Mám sa v 7.mesiaci tehotenstva izolovať od nezodpovedného manžela kvôli možnej nákaze koronavírusom?

miamiu
29. mar 2020

Ahojte, potrebujem poradiť. Som v 7. mesiaci tehotenstva. Žijem v 1 domácnosti s manželom. Situácia vo svete je aká je. Obmedzenia kvôli Koronavirusu. Manžel má home office, ja nechodíme nikam. Manžel chodí sem-tam nakúpiť, zabehať si, vyvenčiť psov, za zákazníkmi aj keď nemusí a vie to vybaviť cez tel a chodí každý víkend na návštevu svojej 80-rocnej mame a každú sobotu za 17 ročnou dcérou z bývalého manzelstva. Snažím sa mu vysvetliť ako môže veľmi svoju mamu ohroziť, keď tam chodí, na to mi povie, že jeho mama chce aj tak zomrieť. A kameň úrazu je jeho dcéra, kvôli ktorej máme nezhody celých 9 rokov spolužitia. Povedal mi, že ani v tejto situácii sa s ňou nemieni prestať stretávať, pretože to je jeho dcera. Môj názor na všetko je taký, že okrem toho, že ohrozuje svoju mamu, ktorá by ochorenie neprežila, jeho mama ohrozuje naopak nás, pretože sa stretáva bez rúška s kadekym a tiez že manžel ohrozuje veľmi nás a najmä mňa - tehotnú a nenarodené babatko, len preto aby sa "ukojil" a odskrtol si že bol v sobotu so svojou 17-rocnou dcérou z bývalého manželstva. On má voči nej výčitky že ju opustil, keď mala 8r. ona mu to stále vyčíta a on sa to snaží teraz naprávať. Nerozviedol sa kvôli mne, my dve však dobrý vzťah nemáme, ona na mňa žiarli a na maličké čo čakáme ani nehovorím, stále manželovi hovorí, že ju sklamal a nevie to predýchať, to ešte ani nieje na svete. Ona žije s matkou, neviem s kým všetkým sa stretávajú. Ja sa bojím, že môže manžela nakaziť a on nás. Na to mi on povie, že ona nieje nakazená,pritom to nemôže vedieť a okrem toho , mohla by byť nosič. Povedala som mu, nech nás neohrozuje, nech si zavolajú, podľa neho nás neohrozuje a on ju chce vidieť,nie si iba volať. A napriek tomu, že ja s tým nesúhlasím, kým sa neupokojí situácia, on povedal, že mu to nezakazem a bude sa s ňou naďalej normálne stretávať. Je to podľa mňa od neho veľmi nezodpovedne, bojím sa o babatko a preto rozmýšľam, či mám odísť na čas k mojim rodičom. Už som sa mu vyhrozila, že tam pôjdem, keď nás mieni ohrozovať, tvári sa, že mu to je jedno, nech si idem, on sa stretávať neprestane. Mám strasne stresy zo všetkého, ktoré nerobia dobre bábätku, na druhej strane mi srdce za ním pôjde vytrhnúť keď nebudem s ním chápem že chce byť aj s tou dcérou, ale na úkor našeho zdravia, to je pre mňa nepochopiteľné. Ako by ste sa k celej situácii postavili vy? Preháňam podľa vás a bojím sa zbytočne? Alebo sa bojím oprávnené a mala by som na čas odísť keď sa správa takto? Nemám sa už s kým poradiť a chcem počuť názor žien, ako by sa v mojej situácii zachovali. Ďakujem 🙏

zuzzqa
29. mar 2020

Mam tri týždne pred pôrodom. Môj muž normálne pracuje, stretáva sa s kolegami s dodávateľmi, so stavbarmi. Svokru, ktorá pracuje v nemocnici vozi do/z prace pokiaľ je akurát v meste. Mňa môj otec viezol minulý týždeň aj budúci týždeň ma vezie na vyšetrenie do nemocnice lebo sa nám pokazilo druhe auto nech nemusím ísť SADkou. Absolútne ma nenapadlo sa izolovať od muža, pretože nemám pocit ze ma nejakým spôsobom ohrozuje, ale to bude asi tým ze mne z korony nepreskakuje. (ps chodím dokonca každý tretí deň do obchodu na čerstvý chlieb a ani raz som nedezinfikovala kľučky na dome alebo aute ... 🤷🏼‍♀️). Podľa môjho názoru zbytočne preháňas ale verím tomu ze tu ta podobne zbláznene ženy podporia a mne vynadaju do ani nechcem vedieť čoho... 🙄😑

pribinak
29. mar 2020

Moja tehotná kolegyňa normálne chodí do prace, je cca v 20tt. Robí aj HO, ale u nás Sandra všetko cez HO. PN nechce kvôli slabšej výplate, teraz peniaze veľmi potrebuje
Inak neriskuje, nestretáva sa s inými ľudmi, nosí Rusko, rukavice.

