Manžel má iný názor na zdravé stravovanie

28. apr 2021

Mile zienky, s manzelom mame dlhodoby odlisny nazor na zdrave stravovanie nas aj deti. Mam otazku, pri ktorej si mnohe pomyslite, ze mat take problemy, ale ide naozaj o komplexny problem, ktory sa tyka roznych zloziek stravy a ktorym vas tu teraz nebudem zbytocne zatazovat. Takze k veci, pri vikendovej navsteve babka dava detom zemiakove lupienky, nie velky balik, 100 g, ktory si deti 11 a 8 rocne rozdelia napoly. Doma sa zemiakove lupienky nejedia vobec, len vynimocne pri oslavach. Je takato jednorazova vikendova davka lupienkov pre deti nezdrava? Manzel to babke zakazal robit. Ja to povazujem za extremny pristup, deti sa tesia, lebo doma to nemaju. Som ochotna ustupit, ak svojim postojom detom skodim. Dakujem za nazory.

janickacrazy
28. apr 2021

tak samozrejme, že chipsy nie sú zdravé, ale ak si ich dajú len občas a trochu, tak ja by som v tom problém nevidela vobec, no každý to berie inak a manžel tiež je iba samé zdravé veci stále? nikdy si nedá nič nezdravé ako koláčiky alebo slaninu?

anjelicek26
28. apr 2021

My sa s muzom tiez nezhodneme na stravovani - muz vegetarian, my teda urcite nie. Ale drzi chrup a ked je masovy obed, tak si proste da len prilohu, ak sa da, tak mu spravim extra nieco ineho k tomu, ked nestiham, tak ho odkazem, ze v praci ma aj kantinu a dnes doma jest nemusi 😂 U nas sa jedia sladkosti normalne, kupujeme pravidelne +/- rovnako, pre deti to nie je nic extra, nevyhladavaju to, miluju ovocie, zeleninu, je to proste v rovnovahe... problem s tym, ked nieco ako dieta nedostanes, o to viac si "doprajes" ked sa nikto nepozera, podla mna to tiez nie je dobra cesta... ano zdrava strava, vyvazena, to su aj tie obcasne hriechy v tom, patri to k beznemu zivotu... mrzelo by ma to za babku, ktora v podstate nic zleho nespravila a muz to takto riesi... tie deti nemaju rok...

autor
28. apr 2021

manzel sa stravuje velmi zdravo, nemozem povedat, ze by vodu kazal a vino pil, da si aj kolacik aj slaninu, ale len vynimocne a v malych mnozstvach

autor
28. apr 2021

babka svokra to tak riesi, lebo vie, ze deti za tym idu, kedze doma nie su bezne ani sladkosti ani slane

autor
28. apr 2021

@anjelicek26 tak u nas je presne opacny problem, ze deti povazuju sladke aj slane za neviem co, kedze to nie je bezne dostupne

anjelicek26
28. apr 2021

Ano ja si toto presne pamatam, doma mama take nekupovala a potom sme u cudzich boli ako kobylky nenazrane s prepacenim, ked nieco vylozili sme sa nevedeli dojest... ano treba detom regulovat mnozstvo trosku ale nekupovat vobec? Ja peciem 1-2x v tyzdni domace, kupujem nieco, plus zmrzku kupujem kvalitnu alebo robim teda vlastnu casto... dolezity je ten pomer v strave, aby ten cukor nebol privela na konci dna... a to si vie mama proste ostriehnut.

azzflo
28. apr 2021

Myslim ze manzel to robi s dobrym umyslom a pokial sa mu to dari a deti to same nevyhladavaju, tak by som stala za nim. Sice si vobec nemyslim ze balik cipsov raz za cas je peklo a tragedia a detom to nejako uskodi, ale brala by som to tak, ze je super ze maju v rodine vzor zdraveho stravovania a drzala by som sa toho. Ked budu vacsie a budu to chciet jest, nech to kludne robia. Ale napriklad co by som ja dala za to keby som ani nevedela ako cipsy a podobne veci chutia, keby som to nejedla od detstva a nemala by som ani vytvoreny nejaky navyk alebo pozitivnu asociaciu s nezdravymi vecami 😀

katkaseiner
28. apr 2021

uplne ushlasim s
@anjelicek26 mam kamosku ktorej rodina je uplny extrem co sa jedna sladkosti. Deti ale vsetko sladke jedia ako kobylky na vsetkych akokolvek moznych navstevach. Tymto im to vobec nezazlievam, oni sa inak aj k sladkemu dostanu u starych rodicov ale vsetko je to poza chrbat. Ja chapem aj to ze deti by nemali vela sladkeho, ale na druhej strane tvoje deti su uz vo veku ze zanedlho sa mozno dostanu k nejakemu vreckovemu a ci to nahodou oni nebudu vyuzivat na vykupovanie obchodu - kupovanie sladkeho, slaneho. Proste urcite by som im dala ale len vynimocne a nie vela... to mi pride v poriadku ale dlhodobo taketo stravovanie na ktore su sice naucene ale sami by to inak robili mozno neprinesie to ovocie ako si rodicia myslia.
Mne to pride velmi podobne ako alkohol a cigareta.... rodicia ma obcas zvykli ponuknut nejakym alkoholom - samozrejme v norme este pred 18kou... na spodok poharika vermut pri oslave, atd... proste dovolia, aby to nebolo ciste tabu za ktorym sa dieta zblazni len co odbiju 18te narodeniny.... cigarety mi nikdy tiez nezakazovali ale tie mi ani nevonaju cize tam bolo par pokusov... ved kto neskusi... ale vobec ma to neohurilo

