Mama zostala sama vo veľkom dome

11. apr 2023

Ahojte,

idem si po radu. Ako by ste riešili nasledujúcu situáciu?

Prednedávnom mi zomrel otec, bol dlho veľmi chorý, bývali s mamou v rodinnom dome, ja som im pomáhala, starala sa o otca ako najlepšie vedela, pomáhala s čím sa len dalo.Po jeho smrti zostala mama sama . Je ešte sebestačná má 66 rokov, súrodenec mi zomrel. Trocha slabšie počuje. Ja bývam hodinu od nej, mám svoju rodinu, postavili sme si svoj dom.

Kto ste boli v podobnej situácii , ako ste to riešili? Uvažujem, pokiaľ je mama samostatná, môže bývať aj nejaký čas sama, keby sa niečo zmenilo , môžeme ju zobrať k sebe alebo sa na čas presťahovať k nej. Domov dôchodcov nepripadá do úvahy , nemám srdce ju tam potom dať.

Ako by ste riešili? Ďakujem

ana82
11. apr 2023

mamu zobrala k sebe a dom predala

ejbyk
11. apr 2023

A čo chce ona? Možno jej ešte nevadí byť sama, ak sa vládze o seba a dom postarať.
Opýtaj sa jej čo by chcela...

deti95060810
11. apr 2023

matku navštevovať ... kým bude sebestačná bude to ako tak... navštevovať čo najviac - možno by bolo super chodiť na víkend...

autor
11. apr 2023

@deti95060810 zatiaľ to takto plánujeme, a raz denne jej vždy volám

maminkadeticiek
11. apr 2023

Mna by zaujimalo ako si predstavuje svoj dalsi zivot ona.Nie je male decko.Treba najprv zistit co chce a potom az riesit.

autor
11. apr 2023

@maminkadeticiek ona je tip, kt. nedáva nič najavo, povie, ako si urobíte , tak bude

anita6666
11. apr 2023

Má 66 rokov,nie 150. načo z nej predcasne robíš nesvopravnu???? Nechaj ju žiť,keď zistí,že je odkázaná (viac-menej) sama na seba,nebude si môcť dovoliť "rezignovať".

hipuska
11. apr 2023

Nech je sama, ak sa nebude.opustat. Uvidis ako to bude. Starším ľuďom treba nechať priestor. Nech sa v rámci možností starajú o seba bez pomoci. 66 ročná je ešte mladica. A do budúcna by som predlaa som a postavila na.svojom pozemku izbu s kuchynkou aby aj ona aj vy ste mali svoj priestor presne, ako písali vyššie. Nech je tak ako chce ona. Nech sa proste vyjadrí

mamina7070
11. apr 2023

mama ma len 66 rokov este si kludnw moze najst dalsieho manzela
a predpokladam ze je svojpravna ty za nu nerozhodujes ak ta poprosi o pomoc pomoz ale neriad jej zivot

ak tak vezmi ju k usnemu on poriesi slabsie pocutie

jana_eyre_2
11. apr 2023

O tom by mala rozhodnúť hlavne sama.. veď je ešte mladá, 66 nie je taký vysoký vek.. moja svokra síce zije v byte, ale tiež sama od smrti manžela.. je sebestačná a chodia k nej dcéry pravidelne, lebo jej dávajú deti na stráženie.. my chodievame tak cca raz za mesiac, alebo častejšie ak potrebuje nejakú pomoc.. mohla žiť aj s dcérou, ale svokra sama chcela svoj kľud, čo ju úplne chápem..