thoughtfulweirdo
29. mar 2020

Moj sa stretava len s nevyhnutnym poctom ludi a chrani sa, ale za detmi z prveho manzelstva teraz nechodi, lebo sa boji, ze by ich aj tak mohol nakazit, tak kvoli ich bezpecnosti si len volaju a pisu. Ja myslim, ze sa par tyzdnov da s tak velkou dcerou udrziavat kontakt videohovormi a podobne, lebo nielen ona moze nakazit jeho, ale aj naopak on ju a to by ho asi velmi mrzelo. Ale to je rozhodnutie tvojho muza, vela ludi stale myka plecami a mysli si, ze u nas taliansky scenar nikdy nenastane.

lucyluv
29. mar 2020

Ja si myslim, ze problem je niekto inde a toto ti dalo iba zamienku, chcela si sa mozno konecne odstrihnut od jeho dcery, od jeho mamy, citit sa pre neho dolezitejsia, ty a tvoje babo. Ked sa tvoj muz neboji, nic s tym nespravis, nemyslim, ze je to az take extremne ohrozovanie.

sense
29. mar 2020

Moja dcera chodi navstevovat otca a ja chodim do prace, aj sportovat aj na prechadzky....

Ak mas potrebu sa izolovat sa izoluj....
Osobne si myslim ze vy mate ine problemy.... a teraz sa to da zhodit vsetko na koronu...

sonnenshein
29. mar 2020

@miamiu Ano, mas. Lebo tu nejde o paniku, ale o preventivne opatrenia.
To ako keby som povedala, ze cely zivot dlabem na umyvanie zubov, a rovnako aj dalsich 25 ludi, co poznam, a aj tak sme v zivote nemali zubny kaz. No hold, su aj ludia, co keby si neumyvali zuby a nechodili na prehliadky, boli by uz v 25 rokoch bezzubi. Chapes. Prevencia vs. liecba.
Ja osobne by som sla k rodicom, ak by som mala tu moznost.

nickpick
29. mar 2020

@zuzzqa mas megapristup k sucasnej situacii, takym ako si ty a tvoj manzel sa vela ludi len a len podakuje...preto je na svete uz vyse pol mil. infikovanych ludi a kolko ich to uz vlastne zomrelo - 30tis? Ano tebe nepreskakuje, preto sa ti vlastne nemoze nic stat, vsak? Ano, nemusi, kolko ich s muzom nakazite sa zial asi nikdy nedozviete...ani ja nedenzifikujem klucky a nie som zasita doma mesiac, ale stretavat sa s dodavatelmi - v case kedy sa technicky da vybavit takmer vsetko mailom/telefonicky....preco oznacujes zodpovednych a opatrnych ludi za blaznov?? Takze vsetci ti, co dodrziavaju vladne nariadenia reaguju prehnane a su na bendzo? Vsetci co zostali doma aj s detmi, co myslia na starsich a ide im o dobro ludi okolo nich? Vnimate vobec co sa deje v ITA, Spanielsku, USA? Ci to je prilis daleko a nas sa to netyka, nam sa nic nemoze stat....to len tym okolo nas kvapka na karbit....

@miamiu - odisla by som k rodicom, vo vasom pripade je vysoka pravdepodobnost ze sa rodina nakazi, bez debaty, a ani sa kvoli tomu nehadajte, vadilo by mi skor, ze ma vnutorne nedorieseny vztak k dcere, ale to je iny problem na inu diskusiu...

nuttellien
29. mar 2020

Tu ti vsetky napisu ze si blba a preskakuje ti z Corony, pricom mas pravdu a tvoje obavy su na mieste! Neuveritelne! Pritom kazdy ich druhy prispevok na stene je ze ako sa "straaasne" boja a co vsetko dezinfikuju ... Totalne pokrytectvo ! Ale ked nato pride ty naopak musis ich obavy (prispevok) podporit ... nedajboze ze by si nenapisala nieco ine...

