. Absolutne. A tvoja cest, ze si aj ty prispievala, pracovala, atd. Vsetky zeny vieme ake je to narocne s dvomi detmi a pracou v tomto obdobi

autor
11. apr 2024

@liv1 Ďakujem ti

anjelok
11. apr 2024

@stanulienkat ale ved to nie je este splatene. Ona uz pracuje a splacaju spolu. On nedava na hypo svoje peniaze, ale spolocne, odkedy su manzelia. Nikde nepise, ze daval nejaky cash a ak ano, da sa to osetrit podielovo. Aby sa rovnako starala, prispievala a nemala nic, nie je fer.

autor
11. apr 2024

@cyberk byt sme sa rozhodli kupovať keď malo naše dieťa polroka a bývali sme v podnájme. Dieťa sme naplánovali ale veľmi sme sa tešili a chceli. Od začiatku robíme obaja mnoho pre naše deti a rodinu. Ako on tak aj ja.

stanulienkat
11. apr 2024

Ja viem, ze nie vlastnou vinou si mala mesacne 200e. Ale ved vas zivil, nie? Ja ti pisem moj pohlad spravodlivosti. Mnoho zien tu urcite suhlasit so mnou nebude. A kecy, ze niekto "niekomu" porodi deti? To fakt? On moze povedat, ze ti poskytol kvalitne a unikatne spermie... bla bla...

Potom ste mali kupit byt po sobasi a situacia by bola ina.

Mne sa proste nezda spravodlive. Ja keby som SAMA kupila byt, tak je moj. Cely zivot budem muklovat na splatky na hypo a pri rozvode ma niekto o neho pripravi?

autor
11. apr 2024

@stanulienkat ja ho nechcem o nič pripraviť ide o môj pocit ako ženy ze po tom všetkom ako sa snažím aj ja mi on povie ze "von"
Môže si vieš kde strčiť ten byt.
Ide len o to ze keby ja si to vymením a ja platím a chodím do roboty a on sa stará nonstop o deti a aj prispieva aj ked len malom by som brala nás domov ako Nás a nikdy by som mu nepovedala ze "von"
Ale sme sa asi nepochopili... nevadí

nikaeli
11. apr 2024

S manželom žijem 10 rokov, z toho ako manželia necelé tri roky. Byt sme kúpili pred 6 rokmi, keď sa nám narodil syn, a teda som bola na materskej. Napriek tomu, že bola hypo na manžela (v tom čase priateľa), ja som prispela finančnou čiastkou. V liste vlastníctva sme zapísaní obaja 1/2 + 1/2. Ako to bolo u vás? financoval kúpu plne on? pozri sa na to naopak - ak by si to zafinancovala ty, bola by si ok s tým, keby si nárokoval na polovicu? Ja som to totiž zažila s mojim prvým manželom. Byt nám kúpili moji rodičia (a to sme už boli manželia) a po rozvode si nárokoval na polovicu bytu. Ja som však vedela zdokladovať financovanie na kúpu, aj na rekonštrukciu. Peniaze mi dali rodičia darom a tak veľmi nepochodil. Istú čiastku som mu po odchode z bytu vyplatila, ale určite nie 50%. To, že ťa vyháňa z bytu a neváži si, čo pre rodinu robíš, je o inom. Skús sa poradiť v právnickej skupine tu na MK.