flofi
11. apr 2023

Ja by som predala dom a kupila jej mensi byt blizsie k vam, boli by ste spolu castejsie, na zahradu moze k vam.. o velky dom sa starat je drina, tiez aj naklady

autor
11. apr 2023

tiež si myslím, že smrťou otca, život pre ňu nekončí, ale žije na dedine a "dobrosrdečne tety " mi pri každej príležitosti vytýkajú, že som ju nechala samú, tým že je sebestačná je to ešte OK

syslik81
11. apr 2023

sadla by som si v prvom rade s muzom a prebrala moznosti jednou z nich by bolo vziat matku k sebe -ak ma moznost sukromia u vas a dom do podnajmu alebo predat ... pripadne predat dom kupit mensi jednoizbak pre mamu -neskor ho aj tak zdedis tak budes mat pre deti .. alebo ak mama nebude chciet hold navstevovat a volat si ako doteraz .. kazdopadne musite sa dohodnut vy traja

hipuska
11. apr 2023

@anita6666 trošku si mýliš pojmy, keď už chces byť taká múdra....

marca12
11. apr 2023

Uvidis ako bude na tom zdravotne. Pokial je sebestacna a nechradne,tak moze byvat sama. Ked uz sa nebude vediet o seba postarat,budete hladat riesenie podla aktualnej situacie. Bud tam bude chodit opatrovatelka alebo sa bude musiet natrvalo prestahovat k vam. A riesenim by bolo aj predat dom a kupit jej blizko vas byt,ale to by musela ona chciet. Tazko sa ludom odchadza z domu,ked tam ma svoju zahradu a znamych. To zalezi na nej,ci lipne na dome,bavia ju prace okolo domu.

maminkadeticiek
11. apr 2023

Musis si uvedomit ze ak budes najprv riesit,moze dojst k situacii, v ktorej bude nestastna ona a nakoniec mozno aj ty so svojou rodinou.Ak nevie vyjadrovat svoje pocity a potreby,tak jej klad otazky ty.Napr.mamy ako sa citis v dome teraz ked si v nom sama?Je ti dobre samej,alebo mas radsej spolocnost?Stretavas sa s kamaratkami?Zvladas sa sama starat o cely dom,upratovat?Mas radsej svoj pokoj a pohodlie na ktore si zvyknuta,alebo by si radsej travila viac casu s nami?Vedela by si si predstavit prestahovat sa k nam?Pacilo by sa ti to?A podobne.Trvaj na odpovediach,trpezlivo,pokojne ale trvaj.Potom pochopis ako sa citi,ako sa ma v tej svojej aktualnej situacii,co chce a potrebuje,co by jej dobre padlo a az potom zacni riesit.Fakt nie je rozumne v takychto veciach zacinat od konca.

mandzula
11. apr 2023

Na tety sa vyser. To, ze je mama relativne mlada, nehra ulohu, ide o to, ako sa citi, aky je jej psychicky stav. Pises, ze sa nechce o tom rozpravat, tak zistuj jej pocity a potreby oklukou, poznas ju najlepsie, sposob najdes. Mozno zistite, ze riesenim by bolo dom predat a kupit jej nieco male blizko vas.

matabb73
11. apr 2023

Veď tvoja mama je ešte mladá. Ak nemá vážne zdravotné problémy a ona sama chce bývať v dome, tak takto môže žít 10 rokov aj viac. Môj otec má 83 a sám žije v dome už 8 rokov od smrti mamy. My všetci žijeme v jednom meste, ale tiež tam nechodíme denne. Zatiaľ to v pohode zvláda sám, tak nebol dôvod to riešiť. Sestra, ktorá býva blízko, mu niekedy vari. Vie si uvariť aj sám.

aristka
11. apr 2023

Pises ,ze mama je sebestačna ,tak co riesis ? Raz za cas treba pomoct s pozemkom a vybavene .

terezka1947
11. apr 2023

Tu nejde o dedinu a dobrosrdečné tety. Tu ide o teba a ju. Vzťah vás dvoch a o to,ako na Tom mama je.
Nejde iba o sebestačnosť. Tu ide aj o citovu stránku.
Ja by som nenechala rodiča samého.
Ono je ťažko prekopať život,ale keď sa chce,vždy sa dá nájsť nejaký spoločný konsenzus.

jasminet
11. apr 2023

@flofi ake predaj dom a kup jej mensi byt??? Matka ma 66r, svojpravna, dom vlastni ona. Dcera moze max chodit na návštevu, nie predavat nieco, co jej nepatri...

