Môj otec a vnúča

16. máj 2023

Ahojte žienky.
Píšem anonymne, nakoľko je to pre mna dosť citlivá téma.
Mám rozvedených rodičov, s otcom a jeho rodinou nie som v kontakte viac ako 5 rokov. Odvtedy som sa stihla presťahovať, vydať, narodila sa nám dcérka. O týchto skutočnostiach ho oboznámil môj súrodenec, ale otec na to nereagoval nijako.
Keď som včera mojej matke posielala fotku dcérky, napísala mi, že sa strašne podoba na môjho otca, keď spi. Dnes som tak pri nej sedela, pozerala som sa na ňu a mala pravdu. A odvtedy mam v hlave kopu otázok, čo budem robiť, keď sa bude naňho pýtať? Ako budem reagovať ? Mám jej vôbec povedať, že ma aj iného deda (maminho priateľa voláme dedo, lebo on už ma aj svoje vnúča) ?
Tie, ktoré ste boli v podobnej situácii, ako to u vás dopadlo?

Ďakujem Vám.

Len pre objasnenie, nie, nechcem sa s ním udobriť, ani sa s ním kontaktovať. Mal x šancí sa správať normálne, stať pri nás deťoch a nikdy to neurobil 🙂 vždy hľadel len na seba.

nikpa
16. máj 2023

Ja to nijako neriešim. Zatiaľ s tým nebudem zaťažovať detske hlávky a časom keď budú starší, pochopia a keď nie a budú sa pýtať tak im poviem. Že nie je rodič ten čo dieťa splodí ale ten čo ho vychová a stará sa, a teda dedo, ktorého poznajú. Podľa mňa to teraz zbytočne riešiš, nechaj to tak a časom uvidíš.

nikto2234
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nikiki29
16. máj 2023

Ja to synovi poviem keď bude veľký/puberťák/dospelý… keď sa sám na to opýta. Aj keby sa spýtal menší, normálne mu vysvetlím pravdu. Tak nemáš čo vymyslieť... Tento človek sa o nás nezaujíma bodka.

basska_b
17. máj 2023

Tak napr. moja 5r dcerka sa podoba na svoju 19r. nevlastnu sestru vyzorovo. Stretavame sa malo, ale vztahy su celkom korektne, len ja som sa zatial nepustila s dcerkou do hlbkovej debaty o nevlastnych surodencoch. Sem tam nakusneme temu, ze niekto sa moze aj druhykrat ozenit, z klasickych rozpravok vie, kto je to macocha, ale treba postupne. A uprimne. Momentalne mas pred sebou x rokov, kedy si bude mysliet, ze jej dedo je partner tvojej mamy. Ale ked budu napr. v skole kreslit rodokmen, tam das koho? Ono, niekedy je jednoduche vysvetlenie to najlepsie. Deti premyslaju jednoducho

jakoma
17. máj 2023

Ja som mala takeho deda, co znicil rodinu (pil). Mama vyrastla bez neho. Ked som mala mozno 10, boli sme blizko jeho bytu, mama sa rozhodla, ze nas predstavi..pozval nas na chvilu dnu, uvaril parky.. vzdy som vedela, ze pil a ze "existuje", inak ma nezaujimal, mam deda z druhej strany.

clarae
17. máj 2023

Vobec by som to neriesila, ze je to nevlastny dedo. To nieje oco (ktory je len jeden), dedov moze mat viacej. Dokonca sesternicina dcera ma 5 dedov. Ma dvoch vlastnych dedov, jedneho nevlastneho deda, dvoch pradedov a vsetci su dedovia. Mala to berie ako normalnu vec. Vie kto je mamina mama a mamin oco ale dedovia su vsetci.
Mozes povedat ze ma aj tretieho deda ale ani nemusis, ked sa nezaujima…

beata_k
17. máj 2023

Ved ma deda. ( mamin priatel) Nema dovod sa pytat na "ineho" deda.

