Má vôbec život nejaký zmysel?

15. júl 2024

Má život vôbec nejaký zmysel? (nemám deti)

dzulli1980
15. júl 2024

Podľa toho, ako sa k tomu postavíš ... buď sa budeš utápať v beznádeji alebo zo života "vytlčieš" všetko to, čo Ti ponúka.

motylik273
15. júl 2024

Maa len to je tazke kazdy ma zmysel v niecom niekom inom ja keby som nemala dieta tak nema zmysel

suge
15. júl 2024

Život má taký zmysel, aký mu dáš.🤗

anjelicek26
15. júl 2024

Ano tvoj zivot ma zmysel, musis sa zacat mat rada. Nemusis nic dokazovat pribuznym, partnerovi, v praci, kamoskam ci susede... rob veci tak, aby si bola stastna ty. Na stastie nepotrebujes deti. Alebo to tak vnimas? Preco?

zmrzlinka2021
15. júl 2024

Určite má, a je jedno, či deti mas alebo nie.

motylik273
15. júl 2024

Ale inak chapem tvoj postoj uplne dnesna doba je zla keiticka ludia sa k sebe chovaju ako hovada. Nikde nic pekne vsade len same hadky, pozicky, starosti, musis cely zivot makat jak kon aby si ustanovila svoj zivotny rezim, nic nad ramec a ak chces nieco viac musis sa utopit v praci doslova… dnes je mat deti rodinu je luxus, nehovoriac o vlastnom byte ci dome ci podobne srandy .. celx zivot kolobeh zariadit rodinu zaobstarat deti a naucit ich spravne dalej pokracovat podavas len zezlo aby oni vChovali dalej svoje deti atd atd len reprodukcna cinnost so zakladom financnej istoty

pinkgirl
15. júl 2024

Každý život má zmysel, hodnotu. Je na tebe ako s ním naložíš. Mať deti nie je povinnosť, aj bez nich vie byť život naplnený.

hederamonstera
15. júl 2024

Zmyslom zivota je najst zmysel zivota ;) kazdy to bude mat inak

lindous
15. júl 2024

Čo ti ja viem, či má nejaký super hlboký zmysel, neverím v nič po ňom ani v to, že raz zachránim svet a zanechám tu nejakú významnú stopu, ak narážaš na niečo takéto… ale napriek tomu pre mňa a moju sociálnu bublinu môj život zmysel má, je fajn a baví ma.. keď teba nie, treba hľadať príčinu a riešenie

pralinka25
15. júl 2024

deti nie su zmyslom zivota. ani nim byt nemaju. mas ich istu dobu sprevadzat. nikto nema byt zmyslom tvojho zivota. ani partner ani majetok. mas ho najst v sebe. ako bolo pisane kazdy ho mame inde.
ani nevies komu tvoj jediny usmev moze zachranit zivot. viem o com pisem a neni su to len vzletne reci.
mozes byt dobrovolnikom, mozes pomahat ludom, zvieratam, prirode, ... a mozes si zivot len tak uzit. dat si v lete zmrzlinu. zivot ma presne taky zmysel aky mu das ty. ak trpis depresiou nie je to hanba. vyhladaj lekara. vhodne lieky ti zmenia zivot.
casto najdes pesimisticke prispevky o tom aka je doba zla. mozno je fajn sa zacat vzdelavat. napriklad taky dejepis ZS. pretoze potom by clovek vedel ze zijeme najlepsiu dobu v historii ludstva. ludom sa nikdy nezilo tak ako teraz. a tiez viem o com pisem napriek tomu ze cely zivot pracujem s ludmi na okraji spolocnosti a vidim vsetku moznu nepravost, stradanie, chudobu a zlo. ale aj tak tvrdim co som napisala.
historia ludstva v realnom nie zromantizovanom filmovom svete bola brutalne tazka. a nie neboli ludia lepsi ani nahodou. humannost je v sucasnosti na urovni na akej nikdy predtym nebola. ano je tu zlo a ano su tu zli ludia ale taki isti boli aj v minulosti a mnohi sto krat horsi. akurat tych humannych stranok bolo menej aj ked si to neradi priznavame.

chiara996
15. júl 2024

No ide o to ci deti nemas zo zdravotnych dovodov alebo si sama single ale deti lubis. Ak zo zdravotnych dovodov, potom si skus najst pracu s detmi alebo popri praci nieco s detmi, napr. animatori, operky, strazenie deti... Ak si single, tak to zmen. Najdi si spriaznenu rodinne zalozenu dusu a hor sa do toho. Bez deti je zivot prazdny. Zeny (samozrejme su aj vynimky) to maju tak, ze sa citia naplnene az ako matky. Proste ak mozes mat deti, nenechaj si ujst tu krasnu prilezitost byt mamou. Uvidis, ake je to super. Nielen starosti ale aj kopec lasky objati a srandy tomu ver. Ale na to potrebujes rovnako zmysliaceho muza.