miamiu
autor
29. mar 2020

@lucyluv nemám nič proti jeho mame, vychádzame si. Dcéru akceptujem a tiež sme sa predtým stretávali aby on bol spokojný. Naozaj sa bojím o babatko, keď si pozriem ako každý deň pribúdajú desaťtisíce chorých ľudí. Mám dosť stresov iba z tehotenstva, veľmi sa mi nechce ležať 2 týždne v horuckach 🤷🏼‍♀️

tramtada31
29. mar 2020

Ja tá chapem, tiež mám par dni pred porodom. Muž má teraz pravdepodobne až do júna volno a keďže to je pre neho teraz velka zmena, zrazu nerobiť nič, tak má vrtulu v zadku a stále by niekam chodil(do obchodu aj 2x za deň), vymýšľa si blbosti, že má chut na pizzu, na tamto, aj keď má okrem navareneho, v zálohe šunky, dopekacie pečivo, či obaleny syr v mraznicke s hranolkami, čiže má z čoho vyberat, aby neumrel od hladu bez roboty. Pomohlo až sa s ním vážne porozpravat, že mna a deti môže nakaziť, že staršie dieťa bude musieť zaviesť k mojim k rodicom, keď príde na mna porod a nevieme, koľko hodín u nich dieťa bude(rodiča mám mesiac po radioterapii), čiže ich svojim nezodpovedným správaním ide vedome ohroziť. Zabralo, takze už 8 dni nebol v obchode a už si dáva von aj Rusko, keď ide vyhodit plienky, aj mi dovoľuje dezinfikovať mu kluce, mobil a aj si viac umýva ruky(niekedy došiel z vonku a najprv všetko obchytal a až potom si ich siel umyt). Čiže asi treba chlapa psychicky povydierat a povedat mu o dôsledkoch, ktoré môžu nastať. Ešte sa mužovi snažím aj zadávať “kutilske” úlohy, čo ho v rámci možnosti zabaví a vyplní mu čas. Nemôžem povedat, že by som sa korony nejak bala, dokonca si nemyslim, že sa ja alebo deti nakazime, ale citim zodpovednost voči druhym, svojim správaním ich neohrozovat(či rodicov, či personal v nemocnici, ktorí má bude rodit).

nuttellien
29. mar 2020

Ja ti rozumiem maximalne...

zuzzqa
29. mar 2020

@nickpick môj muž aj ja sme šťastní že ma zamestnávateľa ktorý funguje bez obmedzení a môže vykonávať svoju prácu. Nosíme ruska, nosíme rukavice tam kde netreba tam nechodíme a sedime doma. Ale život sa nezastavil....

erikavesela
29. mar 2020

Osobne si myslim, ze rozmyslas dobre, asi by som tiez nebola spokojna, kebyze sa moj manzel sprava ako tvoj a tiez by som asi uvazovala tak ako ty, ale na druhej strane mam pocit, ze vas problem vobec nie je corona...

adriana151
29. mar 2020

A prečo aspoň nenosí rusku? Akože takto sa stretáva veľa ľudí podľa mna ale ruska a odstup by mala byt automatika. Ja si myslím že rozhodnúť sa má človek podľa postoju ktorí sa rozhodol v tejto situácii zachovať. Niekto to berie ako chrípku, niekto to berie vážnejšie, niekomu je to úplne jedno. Tak keď ty stoho strašne stresy chod preč a ak to nebudeš zvládať ľahko sa vrátiš.

miamiu
autor
29. mar 2020

@tramtada31 môj je taký istý 😁 tiež len rozmýšľa do akého obchodu by išiel , čo by kúpil 😂 zo začiatku robil okolo domu, na zahrade, no to ho už asi prestalo baviť a tak vyvoláva hádky a najradšej by podľa mňa zorganizoval teraz nejake verejné podujatie pretože to je zrovna zakázané😂... A Môj sa už naučil tiež dávať si rúško či dezinfikovať povrchy ale potom mi povie že ako ho to rúško v tescu tlačilo tak si ho nachvíľu musel dať dole🤦🏼‍♀️ a keď vidím ako šaškuje so sanytolom keď príde, že najskôr pochyta všetko s tými rukami neumytymi, poskrabka sa pri nose, v oku, na brade😂 potom nastrieka kluce, ktoré vzápätí chytí s tými ešte neumytymi rukami a dá ich na miesto, po ceste ide do kuchyne ukázať čo kúpil vyloží to na linku, napije sa, ešte sa 10x poskrabka kade tade, rúško použité položí na kuchynský stol a potom si až umyje ruky🙈 tak to neviem či sa mám smiať alebo plakať...