oblecenie99
17. máj 2023

Môj syn netuší, že ma ešte jedného takého starého otca (mužov otec) a keďže sa o ňom doma vôbec nebavíme, tak ani nemá dôvod sa vypytovať, lebo o ňom nevie. Vôbec to neriešim

oli18
17. máj 2023

Nevies, co bude zajtra a zaoberas sa vecou, ktora mozno bude aktualna o 10 rokov 🙉

mirka438
17. máj 2023

Moj syn si to uvedomil priblizne ako 5 rocny, ze jedna starka je doma sama a druhi starkovci su dvaja. Tak sa pytal sam, ze ci ja nemam otca. Vysvetlila som mu, ze sice mam, ale sa rozhodol zit inde a inak ako my. Ze su aj ockovia, ktori nelubia svoje deti tak velmi ako jeho jeho ocko ..to mu zatial stacilo, uz sme to potom viac nerozoberali. Vlastne este raz, ked otec zomrel. Som to malemu len oznamila, ze teda moj otec isiel do neba a to bolo vsetko. Maly na to, ze "to mi je luto" aj ked ho vobec nepoznal. Bohvie, ci mu to este niekedy byde vrtat v hlave.

kvoli
17. máj 2023

Poznam prípad, kde su deti uz väčšie vedia,ze dotycny žije a vedia aj dovod preco sa s nim rodicia nekontaktuju. Proste,ze si nerozumeli. Rodicia to obalili tak,ze sa detom nebrani v styku ale dotycny zije daleko ak raz bude na Slovensku tak sa mozu stretnut. Deti ho obcas spomenu ako by ho radi stretli ale to je celé. Ziadne lubil, nelubil, alkohol a podobne im nehovoria.

cervenaruza123
17. máj 2023

Ja som za to, ze detom treba hovorit pravdu. Ako malicke to casto hned aj dost dobre zvladaju, lebo nemaju predsudky a vela veci ich nesokuje tak ako nas, lebo nic neocakavaju. Deti chcu vediet ako funguje svet a do fungovania sveta patri aj to, ze dietatu povies, ze babka je rozvedena a mala predtym ineho manzela, ale teraz ma druheho a ten je vyborny dedko. Dietatu to v istom veku staci. A ked bude starsie, pochopi uz aj sirsie suvislosti. Ale to k tym sa k takym temam a otazkam dostanete, to dost dlho potrva.

janedoe
17. máj 2023

Ked ma "deda", ktoreho vola dedo, tak by som to neriesila, kym nebude vacsia a sama sa na to opyta. Lebo teda sa opyta. My sme to mali v rodine tiez zamotane trosku, ale nikto nam na nos nic nevesal, kym sme boli mali a potom nam bolo povedane, ze starka sa rozviedla, nas dedo sa vola tak a tak, ak budeme mat zaujem, to byva. O sam nas bol pozriet asi 2x v zivote, ja som nemala potrebu. Z otcovej strany, to bola vacsia kovkojka 🙂 Ale aj moj najoblubenejsi dedo, zostal mojim najoblubenejsim dedom, aj ked som zistila, ze to bol "len" manzel mojej babky, ktora bola sestra mojej dalsiej babky, ktora moja babka vlastne nikdy nebola, lebo bola "len" mazelka mojho deda, ale bola, lebo mojho otca vychovala 😁 Takze ked mala dorastie, tak potom bude priestor na riesenie sirsich rodinnych vztahov 🙂

rachel36a
17. máj 2023

Nijako som to neriesila. Povedala som mu, ze moj otec uz davno odisiel a ma iba babku.. Ani sa na neho viac nepytl...

saraxyz
17. máj 2023

Prečo si otca nekontaktovala ty, ale súrodenec?

mogaa
17. máj 2023

A ako mal tvoj otec reagovať? ak by si bola čo k čomu oznámiš mu to sama a nečakáš až to urobí súrodenec...ja sa ani nečudujem že nezareagoval nijako ak mu takúto vec oznámi človek ktorého sa to netýka....a nepýšem ti to v zlom, len sama sama riešiš že nijako nezareagoval....dieťaťu povieš sama čo uznáš ty za vhodné, časom sa určite dozvie že má aj iného dedka....

nikiki29
17. máj 2023

@mogaa ono nemusí byť chyba na jej strane aj keď ho nekontaktovala. Možno je vzťah naozaj zlý… Môj tiež nezareagoval, dostal oznámenie o narodení aj fotku a ani sprosté gratulujem nenapísal. A keď sme sa stretli tak sa na syna ani pol slovom neopýtal. Ja som už znovu oľutovala že som ho kontaktovala… tu si cudzie ženy gratulujú k deťom a on k provorodenému vnukovi ani ťuk nenapíše.

