Môj muž je workoholikom a okolie sa čuduje, že mi vadí

4. júl 2022

Ja vážne neviem, ci dnes jedine, na čom záleží žene je to, aby muz zarobil a inak ma byt ticho a nesťažovať sa…!?? Moj muz ma pracu, okrem toho na este takú hobby pracu, kt. ho baví, aj si zarobi, ale berie to vela času a energie.Chcel dom, ale nezvládame sa o vsetko tu starať, dokončovať, lebo bud je preč, alebo rýchlo robí doma najnutnejšie. Nikoho nepoveri,aby u nas nieco urobil, myslim firmu. Ken on sam, ake na nic nemá cas…Nejdeme sa vyhrabať z tony povinnosti.Nedokážeme si oddýchnuť, som vyčerpaná, stale nieco niekde treba, vikend co vikend robota, ked nie doma, pomôcť rodičom. Tento zhon ma zlý vplyv aj na nas vzťah. Mali sme vela debát, hľadali sme kompromisy, ale aj to je pre neho ťažké prijať. Nikdy nedodrží sľúbené, vkuse je mu malo ta naša dohoda.Ked sa postazujem mame, tak mi vraví, ze mam byt rada, ze sa snaží, zarába, bud rada, ze nesedí v krčme… no ja neviem, cítim len zhon, stres, nervy s únavu, u neho, u seba. Tak sa pýtam, na co je to dobre, ked toto akože robi pre nas, ked my viac potrebujeme, aby bol tu, s nami, pripadne spolu aby sme zveľaďovalo spolu dom.Nevieme sa nikam ani s detmi vyhrabať a pre neho je to ok, kym nezačnem hučať, ze je toho uz vela…
Fakt to zle vidím ja?

sissy27
4. júl 2022

Nebavil by ma takýto život, ale prečo sa ty s deťmi nevieš nikam vyhrabať? Jedna vec je mať muža workoholika, druhá vec by na niekom závislá…

autor
4. júl 2022

@sissy27 závislá nie som, ani finančne, ani časovo… aj s detmi mam často program sama, kym on je preč, ale pi rokoch mi to uz vadí, ze vôbec neuberá, ze sa prispôsobujem a ak sa nechcem prispôsobiť, tak som s detmi niekde sama…. akoby žil paralelne nieco ine, občas sa pridá…. neviem, ci to niekto chápe

sissy27
4. júl 2022

Aha, čiže spolu ako rodina sa neviete nikam dostať. Nuž, každá rada drahá… nevedela by som takto žiť, ale chápem, že len tak sa rozviest tiež nie je plán č.1
Ja by som asi fungovala len sama s deťmi a zrejme by som manžela dôrazne upozornila na možnosť, že stretnem niekoho, kto ten čas bude chcieť tráviť s nami, nech sa preberie ak ma nechce stratiť.

kittykat22
4. júl 2022

ja mam doma tiez workoholika a to co pises, bude nekonecny pribeh. My sme spolu 17 rokov a nic ine ako pracu nevidi a nikdy vidiet nebude. Ja sa dokazem zabavit sama a vyhovuje mi, ze ho nemam nikdy doma. Ale zijeme nastastie v byte - na byvanie v dome som nepristupila a dobre som spravila. Starat sa o 150m2 byt mi dava zabrat a nie to este dom. Som na vsetko sama ako ty. Milion slubov, skutek utek. Prave malujem obyvacku ...

autor
4. júl 2022

@sissy27
@kittykat22 ved prave, ze da sa aj sama mat program, aj sa prispôsobiť, ale cítim, ze mi to takto nevyhovuje, keby aspon nebol nervózny, ale vecne sme kvoli nemu v nervoch, zhone…nemáme voľne víkendy, jeden je preč a ten druhý makáme na dome….a takto dokola. Sim strasne unavena z toho a samozrejne nemá doma sní on tu milú ženskú, co ho víta s usmevom, ked na mnoho veci som sama.Rozvod neviem, cítim, ze takto nie, ale zase ani rozvod nie je este asi ten krok….

martul
4. júl 2022

Fíha, niekto tu opisuje môj život. Budem teda čakať čo baby napíšu

dudos
4. júl 2022

Autorka ja to mám doma podobne. Chápem ťa. Okolie vidí len úspechy muža, ale to, že žena je na všetko sama tak to nie. Máme byť ticho a tešiť sa, že sa "stará".
Tiež som nepristúpila na RD. Dopadlo by to tak, že s jedným dieťaťom na chrbáte a s druhým na hrudi by som tlačila kosačku. Tiež robím program pre deti ja. Manžel sa väčšinou pridá ale stojí ma to veľké úsilie ho presvedčiť aby nám venoval čas. Máme aj dosť hádok. A tiež už niekedy nevládzem tomu jeho tempu.

