Moje trápenie

alenkavrisidivov
24. mar 2023

ahojte,
neviem čo od tohto očakávať, možno radu do života, možno sa len chcem posťažovať na život. Dostať to proste von. Začalo to ešte počas covidu. Ťažké obdobia, nechuť..
No posledný rok a pol mi dáva strašne cez ústa. Dostala som prácu snov, po ktorej som celý život tak túžila. Získala som ju ešte počas štúdia na VŠ, no zo štátnic ma vykopli. Celé štúdium zahodené. Šla som na poslednú chvíľu doštudovať pedagogické minimum, aby som ostala v práci. Bojovala som za to. Fakt, bolo to relatívne v pohode. (ak nepočítam to, že si na mna šéf zasadol a bola som na koberčeku a odchádzala doslova s plačom..) Mimo toho som si vybudovala s kolegami úžasné vzťahy, mimo vedenia som bola naozaj nesmierne šťastná i cez to, že som mala minimálnu. Na začiatku tohto roka prišli problémy s krčnou chrbticou a bolo to skutočne náročné fungovať. Šla som v polovici februára na PN, nakoľko som to už s bolesťami nezvládala. Po PN som nastúpila do práce. Do toho som mala príšerné bolesti počas menzesu a v pondelok o 4 ráno ma brala záchranka, pretože som sa nemohla od bolesti hýbať. Poobede som naklusala do práce, ako keby sa nič nedialo, napichaná utlmovákmi bolesti. Psychicky som sa cítila veľmi zle, už som naozaj nevládala. To isté dookola, raz dobre, raz zle, ešte horšie bolesti... Vyzeralo to, že je to už všetko okay, aj bolesti sa zmiernili, šéf bol milší. Dnes si ma ale zavolal zas k sebe, kde mi oznámil veľmi nepríjemnú vec. Že je kvôli tomu, že mám nižšie vzdelanie ako kolegyna, mi vezme moje hodiny a dá ich proste kolegyni. Čiže z mojho 83% úväzku sa stal max 15% .. Mám na krku hypotéku, ten plat teda vychádza 112eur.
Celú cestu domov som preplakala. Plačem vkuse, pretože mi na tej práci tak záležalo. Pozerám ponuky prác a 0 bodov. Tu v okolí nie je doslova žiadna práca. Mám veľmi zlé myšlienky a snažím sa nepoložiť k zemi. Bolí to, príšerne. Toto bol pre mna poslednou dobou hnací motor. Aj počas pn, že keď budem ok, teším sa do práce. Nič. fuč.

aurelia2000
24. mar 2023

Zo štátnic ťa nevykopli. Nemala si dostatok vedomostí. Prácu snov nemôžeš vykonávať, lebo nemáš požadovanú kvalifikáciu. Musíš si nájsť prácu primeranú tvojmu vzdelaniu a schopnostiam. Na bolestivú menštruáciu si si zavolala záchranku? Radšej nekomentujem.

eva8
24. mar 2023

Nemôžeš štátnice zopakovať? Alebo diaľkovo študovať VŠ? To ale stojí peniaze, ktoré nemáš.
Skús asistenta učiteľa, všade sa hovorí o Tom, že je málo učiteľov. Ísť do mesta, nájsť si ubytovanie niekde ako ekvivalent "slobodarkay" za lacný peniaz, alebo niekto prenajíma izbu... Si v ťažkej situácii, ale dá sa z toho von

vilma7
24. mar 2023

Štátnice sa dajú opakovať, dokonca 2x, tak asi je chyba niekde inde!!!

patus_2
24. mar 2023

@alenkavrisidivov štátnice zopakuj, prácu "snov' nechaj, ak máš pg minimum choď pracovať ako asistentka/vychovávateľka. Škôl je veľa, určite nejaké miesto nájdeš. Ak nenájdeš, dočasne môžeš pracovať aj v obchode, alebo niekde inde, každá práca je dobrá. Čo sa týka bolesti, tak tie ti mohol spôsobiť stres. Takže snaž sa byť kľudná, uvar si medovkový čaj, poznahaňaj novú prácu a začni sa učiť na štátnice, aby boli tentokrát úspešne.