1234321
19. máj 2023

Povedať pravdu. Ja by som nerobila tak ako ti tu radia baby vyššie. Buď alebo. Buď budeš dieťa odmala viesť a vychovávať v pravde alebo potom cely život si budeš musiet davat pozor na to, čo kedy máš povedať. Vyber si. A ako píše
@cervenaruza123 deti nemajú predsudky, čiže aj keby si povedala pravdu, tak zareaguje inak ako by zareagoval dospelý.

h233
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
veronikastrickova
19. máj 2023

Ja som rozvedená, syn vie že má aj starých rodičov z bio otcovej strany, aj že tam má ujov, tety, sesternice, bratrancov. Jeho rozhodnutie teraz on sa s nimi vidieť nechce, oni o neho záujem nejavia. Z môjho pohľadu, keď dedo záujem nemá, ty to vypusti z hlavy.

juliet86
19. máj 2023

ak ho ty v zivote nechces a nepotrebujes tak ani tvoja dcerka ho v zivote ne hce a nepotrebuje. ty jedina to potrebujes mat ujasnene a urovnane v hlave

palomka
19. máj 2023

V prvom rade si mu neoznámila ty, že máš dieťa, takže nemôžeš očakávať, že bude na to reagovať.,, možno,, aký by si mu dala vedieť ty, reagoval by. Ak by si mohla mat výčitky v buducnosti, čo vlastne už teraz riešiš ci mas alebo nemáš dieťaťu o ňom hovoriť, bolo by vhodné mu dat vedieť listom, osobne, že je dedo. Ak nezareaguje, povieš dieťaťu, že dedo nemal záujem. Ak otcovi nemáš snahu nič oznamovať, nemôžeš mu dat ani za vinu, že sa o vnúča nezaujíma a takto to dieťaťu casom aj prezentovať. Nedala si mu ani šancu a tak nemôžeš vedieť na com si. Podľa reakcie by som sa zariadila. Neznamená to, že sa budete stretávať. Ale stále to je tvoj otec. Vzťahy v rodine sú ťažké, ja som tiež nemala s otcom dobrý vzťah v dospelosti, nesprával sa k môjmu synovi ani pekne, nikdy som sa dôvod nedozvedela, ale vedeli o sebe a na základe toho bol kontakt minimalny.

maciatkolulu
19. máj 2023

@basska_b úplne v. Pohode tam da partnera babky, ktorý je pre ňu dedo, aj môj syn to tak urobil, aj keď vie ze to nie je dedo, vola ho menom a nerieši. Je mu to jedno, povie ze jeho dedo je už veľmi stary a nevládze a je to. Školske rodostromy nie sú predsa také, že všetko musí byť tip top, nech tam ma dieťa toho, koho ľúbi a pozna a je pre neho dôležitý v živote. A to sa môj dym úplne podoba na môjho otca, nezvestného deda.... Hold macocha sa ukázala v plnej sile, prachy hýbu svetom a ľuďmi. Ale keď je pre niekoho nie je dôležité vlastne dieťa, vnúčatá a dokončí čerstvé pravnuca, niet čo riešiť. Bodka

denkabemommy
19. máj 2023

Som vo veľmi podobnej situácii, aj keď syna pozná, ale už ho 3r nevidel. Keď sa syn pýtal, prečo k nemu nejdeme, tak som mu jednoducho povedala, že na nás nemá čas, lebo veľa pracuje (milosrdná lož), odvtedy sa nikdy nespýtal, taktiež má mamina druhého muža, ktorý aj mne bol vždy viac otcom, než bio otec, spolu s ním získal aj úžasných prastarých rodičov, takže ďalej neriešim 😅, má babku, dedka, všetko je v harmónii 👌

jana_eyre_2
19. máj 2023

Moja mama sa z nejakého dôvodu so svojím otcom nestretávala.. prvý krát som ho spoznala v autobuse ako cca 6-8r.. náhodou mi ho mama ukázala aha to je môj otec.. nikdy premna nebol dedo, vždy bol len mamin otec.. nijako mi nechýbal, proste bol.. pár krát po tkm autobuse sa u nás zastavil lebo sa mu narodilo prvé pravnuca.. bola som na jeho 60tke.. ale inak mi nič nevravel a nechýbal mi.. jednoducho, nerieš..