nuttellien
29. mar 2020

Smutnee, ze sa tu nedockas podpory a povzbudenia. Tehotna zena a ked sa na hlavu postavi, vymysli, alebo cokolvek aj nerealneho bude chciet MA JEJ TO BYT splnene! Bodka. Bez diskusie! Tak to funguje vsade vo svete!

miamiu
autor
29. mar 2020

@nuttellien zlatá 😊🤰🏼

lujza123
29. mar 2020

Ono je to asi o celkovom prístupe k pandémii.
Myslím ze nieste jediný pár kto to ma doma rozdielne, my sme sa tiež už pár krát koli tomu povadili.
Takže vás úplne chápem, obidvoch. Ty si ta zodpovednejšia, bojíš sa, chceš sa chrániť, ja som sa tiež hrozne bala pomaly každej nádchy v tehotenstve s korony by mi hrablo.

On si až tak riziko neuvedomuje, respektíve je zmiereny s tým ze skôr či neskôr to všetci chytíme a chce byť so svojou dcérou. Toto je možno vec ktorú ty plne pochopíš až tak za 12 - 15 rokov keď budeš mat svoje dieťa v puberte, že kým pre iných uz bude veľké a malo by vydržať bez mamy ty by si ho neopustila a bola s nim aj za cenu choroby. Tvoj manžel na podľa mňa veľmi silné puto k svojej rodine, co je teraz možno riskantné, ale v budúcnosti dobre, aspoň máš istotu ze bude rovnako oddaný tebe aj vášmu dieťatku.

Skúste sa ešte porozprávať, nech si dáva viac pozor, nosí rusko. Ak máš pocit ze by si sa mala izolovať u rodičov sprav to. Vo vašom prípade sa naozaj nedá povedať kto ma pravdu a kto nie.

Každopádne myslím ze to chytíme všetci, 21 dní je dlhá doba, choroba extrémne nákazlivá, rusko nemá 100% ochranu takze je možné že si dávno chorá aj ty aj manžel.

23121974
29. mar 2020
lenka2710
29. mar 2020

@miamiu ahoj, ja som v 28tt,plus mame 5 ročnú dcérku, muž stále pracuje, je pendler, robí v Čechách a teraz co?? Na moje naliehanie ostal týždeň doma, ale keď videl vývoj situácie, tak mi povedal, že on ide do roboty, ze to môže trvať aj mesiace, pracuje na živnosť, takže keď je doma, je bez peňazí a teraz co??? Mala som ho vysťahovať na chodbu a vymeniť zámok? Musela som sa s tým zmieriť, na jednej strane ma pravdu, čakáme druhé dieťa, výdavky budú stále väčšie a väčšie, na druhej strane mame nasetrene, rezervu na pol roka, boli by sme v pohode! Ja sedím s a malou doma, raz za čas ideme na prechádzku mimo ľudí, muž chodi všade aj na nákup a proste co treba, musím dúfať, že budeme zdraví, inak sa môžem aj zblázniť

janickacrazy
29. mar 2020

@miamiu podľa mna je úplne normálne, že sa chce stretávať so svojou dcérou, to by som v pohode tolerovala a že sa stretáva so svojou mamou, ktorú može ohroziť, to by ma tiež nejak extra netrápilo, skor by ma štvali tí zákazníci, za ktorými ozaj chodiť nemusí, ale chodí, no je už na tebe, čo urobíš, či pojdeš k rodičom, čo tiež nie je úplne ok, lebo aj oni sú asi starší, takže možeš aj ich ohroziť ty alebo oni teba, nikdy nevieš, kde to chytíš, ja by som ostala doma, ale ty si urob, ako sa citíš, ako ti bude lepšie