autor
4. júl 2022

@martul
@dudos ja nevravim, ze je to zlý muz, ale to tempo, a neustále sa prispôsobovanie….a ked uz vrieskajú id vyčerpania, lebo samozrejme on nepočuje moje návrhy, kym som pokojná, tak mi naznačuje, ze som malo psychicky odolná a ze všetci toho maju vela….. Akože, mna nezaujíma, ci zvládajú ini,ale to, ze mna takýto život ubíja. Stale sa hádame a dôjdeme len k tomu, ze každý to vidíme inak….

tomas115
4. júl 2022

Zalezi co robite a ci to robite efektivne. Napriklad vela zien nonstop upratuje lebo maju stale "neporiadok". Lenze neporiadok prameni z prebytocnych veci a ked je dom prepchaty tak jasne, ze treba nonstop upratovat. Treba vybadzat vsetko zbytocne, aj tak krajsia domacnost je decentna a poriadena ako preplnena a rozbombardovana. To iste okolo domu. Zahrada nemusi byt uplne tip top, staci ze je pokosene a kosit staci raz za 2 tyzdne . Ostatne ked je chut. Atd. Urcite sa to da zoptimalizovat aby sa clovek nenadrel.

kittykat22
4. júl 2022

tak rozvadzat sa urcite neplanujem. Neviem ake stare mas deti ale krizu som mala ked bol syn maly. A to bol len jeden. Ty mas este tie deti 2. Ako je starsi 10r, tak sa zabavi sam, ma vlastne veci a ja som v pohode. Chodime viac na vylety a mame viac zabavy. Ked bol maly, tak to bolo peklo. Ta faza je tazka.

kittykat22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
4. júl 2022

@tomas115 vies co, v tomto som fakt super žena a super mama 😊nie som puntičkársky typ, co prenasleduje rodinu, učím deti, ze si spravíme veget, výlet, voľno a ze potom pride cas, kedy budeme spolu upratovať, celkom to chápu, pomôžu, nemordujem ich, ani seba.Ale moj muz ma rozrobené veci okolo domu, majstrom neverí, vsetko len sám. Cize voľný cas, ak nejaky ma, trávi tam, cize…. mne uz nemá kedy pomôcť. Aj to by som oželela, keby sme v pokoji a bez výčitiek vybehli s detmi niekam….a keby som videla svetlo na konci tunela, ze ked toto spraví, vybaví,dokončí, bude to uz voľnejšie….

monuska112
4. júl 2022

vela zien hlavne starsich generacii tak premysla - "nepije, nebije ta - nestazuj sa, lebo su vraj horsi" a viem si predstavit ze ked ludia len robili na poliach naozaj ine problemy nemali ine nez to ze ich ti chlapi bili alebo pili, cize ani niesu schopne tie zeny to casto krat pochopit....no my vieme ze problem mas pretoze workoholizmus je zavislost ako kazda ina navyse smeruje k burnoutu a nehovoriac o tom ze postihuje nie len jeho ale celu rodinu. neviem ale ci sa s tym da nieco robit ak on nebude chciet

luccija
4. júl 2022

Tak nemoze pomahat rodicom, robit sam okolo domu, plus pracu a hobby.Ked na vikend ocakava, ze budes robit okolo domu isla by som s detmi na vikend.Co si nalozil to ma...a nie si malo psychivky odolna asi ho bavi zit v strese.Workoholika nezmenis naco su mu potom peniaze, ked ich nepusti, aby to niekto iny spravil.To su take typy ja sam, az mu z toho prepne

luccija
4. júl 2022

Nikdy nebude volnejsie, lebo si vymysli nieco ine.

marca12
4. júl 2022

Tiez tak zijeme,moj je vkuse rozlietany. To,ze jw rozlietany beriem,ale strasne mi vadi,ze ja si neviem zariadit program,nikdy si nemozem nic naplanovat,lebo neviem,co bude ako bude. Chodim aj sama aj s kamoskami medzi ludi. Ale mne chyba taky ten stereotyp,ze viem,ze pride o 17 domov a vieme si nieco naplanovat. Kolkokrat mame plan a zavola niekto,ze neico potrebuje,uz musime menit plan,lebo praca je dolezitejsia. Ale naucil sa odmietnut ludi,ked mame my nejaky plan a to zase ludia nechapu,su ofucani ako si on dovoli ich posunut na inokedy. V dnesnej dobe,ak chces fungovat,musis sa naozaj obracat a velmi zakaznikom prisposobovat.

autor
4. júl 2022

@marca12
@luccija
@monuska112 začala som robiť ti, ze ked si naloží bez rozmyslu a mimo našej dohody,neuberam mu a nepomáham v tých povinnostiach, co sme sa dohodli, nech si to pekne vyzerie. A on drží hubu a robi, aby mohol potom ist robiť svoju hobby pracu. Občas sa bojím, ze ho vykoti z toho, ze som mu neodpustila nejakú pracu doma a on makal, ale ja uz neviem, ako na neho. Je toho naozaj strasne vela aj na neho.Inak, rozvod a striedavá st. by ho zabili, to by 2 týždne nemohol nic 😃 to je vtip…

monuska112
4. júl 2022

vysvetli mu ze burnout je financne velmi narocny, cloveka moze odpalit z prace na pol roka alebo na rok....a nevraviac o tom ze by este aj musel navstevovat psychologa alebo psychiatra v zavislosti od stupna vyhoretia pripadne psychoterapiu, aby sa to neopakovalo v buducnosti.

hopsadobrandejsa
4. júl 2022

Celkom to aj dokazem pochopit. Nie je to velmi stastne riesenie kedze to ide na ukor rodiny.