danulicek
19. máj 2023

vôbec sa tým dopredu netráp. ten čas raz príde, určite to ale neodkladaj tak dlho, že to dcérke povie niekto iný. ja som mojim chalanom toto vysvetlila, keď mal starší asi 4, menší mal 2, ale ten sa tak popritom zviezol, otázky od neho prišli neskôr. napriek tomu to berie ako prirodzenú informáciu, žiadnu senzáciu. deti sa prirodzene pýtajú, základ je nevyhýbať sa ničomu. chalani vedia, že ich dedo nie je môj bio otec (mne otec ale zomrel). je to napriek tomu ich dedko, lebo sa s nimi hrá, stará sa o nich a pod. sem tam sa spýtajú na moju rodinu, s ktorou sa ale nestretávame, vždy odpoviem. vidím, že tento systém im úplne postačuje a nemajú zatiaľ potrebu sa v tom nejako mimoriadne vŕtať.

inak, mne povedali o tom, že som mala iného otca a mám ešte inú babku, keď som mala 8, povedali mi to cudzí ľudia na dedine a veľmi zle som to prežívala. takže preto radím posunúť informáciu primerane veku a nejako to nerozoberať viac, ako sa deti pýtajú.

poslednepogo
19. máj 2023

Ani ja som neni s mojím otcom v kontakte už hádam 15 rokov, a vôbec ma nenapadlo ako by som to mala synovi povedať a riešiť to keď bude väčší už možno nebude ani žiť... teraz je bežná situácia že ludia spolu sú, nie sú, ochvíľu sú s niekym iným, mama, tato, dedo, babka, teta sa vydá, ožení, má rodinu s niekym iným ( nie že by som to uznávala), myslím že pre dnešné deti to bude "normál"

maribell
19. máj 2023

Súhlasím s príspevkami vyššie 👍. Vôbec to netreba nijak riešiť. Ono sa to samo vyvinie časom a potom uvidíš 🙂.
Napríklad môjmu mužovi zomrela mama ešte keď bol malý, ale jeho otec sa opäť oženil a pre naše deti je to proste babka. Nikdy to neriešili. Až teraz niekedy (a to už boli dosť veľkí) im to vlastne "docvaklo", keďže chodíme zapaľovať sviečku na hrob 🕯️. Takže vidíš, každé dieťa je iné a očividne aj keď majú indície rovno pred nosom, tak to neriešia 😅. Uvidíš sama ako sa to bude vyvíjať 😊

mmrkwa
19. máj 2023

Ja som mala takeho “deda”. Len biologickeho. Od malicka som vedela ze odisiel od rodiny a nikdy aom to ako dieta nevnimala nijak extra negativne ci pozitivne, bol to pre mna fakt a ten clovek pre mna neexistoval. a ani neexistuje. Bez emocii. Takze netrap sa tym. Pre nu bude dedo novy dedo 🙂

elbejo
19. máj 2023

Môj otec odišiel keď som mala 15. Moja dcéra má 5, maminho priateľa volá dedo, vie, že môj otec je ale niekto iný, a že býva v Brne a vie ako sa volá a pýtala sa či niekedy pôjdeme za ním. Odišiel od nás, nezaujímal sa potom vôbec. Ale dovtedy bol super otec a mám pekne spomienky na neho z detstva, kým neodišiel za inou... Takže nevylučujem že sa stretnú, keď bola maličká, bol nás pozrieť na pár hodín. Nemala som sa s ním o čom rozprávať síce ale keď moja dcéra bude ho chcieť spoznať nebudem jej v tom brániť.
Veď to vôbec nie je ťažké vysvetliť. V dnešnej dobe je to bežné...