maciatkolulu
29. mar 2020

@nuttellien to fakt? Ja si myslím, že je to o dohode a diskusii a nie, že všetko sa musí splniť. To je trossssssicku prehnane. To by skákali tajzrlici a ženská by písala. Hmmm. Normálne sa dohodnúť a basta. Ja to tiež vidím na problém medzi nimi, kvôli dieťaťu, keďže napisala
@miamiu že majú kvôli nej 9 rokov nezhody. Lebo inak ako rátam, tak rátam, mate 9 rokov nezhody a opustil dcéru, tvoje slová keď mala osem, ale ty si nebola dôvod.... Myslím, že je každému jasné. Takže pozri, ak sa ti chce parkovať a ísť k mamičke, hor do toho, ale potom sa ti môže stať, že budeš prekvapená. Podľa mňa preháňa a riadne. Vo Švédsku funguje absolútne normálne a uvidíte, že ten scenár a najmä dôsledky budú mať o kus lepšie a najmä ekonomický sa pozviechaju veľmi rýchlo. Tiež som v štáte kde sa nedezinfikuje pomaly aj pes keď príde z prechádzky a normálne sa žije. Ale kľudne rob ako uznáš, len to môže veľmi zle dopadnúť a bacha, aby si tu nepísala o pár rokov, že muž nemá záujem chodiť za dieťaťom,pripadbe mu to nedovolí jeho nová, lebo je terčom nezhôd 😉

tslobik
29. mar 2020

@miamiu chudák manzel

24beruska24
29. mar 2020

Myslim si, ze tvoje obavy su opodstatnene... este viac tym, ze si tehotna... manzel ma dve deti z predchadzajuceho manzelstva, vikendy ich momentalne neberieme k nam a to prave z dovodu bezpecnosti ich aj nas... patrim do rizikovej skupiny, tak sa snazime minimalizovat riziko nakazenia.. aj ked, clovek nikdy nevie... to vsak neznamena, ze neudrzujeme ziadny kontakt, volavaju si dennodenne, cez auto im poda drobnosti, ked ich chce potesit... ja sama komunikujem s rodinou iba prostrednictvom videohovoru, dcere tiez velmi chybaju stary rodicia... ale milujem ich natolko, ze k nim nepojdem a neohrozim ich... vsetko je to o ludoch, tato situacia snad nebude trvat vecne... skuste si este raz v dobrej atmosfere sadnut a skus mu povedat o svojich obavach, citlivo, nech si nemysli, ze ho chces odstrihnut od dcery aj mamy... musi aj on pochopit, ze nerozhoduje iba sam za seba, ale ma zodpovednost aj za teba a to male v brusku... vela sil zelam

tinapa
29. mar 2020

@miamiu Ty sa máš s ním rozísť, pretože je mu jedno, či ste spolu alebo nie.. Je si tebou istý, preto ti jednoducho povedal, môžeme sa aj rozviesť.. Ja viem, je to v tehu ťažké a asi ho máš rada...a je to len môj názor...no fakt choď k rodičom, povedz im o situácii a nechaj si od nich poradiť. Daj na rady skúsenejších. (nemyslím mňa, ale tv.rodičov, priateľov, kt.ho poznajú objektívne tiež...)🍀

denisa0504
29. mar 2020

Na tvojom mieste by som odišla k rodičom

lucyluv
29. mar 2020

@miamiu ale tak ci to nevnima ako istu formu vydierania, ked s tebou byt moze a s vlastnou dcerou a mamou nie. Napriklad ja v tejto situacii mam ovela vacsiu potrebu byt s rodinou, aby sme to vsetko prezivali spolu, viem, asi to nie je najrozumnejsie v tejto situacii, ale proste city si silnejsie ako rozum a nejaka obava z korony a citim, ze je to takto spravne, proste nevysvetlis. Ja si neviem predstavit odist od mojho muza, hoc by aj rusku nenosil na von

blunka
29. mar 2020

Termín som mala predvčerom a ani by ma nenapadlo hentak choro hysačiť ako ty. Muž chodí normálne do práce a predstav si ja chodím do nemocnice na monitor MHD. To by teba isto zabilo 😀. By som povedala že ti tehu aj s koronou udiera na mozog, keď zakazuješ stretávať sa mužovi s vlastným dieťaťom.
A nie nič nesterilizujem a neumývam (okrem rúk), ani nemám čím.

retatka
29. mar 2020

@miamiu Sorry ,maximálne nezodpovedne,voči jeho matke,je to egoista.V prvom rade máš byt ty a nenarodené dieťa a dbať na to aby tá nenakazil ,no zrejme si mu ľahostajná už ..Zbalila by som sa a odišla kade ľahšie .A riadne si rozmyslela,ci sa vôbec ešte vrátim k nemu..

belllinka
29. mar 2020

Podla mna ti vobec nejde o jeho matku, ze by ju mohol nakazit. Ide ti iba o seba. A co sa tyka jeho byvalej rodiny, tak iba ziarlis na jeho dceru a korona je iba zamienka.