autor
28. apr 2021

@anjelicek26 to su presne tie spravne slova, nase deti su ako kobylky, ked sme niekde na navsteve, syn si uz kupuje veci tajne, nachadzam poskryvane obaly z chipsov a sladkeho

autor
28. apr 2021

syn ma aj male vreckove, ale aj si odkladal peniaze na listok a chodil peso, aby si nasledne kupil nieco nezdrave

janickacrazy
28. apr 2021

nech muž počká ešte 3-4roky a budú si to deti kupovať aj samé, potom čo bude robiť?

dazdovka
28. apr 2021

ja by som im dopriala sa z chipsov prezrat, ako vie byt z toho zle...

anjelicek26
28. apr 2021

@katkaseiner ano presne takto, velmi skoro sme zacali chodit na brigady a uz sme si kupovali co sme chceli a boli to prave blbosti tohoto tipu, ako keby sme si to chceli nejako dohnat.. pre nase deti to nie je nic extra a niektore veci su v zasuvke cele tyzdne a nikto nema chut, proste ich to neberie, nezaujima.. no dobre zmrzlina nikdy dlho nevydrzi 😂 Co si syn kupuje v skole je pecivo, cerstve ovocne stavy, miesany salat zo syrom a sunkou, to prijde jemu ako top topov.

autor
28. apr 2021

viem, ze manzelov nazor na stravovanie a jeho podla mna sice spravny ale svojim sposobom extremny pristup nezmenim, ide o to, ze som povedala, ze nesuhlasim, so zakazom, ktory dal babke, kedze mam na to iny nazor, povedal mi, ze to je len tvoj nazor, tak som navrhla, ze zdriadim diskusiu, nech sa vyjadri viac ludi, aby stale nehovoril, ze to je len moj nazor, nakoniec mu tom dam precitat a on mi povie, ze ked vacsina chce zit nezdravo, to neznamena, ze aj on 😂

janickacrazy
28. apr 2021

neboj sa, príde puberta, bude u vás ešte veselo, ked aj deti budú mať vlastný názor 😂

emmusska
28. apr 2021

Vsetkeho vela skodi to je vseobecne zname, no pokial sa deti na to tesia obcas sa zhresit moze. Ked sa cely cas stravuju zdravo obcas tie cipsy naozaj neuskodia, popripade v specializovanych obchodoch s bezlepkovou stravou mavaju a zdravu verziu cipsov, to mi pride ako taky kompromis medzi tebou a manzelom 🙂

autor
28. apr 2021

@janickacrazy syn sa s nim uz hada

unicornlady
28. apr 2021

LAYS máva aj pečené ( oven baked) čipsy, to je tiež chutné, zdravšie, chrumkavé
(ten balík čipsov, čo im ona dáva, možno lepšie, keby im to rozdelí na dva dni a radšej doplní napr. oriešky na vyjedanie)

lindous
28. apr 2021

Ja si myslím tiež, že manžel to preháňa a takéto extrémne odopieranie vedie k zachvatovému prejedaniu, ktoré je nakoniec viac škodlivé ako si dať občas chipsy... Jedna vec je čo dávame do tela, druhá čo na to naša psychika a k zdravému postoju k jedlu podľa mňa určite patrí si z času na čas dopriať aj niečo menej zdravé a nemať pri tom žiadne výčitky, lebo viem že na 80% sa zdravujem správne a vyvážene 😊

Aký má názor na zdravšie alternatívy takychto pochutín? Existujú rôzne hrachové, cícerové, šošovicové atď chipsy a snacky, ktoré sú aj chutné, aj majú lepšie výživové hodnoty, len sú teda drahšie 😅 Ale už aj len doma vypraskaný popcorn je zdravší.. Tak možno by bol takýmto spôsobom aj vlk sýty, aj ovca celá