moonlight1210
24. mar 2023

@aurelia2000 menzes moze byt aj problem. Tiez nam spoluziacka pravidelne koncila v nemocnici na infuziach, lebo prvy den menstruacie obcas az odpadavala od bolesti.
Tabletky nepomahali. Az v dalsie dni.

janaspa
24. mar 2023

@aurelia2000 to že má niekto bezbolestnu menštruáciu, to neznamená, že to tak majú všetky ženy. Moja mama to tiež tak mala, že každý mesiac záchranka, lebo lieky a nič iné nepomáhali. Verte tomu, že som rada, že som túto vychytávku nepodedila.....len toľko k vasej poznamke

svetlonos
24. mar 2023

@aurelia2000
nekomentujes? Tak bud Bohu vdacna, ze ty zachranku volat nemusis. Kamoska takto skoro vykrvacala, ale je fajn ze ty mas patent na rozum.
Povedz mi prosim ta, kto pri zmysloch take nieco urobi bezdovodne?
Ci mala radsej dat doma 4 ibalginy 400mg, ktore by minimalne zabrali?

benit
24. mar 2023

Preco si nesla na dalsi termin odstatnicovat?

svetlonos
24. mar 2023

Autorka,
hladaj hociaku pracu, ktora ti momentalne pokryje naklady na zivot. Na figu ti je praca snov, ktora ta neuzivi. Neries momentalne sny ale realitu, sny doriesis, ked na to budes mat. Zrataj naklady, ktore mas mesacne a podla tej sumy hladaj pracu za taku mzdu.
Mne uplne presli ms bolesti, ked som zmenila stravu. Prestala som jest mäso, sladkosti, mliecne vyrobky - tie len zriedka som jedla, prestala som aj kavu pit.
Chcela som to tak koli precisteniu organizmu a zmyznutie bolesti bol uzasny vedlajsi efekt, s ktorym som vobec neratala. Neviem, ci treba v strave vynechat vsetko co som napisala a uplne. Docitala som sa vsak, ze skutocne mnohym zenam po vyluceni mäsa bolesti presli. Mozno staci 1 tyzdenne maso. Vyskusaj ak chces 🙂
Pokial vies aj AJ ci NJ, pokojne vyskusaj i pracu v zahranici, zarobis, vratis sa a mozes hutat, co chces robit.

jaskolka
24. mar 2023

Prečo si nešla na opravný termín štátnic? Aj teraz sa to ešte dá zariadiť,informuj sa v škole, čo a ako. Nevykopli ta, proste si ich neurobila, nemala si potrebné vedomosti alebo ich v tom momente nevyužila.
Veď je logické, že ak nemáš potrebné vzdelanie, ukončené patričnou skúškou, tak prácu na akú je potrebné, robiť nemôžeš. To nie je o šéfovi. Požiadaj o pomoc rodinu, na ten istý čas a nájdi si inú prácu, hocičo, aby si nebola bez príjmu a postupne sa "stavaj na nohy". V živote to je často tak, raz si hore, potom dolu, aj o tom je život, ako to zvládať a bojovať pri neúspechoch. Ver mi, že ešte často bude to tak, že "dostaneš cez ústa" od života. A je len na tebe, či sa zrútis a ostaneš ležať, alebo to vezmeš ako výzvu a pôjdeš bojovať ďalej.

valiant
24. mar 2023

@alenkavrisidivov
1. Na Vš si si mala poziadat o odklad, ked uz si vedela, ze sa nestihas ucit. Ak si ich neurobila, mala si ist na opravny termin, opravny je 2x.
2. Mas pracu snov za minimalnu mzdu? V tejto praci snov si bola za minimalnu mzdu, tak si mozes najst akukolvek inu pracu na plny uvazok, mzdu budes mat kdekolvek inde vyssiu
3. Pracu si hladaj podla vzdelania, nie podla svojoch snov. K vysnivanej sa prepracujes o par rokov
4. Pises, ze mas na krku hypoteku. Prezrad mi, ako dali studentke, resp cerstvo zamestnanej osobe, bez predoslich prijimov na minimalnej mzde hypoteku?
Preco si si brala hypoteku?
5.chod k rodicom docasne byvat, alebo sa spoj s kamoskou do podnajmu, alebo chod do vlastnej izby v zdielanom byte.