slovakboy
15. júl 2024

Naše deti odrástli. Sme sami doma. Zmysel života je v žití. Človek, ktorý zomiera chce žiť. Nič iné len žiť. Aj zranený bez rúk bez nôh. Čo mu dalo tú túžbu? Vrodený inštinkt. Áno. Ja si myslím, že naším cieľom je žiť a to je cieľom všetkých zvierat a rastlín. Dokonca aj baktérie parazity a vírusy to majú v zmysle svojho života. Rozmnožovanie je tiež zmyslom, ale nie všetkých jedincov. Tak to príroda zariadila Boh požehnal a funguje to milióny rokov. My ľudia máme ešte čosi navyše, čo zvieratá nemajú. Máme možnosť pozorovať, vnímať, pochopíť, skúmať, dosvedčiť, predať, zaznamenať, zapamätať, milovať a slobodne sa rozhodnúť. Okrem toho žitia samozrejme. Začni pozorovaním. Nepremýšľaj a pozoruj. Si tu na tejto planéte na to aby si to s úžasom pozorovala. Ktovie, aké prekvapenie náš čaká po smrti. Planét podobných Zemi sú miliardy. A nebo si ani nevieme predstaviť. Ani ludske oko nevidelo ucho nepočulo. Čas sa v tomto vesmíre nedá vrátiť. Ale čas, ako fyzikálna veličina mimo tohto vesmíru má viac smerov toku. Dokonca nemusí existovať. Sorry za fyzikalno filozofické okienko. Ale dáva mi zmysel.

hiro
15. júl 2024

Nemá. Čím skorej sa s tým človek zmieri tým lepšie.
Áno je tu prastarý inštinkt zachovania života a novší sebeckejší sebarealizovanie. To je všetko. Tak či tak nejako ma tieto veci netankujú. Som v pohode že môžem zomrieť aj dnes. Z hľadiska histórie je samotná osoba nič.

pralinka25
15. júl 2024

@hiro uzasne.
ale vsak zem je preludnena tak co.
inak mrkni niekedy do hospicu a pokecaj s obyvatelmi. a mozno to chce tiez lieky.

nikoletta1712
15. júl 2024

Pravdaže, že má život zmysel!..Je tak prekrásny!.Úžasný!..Milujem svoj život a to deti nemám ( nikdy deti nechcem) a som slobodná!…

slovakboy
15. júl 2024

@pralinka25 👍👏👏🙏👏

egonsk
15. júl 2024

zivot nema zmysel, povedal raz sysel, ked za gule visel. 😅

liusa82
15. júl 2024

nechápem prečo by mali byť ženy len matkami a vtedy by boli naplnené ako sa píše vyššie😀 no ako ktoré.Mne už len tá predstava vyvoláva na tele husinu a strasie ma🙂 mne je dobre takto bez starostí.Každý deň môže človek prežiť niečo pekné za čo sa oplatí existovať.Kto je smrtlene chorý napr má rakovinu posledné štádium trebárs a vie že zanedlho zomrie.To je zúfanie a nie nejaké pidi problémy

tilonka
15. júl 2024

Uverit v Jezisa Krista, to je zmysel zivota.
Biblia: 1Kor16:...všetko je stvorené skrze Neho a pre Neho.

slovakboy
15. júl 2024

@hiro ateizmus je ok a vychádza z vedy, ktorá skoro všetky zázraky, ktorym ľudia verili vyvrátila, alebo objasnila. Z hľadiska Zeme a prírody a potravinového reťazca a recyklácie sme len jedači iných živých organizmov, kakáme, cikáme a snažíme sa prežiť aj ako jednotkivci aj ako druh. Sebeckosť je nám vrodená a je zdravá. No do tohto konceptu mi nezapadá mozog a jeho zazračne schopnosti, memy, transcendentné myslenie. Nemá to zmysel. Načo? Prečo tu nie sú len chaluhy? Načo tá zložitosť? Zvedavosť, spoznávanie hraníc vesmíru? Ako keby to všetko doteraz bolo pre to aby sme to spoznávali. Pre prírodu na zemi je človek snažiaci sa spoznať hranice vesmíru zbytočný jedinec, ktorý bude uzitočnejši ako potrava pre leva a rastlinky. Ale ak je cieľom všetkého existencia vysšieho bytia,pozorovanie, pochopenie atď ako píšem hore, tak mozog je toho nutnosťou a možno je ešte len na začiatku. Miliardy rokov tu boli jednobunkovce a mohko to tak ostať ďalšie miliardy rokov. Až došlo k revolúcii a jedna mitochondria vošla do bunky a začala plniť iné funkcie. Až sa RNA zdvojilo na DNA atd atd. Tých revolúcií bez ktorých by nebolo toto čo tu je boli tisíce.vymieranie druhov, kambrijská explózia, dinosaury, ich zánik, opica, ruka, palec, oheň, zrno, kôň, oceľ, jazyk, písmo, memy. Možno by boli iné a dnes by sme boli suchozemské chobotnice so šikovnými chápadlami, bez kostí, s okom podobným staremu druhu objektívu. Z hľadiska evolúcie sme kľudne mohki byť pekné a šikovné chobotnice. Matematická teória húfov vie vysvetliť aj existenciu fenoménu duše. No stále mi to nejde do logiky bez účasti zázrakov. Prečo vznikla hmota z energie m = E/c2? Prečo vznikli častice aj hygsovo pole, prečo len jedna z miliôna či miliardy neanihilovala? Prečo fotóny ostali voľné a bez hmotnosti? Prečo vznikki stabilné galaxie, prečo je tu systém, ktory z vodíka urobí aj urán. Prečo sú kvazary v strede galaxií a ich občasné zapnutie nutnosťou na vznik života? Kľudne tu môžeme byť aj sqmi a všetok ten nepredstaviteľný vesmír je tu len kvôli nám. Trúfalé? Asi áno. Pri tom čo už vieme a čo ešte chceme vedieť, nedegradoval by som sa na prach s krátkou existenciou vo forme mäska.