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
28. apr 2021

@lindous skusime zdravsie chipsy, sestra ma upozornila na zachvatove prejejedanie u mojich deti, ked su u nej na prazdninach a je nieco sladke na stole, musim to riesit, aj ked som pri poslednej debate manzelovi povedala, ze sa trochu obavam, ci som tuto situaciu v nasej domacnosti nepodcenila (len preto, ze doma sme v tomto fungovali uplne slobodne a tym padom sa neviem az tak vzit, co to moze sposobit) a ze sa naozaj obavam, ci to nevyusti do poruch stravovania u deti a ze by som sa tomu vlastne ani necudovala

autor
28. apr 2021

cez vikend tu mala dcerka kamaratku, manzel nebol doma, poslala som syna rychlo do obchodu, aby kazdemu kupil zmrzlinu, ostala som v soku, ked kamaratka zmrzlinu (oreo) odmietla a chcela radsej jahody, aj nasi maju radi ovocie, ale toto mi prislo luto, ze moje deti by sladke nikdy neodmietli a kamaratkin pristup mi prisiel zdravy

autor
28. apr 2021

babka je super, ona s nim nesuhlasi, preto mi to aj povedala, ze jej to zakazal, nikdy do deti nezdravu stravu netlacila, podla mna ich len lutuje, tak ako ja

anjelicek26
28. apr 2021

Skuste s muzom trosku dat debatu, ze nejake sladkosti sa kupovat budu, jasne su aj zdravsie zmrzliny, zdravsie chipsy, zdravsie keksy, zdravsia cokolada, plus vsade ide o tie mnozstva... nie su to batolata, ale deti odrastaju a zakazane ovocie najlepsie chuti... aby to neslo pre nich s extremu do extremu, ked uz ich nebudete mat pod svojimi kridlami...

cervenaruza123
28. apr 2021

Myslim, ze jednorazovo to nemoze nejak extra skodit, maximalne ich bude boliet brucho. Je pekne, ze manzelovi zalezi na uplne zdravej strave, ale deti nebude vediet uplne "ovladat" vecne. Poznam ludi, co uplne prisne zakazovali vsetko "nezdrave". Jak vyrastli trochu vacsie, viacere z nich zacali jest hlavne nezdrave veci, zakazane ovocie najviac chuti. Dokonca jedna odmieta jest hocico ine, len somarinky a mozu jej zakazovat, ona nezje potom nic a v obchodoch si nadsene pyta, ci jej nekupia "nieco nezdrave". Nie sladke, nie chutne, ale nezdrave. Takze paradoxne prehnanym zdravym jedalnickom sposobili, ze ich dieta si zafixovalo, ze nezdrave = chutne a to co chcem. Co je chutne, to je podla nej nezdrave a co je zdrave, to je pre nu automaticky nechutne. Pozor na to.

autor
28. apr 2021

@anjelicek26 je tu viac bio obchodou, urcite ich navstivim

autor
28. apr 2021

deti stravujeme naozaj zdravo, maso len od chovatelov v rodine (kuracie, kacacie a bavcove od rodicov, hovazdie od rodiny), deti do 2 rokov nepoznali chut sladkeho (okrem ovocia), vela zeleniny a zemiaky mame dopestovane v rodine, ale, ked som dnes rano pocuvala, co manzel rozpraval detom (nevedel, ze to pocujem), ze 80 percent zdravotnych problemov a umrti suvisi so zlym stravovanim,(dcera sa hned pytala, ci moze zomriet?) on, ze nie, ze denne treba jest bielkoviny a to vecer bola debata, ale to jeho myslenie, to neovplyvnilo vobec, on vyhladava chvilu, ked nie som v dosahu, aby to tym detom nejako natlacil do hlavy, ale vyvolava presny opak, odpor k tym jedlam

lindous
28. apr 2021

@anonym ako človek, ktorý bojoval s poruchou príjmu potravy, ti hovorím, že áno, takéto rozdelovanie jedla na dobré a zlé môže k tomu v extrémnom príapde viesť, hlavne keď počúvam ako ich straší zdravotnými problémami a podobne ... takýmto myslením vznikajú tzv. "fear foods" kedy človek nedokáže zjesť určité potraviny, lebo si myslí, že mu ublížia ... časom to môže prejsť aj k tomu, že začne odmietať aj zdravé potraviny napr. ovocie, lebo majú veľa cukru alebo tuku ... nehovorím, že to musí byť váš prípad, to vôbec, ale existuje to a je to peklo, pretože čas jedenia je časom úzkostí... takže zdravej výžive určite obrovské áno, strachu z jedla (aj "nezdravého") obrovské nie !!!

zuzkavladko
28. apr 2021

My ked sme so sestrou boli v takom veku, okolo 10r, sme si tie chipsy kupovali potajomky, lebo tiez sme doma nedostali 😂 Nezabudnem ako mi raz mama nasla pod vankusom obal z Pombar 😅 😅 😅 Doteraz mi to surodenci pripominaju 😅 Myslim si tiez, ze tvoj muz prehana.

julia2018
28. apr 2021

Pozor treba dať ešte na jednu vec. Aby sa deti nenavykli na pocit “nedostatku”. Môžu si to potom v dospelosti vynahradzat. Je preukázané, že deti, ktoré vyrastali po vojne a žili v relatívnom nedostatku v momente, keď zažili dostatok, ba až prebytok, tak ich tela navyknute na nedostatok zareagovali cukrovkou. Sú o tom rozsiahle výskumy. Keď sa reálne pozrieš okolo na ľudí narodených po druhej svetovej vojne. To má každý druhý cukrovku