valiant
24. mar 2023

@alenkavrisidivov zdravotne problemy ries, si PN, mas liecbu? Ak mas taku problematicku menstruaciu, davno mali byt urobene komplexne vysetrenia: myom, endometrioza a pod.
Nech ti nadadia antikoncepciu, aspon docasne na par mesiacov, nech mozes normalne fungovat.

kristinapetronela
24. mar 2023

Presne tá hypotéka ...nie je pre každého .mali by robiť psychotesty .ako nechcem nikoho uraziť ale ľudia bežne menia zamestnanie .aj keď sa ti zdá ,že tvoja mama alebo niekto starší niekde robí 20 rokov ,tak to neznamená že tam bol od svojich 18 rokov .
Len som tym chcela napísať ,že treba hľadať prácu naozaj nejaká sa už nájde ak nemáš detí máš to super

aurelia2000
24. mar 2023

@svetlonos Tak si si kopla. 👍 Áno, som vďačná, zdravotnej poisťovni za úhradu najmodernejšej liečby vysokoagresivnej rakoviny, ktorú som musela zvládnuť ambulantne, pretože nemocnice sú preplnené oveľa vážnejšími prípadmi. Som vďačná Sociálnej poisťovni za 90% invalidný, svojmu zamestnávateľovi za 100% úväzok s úpravou pracovného času podľa môjich potrieb, 2 univerzitám za umožnenie online vzdelávania počas ročnej PN na zvýšenie kvalifikácie. No a najviac som vďačná opiovym naplastam a morfinovym injekciam. Ale uznávam, že najťažší život a najväčšie bolesti ma autorka tejto diskusie.

kristinapetronela
24. mar 2023

A šup na PN či platenu alebo nie lebo to teba vyliečiť .požiadať o odklad splátok hypotéky z dôvodu PN

sidicek
24. mar 2023

@kristinapetronela alebo radšej investovať do psychologa

drahomirrra
24. mar 2023

@aurelia2000 Ty si superzena, baba! Vela zdravicka!!! ❤️❤️

drahomirrra
24. mar 2023

Autorka, prepac, ty si uplnym prikladom toho, do akych sraciek idu mladi ludia. Vas zvalcuje vsetko, kazda malichernost, kazdy maly problem v zivote. Normalne ma unavilo si to len precitat. Co nevies zopakovat statnice? Na hentake menzesy si teda daj predpisat HAK, krcnu chrbticu mame v keli vsetci, co denne sedime za pc. Aky mas vlastne problem? Najst si novu pracu?

luccija
24. mar 2023

@moonlight1210 presne môže mať cystu, endometrióza.
Autorka pracuješ ako čo?učiteľka, asistentka, vychovávatelka?Zijes sama?
Dnes to vyzerá zle, ale tak či tak si mala zlého šéfa, zdr.problemy.Takze sa hodis na PN a porozmýšľas v kľude čo ďalej.Baby som zhrozená z tých neempatickych odpovedí nikdy ste nemali pocit, že je toho dost?nevieme či žije sama a je na financie sama, ale ak býva v hlasovej doline nie je ľahké si nájsť prácu.Treba dokončiť školu, lebo sa to bude s tebou ťahať ďalej...

luccija
24. mar 2023

V najhoršom byt prenajať a vrátiť sa k rodičom, keď sa dá...či zobrať niekoho k sebe do podnajmu hlavne chladnú hlavu je viac moznosti

sidicek
24. mar 2023

@aurelia2000 presne to som si povedala, čo by ta robila keby ma NAOZAJSTNÝ problém, nie len ze sa nevie naučiť na skúšky a boli ju brucho pri menzese.