alantroj
11. apr 2023

Ja som v podobnej situacii, teraz mi zomrel otec a mama 63 je sama vo velkom dome. Ale my byvame len cca 4 km dalej. Dnes 60nici su predsa uplne v pohode. Akurat ju ucim nespoliehat sa na nas. Upratat navarit je ok, a muzske prace si musi zajednat sama. Moj muz ani nevie opravit veci co vedia dnesni 70ci. Proste technicke veci si musi objednat externe. Vo vedlaj dedine to maju super, chalan z OU za maly poplatok chodi ludom co su sami pokosit, pomoct atd. Kamos ma tiez tak mamu. Chcel ju do bytu nech nema so zahradou starosti. Lenze naklady na byt su dnes vyssie ako na dom. Tak tiez mama byva sama.

mandzula
11. apr 2023

@aristka asi vies o tom, ze clovek ma aj ine potreby, ako pomoct s pozemkom, to jej moze aj sused.

jajo1
11. apr 2023

s mamou sa na rovinu porozprávajte, preberte všetky možné riešenia a návrhy. Rozhodnutie nechaj na mamu, daj jej najavo, že sa kedykoľvek môže obrátiť na vás. Mali sme podobnú situáciu, až na to, že môj tatino zomrel úplne nečakane, takže to bol šok pre nás deti aj pre našu mamu. Po pohrebe nechcela zostať v spoločnom byte, kde bývala s tatinom, vzali sme ju teda k nám do veľkého domu. Bola u nás cca pol roka, potom sa rozhodla, že je čas pohnúť sa ďalej a vrátila sa naspäť do svojho bytu. Časom si našla známosť, taktiež vdovca a dokonca sa k nemu presťahovala - cca 150 km od svojho pôvodného bydliska, kde bývala celý dovtedajší život. So svojím partnerom, obaja sú už po 70, žijú aktívny rodinný aj spoločenský život, záhradkárčia, cestujú, ..... Pôvodné bývanie však stále má, nič sa nepredávalo, nič menšie sa nekupovalo. Časom uvidíme, ako to život zariadi a či sa jedného dňa vráti naspäť do svojho pôvodného bytu, či sa vráti k nám do domu alebo či život prinesie niečo iné

cyberk
11. apr 2023

V prvom rade zisti, co chce ona.
Keby som na jej mieste predam dom, kupim mensi byt niekde blizko teba a za zvysok si uzijem dochodok :D

aristka
11. apr 2023

@mandzula iné potreby si vie pokryt sama mozno sused ,ved ma len 66 rokov ....

mandzula
11. apr 2023

@aristka myslim citove, kontakt s rodinou, to sused neporiesi. Vek tu nie je rozhodujuci, ale psychicky stav.

0silvia0
11. apr 2023

Moji rodicia su 70nici, cize podobna vekova sebestacna kategoria. Ak by som taketo nieco niekedy riesila, prihliadam na tuzby a predstavy seniora. Ak raz senior bude nevladny, dementny atd., budem prihliadat na moje moznosti a schopnosti.

kristinapetronela
11. apr 2023

Veď 66 rocny človek nie je ako malé dieťa .... Kľudne 15 rokov najmenej tam moze sama bývať ...

luccija
11. apr 2023

Prepáč, ale rozhodujes za mamu ako by mala 95 r.
Možno sama za x rokov povie, že chce ísť do domova medzi ľudí.Ved ešte nema taký vek, aby sa bolo treba o ňu starať.Budete za ňou chodiť, telefonovať, občas ju niekam vytiahnete, ak by chcela predat dom či necítila by sa tam sama dobre určite by povedala, alebo by si vycitila.
Ten čo žil v rodinnom dome si ťažko zvyká na byt a často to býva začiatok konca v dome na dvore si skôr nájde zábavu.Zatial by som nič nerobila ani nenavrhovala iba bola nápomocná a niektorým ľuďom ide aj na nervy prílišné ofukovanie minule mi o tom hovorila suseda ona je úplne v poriadku s tým, že žije sama, ale deti chcú stále chodiť, niekam ju chcú brať...