olimuc
16. júl 2024

Uzit si ho, co najviac ako to okolnosti dovoluju. Pre niekoho su deti zmyslom zivota, pre niekoho nie aj ked ich ma (neznamena, ze ich lubi menej) zmysel mat nemusi, staci, ze sa rano zobudis s tym, ze si urobis fajn den - napriek praci atd

sidicek
16. júl 2024

Nemá zmysel ,ale to neznamená, že ho nemôžeš prežiť stastne ,keď tu už raz si

hiro
16. júl 2024

@slovakboy Vznik a vyvoj zivota bol a je nevyhnutny. Zda sa ze nie je moznost aby z neusporiadaneho chaosu skor ci neskor nevznikol:
https://www.newscientist.com/article/2438117-go...
"Digitálna „prvotná polievka“ bez pravidiel alebo smerovania môže viesť k vzniku samoreprodukujúcich sa umelých foriem života v experimente, ktorý môže naznačiť, ako začal biologický život na Zemi."

https://www.youtube.com/watch?v=0hKrtFQxIbk


No kedze zivota vo vesmire je asi neskutocne vela a mnoho z nich je na daleko vyssej urovni ako my tak tak ako jeden clovek v dave tak aj nasa ludska civilizacia na nasej Zemi je zanedbatelna oproti milionom? miliardam? inych civilizacii vo vesmire. My sme este na velmi primitivnej urovni aby sme to pochopili a je velka pravdepodobnost ze tie ine uz davno vysvetlili vsetky otazky ktore sa pytas.

slovakboy
16. júl 2024

@hiro tento vedec sa venuje skúmaniu vzniku života.

https://www.youtube.com/watch?v=c4PH_13ZPsQ

Odporúčam si nájsť čas.

autor
16. júl 2024

@tilonka Ako? Ako uveriť? Ako to cítiť. že sa tak stalo? Ako, ako, ako? Každý jeden deň nad tým premýšľam.

tilonka
16. júl 2024

@slovakboy
Ked sa to stane, budes to vediet..
5M 4,29
... , nájdeš Ho, ak Ho budeš hľadať celým srdcom a celou dušou;

Jer29:11 Veď ja poznám zámer, ktorý mám s vami - hovorí Pán. Sú to myšlienky pokoja a nie súženia: dám vám budúcnosť a nádej. 12 Keď budete volať ku mne, keď prídete a budete sa ku mne modliť, vyslyším vás. 13 Budete ma hľadať a nájdete ma; ak ma budete hľadať celým svojím srdcom, 14 dám sa vám nájsť - hovorí Pán -, ...

Rim10:9 Ak ústami vyznávaš Pána Ježiša a v srdci veríš, že Ho Boh vzkriesil z mŕtvych, budeš spasený; 10 lebo srdcom veríme na spravodlivosť a ústami vyznávame na spasenie. 11 Písmo totiž hovorí: Ktokoľvek verí v Neho, nebude zahanbený. ..

Iz55:6 Hľadajte Hospodina, kým sa dáva nájsť, vzývajte Ho, kým je blízko! 7 Nech bezbožný opustí svoju cestu a muž neprávosti svoje myšlienky a nech sa obráti k Hospodinovi, aby sa zmiloval nad ním, k nášmu Bohu, lebo On hojne odpúšťa. 8 Lebo moje myšlienky nie sú vaše myšlienky a vaše cesty nie sú moje cesty - znie výrok Hospodinov - 9 ale ako nebesá prevyšujú zem, tak moje cesty prevyšujú vaše cesty a moje myšlienky vaše myšlienky.

pragmaticka
16. júl 2024

Neviem či ma zmysel ale milujem ho….treba si užívať plnými dúškami a s poriadnou dávkou ľahostajnosti a nadhľadu všetko dobre, ale aj to zle,čo vám denne prinesie 😎

jesenzima
16. júl 2024

@tilonka 🙄🙄🙄

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hederamonstera
16. júl 2024

Nepotrebujes cirkev, staci ti tvoja viera, vsetky nabozenstva su o tom aby si sa zamerala do svojho vnutra=najst Boha (meditacie/modlitba). Vypni myslienky a pocuvaj ticho v tebe