mimikarol
24. mar 2023

Akoze ta vykopli zo statnic? To sa dá? Či na si robila opakovane na kolky pokus skúšky?

toiba
24. mar 2023

@aurelia2000 je mi luto, ze take nieco si preskakala, ale kopnut si si kopla ty a to hned viackrát... clovek by cakal od tak skusanej zeny viac empatie... kde sa stala chyba?

toiba
24. mar 2023

@alenkavrisidivov je mi luto, ze si sklamana a mas tazsie obdobie v zivote, kazdy sa morime s niecim a treba lrn zabojovat, urobit si plan... chapem, ze strata zamestnania je tazka, ale ako pjsu zeny, neupinaj sa len na tu pracu... v prvom rade trraz ties hypoteku, najdi hocijaku pracu, aby si zvladla hypoteku, skus doriesit este tu VS statnice... priklad z mojho zivota, mala som pohovor na pracu v zahranici, povefali, ze ok pacim sa im, mam si vybavit papiere... tak som vybavovala, dala som prleozit diplom atd., volala som este ohladom niecoho a povedali mi, ze mna teda neberu lebo moja kamoska si tie papiere vlastne vybavila skor a ju beru... nevedela som, ze sa tam hlasi a necakala som takyto pristup od nich... teraz som velmi rada, ze veci dopadli ako dopadli...vsetko v zivote ma nejaky vyznam, posunie nas to vpred, musime sice na chvilu opustit komfortnu zonu, ale potom si uvedomime, ze nas to posilnilo... mas teraz vela moznosti akym smerom sa vybrat, ci zistta doma a hľadať tam pracu, ci ist do velkomesta, ci do zahranicia, ci dokoncit VS vi zacat studovat nieco ine, urobit si kurz... ukludni sa, daj si nieco dobre, urob si plan a postupne sa vsetko zlepsi 🙂, hlavne nevesaj hlavu, zivot je prikratky dlho nad niecim smutit... drz sa

alenkavrisidivov
autor
24. mar 2023

@svetlonos nejem mäso 5 rokov, bolesti sa len a len horšia. Predpísať antikoncepciu, super, nie dakujem brala som niekoľko rokov, nepomohla a skúsila som ich viac.
@valiant nechci ani vedieť, čo so pozazivala u lekárov posledné roky. Všetko je ok, tvrdila moja gyn. Našli mi nádor na prsníku keď povedala, že je to okay. Zmenila som, další ma nechal grcajúci cez mesto v bolestiach zháňať injekciu od bolesti. Lebo oni nedržia toto na ambulancii. Každý to má na háku a len a len antikoncepcia. Nikto nehľadá problém ale zakrývajú to. Neviem takto fungovať úprimne. Psychicky som totálne na dne. Hľadala som tu pomoc, útechu možno. Miesto toho sa do mna len pustili. Nevedia ani len trošku že kde je aký problém. Ak by som nemala vedomosti, nedostala by som sa až do 4 ročníka. Prvý termín bol počas toho; ako som mala covid, v teplotách som zvládla aspoň prvú časť na B, no keď už boli opravné, tam ma nenechali hovoriť. Neprešlo nás 9 z 13! Myslela som si, že ženy stoja pri sebe. No keď tu čítam niektoré komentáre, tak sa mi chce grcať. Rieši sa to už cez zákon, nakoľko som sa dnes dozvedela, že na to nemal právo, nakoľko sa radim ako plnohodnotný pedagóg pretože študujem.
@kristinapetronela prešacovala som úprimne celú profesiu, všetko, len tam nie sú práce pre mna. Ale našli sa ľudia, čo mi chcú pomôcť, pretože o všetkom vedia. Ostatní učitelia, kolegovia, riditeľ inej školy.
@toiba reálne toto bol komentár; ktorý som potrebovala. Nie zvyšok. Vieš, to, že tá práca pre mna bola všetkým ani hovoriť nebudem. Strašne mi na nej záležalo, dávala som tomu všetko. Kvôli tomu ma to mrzí. Cítim sa možno trosku lepšie; že predošlého kolegu vyšachoval úplne rovnakým spôsobom ako mna. A to mal dostatočné vzdelanie. Dokonca vyššie ako on..