Mne momentalne dom tiez zabera velku cast z mojho volneho casu hoci ja to nerobim z povinnosti, ale skrz toho, ze ma to bavi. Samozrejme na vztah ci ine veci vela casu ani energie neostava.

Osobne by som nevedel fungovat v sucasnom tempe ak by uz rodina bola v obraze. Tam sa uz musia zmenit aj priority.

Rozvod podla mna riesenie nie je, ale impulz musi prist zo strany tvojho muza. Ja osobne by som sa dalsej praci nevenoval ak by som mal na dome dostatok prace ktorej by trebalo venovat pozornost. V sucasnosti tiez robim to co jednoducho nemozem nevyhnutne odignorovat. Neskor budem robit veci len zo zabavky.

luccija
4. júl 2022

A nie je taky typ, ze sa snazi kazdemu vyhoviet nevie povedat nie?Je to velmi nestastna povaha.

autor
4. júl 2022

@hopsadobrandejsa ten dom a prace okolo su pre nas radosť, relax, ale aj deti potrebujú ist niekam mimo a my tiez… Zarába peniaze,ktoré nikde neotocime, nijak si tym nepomôžeme….chapem, treba mat rezervu, to ano, ale nevládzeme uz takto, nema to konca tento zhon a moj manžel prijal stres a takýto život za normálny…

autor
4. júl 2022

@luccija anoooo, presneeee, potom sa vyzuri doma, ze každý dačo chce…. nevie si vôbec organizovať cas, priority, efektivitu….

hopsadobrandejsa
4. júl 2022

No to je horsie potom......vravim, impulz musi prist z jeho strany.

luccija
4. júl 2022

Tak iba on to vie zmenit.Vy ako rodina ste na prvom mieste.On to pochopi raz mu to prerastie cez hlavu len, aby nebolo neskoro.

kittykat22
4. júl 2022

@hopsadobrandejsa z jeho strany nikdy impuls nepride. Workoholici ziju pracou a pre pracu. Zena a deti su nejake doplnky ktore behaju okolo.

@luccija workoholik sa nikdy nezmeni a nepochopi, ze sa ma zmenit. Po infarkte na nemocnicnej posteli by si prve pytali notebook a telefon aby vybavili telefony. Mozno nejaky impuls na zmenu by bol, ale za 5 minut by bol prec.

dagmarovita
4. júl 2022

Workholizmus niektori psychologovia povazuju za poruchu .nelatkovu zavislosť, psychiatri zas, ze z neho lahsie vznikne psychicka choroba, to potom je na lieky. Skus si o tom precitat nieco, lieci sa to psychoterapiou, lebo on vidí len prácu a zanedbava vsetko ostatné, hlavne vás a aj seba. Naozajstni workholik si to neprizná, ze je workholik

autor
5. júl 2022

@dagmarovita mam jedného známeho psychológa a zároveň mentálneho coucha pre firmy, skúsim ho osloviť….
Je ubíjajúce, akú atmosféru to u navštívi, a to vážne na dlho…. ja sa cítim “oklamana”, lebo dohody neplatia, on sa cíti obmedzovaný a sekirovany 🙃

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
5. júl 2022

@mamula20 dakujem za tvoje slova. Moj pohár trpezlivosti pretiekol tento týždeň, videl to a pochopil. Ticha domácnosť, vidím na ňom, ze chodí po špičkách okolo a je v šoku, ako som otočila správanie k nemu… akurat netuší, ze ked sa opäť vráti po 3 dňoch extrémneho pracovného záťahu, ze nas čaká vážna debata. Navrhnem mu toho terapeuta, nie je predsa normálne, aby sme kvoli praci boli takto nespokojní obaja. To sa proste nemôže od ženy chcieť a pokladať za normálne, ze bude spokojná a akceptovať mužovi nasadenie, ktoré je chorobne, ibaže mu všetci za to tlieskajú…Pre mna je strasne počuť, ze ci chcem, aby zahodil kariéru, ktorú si buduje 20 rokov… lebo ja vidím popri tom rodinu, ktorú držím pokope ja. Na to dokola argumenty, ze tu rodinu treba zivit( vyžili by sme slušne z našich platov, aj bez tej jeho prace navyse)

oli_gapelodiegant
13. apr 2023

Ahoj, ako to dopadlo u vás?