alenkavrisidivov
autor
24. mar 2023

@luccija ďakujem, hej, po niektorých odpovediach sa cítim 100x horšie. Predošlý doktor mi len povedal, že mám podozrenie na endometriozu, tam to haslo, aj keď som prosila vkuse o pomoc. Posledný krát to bolo tak intenzívne, že som musela dostať 2 injekcie za hodinu, pretože to nezaberalo. Kŕč ma doslova hodil na zem. Práveže tak ako píšeš, žijem v totálnom zapadakove. Bola som riadna učiteľka, ktorá ale mohla učiť. Nakoľko na svoj obor mi stačí len vyššie stredne odborne. Čo robím momentálne, o rok končím a vraciam sa na VŠ. Je toho proste veľa a potrebovala som od niekoho slová istoty. I keď ľudia nevedia, čím som si prešla, prečo bývam sama, prečo to tak je. Len by vedeli nadávať, každého kritizovať. Lebo mi mladí, ideme do sračiek a položí nás úplne všetko. Netušia ani len to, čo prežívam posledné mesiace. Ako je tá bolesť ničivá. Hlavne psychicky. Ľudia sú príšerne neempatický a som vážne zhnusená.

drahomirrra
24. mar 2023

@alenkavrisidivov Kolko mas rokov? Ja mam 31. V zivote som sa takto neopustala, ako sa opustas ty. Zaujimalo by ma, ktora ped.fakulta vyrazila tolkych studentov zo statnic.
Mne je zase na grcanie, ako tu kazda len fnuka a ziada empatiu, pritom nezaziva nic, co by sa nedalo riesit. Ako fakt. A ked su zeny emoaticke a napisu jej liecbu HAK, lebo extremne bolestivy menzes sa inak liecit neda- autorka napise nie. Ok, povedia opakuj statnice, neda sa. Hladaj pracu: nie, na profesii nie je nic pre nu. Tak co potom chces akoze?! Pofnukat si? Keby som byvala v zapadakove a mala na krku hypoteku, tak ucitelka-neucitelka, idem aj do Lidla do okresneho mesta, aby som ju mala z coho zaplatit a nakupila si teda Nospu do prasknutia, ked pride menzes, aby som vedela fungovat.
Fakt ty kokos. Toto su problemy❓❓❓ A ja som neempaticka?? Alebo si ty autorka prepistana?

luccija
24. mar 2023

@alenkavrisidivov pýtaj sa od gynekológa na laparoskopiu na sono nevidia ložiská až, keď pôjdeš na laparku.Pories to čim skor.Ako učiteľka nebudeš mať núdzu o pracu možno budeš cestovať, ale ako počujem správa sa chrapunsky k viacerým, takže buď rada nájdeš iný kolektiv

valiant
24. mar 2023

@alenkavrisidivov vsetky reagujeme len na info, ktore sme od teba dostali v prvom prispevku, z toho sme vychadzali. Ze nechapeme cim si prechadzas alebo ake su za tym dalsie info, nie, to naozaj nevieme. Vieme iba to, co si nama prezradila.
Aj ja mam endometriozu, brala som HAK, injekcie, 2x laparoskopia, nasledne nalez na krcku, 2x konizacia. Vela znas sa ti snazi poradit, lebo mame skusenosti.
Aj ja osobne som prvu VS nedokoncila, presla som na uplne inu. Byvala som v podbajme s dalsimi ludmi zo zaciatku.
Treba riesit veci postupne.
Najprv zdravie, aby si dokazala fungovat. Potom pracu, docasnu, na obdobie kym dostudujes. Nasledne dokonc skolu.

alexnina777
Autor odpoveď zmazal
Zobraz